Nadaný jedináček: Recenze Ricoh GR Digital

Nadaný jedináček: Recenze Ricoh GR Digital

Máte rádi pevná skla? Nebojíte se podívat na realitu neobvyklým úhlem pohledu? Přitahuje vás široké ohnisko 28 mm? Pak by právě pro vás mohl být jako stvořený digitální fotoaparát Ricoh GR Digital, jenž kráčí ve šlépějích analogové legendy GR1v.

Ricoh GR Digital je na první pohled opravdu velmi podobný kinofilmovému předchůdci GR1v, při bližším srovnání však přijdete na to, že hlavním spojovníkem je pouze hořčíková skořápka, která se díky vystouplému gripu velmi pohodlně drží. Kvůli integrovanému LCD displeji se z nového modelu vytratil průhledový optický hledáček, naopak přibyly sáňky na blesk a ovládací prvky také doznaly změn.

Na přední i zadní části těla najdete otočné kolečko známé (nejen) z digitálních zrcadlovek, které usnadňuje ovládání přístroje. Přední je však méně využito, neboť jím nastavujete pouze clonu a čas. Zadní je současně rychlou nabídkou z Menu, tzv. adjustem (ADJ.), jak si povíme následně.

Klepněte pro větší obrázek
Nástupce Ricohu GR1v má samozřejmě menší rozměry i hmotnost, neboť nepotřebuje
kazetu na film: míry 107 × 58 × 25 mm, váha 200 gramů
Max. velikost

Polovinu zadní stěny zabírá LCD displej s úhlopříčkou 2,5“, vynikajícím rozlišením 210 tisíc pixelů a 100% pokrytím snímané scény. Při fotografování přes externí optický hledáček je to však právě displej, který vás bude rušit: po exponování záběru se totiž vždy rozsvítí, což je nepříjemné pro oči.

Nemusíme dlouze hledat, abychom zde na zadní části našli pro Ricohy typický ovladač ADJ. sloužící pro rychlý výběr z Menu. Od výrobce je mu přisouzena funkce korekce expozice a vyvážení bílé, fotoaparát však uživateli dovoluje rozšířit tento standard o dvě další libovolné funkce. Tuto praktickou čtyřvolbu oceníte hlavně proto, že několikastupňové Menu není příliš přehledné a pro řadu potřebných parametrů musíte vstoupit hodně „hluboko“.

Není-li vám vlastní digitální přibližování, dobře vám poslouží také zoomovací kolébka, které můžete přiřadit v Setupu samostatnou funkci korekce expozice nebo vyvážení teploty bílé barvy. Pro většinu digitálů také nebývá standardem dvojí možnost uživatelského nastavení, do kterého se vám přístroj po spuštění aktivuje.

Z produktové fotografie si všimněte, že čtyřsměrný ovladač na zadní stěně není plně funkčně osazen (směr doprava)

Klepněte pro větší obrázek
Mírný výstupek na zadní stěně zajišťuje příjemný úchop přístroje
Max. velikost

Pro přepínání mezi režimy – programovou automatikou, prioritou clony, plným manuálem, scénickými režimy a natáčením krátkých videosekvencí – je k dispozici kruhový volič na horní straně těla. Jistě vám v první okamžik utkví zejména velký nápis SCENE, neočekávejte však nadílku motivových režimů. Pod touto ikonkou jsou totiž zakukleny pouze dva: jeden je určený k zaznamenávání zvuku (funkce diktafonu), druhý zajišťuje fotografování textu do jednobitového formátu TIFF, tak aby šel snáze přečíst.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládacím prvkům na horní stěně těla vévodí kruhový přepínač mezi režimy
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek
Úschovna pro SD/MMC kartu a Li-Ion akumulátor (případně 2× AAA akumulátor) se nachází ze spodní strany přístroje
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Po pravé straně najdete pod krytkou slot pro A/V výstup
Max. velikost

V kostce můžeme shrnout, že ovládání Ricohu GR Digital je snadné, pokud si jej co možná nejvíce zjednodušíte přiřazením některých funkcí k tlačítkům, která to umožňují.

Pokračování 2 / 4

Funkce, vybavení

Mezi třídou kompaktních digitálů stojí Ricoh GR Digital poněkud osamoceně: výjimečné postavení mu přináší široké pevné ohnisko 28 mm, jež přejal od svého kinofilmového předchůdce. Fotoaparát je nově osazen osmimegapixelovým CCD čipem a novým firemním objektivem.

