Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Bezzrcadlovky jsou skladné a výkonné fotoaparáty s možností výměny objektivu podle fotografické situace. Připravili jsme přehled nejlepších bezzrcadlovek, které stojí za zvážení.

Z letošních novinek jsme záměrně vynechali modely, které sice patří ke špičce, ale mohou být finančně nedostupné. Jsou určené spíše pro profesionály, kteří při výběru naši nápovědu nepotřebují. Dáváme raději prostor starším, leč stále dobrým a cenově výhodným přístrojům.

Proč zrovna bezzrcadlovku? 

Systémovost: Tak jako u zrcadlovek máte možnost přizpůsobit fotoaparát dané fotografické situaci prostřednictvím výběru adekvátní optiky, popř. dalšího příslušenství. To má však i svoje zápory, neboť musíte – pokud se nespokojíte s obsahem základního setu – počítat s investicemi do rozšíření výbavy.

Elektronický hledáček: Kdysi slabina, dnes přednost. Většina modelů bezzrcadlovek je kromě dotykového displeje vybavena elektronickým hledáčkem. Řada z nich nabídne kvalitnější obraz než optické hledáčky levnějších zrcadlovek.

Skladnost a nižší hmotnost: Bezzrcadlovky a jejich příslušenství jsou většinou lehčí a skladnější než zrcadlovky. Ve vyšších řadách už výrobci víc myslí na ergonomii a ovládání, na těle bývá dostatek ovládacích prvků.

Za slabinu bezzrcadlovek lze značit vysokou energetickou náročnost promítající se do menší výdrže akumulátoru. Počítejte tedy s investicí do záložních baterií.

Fotoaparáty jsme v přehledu seřadili podle ceny.


Canon EOS M100: Stvořen pro začátečníky

Cena: 12 000 Kč (tělo)

Canon EOS M100 je kapesní bezzrcadlovka s moderními funkcemi, velkým snímačem APS-C a pokročilým systémem automatického ostření. Prodává se za velmi vstřícnou cenu.

canon m100.jpgcanon m100 (1).jpg

Fotoaparát je vybaven snímačem s rozlišením 24 Mpx a autofokusem s technologií duálních pixelů na čipu. Přístroj je přizpůsoben potřebám začínajících fotografů. Na těle proto nenajdete příliš mnoho ovládacích prvků, zato tu máme responzivní displej, na němž snadno dotykem označíte objekt, na který chcete zaostřit, a propracovaný automatický režim.

Snímky můžete okamžitě sdílet prostřednictvím WiFi, podporovaný je též Bluetooth. Užít si lze také videa ve Full HD rozlišení při 60 sn./s, ačkoli možnosti manuálního nastavení jsou omezené, a speciálního selfie módu.

  • Snímač: 24 Mpx, APS-C CMOS, ISO 100–25 600
  • Bajonet: Canon EF-M
  • Závěrka: 30–1/4 000 s
  • Zobrazení: 3" výklopné dotykové LCD, 1 040 000 bodů
  • Ostatní: interní blesk, WiFi s NFC, Bluetooth, vodováha
  • Hmotnost a rozměry: 302 g, 108 × 67 × 35 mm

Pokračování 2 / 11

Sony A6000: Rychlík i po letech

Cena: 13 000 Kč (tělo)

Sony A6000 je sice téměř čtyři roky starý model, který má hned dvojici následníků (A6300 a A6500), ale stále se jedná o zdatnou konkurenci novějších a dražších, fotoaparátů. Je navíc k dostání v cenově velmi výhodných setech. Tělo bez problémů komunikuje i s objektivy Sigma, které mohou být levnější alternativou poměrně drahých značkových skel.

sony a6000.jpgsony a6000 (1).jpg

V době svého oznámení patřil tento přístroj, co do sériového snímání a automatického ostření, k nejrychlejším na světě a v tomto směru je konkurenceschopný i dnes. Hybridní autofokus pracuje se 179 fázovými body a 25 detektory kontrastu pokrývajícími 92 % záběru. Sony A6000 dokáže zaostřit za 0,06 sekundy a poměrně spolehlivý je fotoaparát i v režimu sledování objektu. Velmi rychlé je také sériové snímání – 11 sn./s při průběžném ostření. Tento fotoaparát proto často spatříte v rukou amatérských fotografů sportu.

Ač se jedná o poměrně malý aparát, ovládání je komfortní a pokryje i potřeby pokročilých fotografů: na těle najdete dvojici příkazových voličů, včetně několika uživatelsky přizpůsobitelných ovladačů. Ke komponování využijete hledáček se solidním rozlišením a příjemnou odezvou. Dnes už lze za slabinu považovat zadní LCD, které je sice výklopné, ale nikoliv dotykové.

