DIGIarena.e15.cz

Nejlepší fotoaparáty dle DxOMark

Ne vždy je nejlepším fotoaparátem ten, který vyhrává tzv. papírově. K celkem zajímavým výsledkům dospěl tým webu DxOMark.

Odborný web DxOMark je leaderem v nezávislém testování fotoaparátů a tým testerů již prověřil celou řadu digitálních fotoaparátů. V minulém týdnu web zveřejnil výsledky testů fotoaparátů Nikon D600 a Olympus OM-D E-M5. Oba dopadly na první pohled podle tabulek výtečně. Jak ale k naměřeným číslům došli a jak tyto výsledky můžeme interpretovat?

Metodika měření

Abychom všechna ta čísla pochopili, pojďme se nejdříve podívat na samotnou metodiku měření. To probíhá ve specializovaných laboratořích vybavených speciální technikou pro testování digitálních fotoaparátů.Veškeré testy provádějí profesionálové a dbají především na to, aby byly při všech exaktních testech zajištěny stejné podmínky – teplota, osvětlení, apod. O tom, že testování digitálních fotoaparátů není zcela jednoduché, jsme psali již před lety.

Klepněte pro větší obrázek 
Testování v laboratořích DxOMark, zdroj: DxOMark

O výkonu snímače vypovídají na DxOMarku tři zásadní vlastnosti: barevná hloubka, dynamický rozsah a vysoká citlivost ISO. První hodnota říká, kolik barev je fotoaparát schopen rozlišit. Čím vyšší číslo, tím více jemných barevných rozdílů bude na snímku možno rozlišit. Největší váhu by této složce měření měli přikládat fotografové soustředící se na portréty.

Následuje dynamický rozsah při nejnižší možné citlivosti ISO, který zužitkují zejména uživatelé fotící krajiny a také ti, co převádějí snímky do černobílé. Opět platí, že více je lépe. Tady ovšem dvojnásob, jelikož rozdíl o 1 expoziční stupeň (EV) znamená dvojnásobné množství světla, které snímač rozliší navíc. Stupnice tedy roste kvadraticky.

O výkonu při vysokých citlivostech ISO zase vypovídá třetí bod měření. Ten určuje, jak vysokou citlivost byste neměli překročit, pakliže chcete zachovat vysokou výstupní kvalitu, konkrétně dynamický rozsah 9 EV, barevnou hloubku 18 bitů a odstup signálu od šumu 30 dB.

DxO je v současné době jediným webem, který takovéto exaktní testy provádí. Renomované Dpreview se zaměřuje především na obrazovou kvalitu, nicméně nemá testy podobný, způsobem podchycené. Pro exaktní testy objektivů je nejlepším zdrojem web Photozone.de. Ve všech případech však mají testy i své mouchy, protože podle čísel se nelze řídit v okamžiku, kdy jde o subjektivní dojem z výsledného snímku.

D600: výborný výsledek nebo krok zpět?

Podle celkového výsledku vypočteného na základě tří hodnotících kritérií skončila zrcadlovka Nikon D600 na výborném třetím místě v těsném závěsu za D800E a D800! Její snímač dosáhl barevné hloubky 25,1 bitů, dynamického rozsahu 14,2 EV a hraniční vysoké citlivosti ISO 2980 – oproti modelu D800/D800s se tak v dosažených hodnotách liší řádově v desetinách čísel.

Klepněte pro větší obrázek 
Výsledky měření Nikonu D600, zdroj: DxOMark

To znamená například, že na většinu krajinek nebude zapotřebí skládat několik expozic dohromady. Detaily „vytáhnete“ ze stínů v RAW konvertoru. Stativ tak můžete nechat doma. Potěší jistě také možnost využít vysoké citlivosti ISO. Pakliže zohledníte pouze šum, není problém využívat ani citlivost ISO 12 800. Zde se však skrývá zmiňovaný háček. Podívejte se nyní na následující fotografii a posuďte sami:

Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka šumu při citlivosti ISO 12 800,zdroj: fotospekter.si

Vlevo je fotografie ze staršího modelu D700, vpravo poté z nové D600. Jak můžete vidět, snímač u D700 zachovává věrnější barvy. Filmová kazeta úplně napravo má být správně sytě červená, tak jak ji interpretuje model z roku 2008. Nikon D600 má také větší míru barevného šumu ve stínech, zvláště pak modrý kanál viditelně „ustřeluje“.

Nikon a Sony uvedli nové plnoformátové zrcadlovky

Nikon a Sony uvedli nové plnoformátové zrcadlovky

Spolu s blížící se veletrhem Photokina se objevují další a další nové fotoaparáty. Na dva z nich se podíváme podrobněji

Samozřejmě záleží, co kdo preferuje. Někdo dává přednost vysokému dynamickému rozsahu, jiný zase požaduje barevně přesné fotografie s minimem šumu na vysoké citlivosti. Co jsem chtěl zdůraznit je však fakt, že nové vždy nemusí znamenat lepší.

Nikon D700 živě (video)

Nikon D700 živě (video)

Zrcadlovka Nikon D700 je velmi žhavou novinkou tohoto léta, podařilo se nám ji na pár dnů získat a máme pro vás exkluzivní seznamovací video.

Olympus OM-D EM-5: konečně blízko APS-C zrcadlovkám

Velkým překvapením byly výsledky testování bezzrcadlovky Olympus OM-D EM-5. Fotoaparáty standardu micro 4/3 se konečně začínají svými parametry blížit zrcadlovkám formátu APS-C. V přímém srovnání dosáhl digitál prakticky stejného skóre jako Nikon D90, který byl uveden na trh v roce 2008.

Klepněte pro větší obrázek 
Výsledky měření Olympusu OM-D EM-5, zdroj: DxOMark

Model EM-5 je jednoznačným pokrokem v tomto směru a jak ukazují výsledky, tak v přesnosti reprodukce barev je na tom dokonce lépe než plnoformátový Nikon D600.

První foto: Olympus OM-D E-M5

První foto: Olympus OM-D E-M5

Budoucnost kompaktů s výměnnými objektivy už si uvědomili snad všichni výrobci, zahraniční tabulky počtu uživatelů těchto fotoaparátů mluví o čtvrtině až třetině trhu, což není málo.

Na vítěze letošního roku mezi plnoformátovými zrcadlovkami a mezi fotoaparáty standardu micor4/3 si však budeme muset ještě chvíli počkat. Mezi zrcadlovkami má své želízko v ohni ještě Canon se zcela novým modelem EOS 6D a u bezzrcadlovek by teoreticky mohl pořadím zamíchat Panasonic s „video“ modelem Lumix GH3.

Další článek
celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Nějak nevím, co si mám o celém testování mys… 13. 10. 2012, 22:41
můj Fujifilm S5 Pro tam je celkem dobrý a po… JOMO 2. 10. 2012, 02:05
Ten článek jednak působí dost zmateně (jsou … clie 30. 9. 2012, 13:39
D600 sa mi páči.... šumí podobne, možno jemn… IO 28. 9. 2012, 22:26
Je to EOS 6D prosím. Nepřehazujte ty písmena… Daemonius 28. 9. 2012, 16:32

Další podobné články

Google chce za 40 milionů dolarů koupit společnost Lytro

Google chce za 40 milionů dolarů koupit společnost Lytro

Už v roce 2011 představila společnost Lytro světu své pojetí snímacího zařízení. Kýžený úspěch se ale nedostavil. Ne tedy v takové míře, aby zástupci firmy o 7 let později neprodávali značku gigantu Google.

Novoflex představil modulární tripod s výjimečnou nosností

Novoflex představil modulární tripod s výjimečnou nosností

LEGENDY: Canon EOS DCS 3 – digitální zázrak z roku 1995

LEGENDY: Canon EOS DCS 3 – digitální zázrak z roku 1995

V dřevních dobách digitální fotografie nebyla výjimečná spolupráce více významných značek, které společně stály za mnoha dnes již kultovními modely digitálů. Výsledkem partnerství Kodaku a Canonu byl i model EOS DCS 3.

LyfieEye200: nejmenší 360° VR/AR kamera pro mobily s Androidem

LyfieEye200: nejmenší 360° VR/AR kamera pro mobily s Androidem

LyfieEye je zajímavým kreativním doplňkem pro fotomobily s Androidem. Kamera o velikosti většího knoflíku umí natáčet 360° záběry v 3K rozlišení a pomocí kompatibilní aplikace s ní můžete vytvářet virtuální nebo tzv. rozšířenou realitu.

Canon přišel se zajímavým konceptem kamery a teleobjektivu

Canon přišel se zajímavým konceptem kamery a teleobjektivu

Pentax zveřejnil mapu plánovaných objektivů

Pentax zveřejnil mapu plánovaných objektivů

Joby GorillaPod Rig – novinka která má usnadnit natáčení videa

Joby GorillaPod Rig – novinka která má usnadnit natáčení videa

Nový typ ministativu GorillPod je k dispozici jak pro digitální fotoaparáty, tak v upravené podobě i pro mobilní telefony. Hlavní výhodou je přidán dvojice nezávislých ramen pro upevnění libovolného příslušenství.

Nová řada tabletů Wacom Intuos prošla zásadními změnami

Nová řada tabletů Wacom Intuos prošla zásadními změnami