Záběry není možné opticky přibližovat, čímž pravděpodobně model ztrácí nejširší pole potenciálních uživatelů žádostivých po zoomování. Situaci nijak neusnadňuje populárnost širokorozsahových ultrazoomů.

Milovníci pevných skel – a není pochyb o tom, že to nebudou tuctoví fotografové – se však nad těmito parametry možná zatetelí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Do ulic, k zachycení architektonických památek i do interiéru je toto ohnisko takřka ideální.
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Fotoaparát dokáže zaostřovat již od 30 cm od objektu, a nutno podotknout, že autofokus GR Digitalu (přestože je poněkud hlučnější) je velmi schopný i ve zhoršených světelných podmínkách. Není divu, když objektiv disponuje výbornou světelností F2,4. Škoda že jinak funkčně perfektně vybavený přístroj nemá možnost výběru vlastního zaostřovacího bodu, ten je možný pouze v režimu Makro.

Vedle tradičních funkcí, které jsou dnes už snad každému digitálu (a nejen patřícímu do vyšší střední třídy) vlastní, má nový GR Digital řadu pokročilých funkcí. Jednou z nich je například výběr barevného prostoru, a to mezi standardním sRGB nebo AdobeRGB s větším gamutem. Jakožto vyspělý fotoaparát umí tento Ricoh snímat vedle JPEGu také do RAWu (zde *.DNG), jak si však přečtete v následující kapitole, v tomto formátu je ukládání dat poněkud pomalejší. Ricoh tak jako ojedinělý výrobce přistoupil na standard AdobeDigitalNegative. Ke konverzi souborů vám poslouží např. přiložená zkušební verze Adobe Photoshop Elements 3.0.

Samozřejmostí je reálný i náhledový histogram, stejně jako expoziční bracketing a bracketing vyvážení bílé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při aktivovaném expozičním bracketingu vám fotoaparát nabídne trojici snímků s odstupňovanou korekcí expozice. Zleva: -1/2 EV, 0 EV, +1/2 EV
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Na výběr máte také ze dvou poměrů stran: 4:3 a 3:2. Širokoúhlý formát 16:9 bohužel chybí.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zleva: snímek vyfotografovaný v poměru 4:3, druhý záběr v „kinofilmovém“ poměru 3:2
Max. velikost Max. velikost

Přístroj ukládá na SD/MMC paměťové karty (doplňkově může posloužit 26 MB interní paměti), jako napájecí zdroj lze zvolit Li-Ion akumulátor, dva AAA akumulátory nebo síťový zdroj. Kromě funkce diktafonu umožňuje také záznam videosekvencí, ovšem pouze v nízkém rozlišení 320 × 240 obrazových bodů při frekvenci 30 snímků za sekundu.

Jste-li skutečnými gurmány, jistě si nenecháte ujít nadstandardní vybavení v podobě externího hledáčku, který ukazuje dva rámečky obrazového pole (21 a 28 mm). Umístíte jej na bleskové sáňky. Jeho pořizovací cena je však bezmála 5 tisíc korun.

 Klepněte pro větší obrázek
S externím hledáčkem se vám přístroj prodraží o 4 901 Kč
Max. velikost

Dodatečně si k fotoaparátu můžete zakoupit také širokoúhlý 21 mm konvertor, jehož oficiální prodejní cena je 3 636 Kč. Ten vám však bude k ničemu bez speciální redukce, která zároveň slouží k nasazování filtrů a sluneční clony. Ani redukce však není součástí klasické výbavy, investice do tohoto příslušenství vás přijde na 1 159 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Širokoúhlý konvertor, sluneční clona ani filtry se neobejdou bez redukce
Max. velikost Max. velikost

Za zmínku určitě stojí, že v ceně fotoaparátu je zdarma kabelová spoušť.

Podrobnou technickou specifikaci si můžete prohlédnout zde.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Jak si můžete prohlédnout v oddílu Demosnímky, Ricoh GR Digital má jen minimální sférické zkreslení, což je vzhledem k širokému ohnisku 28 mm příjemná zpráva.

Tentokrát vám dáváme k dispozici testcharty pořízené na všechna dostupná clonová čísla, abyste mohli porovnat odlišnou kresbu. Při nejvyšší cloně se sice proostří takřka celý snímek, celková ostrost se však vlivem tzv. „ohybového jevu“ zhorší. Toto je ale běžná vlastnost optiky, není to problém jenom modelu GR Digital.

