9
Fotogalerie

Nejlepší fotografické programy pro Android

Kvalita fotoaparátů na mobilních telefonech roste a pro běžné focení může být telefon dostatečným nástrojem. Proto se hodí mít po ruce také dostatečnou softwarovou výbavu.

Ač mobilní telefony nedosahují kvalit klasických fotoaparátů, nabízejí oproti nim řadu výhod – jsou stále při ruce, nabízejí možnost rychlé publikace či sdílení fotografií a v neposlední řadě jsou mnohem lehčí. Současně je možné říci, že kvalita těchto zařízení se poměrně rychle zvyšuje a není možné najít příliš velké rozdíly mezi jednoduššími kompakty a foto-telefony.

Mobilní telefon se tak postupně stává zařízením, které mnoho lidí používá v řadě oblastí místo fotoaparátu. Příjemným bonusem mobilu je také řada podpůrných služeb, které v posledních letech začal nabízet především Google – od on-line překladu vyfoceného jídelního lístku až po možnost okamžitého publikování fotografií na sociální síť či na blog.

Také z těchto důvodů se jistě hodí mít v telefonu nainstalovány nástroje, které vám umožní s fotografiemi rychle a jednoduše pracovat. A právě na některé z nich, určené pro telefony s operačním systémem Android, se podíváme v následujícím článku.

Adobe Photoshop Express

Jednou z nejznámějších bezplatných aplikací určených pro Android je Photoshop Express, který umožňuje prohlížení a editaci snímků. Pokud jde o editační nástroje, pak je k dispozici téměř vše potřebné – od ořezu, překlopení či rotace; přes nastavení kontrastu, expozice, saturace nebo převedení do černobílého provedení, až soft focus či práci s rámečky. Připravena je také základní sada efektů počínaje rozmazáním, přes změny barevnosti a konče třeba u Pop-artu.

Velkou výhodou je propojení s on-line službou Photoshop Express nebo možnost jednoduchého nahrání snímku na Facebook či Twitter (respektive TwitPic). Práce s aplikací je velice rychlá a pohodlná. Pokud hledáte nástroj pro základní editaci snímků na mobilním telefonu, jde o jistě dobrou bezplatnou volbu.

photoshop.jpg 
Adobe Photoshop Express

QuickPic

Poměrně velkému množství uživatelů příliš nevyhovuje vestavěný prohlížeč snímků v Androidu. QuickPic jde cestou naprostého minimalismu – je rychlý, malý a nabízí velice komfortní prohlížení snímků. Ty je možné navíc otáčet, ořezávat či sdílet. Můžete si také nastavit, které složky budou prohledávány a které nikoli. Jde ideální nástroj pro rychlé procházení obrázků bez zbytečných funkcí.

quickPic.jpg 
QuickPic

Action Snap

Pokud jste zvyklí používat funkci sériového snímání, pak vás jistě zaujme Action Snap, který právě tuto funkci nabízí. Můžete vytvořit 4 až 9 snímků v časovém rozestupu 0,1 až 5 sekund. Vše funguje na stisk jednoho tlačítka. Zvláště u zachytávání pohybujících se objektů se může hodit.

ActionSnap.jpg 
ActionSnap

Fotografické efekty

Pokud máte v plánu na své snímky naložit nějaké filtry či efekty, pak zkuste zvážit použití aplikace Fotografické efekty. K dispozici je jich více než čtyřicet a mimo zcela běžných jsou připravené také některé pokročilejší, jako je rybí oko, různé rozmazání či deformace. Většinu efektů je možné také ručně nastavit, což není u podobných aplikací úplně běžné. Výsledný snímek je pak možné zaslat e-mailem či přes Facebook.

Fotograficke_efekty.jpg 
Fotografické efekty

Camera Advance

Ač nejsou možnosti nastavení fotoaparátu v Androidu úplně malé, fotografa příliš neuspokojí. Jisté vylepšení proto přináší Camera Advance, která je alespoň částečně rozšiřuje. Díky této aplikaci získá mobilní fotoaparát funkci časovače, sekvenční snímání, funkci na tvorbu panoramatických snímků, možnost zobrazení mřížky či spirály při focení, zobrazení histogramu, nastavení expozice, vylepšenou práci se zoomem nebo nastavení zvuku uzávěrky. Některé funkce ale nemusí na všech mobilních telefonech fungovat.

Ocenění si zaslouží také vlastní ovládací menu fotoaparátu, které je přehlednější a pohodlnější než to výchozí. Jistým „nedostatkem“ je tak snad jen cena (51 Kč).

cameraAdvance.jpg 
Camera Advance

HDR Camera

Pokud si myslíte, že HDR musí být doménou jen digitálních zrcadlovek, pak aplikace HDR Camera, se vás bude snažit přesvědčit o opaku. Ač nedosáhnete asi žádných úžasných scén, HDR Camera umí vytvořit poměrně pěkné snímky i za zhoršených světelných podmínek. V praxi to tedy vypadá tak, HDR spíše kompenzuje omezení optických zařízení, než aby vytvářela klasicky vypadající HDR fotografie, tak jak je známe ze zrcadlovek.

hdr_camera.jpg 
HDR Camera

PicsIn foto

Velice zajímavým programem je PicsIn foto, který představuje základní bezplatný editor snímků, s velmi netradičním designem, který vypadá, že je vhodný spíše pro děti. Umožňuje používat řadu efektů, připojovat rámečky, vytvářet koláže nebo jednoduše publikovat snímky. Nabízí také práci se štětci, textem nebo vkládání žertovných grafických objektů.

Na to, že jde o mobilní aplikaci, jsou její možnosti poměrně bohaté a obsáhlé. Škoda jen, že autoři šli spíše cestou tvorby kýčových obrázků, nežli seriózních úprav. Pokud vám ale lehký kýč nevadí, nebo hledáte nástroj, který by zaujal děti, pak PicsIn foto rozhodně není k zahození.

PhotoFunia

Žertovnou aplikací je PhotoFunia, která nabízí možnost vytvoření „fotomontáže“ na jedno kliknutí. Můžete tak poslat někomu obrázek, kde jste publikováni na billbordu, malování umělcem atp. Na výběr je z velkého množství šablon, do kterých lze skutečně velice jednoduše dosadit. Aplikace je bezplatná a skvěle se hodí na zasílání pohlednic z dovolené.

PhotoFunia.jpg 
PhotoFunia

PicSay Pro – Photo Editor

Podobného charakteru je také PicSay Pro – Photo Editor, který ale nabízí více možností. Do obrázků je možné vkládat bubliny s textem, velké oči nebo paruky. K dispozici jsou ale také nástroje pro klasické úpravy. Snadno tak můžete vytvořit vtipný satirický obrázek, který pobaví vaše přátele, i když je zřejmé, že jde o zábavní kýč a ne o seriózní tvorbu. Cena je přibližně 73 Kč.

PicSay.jpg
PicsIn foto

Camera 3D (Beta)

Na závěr ještě jedna experimentální aplikace, která jak již název napovídá, by měla sloužit k tvorbě 3D snímků. Jednoduše vyfotíte nějaký objekt z více úhlů a aplikace by měla dát dohromady 3D obraz. Osobně si mi ale žádný kloudný snímek s Camera 3D ale nepodařilo vytvořit, ale je možné, že budete úspěšnější.

camera3D.jpg 
Camera 3D

Určitě si přečtěte

Články odjinud