DIGIarena.e15.cz

Na planetě NX

V případě Nikon Capture NX nejde už jen o RAWový konvertor pro jednu značku fotoaparátů, nýbrž o plnohodnotný fotoeditační software. Proto jej není možné jen tak pominout.

O softwaru Nikon Capture jsme se již v časopise DIGIfoto několikrát zmiňovali, v čísle 4/2006 dokonce získal ocenění Nejlepší firemní RAW konvertor. To se ale ještě jednalo o verzi 4.4 bez přívlastku NX. Jaký je nejnovější Capture NX, pyšnící se cenou EISA za Evropskou fotografickou inovaci roku?

Zkontrolujte body

K vývoji tohoto programu tentokrát v Nikonu přizvali firmu Nik Software, známou především jako producent zásuvných modulů do Photoshopu – například balíčků filtrů Nik Color Efex Pro nebo Nik Sharpener Pro. Nejviditelnějším důsledkem je zcela přepracované prostředí Nikon Capture, nejvýznamnější novinky však přinášejí nové funkce, především technologie nazvaná U Point.

Klepněte pro větší obrázek
Použití kontrolních bodů je skutečně velmi jednoduché – ilustrace to ukazuje jasně. Prostě umístíte U-Point do části obrazu, kterou chcete editovat a ostatní je už pak jen záležitostí nastavení parametrů v paletce Settings

Tato technologie staví na tzv. kontrolních bodech. Ty ve skutečnosti představují skryté neostré masky podobných oblastí snímku, na něž je možné velmi jednoduše aplikovat nejrůznější úpravy. Jednoduše klepnete nástrojem Kontrolní bod třeba do oblohy, táhlem zvolíte rozsah působnosti a pak už můžete nastavovat jas, kontrast, barevnost, přebarvovat celé oblasti, řídit poměr jednotlivých kanálů, saturaci, … Chcete-li oblast rozšířit na oddělené části obrazu, stačí kontrolní bod duplikovat. Pokud konkrétní kontrolní bod zasáhne i oblasti snímku, které upravovat nechcete, snadno do nich vložíte nový bod, který neviditelný výběr automaticky odečte. Jak prosté a účinné!

Takových kontrolních bodů má Nikon Capture NX pět typů. Kromě asi nejvíce využívaného Color Control Pointu, který také nabízí nejširší možnosti nastavení, jsou velmi praktické body pro nastavení černého, středně šedého a bílého bodu ve fotografii, nejméně uplatnění naopak asi najde kontrolní bod určený k odstranění červených očí.

Klepněte pro větší obrázek
Neviditelnou neostrou masku kontrolního bodu lze pomocí volby Show selection nechat v černobílé podobě zobrazit

Jednoduchá elegance

Uplatnění nejrůznějších funkcí na části obrazu vymezené neostrou maskou pochopitelně není vynálezem Nikonu ani firmy Nik Software. Podobných efektů při troše šikovnosti docílíte také v Adobe Photoshopu i v jiných programech umožňujících vytvářet selekce s neostrými okraji a ideálně je také ukládat. Vtip je však v tom, že na rozdíl od práce v Capture NX se ke stejnému výsledku dopracujete za nesrovnatelně delší dobu. Vývojáři Nik Software totiž dokázali jinak složitě ovladatelným funkcím dodat intuitivní rozhraní, se kterým si po krátkém zaučení poradí i naprostý laik, resp. jen málo zkušený uživatel počítače.

Nejen RAWem živ je NX

Nikon Capture NX však nestojí jen na technologii U Point. Staré dobré funkce a hlavně kvalitní algoritmy zůstaly, takže třeba při konverzi RAWu ze zrcadlovek Nikon ani nejnovější verzi Capture žádný alternativní program nepřekoná. Mimochodem, uvažujete-li o pořízení Nikonu D80, měli byste vědět, že starší verze softwaru Capture už tento fotoaparát nepodporuje a budete si muset „vystačit“ s verzí NX.

Klepněte pro větší obrázek
Funkcí Straighten – libovolnou rotací snímku – sice disponovala i starší verze Nikon Capture, její ovládání je však nyní mnohem intuitivnější

Podobně jako předchozí software pro Nikon umožňuje NX většinu svých zajímavých funkcí použít i u souborů typu TIFF nebo JPEG – s výjimkou RAWu tedy není omezen jen na fotoaparáty vlastní značky. Provedete-li například úpravy v souboru typu TIFF a následně jej uložíte v nativním formátu NEF, do hlavičky souboru se uloží také úpravy zapsané v Edit Listu. Jakmile soubor v Capture NX znovu otevřete, fotografie si zachová veškerá nastavení, s nimiž můžete dále pracovat.

Program pochopitelně zachovává také úpravy NEFů provedené ve starší verzi Capture a korektně je načte do Edit Listu.

Máte to v seznamu

Byla-li v předchozím odstavci zmínka o Edit Listu, je na místě tento pojem vysvětlit – souvisí totiž s přepracovaným uživatelským rozhraním a postupy práce s programem. Historie veškerých úprav včetně nastavení funkcí se ukládají do seznamu – paletky Edit List. Trochu připomíná paletu vrstev ve Photoshopu, i když se skutečnými vrstvami Capture NX pracovat neumí. Všechna nastavení tak máte přehledně po ruce, jednotlivé funkce, efekty a úpravy lze v Edit Listu pohotově aktivovat nebo vypínat a mít tak okamžitou kontrolu nad účinkem provedených změn.