Objektiv fotoaparátu má – opět pochvalně vzhledem ke svému širokému záběru – na kontrastních hranách téměř nulovou chromatickou vadu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nepříjemné barevné kontury se fotografiím vyhýbají
Max. velikost Max. velikost

Ta by byla nejlépe patrná při fotografování záběrů s namířeným objektivem proti ostrému slunci: jak jsme vyzkoušeli, kupodivu také s přímým protisvětlem si přístroj poradí, stejně jako námi testovaný analogový předchůdce GR1v (v DIGI 7/2004).

Klepněte pro větší obrázek 
Do protisvětla si klidně troufněte
Max. velikost

Menším zádrhelem, tak jako jsme vám ukázali již v článku Osamocen v davu: Ricoh GR Digital (první foto), se ukázala být práce automatického vyvážení bílé. Při záznamu několika totožných snímků v rychlém sledu za sebou se nám někdy stalo, že jejich výsledná podoba byla různá

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oba snímky jsou vyfotografované na automatické vyvážení teploty bílé barvy
Max. velikost Max. velikost

Nejvýraznějším protivníkem tohoto digitálu se stal šum, který se hlásí o slovo již při nízkém nastavení citlivosti. Při zobrazení snímků v poměru 1:1 je znatelný již u ISO 200, zřetelný u ISO 400 a 800 a záběry s použitím ISO 1 600 nedoporučujeme ani zvětšovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nyní se podívejte na reálné zašuměné snímky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zleva ISO 400, 800, 1 600
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Na kompaktní digitál má Ricoh GR Digital velmi pěkný dynamický rozsah.

Klepněte pro větší obrázek

Naměřili jsme

Přístroj je velmi pohotový, v našem hodnocení digitálů vyšší střední třídy si odnesl plný bodový stav. Ten si vysloužil za pořízení prvního snímku po zapnutí v čase kratším než 2,5 sekundy, za snímání bez namáknuté spouště do 0,4 vteřin i za fotografování s namáčknutím bez prodlevy. Naše měřítka vynesly tomuto Ricohu výborné hodnocení také za rychlost ukládání dat ve formátu JPEG, do formátu RAW je však ukládání poněkud pomalejší.

první snímek 2,26 s
zpoždění – bez namáčknutí 0,12 s
zpoždění – s namáčknutím neměřitelné
ukládání – připravenost k dalšímu snímku 0,92 s
sekvenční snímání 3,4 sn./s
max. počet snímků v sérii 5
Všechna měření s použitím karty SD Lexar Media 512 MB 32× High-Speed při rozlišení 3 264 × 2 448 px a nejnižší kompresi JPEG

Demosnímky

Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – ohnisko 28 mm, clona F2,4
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – ohnisko 28 mm, clona F2,8
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – ohnisko 28 mm, clona F4
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – ohnisko 28 mm, clona F5,6
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – ohnisko 28 mm, clona F8
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – ohnisko 28 mm, clona F9
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Jediné možné ohnisko s Ricohem GR Digital - 28 mm při přepočtu na kinofilm
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny – denní světlo
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny s bleskem
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Makro reálné
Max. velikost

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Ricoh GR Digital se rozhodně vymyká všem stávajícím kompaktním přístrojům, a to díky monofokálnímu objektivu. Dobrý nápad výrobce přinést na trh digitál v retrostylu však zůstal pouze na půli cesty: osadil jej totiž ne příliš dokonalým snímačem, nevychytal ani práci firmwaru, takže snímky jsou značně demoformovány barevným šumem. Pro obyčejného smrtelníka je také cenová hladina téměř 19 tisíc korun nelehko dostupná, je to však daň za jedinečnost přístroje: širokým pevným ohniskem 28 mm neoplývá žádný z kapesních konkurenčních přístrojů.

Plusy:

  • zanedbatelné sférické zkreslení
  • funkční výbava
  • uživatelské volby
  • rozlišení LCD displeje
  • odolné hořčíkové tělo kompaktních rozměrů

Mínusy:

  • nadměrná míra šumu
  • ztráta ostrosti v rozích
  • nepřehledné menu
  • pomalé ukládání dat do RAWu

Cena:

  • 18 445 Kč vč. DPH

Zdroj:

Fomei, Hradec Králové
tel.: 495 056 500
www.e-ricoh.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud