DIGIarena.e15.cz

Na hrad Pernštejn

Mezi největší architektonické dominanty na Moravě nepochybně patří hrad Pernštejn. Tento středověký skvost se nachází v kraji Vysočina necelé dva kilometry od městečka Nedvědice.
Na hrad Pernštejn

Na hrad je možné se pohodlně dopravit pomocí vlakového spojení z Brna přes Tišnov do Nedvědic. Odtud je pěšky zdolat vzdálenost dva kilometry po žluté turistické značce. Celá cesta zabere asi hodinu a půl včetně pěšího přesunu na hrad. Bohužel téměř po celou dobu pěší cestyje Pernštejn schovaný za zalesněný svah. Dobové obrazy ukazují, že dříve tomu tak nebylo. Vřele doporučuji návštěvu v týdnu, kdy je na hradě minimální množství návštěvníků. Pouze v letních měsících je nutné počítat s četnými školními výlety.


První pohled z vlakového nádraží  l  Pohled z předhradí na barbakán

Bohužel na místo jsme dorazili prakticky v pravé poledne při jasné obloze. Což nebyly zrovna ideální podmínky pro focení, jelikož celkové zabarvení stěn hradu do šedé vytvářelo spolu s jasnou oblohou silný kontrast. Fotografování v interiérech je bohužel zakázané, jedinou možností je opatřit si povolení od památkového úřadu. S fotoaparátem můžete navštívit pouze místní kapli a vnitřní prostory u pokladny.


Třetí brána  l Pohled z průchodu branou  l Věž ve druhém předhradí

Ideální místa pro zachycení hradu se nacházejí na vnitřních nádvořích. Poslední z nich je ale uzavřené z důvodu nedávného požáru. Z vnitřních nádvoří je možné nejlépe zachytit mohutnost hlavních věží, které ještě více vyniknou, pokud použijete širokoúhlý objektiv.


Detail na spojovací můstek  l Jádro paláce

Celkový pohled na Pernštejn je možné získat z nedaleké vyhlídky Mařenčino podloubí, která se nachází asi dvacet minut na pěší trase od hradu. Další zajímavá místa v České republice naleznete v příštím čísle časopisu DIGIfoto


Záběry z vyhlídky
Otevírací doba hradu Pernštejn:
duben: sobota, neděle, svátky 9.00 - 15.00
květen, červen: denně kromě pondělí 9.00 - 16.00
červenec, srpen: denně kromě pondělí 9.00 - 17.00
září: denně kromě pondělí 9.00 - 16.00
říjen: sobota, neděle, svátky 9.00 - 15.00
Další článek
celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Pohled odjinud lofik 26. 7. 2005, 06:30
Pohled odjinud Rezen 10. 6. 2005, 16:33

Další podobné články

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Schindlerův seznam. Film s neobyčejně poutavým příběhem i zpracováním, oceněný mnoha Oskary. Jeho děj, obzvláště konec, mě natolik zaujal, že jsem se rozhodla vydat se po stopách Oskara Schindlera a jeho fabriky.

Asijský cestopis – Hong Kong za tri dni

Asijský cestopis – Hong Kong za tri dni

Hong Kong, mesto svetiel a trblietavých vitrín preplnených značkovým oblečením v ostrom kontraste s pouličnými predajcami – krajčírmi oblekov, garantujúcich výrobu na mieru do dvoch dní.

Pohádková krajina – skotský cestopis

Pohádková krajina – skotský cestopis

„Největším problémem Skotska jsou sami Skotové,“ říká král Eduard II. ve známém filmu Statečné srdce. Zatímco pro něj nejspíš problémem skutečně byli, pro nás, cestovatele, je naopak jejich odlišnost přitažlivá.

Jihoamerický deníček aneb jak se fotí Dakar rally

Jihoamerický deníček aneb jak se fotí Dakar rally

Všichni slaví Silvestra, zatímco my sedíme v letadle směr Buenos Aires. Že už je Nový rok poznáme jen podle toho, že pilot v interkomu odpočítá od pěti do nuly, načež se ozve vlažný potlesk několika lidí...

Jak vzniklo Fripito – rozhovor s tvůrcem projektu

Jak vzniklo Fripito – rozhovor s tvůrcem projektu

Fripito je vcelku ojedinělý projekt českého autora Jana Březiny. Vyzpovídali jsme ho po oficiálním představení aplikace v zahraničí, konkrétně na veletrhu PhotoPlus Expo v USA.

Pojďme na chvíli s profesionálem do divočiny!

Pojďme na chvíli s profesionálem do divočiny!

Co má v batohu skutečný profesionální fotograf divoké přírody? Jaké používá triky a vybavení? Na to nám dnes odpoví britský fotograf Will Burrard-Lucas.

Dolomity: Krásné i smutné (cestopis)

Dolomity: Krásné i smutné (cestopis)

Dolomity jsou známy především jako italské velehory. Málokdo ví, že mezi horskými masivy došlo ke katastrofě. A ne k malé katastrofě, uprostřed hor se objevila tsunami..

Na otočku do New Yorku (cestopis)

Na otočku do New Yorku (cestopis)

Cestopis z pětidenního výletu do New Yorku s dvoudenní zastávkou v Londýně aneb jak se dá s minimem prostředků navštívit maximum míst v největší metropoli USA.