Video lze natáčet „pouze“ ve Full HD rozlišení, jeho nastavení je však možné provádět ručně a podporovány jsou také funkce detekce tváře a sledování objektu. S chytrými zařízeními lze fotoaparát propojit bezdrátově přes WiFi (s NFC).

  • Snímač: 24 Mpx, APS-C CMOS, ISO 100–25 600
  • Bajonet: Sony E
  • Závěrka: 30–1/4 000 s
  • Zobrazení: nedotykové výklopné 3“ LCD, 920 000 bodů; EVF, 1 440 000 bodů
  • Ostatní: interní blesk, hot shoe, WiFi
  • Hmotnost a rozměry: 344 g, 120 × 67 × 45 mm

Pokračování 3 / 11

Panasonic Lumix G7: Kvalitní fotka i video za dobrou cenu

Cena: 13 000 Kč (tělo)

Panasonic Lumix G7 je univerzální fotoaparát vhodný pro začínající fotografy i filmaře, kteří hledají cenově výhodný, ale přesto funkčně i výkonnostně vyspělý přístroj. Snad jedinou známkou toho, že od oznámení tohoto modelu uplynuly již dva roky, je snímač s nižším 16Mpx rozlišením.

panasonic G7 (1).jpgpanasonic G7 (2).jpg

Autofokus funguje na bázi detekce kontrastu a díky technologii DFD podává skvělý výkon i při sledování objektu. Rychlost zaostření je 0,07 s, což je krapet pomalejší než současný průměr, stále dobré je sériové snímání se 6 sn./s s aktivovaným průběžným ostřením.

Funkční výbava je vzhledem k současné ceně přístroje více než uspokojivá: máme tu 4K video při 30 sn./s, 4K foto s možností vyjmutí 8Mpx snímku, režimy časosběru, fázové animace, video momentky a řadu pomůcek jako vodováhu, focus peaking, zebru aj.

Podobně vychytaná je také ergonomie podobná zrcadlovkám i systém ovládání se širokým (možná až příliš) spektrem externích kontrolních prvků. Fotoaparát je navíc osazen velkým, jasným a detailním hledáčkem, který i dnes patří k naprosté špičce. K usnadnění natáčení videa je k dispozici dotykové, výklopné a polohovatelné LCD.

  • Snímač: 16 Mpx, 4/3 CMOS, ISO 160–25 600
  • Bajonet: micro 4/3
  • Závěrka: 60–1/16 000 s
  • Zobrazení: dotykové otočné 3“ LCD, 1 040 000 bodů, EVF, 2 360 000 bodů
  • Ostatní: hot shoe, interní blesk, WiFi
  • Hmotnost a rozměry: 410 g, 125 × 86 × 77 mm

Pokračování 4 / 11

Olympus OM-D E-M10 III: Pro náročnější fotografy

Cena: 17 000 Kč (tělo)

Olympus letos představil jediný přírůstek do řady bezzrcadlovek. Olympus OM-D E-M10 III je třetí generace odlehčené varianty systému OM-D. Ač se jedná o tzv. lite verzi, výkon přístroje uspokojí i náročnější uživatele. Potěší krásný retro vzhled fotoaparátu a v této cenové kategorii i nadstandardně propracované ovládání a výborná funkční výbava.

oly em10 iii.jpgoly em10 iii (1).jpg

Obraz se zaznamenává na snímač CMOS typu 4/3 s rozlišením 16 Mpx, což vystačí i na velké tisky. Nechybí tradičně velmi účinná pětiosá stabilizace čipu, která je dostupná i při natáčení 4K videa. Oproti předchůdci bylo vylepšeno automatické ostření na bázi detekce kontrastu, které má k dispozici 121 bodů, a také rychlost sériového snímání – až 8,6 sn./s.

Olympus OM-D E-M10 III má „vychytané“ externí ovládání – se dvěma příkazovými voliči a možností uživatelské konfigurace vybraných ovládacích prvků. Navíc je vybaven poměrně velkým a detailním hledáčkem. Ke komponování záběru lze využít samozřejmě i výklopné a dotykové LCD. Velmi solidní je také nabídka funkcí. Mimo jiné tu máme 4K video (při 30 sn./s), kreativní filtry či různé podoby bracketingu.

