DIGIarena.e15.cz

Nejlepší fotoaplikace pro iPhone

Máte iPhone, chcete fotit, a co teď? Doporučíme nejlepší osvědčené aplikace, které jsou dnes pro iPhone k dispozici.

Aby mi to později někdo nevyčetl, hned popíšu čtenáře, kterého vidím před očima, když píšu tento článek. Není to člověk, který s iPhonem už dlouho fotí, který vyzkoušel řadu různých aplikací a sám by dokázal doporučovat ostatním.

Jde mi o ty, kteří pro focení zatím používají třeba jen vestavěnou aplikaci, chtěli by se posunout trochu výš, ale nemají čas, chuť nebo nechtějí investovat do testování různých pokročilých možností.

Za aplikace pro fotografování jsem už utratil hodně peněz, ve složce Foto mi ale nakonec zůstalo jen pár, které aktivně používám. Rozhodně jsem nevyzkoušel všechny, rozhodně si nemyslím, že každému musí vyhovovat to, co rád používám já. Inspirace se ale myslím vždycky hodí.

Fotografování s iPhonem

Výhodou fotoaplikace, která je pevně nahraná v iPhonu, je její rychlost. Zejména s poslední verzí firmwaru, kdy se dá foťák aktivovat posunutím tlačítka ze zamknutého displeje. Když potřebuji něco vyfotit rychle, dlouho nepřemýšlím a sahám po tom, co nabízí přímo Apple.

Tip: Víte, jak na iPhonu zamknout expozici a zaostření?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Největší výhoda vestavěné aplikace je rychlé spouštění • Když si nevšimnete, že je aktivní režim videa, a stisknete spoušť, návrat k focení trvá dlouho

Vestavěný fotoaparát ale přestává stačit v okamžiku, kdy je třeba rychle za sebou vyfotit více fotografií. V takovém a ve většině ostatních případů spouštím skvělou aplikaci Camera+ (0,79 eura). To je povinná výbava každého fotografa s iPhonem.

Nejvíc oceňuji, že fotky hned neukládá do paměti, ale napřed do vlastní knihovny. Je to velmi rychlé při samotném focení, snímky potom projdu, promažu a do iPhonu uložím jen ty, které chci, aby mi zůstaly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snadné zamykání expozice, zaostření i bílé barvy • vlastní knihovna • slabé možnosti základních úprav

Camera+ už ale příliš často nepoužívám k úpravám snímků. Její efekty mi moc nevyhovují, většinou sáhnu jen k ořezu. Někdy se hodí i rámečky, protože na rozdíl od mnoha jiných aplikací je Camera+ k obrázku přidává, neubírá z něj. Rámeček s kulatými rohy je výhodný při posílání fotek do Instagramu s efektem Earlybird.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Efekty a rámečky v Camera+

Od aktuální verze jsem si trochu zvykl i na podivnou fotoaplikaci 645 Pro (2,39 eura), o které jsem už podrobně psal. Používám ji u fotek, kde mi jde o kvalitu. Její JPEG je totiž nejlepší a nyní už umožňuje ukládat snímky bez efektů.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace 645 Pro je velmi zvláštní, fotí ale nepřekonatelně

Pro hraní je stále výborný Hipstamatic (1,59 eura plus několikanásobek za dokoupitelné filtry, kterým neodoláte). Má skvělé efekty analogových fotoaparátů a bez živého náhledu nikdy předem nevíte, co ze snímku nakonec vyleze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hipstamatic je král analogové mobilní fotografie

Úprava fotek s iPhonem

Částečně mohu do této kategorie zařadit už zmíněnou Cameru+. Občas přece jen využiju některý z jejích efektů, když nemám chuť přenášet fotky mezi aplikacemi. Je to ale čím dál méně často.

Mým jednoznačným favoritem pro úpravu fotografií je už dlouhou dobu Snapseed (3,99 eura). Existuje ve verzi pro iPhone i iPad, platí se jen jednou. Na velkém displeji tabletu jsou úpravy velmi pohodlné, často na něj ale nečekám, s iPhonem to jde taky dobře.

Aktualizováno: Snapseed je shodou okolností právě v den vydání tohoto článku k dispozici zdarma.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Snapseed není na pohled moc zajímavý, ale funguje

Výhodou Snapseedu jsou především standardní ovlivnitelné parametry: jas, kontrast, vybarvení, vyvážení bílé. U Camera+ je nutné spokojit se s předem připravenými a dál neovlivnitelnými režimy. Občas trochu přiostřím, efekt Drama přidá trošku softwarového HDR. Je ale pravda, že větší část možností Snapseedu nepoužívám.

A co iPhoto (3,99 eura) od Applu? Od doby, co jsem o něm napsal podrobný článek, jsem ho vlastně nepustil. V této verzi jsem si na něj nedokázal zvyknout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 Pro iPhoto jsem nakonec nenašel využití

Z drobnějších pomůcek občas sahám ke ACDSee Camera Flash (0,79 eura). Je to jednoúčelový nástroj, který nečekaně dobře dokáže prosvětlit fotku. Výsledek je něco mezi softwarovým bleskem a projasněním stínů.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Zajímavá drobnost dokáže prosvětlit tmavé snímky

Škoda, že se v iPhonu nedají fotky přenášet přímo mezi aplikacemi. Když si se snímky víc hraju, používám k úpravám více nástrojů, což znamená neustále ukládání nových verzí do galerie telefonu. Na druhou stranu je to jakási záloha, mohu se díky ní vrátit zpět k předchozím úpravám.

Z iPhonu do počítače

Když chci poslat jednu fotografii sobě nebo někomu jinému, je nejlepší použít vestavěnou galerii iPhonu a e-mail. Najednou lze takhle poslat až pět snímků, telefon se potom většinou zeptá, jestli je nemá zmenšit. Když je fotek víc, nastupují další možnosti.

Jsem-li u počítače, využiji podporu Mass Storage a snímky přes kabel stáhnu na disk. Když kabel chybí, osvědčila se mi Photo Transfer App (2,39 eura). Přes wifi dokáže poslat obrázky do počítače, na jiný iPhone nebo iPad, ale také přijmout snímky z počítače v plné kvalitě. To se hodí, protože synchronizace s iTunes fotky zmenší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výborná aplikace pro přenášení fotografií v plné kvalitě přes wifi

Většinou ale sahám po Dropboxu (zdarma) a jeho funkci Upload. Za chvilku mám fotografie přes internet synchronizované v počítači. U Dropboxu si dejte pozor na to, že při stahování do telefonu obrázky optimalizuje – nenahraje je v plné kvalitě. Nahrávání z telefonu ale přenáší fotky beze změn. Místo Dropboxu lze použít třeba Skydrive (zdarma) nebo jiné podobné služby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Nahrávání do Dropboxu a do Skydrive přes mobilní klienty

Co s fotkami přímo v telefonu

Čím začít než Instagramem (zdarma), extrémně oblíbeným fotomrtvítkem a sociální sítí pro fotografy? Odkážu se jen na podrobný článek. Pro prohlížení fotek z Instagramu na iPadu jsem si oblíbil aplikaci Instagallery (1,59 eura), ale přestože existuje i ve verzi pro iPhone, tam jsem si zvykl na originál.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Originální Instagram
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nadstavba Instagallery, zde na iPhonu

IPhony od firmwaru 4 přímo podporují Twitter a jeho tlačítko je mezi možnostmi sdílení fotografií ve vestavěné galerii. Pro odeslání fotky na Twitter není nic rychlejšího. Když na to přijde, tweetnout můžete rovnou i z Instagramu,Hipstamaticu, Snapseedu i Camery+.

