Nadpřirozená světla ve fotografiích Jana Pohribného

Nadpřirozená světla ve fotografiích Jana Pohribného

Prostorná chodba Místodržitelského paláce, kterou návštěvníci výstav znají pod názvem Ambit, je celoročně vyhrazena fotografickým projektům. Přibližně sedmkrát do roka zde dochází k obměnám monografických výstav, a to nejen českých a slovenských autorů, ale také zahraničních.

V současné době brněnskému Ambitu kralují krajinářské fotografie Jana Pohribného (1961), autora žijícího v Praze. Poté, co se po studiích rozhodl působit jako svobodný umělec na volné noze, se pustil do aranžovaných a konceptuálních snímků přírody, a tato dlouhodobá vášeň ho dodnes neopustila. Kořeny jeho ambiciózních děl můžeme shledat již v rodině - otec byl teoretikem výtvarného umění, matka ilustrátorka - tedy v umělecké tradici. Své osobité místo zaujímá Pohribného dílo nejen na poli barevné fotografie, ale soudobého umění vůbec.

  


Jan Pohribný: z cyklu Místa zasvěcení

Již v roce 1988 začal Pohribný vytvářet reflexe na kultovní místa prehistorické Evropy. Cyklus Místa zasvěcení, výstava uspořádaná Moravskou galerií v Brně, jakožto soubor velice působivých děl, vychází z těchto reflexí. Autor předkládá návštěvníkům originální, dalo by se říct s důvtipem a dávkou citlivosti vyhotovené luminografie, tedy krajiny protknuté kresbou světla. Tuto světelnou zář lze chápat vícerým způsobem – každopádně je to signál nadpřirozeného světa, snad paprsků božích. V obecné rovině je to pak ubíhající čas, nevědomá paměť, a podle slov kurátora výstavy Antonína Dufka také „minulost propojená s budoucností a vyhýbající se přítomnosti“.

Přestože o různé „zásahy“ do krajiny se pokouší řádka umělců, a to několikerým způsobem, Pohribný má v tomto směru velice výraznou pozici - vyzařujícím mysticismem pramenícím z dávných rituálů, prací se světlem, obecnou myšlenkou o kolektivním nevědomí. Samotný fotograf chápe celek výstavy jako hledání vlastní identity, prapůvodního spojení s přírodou a se zákony kosmu.

Jan Pohribný: Místa zasvěcení 
Ambit Místodržitelského paláce
Moravská galerie Brno
otevřeno denně, od 10 hodin do 23:30
do 9. ledna 2005, vstup volný 

Jan Pohribný vystudoval užitou fotografii na Střední průmyslové škole grafické v Praze (1976-1980), poté katedru umělecké fotografie na FAMU. V letech 1995 a 1997 získal ocenění v prestižní soutěži Czech Press Photo. Kromě volné tvorby se zabývá reklamní a ilustrační výtvarnou fotografií. V Česku i zahraničí pravidelně vede fotografické dílny zaměřené na tvorbu intermediální i krajinářskou. Externě vyučuje na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě.

Určitě si přečtěte

Články odjinud