  • Snímač: 16 Mpx, 4/3 CMOS, ISO 200– 25 600
  • Bajonet: micro 4/3
  • Závěrka: 60–1/4 000 s, elektronická až 1/16 000 s
  • Zobrazení: 3" dotykové, otočné LCD, 1 040 000 bodů; EVF, ekv. zvětšení 0,62 x, 2 360 000 bodů
  • Ostatní: interní blesk, hot shoe, WiFi, vodováha
  • Hmotnost a rozměry: 410 g, 122 × 84 × 50 mm

Pokračování 5 / 11

Canon EOS M6: Stabilita a spolehlivost

Cena: 17 000 Kč (tělo)

Canon EOS M6 je prvním modelem bezzrcadlovek střední třídy této značky. Parametry se velmi podobá vstupnímu modelu M100, liší se od něj tradičnějším designem s lepší ergonomií, větším množstvím ovládacích prvků, paticí na externí příslušenství, včetně současně oznámeného volitelného hledáčku, a vyšším výkonem.

canon m6.jpgcanon m6 (1).jpg

Tak jako „lite verze“ M100 je osazen 24Mpx snímačem CMOS formátu APS-C. Oproti levnějšímu modelu však v kombinaci s kompatibilními objektivy nabídne digitální stabilizaci v pěti osách (místo tříosé). Ač je vybaven stejným procesorem DIGIC 7, můžeme se těšit také z rychlejšího sériového snímání, a to až 7 sn./s v režimu kontinuálního ostření. Autofokus funguje na bázi detekce kontrastu s podporou osvědčené technologie Dual Pixel AF.

Canon EOS M6 je určen uživatelům, kteří chtějí mít základní nastavení pokryto externími ovladači: Nechybí dva příkazové voliče a na horní stěně přístroje najdeme též kruhový ovladač pro kompenzaci expozice a programovatelné tlačítko. Zadní displej je dotykový a výklopný, nahoru až o 180°, tedy tzv. selfie friendly.

Co se týče funkční výbavy, Canon nabídne propracovanou bezdrátovou konektivitu přes WiFi a Bluetooth. Hůře jsou na tom parametry videa, ani u tohoto modelu si neužijete 4K, natáčet lze pouze Full HD při 60 sn./s.

  • Snímač: 24 Mpx, APS-C CMOS, ISO 100–25 600
  • Bajonet: Canon EF-M
  • Závěrka: 30–1/4 000 s
  • Zobrazení: 3" výklopné dotykové LCD,1 040 000 bodů
  • Ostatní: interní blesk, hot shoe, WiFi s NFC, Bluetooth, vodováha
  • Hmotnost a rozměry: 390 g, 112 × 68 × 45 mm

Pokračování 6 / 11

Fujifilm X-E3: Fotoaparát ve stylovém kabátu

Cena: 25 000 Kč (tělo)

Fujifilm X-E3 je retro krasavec s APS-C X-Trans snímačem, jehož devizou jsou kvalitní fotografie. Výrobce v posledních letech zapracoval i na moderních hardwarových prvcích a funkcích, jako je dotykový zadní displej a možnost natáčení videa ve 4K rozlišení.

fuji x-e3.jpgfuji x-e3 (1).jpg

Spolehlivé a rychlé je také automatické ostření na bázi detekce kontrastu s opravdu velkým množstvím ostřicích bodů – 325. K dispozici je široká paleta ostřicích režimů, včetně sledování objektu s vylepšeným algoritmem. A za dost bylo učiněno i komfortu při výběru oblasti zaostření – můžete jej provádět přes dotykový displej, nebo použít „zrcadlovkovou“ metodu, tedy AF joystick na zadní stěně. Ten oceníte zejména při fotografování přes elektronický hledáček.

Pro milovníky pohyblivých obrázků je připraveno 4K video při 30 sn./s, samozřejmostí jsou Full HD videosekvence při 60 sn./s. Oproti předchozím generacím byla vylepšena i bezdrátová konektivita, kromě WiFi připojení je k dispozici také Bluetooth.

  • Snímač: 24 Mpx, APS-C CMOS, ISO 200–12 800
  • Bajonet: Fujifilm X
  • Závěrka: 30–1/4 000 s, elektronická až 1/32 000 bodů
  • Zobrazení: 3" dotykové LCD, 1 040 000 bodů; EVF, 2 360 000 bodů
  • Ostatní: hot shoe, WiFi, Bluetooth, vodováha
  • Hmotnost a rozměry: 337 g, 121 × 74 × 43 mm

Pokračování 7 / 11

Fujifilm X-T20: Vše pro kvalitní fotografii

Cena: 25 000 Kč (tělo)

Fujifilm X-T20 je odlehčený model vlajkové lodi X-T2, jeho interní výbava je však v mnohém podobná. Fotoaparát je osazen 24Mpx X-Trans snímačem CMOS III a procesorem X-Pro, který umožňuje sériové snímání s kontinuálním ostřením rychlostí až 5 sn./s.

fuji x-t20.jpgfuji x-t20 (1).jpg

Hybridní autofokus disponuje 325 ostřicími body, z nichž 169 fázových detektorů pokrývá 40 % záběru; režim sledování objektu pracuje s 91 oblastmi. Tak jako u X-T2 si může uživatel v módu průběžného ostření pomocí pěti přednastavení upravit chování autofokusu podle typu pohybu sledovaného objektu.

Tělo sice není (na rozdíl od X-T2) odolné proti povětrnostním vlivům, ale nabídne velké množství uživatelsky přizpůsobitelných ovládacích prvků. Absenci joysticku pro volbu oblasti zaostření při fotografování přes elektronický hledáček, jenž má ve srovnání s konkurencí poněkud menší zvětšení (0,41×), kompenzuje dotyková obrazovka, která je zároveň výklopná.

Fujifilm X-T20 umí natáčet 4K video, speciální video profily však v nabídce nejsou. Přes WiFi lze fotoaparát dálkově ovládat a přenášet pořízené snímky. Tradičně lze při fotografování využít filtrů simulujících kinofilmové materiály a filmové zrno.

  • Snímač: 24 Mpx, APS-C CMOS, ISO 200–12 800
  • Bajonet: Fujifilm X
  • Závěrka: 60–1/4 000 s, elektronická až 1/32 000 s
  • Zobrazení: 3" dotykové, otočné LCD, 1 040 000 bodů; EVF, ekv. zvětšení 0,41×, 2 360 000 bodů
  • Ostatní: interní blesk, sáňky na blesk, WiFi, vodováha
  • Hmotnost a rozměry: 383 g, 118 × 83 × 41 mm

Pokračování 8 / 11

Olympus PEN F: Foťák s vůní analogu

Cena: 34 000 Kč (včetně M.Zuiko 25 mm F1,8)

Designově nadmíru zdařilý přístroj se vzhledem odkazuje do šedesátých let minulého století, kdy se začaly vyrábět stejnojmenné analogové fotoaparáty. Uvnitř Olympus PEN F se však skrývají nejmodernější technologie zahrnující 20Mpx snímač, který je stabilizovaný v pěti osách, nebo režim snímání ve vysokém rozlišení 50 Mpx.

oly pen f.jpgoly pen f (1).jpg

Olympus PEN F nabídne klasické ovládání s velkým množstvím externích ovládacích prvků, včetně přepínače mezi obrazovými efekty na přední stěně. Pokud by nevyhovovala minimalistická ergonomie, můžete dokoupit přední grip. V těle je integrován detailní a velký elektronický hledáček, jemuž sekunduje výklopný a polohovatelný dotykový displej.

Automatické ostření funguje na bázi detekce kontrastu s 81 ostřicími body. Při sériovém snímání se dostanete na hodnotu 5 sn./s při kontinuálním AF. K dispozici je režim detekce a sledování tváře, který sice v testech příliš neobstál, což by ovšem street fotografům, jimž je tento fotoaparát určen především, nemělo příliš vadit.

Výbava k natáčení videa je poněkud horší než u konkurence. Ale i tak v případě potřeby můžete zaznamenat Full HD videosekvence se snímkovou frekvencí 60 sn./s; nepočítejte však s možností připojení externího mikrofonu nebo sluchátek.

  • Snímač: 20 Mpx, 4/3 CMOS, ISO 100–25 600
  • Bajonet: micro 4/3
  • Závěrka: 60–1/8 000 s, elektronická až 1/16 000 s
  • Zobrazení: dotykové otočné 3“ LCD, 1 040 000 bodů, EVF, ekv. zvětšení 0,65 ×, 2 360 000 bodů
  • Ostatní: hot shoe, WiFi,vodováha
  • Hmotnost a rozměry: 427 g, 125 × 72 × 37 mm

Pokračování 9 / 11

Panasonic Lumix G9: Stájová jednička nabitá funkcemi

Cena: 45 000 Kč (tělo)

Top model Panasonic Lumix G9 se v mnohém podobá modelu GH5, o kterém budeme psát za chvíli, nezaměřuje se však tolik na natáčení videa. Čekejte tedy nadupaný, rychlý stroj s nejmodernějším hardwarovým a softwarovým vybavením a precizní ergonomií velmi připomínající zrcadlovky.

panasonic G9.jpgpanasonic G9 (1).jpg

Po Lumixu GH5 podědil nový Lumix G9 snímač s vyšším rozlišením, které se vyšplhalo na 20 Mpx. Čip je stabilizovaný v pěti osách a ve spolupráci se speciálním gyroskopickým senzorem nabízí aktuálně vůbec nejvyšší účinnost až 6,5 EV, při focení z ruky tedy udržíte i velmi dlouhé expoziční časy.

