Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

Ačkoli je pro mnoho uživatelů digitální zrcadlovka etalonem obrazové kvality, už to vždy neplatí. Mnoho modelů z řad bezzrcadlovek se jim kvalitou vyrovná. Snad jediným parametrem, kde zrcadlovky drží prim, je výdrž baterie, která bývá až dvojnásobná.

Proč kupovat levnou digitální zrcadlovku

  • Chcete vyšší rozlišení a rychlejší reakce než u staré zrcadlovky, a stačí vám základní funkce
  • Máte objektivy, které byste rádi využili
  • Nestačí vám možnosti pokročilého kompaktu
  • Vyžadujete optický hledáček pro snadnější kompozici
  • Výdrž baterie u jiných typů aparátů je pro vás příliš malá a nechcete nosit více akumulátorů

Stojíte-li před koupí zcela nového fotoaparátu a nejste nijak limitováni stávajícím vybavením (objektivy, externí blesk apod.), zvažte, zda pro vás má zrcadlovka opravdu smysl. Její velikost a hmotnost se totiž pro mnoho fotografů stává po čase překážkou a tak se vrací ke kompaktu nebo mění za menší bezzrcadlovku.

Když budete kupovat celý set – tělo zrcadlovky + objektiv – sáhněte nejlépe po variantě s objektivem 18–105 či 18–140 mm. Je mnohem univerzálnější než základní objektiv (18–55 mm) nebo kombinace základního a dlouhého objektivu (55–200 mm). Při pořízení takové sady ušetříte několik tisíc, než kdybyste stejný objektiv dokupovali později.


Canon EOS 1300D – nejlevnější z nejlevnějších

Cena: 9 500 Kč (tělo)

Nejlevnější model digitální zrcadlovky od Canonu pořídíte za cenu těsně pod 10 000 Kč. Canon EOS 1300D je základní fotoaparát určený pro úplné začátečníky, kteří se chtějí naučit fotografovat zrcadlovkou. Pro někoho pak může velmi dobře posloužit i jako záložní tělo.

canon_1.pngcanon_4.jpg

Uvnitř fotoaparátu je APS-C snímač s rozlišením 18 Mpx, kterému sekunduje obrazový procesor DIGIC 4+, umožňující pracovat s citlivostí v rozsahu ISO 100–6400. V nabídce je též sériové snímání rychlostí 3 sn./s a možnost natáčet video ve full HD.

Pokračování 2 / 8

Nikon D3300 – starší ale stále dobrá volba

Cena: 10 000 Kč (tělo)

Stejně jako Canon, má i Nikon svého zástupce mezi těmi zcela nejlevnějšími modely, konkrétně Nikon D3300 je již nějaký ten pátek starší zrcadlovka, která však navazuje na předchozí dvě generace, takže je zbavena některých dřívějších neduhů.

nikon_1.jpgnikon_2.JPG

Snímač APS-C má dostatečné rozlišení 24 Mpx a umožňuje pracovat v rozmezí citlivostí ISO 100–25 600. Hledáček nabídne 95% pokrytí se zvětšením 0,85×. Video natočíte ve full HD rozlišení a fotit možno maximálně 5 sn./s). Tedy parametry jsou podobné jako u konkurence, výrazně lepší je však ze subjektivního hlediska ergonomie.

Pokračování 3 / 8

Nikon D5300 – výklopný displej a více ostřících bodů

cena: 14 000 Kč (tělo)

Digitální zrcadlovka Nikon D5300 je také již starší kousek, nabídne ovšem o něco vyšší komfort než třítisícová řada. Jednak je to o něco větší počet ovládacích prvků a především pak má výklopný a otočný displej. Ten mnohdy usnadní práci, zvláště při záznamu videa.

nikon_5.JPGnikon_6.JPG

Výjimečnost modelu D5300 oproti předchozím i pozdějším zrcadlovkám této řady tkví v jeho doplňkové výbavě, má totiž zabudované Wi-Fi rozhraní pro spojení s mobilním telefonem. Vedle bezdrátového rozhraní pak najdete v těle také GPS modul, s jehož pomocí rovnou do EXIF dat snímku zaznamenáte polohu, kde byla fotografie pořízena.