Klepněte pro větší obrázek
Edit List v praxi. Najdete zde skutečně všechny úpravy, které jste na fotografii udělali. Počítejte ale s tím, že s narůstajícím počtem položek v historii zároveň roste náročnost programu na systémové prostředky

V souvislosti se změnou prostředí – které je vizuálně mnohem přitažlivější než strohý design starších verzí Capture – je třeba podotknout, že ovládání je výrazně založeno na použití myši. Jste-li zvyklí na rychlou práci s využitím klávesových zkratek, nadšeni nebudete. Pár horkých kláves sice v programu najdete, jde ale skutečně jen o základní funkce. Navíc mě překvapilo, že nejsou podporovány ani zkratky pro vstup do menu s klávesou Alt. Jinak řečeno, budete si muset zvyknout, že v Capture NX je třeba klikat, klikat a ještě jednou klikat.

Přidejte plyn!

Starším verzím Nikon Capture jsme vytýkali vysokou náročnost na systémové prostředky počítače. Bohužel, verze NX na tom není lépe – naopak je ještě nenasytnější. Na počítači s procesorem o taktu 3 GHz a s 1 GB paměti RAM lze smysluplně pracovat pouze s šestimegovými soubory – data z moderních desetimegáčů se zpracovávají velmi pomalu. Co mi ale na tomto programu vadí nejvíce, je absence „teploměru“ – ukazatele stavu probíhající funkce, u většiny operací dokonce neuvidíte ani pověstné přesýpací hodiny Windows. Zkrátka spustíte nějakou funkci a čekáte. O tom, jestli program pracuje, se můžete jen dohadovat.

U softwaru vybaveného skutečně ojedinělými funkcemi, respektive způsobem jejich ovládání, a poskytujícího vynikající obrazové výsledky, je to opravdu velká škoda. Je zřejmé, že v dalších verzích by se vývojáři měli zaměřit v první řadě na optimalizaci paměťových a systémových nároků programu. V první verzi NX je totiž práce občas k uzoufání.

Hodnocení časopisu DIGIfoto

Vynikající kvalita zpracování snímků spolu s inovativními funkcemi dělají z Nikon Capture NX výjimečný software. To vše navíc za nebývale příznivou cenu. Ovšem obrovskou systémovou náročnost odpustit nelze – s výborným programem se zároveň musí dát smysluplně pracovat i na středně výkonném počítači.

Systémové požadavky a vlastnosti

  • operační systém: Windows 2000, XP; Mac OS X (verze 10.3.9 a vyšší)
  • operační paměť: min. 256 MB, dopor. 1 GB a více
  • HDD: 200 MB pro instalaci
  • podpora EXIF: u Nikonu plná, u ostatních omezená
  • podpora RAW: pouze Nikon
  • podpora CMYK: ano

Zdroj:

Cena:

  • 4 990 Kč vč. DPH

 Původní test časopisu DIGIfoto

Další článek




celkem 22 komentářů

Nejnovější komentáře

Velká hodnota Pavel S. 15. 6. 2007, 16:53
Re:Hanba Nelson 12. 6. 2007, 19:01
Re:Hanba Walter 29. 5. 2007, 16:02
Re:Hanba Walter 29. 5. 2007, 16:01
Re:Hanba Petr 25. 4. 2007, 13:02

Další podobné články

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Nezáleží na tom, kolik lidí už fotografuje mobilními telefony a kolik snímků už tak vyfotili. Stále najdete větší množství těch horších, než těch lepších. I pro ně je připraveno několik rad, které by ji mohly pomoci zlepšit se.

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

Noční fotografie je poměrně komplexní disciplínou, v níž se musíte obvykle dopředu rozhodnout, jak má výsledná fotografie vypadat a tomu také přizpůsobit svoji techniku. Oproti tomu streetfotografie je velmi podobná reportáži, kde je třeba být pohotový.

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční osvětlení je jednou z věcí, které využíváme v roce velmi krátce – obvykle pár týdnů na přelomu roku a případně jako výzdobu různých večírků a oslav. Proč ale nezkusit pomocí malých LED světýlek vytvořit zajímavé portréty?

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

V okamžiku, kdy držíte v ruce pokročilejší fotoaparát, rázem se z vás stává „pan fotograf“, na kterého se obvykle každý obrací pro radu. Pokud ale aparát v ruce nemáte, jste obyčejným člověkem, kterému je třeba vše vysvětlit – v obou rolích se ale dostanete do mnohdy bezvýchodných situací...

V aplikaci VSCO budete nově moci editovat i videa

V aplikaci VSCO budete nově moci editovat i videa

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Téměř každý fotograf upravuje své snímky v počítači. Než najde efektivní workflow s kvalitním výsledkem, může to nějaký čas trvat. V našem článku se dozvíte, kterým z nejčastějších chyb je záhodno se vyhnout.

Proč je důležité rozptýlené světlo a jak ho použít?

Proč je důležité rozptýlené světlo a jak ho použít?

Pamatujete na první Adobe Photoshop? Taková je jeho historie

Pamatujete na první Adobe Photoshop? Taková je jeho historie

Adobe Photoshop je tu s námi už od roku 1990, kdy se objevila na trhu verze 1. Postupem času se stal Photoshop prakticky nezbytným nástrojem ve workflow celé řady fotografů. Kam se posunul za necelých třicet let?