Pro jednoduché posílání fotek na Facebook se hodí jeho nová aplikace Camera (zdarma). Stále se ještě nedostala do českého App Storu, podívejte se proto zatím do článku s podrobnostmi. Kdo používá Google+, má k dispozici oficiální aplikaci (zdarma), která se – pro mnohé bohužel – čím dál víc zaměřuje právě na fotky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Pro nahrávání fotografií bude Camera lepší než běžná aplikace Facebook pro iOS

Začalo mě to bavit, chci víc

Na DIGIareně se věnujeme nejzajímavějším aplikacím pro fotomobily, prozkoumejte stejnojmennou sekci. Sám sleduji zahraniční web Iphoneography.com, zaměřený výhradně na focení pomocí iPhonů, případně jeho českou obdobu Iphonefoto.cz.

Inspirací k tomuto článku bylo téma, které jsem nedávno zaznamenal na jednom zahraničním webu. Už se mi ho nepodařilo znovu objevit, ale přiznávám, že na světě něco podobného můžete najít.

Další článek
celkem 24 komentářů

Nejnovější komentáře

zdravím všechny...měl bych na vás prosbu..hl… Boris 15. 10. 2013, 16:25
Já souhlasím s panem redaktorem skutecne vyb… luciferx8 16. 6. 2012, 09:35
O patro výš píšu, že ho mám, že jsem mu dáva… Marek Lutonský 1. 6. 2012, 09:04
Jenže tohle není test. Je to mé subjektivní … Marek Lutonský 1. 6. 2012, 08:59
nikde nevidím zmínku o iPhoto :-O Jarda 1. 6. 2012, 01:43

Další podobné články

Aktualizujte Snapseed pro Android a iOS. Má nové rozhraní a funkce

Aktualizujte Snapseed pro Android a iOS. Má nové rozhraní a funkce

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

Mobilním telefonem zaznamenáváme okolní svět nejen ve formě statických fotografií, ale i v podobě pohyblivých obrázků. Přinášíme několik jednoduchých triků, jak si natáčení videa telefonem usnadnit a dosáhnout při tom zajímavých výsledků.

iPhone X vs Samsung Galaxy Note – fotoparametry

iPhone X vs Samsung Galaxy Note – fotoparametry

Oba jsou top modelem výrobce, oba mají duální objektivy a oba mají závratnou cenovku. Který z nich však poskytne lepší technické parametry hlavně s ohledem na jejich fotoaparáty?

Apple iPhone 8 a iPhone X – jaké jsou novinky ve fotoaparátech?

Apple iPhone 8 a iPhone X – jaké jsou novinky ve fotoaparátech?

Apple v úterý 12. září pořádal Special Event, na kterém představil řadu nových produktů. Mezi ně patří i iPhone 8, 8 Plus a iPhone X, které přinášejí nemálo novinek. Z hlediska fotografování jsou však inovace rozporuplné.

Ricoh Theta V – nový sférický digitál se 4K videem a Bluetooth

Ricoh Theta V – nový sférický digitál se 4K videem a Bluetooth

Řada fotoaparátů Theta od společnosti Ricoh je specifická nejen svým designem, ale také schopnostmi. Aktuálně Ricoh představil již několikátý model v řadě s označením Theta V – ten navazuje na předchozí Theta S a přináší několik vylepšení.

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Míváte-li problém, kterou fotografii z konkrétní série vybrat jako tu nejkvalitnější a nejlíbivější, aplikace Cinnac vám to poví. Ne tedy přesně ona, ale sami uživatelé sítě.

HTC U11 – podle testů nejlepší fotomobil, opravdu je to tak?

HTC U11 – podle testů nejlepší fotomobil, opravdu je to tak?

HTC U11 je vlajkovou lodí značky a rozhodně se má čím pyšnit. Vyjma vzhledu, výkonu a nového způsobu ovládání nabízí dle testů DxOMark nejlepší fotoaparát v mobilní telefonu.

NoMatterWhat přetvoří iPhone na 360° fotoaparát

NoMatterWhat přetvoří iPhone na 360° fotoaparát