Autofokus má k dispozici 225 ostřicích zón a pracuje s osvědčenou technologií DFD, díky níž se můžete těšit na spolehlivé a rychlé ostření i v režimu sledování objektu. Od toho se odvíjí i skvělý výkon při sériovém snímání: s přeostřováním lze zaznamenat až 20 sn./s. Integrovaný joystick umožní rychlý výběr oblasti zaostření.

Panasonic je ale také solidně vybaven pro natáčení videa. Kromě 4K videosekvencí se snímkovou frekvencí až 60 sn./s je k dispozici také režim 6K fotografie, kdy lze z krátkého záznamu (rychlostí 30 sn./s) vyjmout snímek s 18Mpx rozlišením. A nechybí ani zpomalená videa ve Full HD.

Tradiční předností fotoaparátů Panasonic je velký a detailní hledáček s plynulým obrazem a polohovatelná dotyková obrazovka. Novinkou je stavový displej na horní stěně přístroje. Potěší také duální slot na paměťové SD karty a možnost připojení sluchátek a externího mikrofonu.

  • Snímač: 20 Mpx, 4/3 CMOS, ISO 200–25 600
  • Bajonet: micro 4/3
  • Závěrka: 60–1/8 000 s, elektronická až 1/32 000 s
  • Zobrazení: 3" dotykový otočný LCD, 1 040 000 bodů; EVF s ekv. zvětšením 0,83 ×, 3 680 000bodů
  • Ostatní: hot shoe, WiFi, Bluetooth, vodováha
  • Hmotnost a rozměry: 658 g, 137 × 97 × 92 mm

Pokračování 10 / 11

Panasonic Lumix GH5: Nejlepší pro natáčení videa

Cena: 50 000 Kč (tělo)

Panasonic je lídrem ve fotoaparátech určených k natáčení videa. Dokazuje to již několik generací modelů s označením „GH“, které jsou vyladěny pro práci pokročilých filmařů. Nejinak je tomu u modelu Lumix GH5: nechybí 4K video při 60 sn./s, bohatá nabídka videoformátů (MOV, MP4 a AVCHD), speciální obrazové profily se širším dynamickým rozsahem, V-LogL (volitelně), vstupy pro sluchátka a mikrofon; podporován je také záznam videosekvencí ve standardu 4:2:2 10 bit.

panasonic gh5.jpgpanasonic gh5 (1).jpg

Co do rozlišení snímače se Panasonic drží stále při zemi, 20 Mpx je zatím nejvíc, co výrobce ve svých bezzrcadlovkách nabídl. Tradiční je účinná pětiosá stabilizace v těle, jíž si užijete i při natáčení videa. Inovovaný procesor navyšuje celkový výkon fotoaparátu a nové algoritmy zpracování dat ze senzoru by měly zajistit detailnější a čistší obraz (při ukládání do JPEGu).

Robustní tělo přístroje a koncepce ovládání se podobá digitálním zrcadlovkám a při manipulaci s aparátem nabídne totožný komfort. Příjemnou novinkou je integrovaný joystick, který usnadní volbu oblasti zaostření při fotografování přes elektronický hledáček. Zadní dotykový displej je také uzpůsoben pro natáčení videa, čili je výklopný a polohovatelný.

Fotoaparát je vybaven nejnovějším systémem autofokusu od Panasoniku, který pracuje na bázi detekce kontrastu s 225 ostřicími zónami. Podporována je také technologie DFD, zajišťující spolehlivé ostření nejen v režimu sledování objektu.

  • Snímač: 20 Mpx, 4/3 CMOS, ISO 200–25 600
  • Bajonet: micro 4/3
  • Závěrka: 60–1/8 000 s, elektronická až 1/16 000 s
  • Zobrazení: 3" dotykové, otočné LCD, 1 620 000 bodů, EVF, ekv. zvětšení 0,76 ×, 3 680 000 bodů
  • Ostatní: hot shoe, WiFi, Bluetooth, vodováha
  • Hmotnost a rozměry: 725 g, 139 × 98 × 87 mm

Pokračování 11 / 11

Přečtěte si další články, ve kterých redaktoři technických webů radí, co by si sami koupili pod stromeček. Články budou vycházet každý den.

Určitě si přečtěte

Články odjinud