Pokračování 4 / 8

Canon EOS 200D – nejmenší zrcadlo s největším hledáčkem

Cena: 15 500 Kč (tělo)

Letošní novinka z dílny Canonu, model EOS 200D navazuje na velmi úspěšného předchůdce EOS 100D, kterého jste mohli koupit ještě na začátku letošního roku pod deset tisíc korun, což byla vynikající cena. Canon vylepšil některé funkce a zároveň zachoval to, co bylo povedené – malé tělo, velký hledáček, dotykový displej apod.

200_1.jpg200_2.png

Mezi zásadní inovace patří nový čip a dotykový displej, jenž je dle specifikací totožný jako u současně oznámené fullframe DSLR EOS 6D II. Canon EOS 200D je osazen APS-C CMOS snímačem s efektivním rozlišením 24,2 Mpx a maximální citlivostí ISO 26 500 (lze rozšířit na ISO 51 200). Zpracování obrazu má na starosti nový procesor DIGIC 7, umožňující kontinuální snímání rychlostí 5 sn./s.

Pokračování 5 / 8

Sony Alpha A68 – pokročilé nastavení videa pod 20 tisíc

cena: 17 690 Kč

Zrcadlovky od Sony nejsou tak úplně pravými zrcadlovkami, jelikož využívají mírně odlišnou koncepci s polopropustným zrcátkem a elektronickým hledáčkem namísto optického. Právě hledáček je asi tou největší slabinou, jelikož v této cenové kategorii je stále spíše nouzovým řešením.

sony_1.JPGsony_3.png

Srdcem fotoaparátu je CMOS snímač velikosti APS-C s rozlišením 24 Mpx, který umožňuje nastavit citlivost v dnes již standardním rozmezí ISO 100 až 25 600. Video zvládne novinka natáčet ve full HD rozlišení (60i, 30p, 24p) při vysokém datovém toku 50 Mbit/s, a to ve formátu XAVC S. Ostření je v režii systému 4D Focus, který použil výrobce i u modelu A77 II, fázová detekce využívá celkem 79 ostřících bodů, z nichž je 15 křížových. 

Pokračování 6 / 8

Pentax K-70 – nejlevnější volba s odolným tělem

cena: 18 600 Kč

Fotoaparáty Pentax jsou relativně minoritním zbožím na trhu digitálních zrcadlovek, jedno však mají prakticky všechny modely shodné: odolné provedení vůči prachu a vlhkosti. Najdete ho jak u těch nejvyšších modelů, tak i u levné zrcadlovky Pentax K-70.

pentax_1.jpgpentax_2.jpg

Uvnitř zrcadlovky je usazen stabilizovaný APS-C snímač s rozlišením 24 Mpx bez AA filtru, což by mělo napomoci záznamu ostřejších snímků. Zajímavostí je také využití stabilizace snímače k tzv. Pixel-shift funkci, kdy můžete pořídit statický snímek s několikanásobně vyšším rozlišením. Displej je výklopný a otočný a disponuje speciálním nočním režimem pro astrofotografii. K dispozici je také vestavěné Wi-Fi rozhraní, video můžete natáčet v rozlišení full HD při 30 sn./s.

Pokračování 7 / 8

Canon EOS 760D – levná zrcadlovka s profesionálním ovládáním

Cena: 20 000 Kč (tělo)

Digitální zrcadlovky Canon EOS 750D a EOS 760D jsou jako dvojčata, ovšem pouze svým vnitřním hardwarem a funkcionalitami. Vnější podoba fotoaparátů se značně liší a v případě modelu 760D se více blíží poloprofesionálním a profesionálním tělům. U Canonu EOS 760D nalezneme horní LCD panel s informacemi o aktuálním nastavení fotoaparátu, navíc je u něj i kruhový volič na zadní straně.

760_3.jpg760_1.jpg

Snímač nabízí možnost nastavení citlivosti v rozsahu 100 až 12 800 ISO (ve vybraných režimech až ISO 25 600). Součástí je také technologie Flicker Detection, kterou Canon použil poprvé u zrcadlovky EOS 7D Mark II, čili detekce blikání (zhusta umělého) světelného zdroje, což oceníte např. při fotografování v zářivkovém osvětlení. Rychlost kontinuálního snímání 5 sn./s je totožná jako u 700D, výrazně se však vylepšil systém automatického zaostřování. Hybridní CMOS AF III má k dispozici 19 křížových ostřících bodů.

Pokračování 8 / 8

Přečtěte si další články, ve kterých redaktoři technických webů radí, co by si sami koupili pod stromeček. Články budou vycházet každý den.

Určitě si přečtěte

Články odjinud