DIGIarena.e15.cz

Nejjednodušší cesta ke galerii: Picasa Web Album

Předpokladem pro publikování fotografií na internetu je nvytvoření galerie pomocí vhodného programu. Jedním z nich je i například Picasa Web Album.

Vytvořením galerie však práce nekončí, spíš naopak. Je třeba nalézt vhodný server, kam bude možno galerii umístit. To všechno může být pro méně zkušené uživatele internetu obtížné. Proto existuje možnost, která celý proces publikace galerií na webu maximálně zjednodušuje, a tou je Picasa Web Album od Googlu.

Picasa Web Album úzce spolupracuje s poměrně rozšířeným freewarovým programem pro správu a editaci fotografií Picasa. Drobnou chybou na kráse je bohužel skutečnost, že i když existují verze Picasy v češtině, komunikaci se serverem Picasa Web Album a tvorbu galerií umožňuje až Picasa od verze 2.4, která zatím česky neumí.

Prvním krokem pro vytvoření galerie pomocí Picasa Web Album je zřízení účtu na webu Googlu (Create a new Google Account). Při zřizování účtu zadáte vaši e-mailovou adresu, zvolíte jméno a heslo, pod kterým se budete později přihlašovat. Zřízení i registrace je samozřejmě zdarma. Jméno je součástí webové adresy, na které později najdete vaši galerii. Účet zajišťuje prostor o velikosti 250 MB pro vaše obrázky a videa. Komu by to nestačilo, může si zajistit větší prostor – tato služba již je placená.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní stránka pro vytvoření účtu

Program Picasa je volně ke stažení. Další postup je následující – spustíte program Picasa a v okně s náhledy vyberete fotografie, které chcete umístit na web. Obrázek vyberete klepnutím myší, další obrázky přidáváte při stisknuté klávese Ctrl. Klepnutím na hlavičku složky lze naráz označit celou složku. Vybrané obrázky se ukazují v Photo Tray v levém spodním rohu.

Klepněte pro větší obrázek
Uživatelské rozhraní programu Picasa

Po ukončení výběru kliknete na tlačítko Web Album, které najdete v dolní části okna uprostřed. Poté se Picasa (samozřejmě pokud jste připojeni na internet) spojí se serverem Picasaweb. Při prvním připojení bude program pravděpodobně vyžadovat vaše jméno a heslo. Následně se objeví okno, ve kterém je možné nastavit parametry webové galerie – zda vytvořit nové album (Create new album), nebo přidat obrázky do existujícího alba (Add to an existing web album). Dále je možné zvolit název alba (Album title) a popis alba (Description). Poté určíte velikost obrázku na webu – při uploadu se všechny fotografie upraví na zvolenou velikost. Doporučuji rozměr s delší stranou 1024 bodů, potom je velikost souboru cca 200 kB.

Posledním nastavením je, zda chcete fotografie publikovat veřejně (Public) – pak si je může prohlížet kdokoliv, kdo navštíví vaše stránky. Pokud zvolíte možnost nezveřejnit (Unlisted), bude tato galerie přístupná pouze pro osoby, které znají přístupové jméno a heslo. Album najdete na adrese ve tvaru „www.picasaweb.google.com/vasejmeno“.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení parametrů uploadu

Po nastavení požadovaných údajů a odklepnutí volby OK začne přenos souborů na server. Průběh přenosu lze sledovat na přenosovém manažeru (Upload manager).

Klepněte pro větší obrázek
Dialogové okno přenosového manažera

Po ukončení přenosu již lze otevřít vaši webovou galerii a prohlížet. V okně se objeví náhledy všech alb a po poklepání na náhled se příslušné album zobrazí. Obrázky v albech lze libovolně prohlížet nebo spustit automatické promítání (Slideshow).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo klasický náhled galerie, vpravo pak slideshow

Pokud se nepřihlásíte zvoleným jménem a heslem (Sign In), je možno galerii pouze prohlížet. Po přihlášení lze galerii editovat – to znamená mazat či přeskupovat fotografie v albech, mazat celá alba, měnit popisy a komentáře apod. Galerie obsahuje také užitečnou informaci o zbývajícím volném prostoru pro vaše obrázky či videa.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní stránka jednotlivých sekcí galerie

Webová galerie Picasa Web Album ve spojení s Picasou je ideální řešení pro uživatele, kteří nechtějí strávit mnoho času tvorbou složitých webových stránek a jejich obtížnou údržbou a editací. Umožňuje jednoduché založení galerie, ještě jednodušší údržbu, a to vše s nulovými finančními náklady. Jedinečná je také možnost umístit do galerie krátké videoklipy – samozřejmě s ohledem na velikost vymezeného prostoru na serveru. Za jedinou nevýhodu tak lze považovat poměrně strohé grafické prostředí a nemožnost jeho přizpůsobení.

Další článek
celkem 26 komentářů

Nejnovější komentáře

Ahoj, učím se s programem Picasa, chci ho p… Veronika 6. 7. 2017, 13:51
Dobrý den, na album Picasa Web dávám alba od… Standa 21. 8. 2016, 09:13
Dobrý den, jsem laik a v nápovědách se ztrác… pepek 12. 1. 2014, 17:17
Dobrý den, prosím o radu, před pár lety jsem… Maro 21. 6. 2013, 23:36
Re:Zajebana reklama PetrH 12. 3. 2007, 00:35

Další podobné články

4 tipy pro natočení lepšího videa pomocí telefonu

4 tipy pro natočení lepšího videa pomocí telefonu

I když konkrétně nejnovější iPhony umí pořizovat videozáznam o kvalitě 4K při 60 snímcích za sekundu, neznamená to, že výsledky musí být nekompromisně kvalitní. Záleží totiž i na vašem přístupu k natáčení samotného videa.

Buďte lepším fotografem a zaměřte se na těchto šest věcí

Buďte lepším fotografem a zaměřte se na těchto šest věcí

Každý z nás má, ať už chce či nechce, při své práci vytvořeny dobré, ale i špatné návyky, které nám mohou bránit v rozvoji kreativity. Je dobré ty špatné identifikovat a zkusit se jich postupně zbavit, abychom uvolnili místo těm lepším.

10 tipů jak na lepší fotografie psů za méně než 2 minuty

10 tipů jak na lepší fotografie psů za méně než 2 minuty

Chcete-li se naučit fotografovat psy o něco lépe a kreativněji než doposud, těchto deset triků se vám jistě hodí. Navíc vám nezaberou déle jak dvě minuty a můžete je použít nejen při fotografování psů.

8 fotografických filtrů, které si můžete vyrobit sami doma

8 fotografických filtrů, které si můžete vyrobit sami doma

Nůžky, lepicí páska, fólie, sáčky, bavlnky, dekorace, vlastní dech. I pomocí těchto široce dostupných „surovin“ lze vytvořit zajímavé obrazové efekty. Jak na to, se dozvíte v tomto článku.

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

Fotografovat za špatných povětrnostních podmínek chce hlavně pevného ducha. S tím vám těchto 7 tipů příliš nepomůže. Pomohou a poradí vám ale v tom, jak si udržet svou techniku „v suchu“.

8 fotografických hrátek s lepenkou

8 fotografických hrátek s lepenkou

Profoto spustilo online výuku práce se světlem

Profoto spustilo online výuku práce se světlem

Jak vytvořit dokonale proostřenou fotografii?

Jak vytvořit dokonale proostřenou fotografii?