Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

12. prosince 2018
TWEET SDÍLET
Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

​Pokročilé neboli prémiové kompaktní fotoaparáty byly ještě nedávno poměrně luxusním zbožím za nemalý peníz. S boomem fotomobilů, které jsou jejich nepřímou konkurencí, však cena těchto fotoaparátů pozvolna klesá a nyní lze skladný malý fotoaparát s velmi dobrou obrazovou kvalitou pořídit i za cenu kolem 10 000 Kč.

Důvody, proč koupit kompaktní fotoaparát

 • Lepší obrazová kvalita než u fotomobilu díky většímu snímači a kvalitnější optice.
 • Možnost optické změny ohniskové vzdálenosti. Nejste odkázáni na jediné širokoúhlé ohnisko jako u mobilu, obvyklý rozsah ohnisek u pokročilých kompaktů začíná na širokoúhlých 24 mm a končí na „portrétních“ 70 mm
 • Plně manuální ovládání. Mobily mají fixní clonu, tudíž stále fotíte na tzv. plnou díru, bez možnosti optické úpravy hloubky ostrosti, tedy míry rozostření pozadí.
 • Lepší ergonomie a řada ovládacích prvků na těle fotoaparátu pro pohotové nastavení expozice.
 • Možnost rozšíření o další příslušenství, je-li na těle přítomna systémová patice.
 • U některých modelů snazší komponování záběru díky hledáčku či výklopnému displeji.

V jakých situacích se vyplatí kompaktní fotoaparáty

 • Kvalitní rodinná fotka
 • Tvůrčí záměry vyžadující kvalitní obraz
 • Portrét
 • Reportáž či street fotografie
 • Cestovatelská fotografie – krajina, architektura, momentky

Canon G9 X II: vše, co potřebujete ke kvalitní fotce

Cena: od 10 000 Kč

Tento fotoaparát je ideální volbou pro ty, kdo hledají kvalitní malý foťák, mají hlouběji do kapsy a zároveň jsou ochotni oželet propracované vnější ovládání fotoaparátu. Canon G9 X II je totiž stylovka (v tom dobrém slova smyslu), u níž si musíte zvyknout, že řadu nastavení lze realizovat jen přes zadní 3" dotykový displej (1 040 000 bodů).

Pro generaci odkojenou mobilními telefony to jistě nebude zásadní problém. Navíc funkční prstenec kolem objektivu, jímž lze ovládat expoziční čas či clonu, pro ni bude vítaným prvkem usnadňujícím práci v pokročilých fotografických režimech.

Klepněte pro větší obrázek

Další odměnou jim bude velmi kvalitní obrazový výstup jak v komprimovaném formátu JPEG, tak v surovém RAW. Stojí za ním osvědčená kombinace 20,1Mpx BSI-CMOS čipu a objektivu s ohniskovým rozsahem 28–84 mm a solidní světelností F2–4,9. Přesvědčit se o tom můžete v naší recenzi předchozího modelu. Tomuto duu sekunduje procesor DIGIC 7, díky němuž lze s průběžným ostřením pořizovat série snímků rychlostí až 5,3 sn./s.

Canon G9 X: Malý šperk s velkým srdcem

Canon G9 X: Malý šperk s velkým srdcem

Canon na podzim doplnil řadu prémiových kompaktů s přídomkem X. Podíváme se na model G9 X, který je určen do kapes fotografů, toužících po dobré obrazové kvalitě v miniaturním a stylovém těle.

29 Helena Vyplelová

Systém automatického ostření funguje na základě detekce kontrastu s 31 oblastmi. Podstatná je však především rychlost zaostření 0,14 s. Není to sice závratná hodnota, nicméně v běžném provozu naprosto dostačující. K dispozici jsou i sledovací režimy – jak objektu, tak obličeje. 

Video je u Canonu G9 X II spíše podružnou funkcionalitou. Fotoaparát umí „jen“ Full HD (při 60 sn./s) sekvence, nikoli 4K. Samozřejmostí je možnost propojení s chytrými zařízeními prostřednictvím WiFi nebo Bluetooth.

Témata článku: Technika, Průvodce nákupem, Kompaktní fotoaparáty, Vánoce, Nejlepší články

Určitě si přečtěte

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

57 Petr Březina

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Nový snímač, procesor, inovovaný autofokus, vylepšené možnosti natáčení videa, detailnější hledáček a dotykový displej… Seznamte se s poslední generací top modelů systému Fujifilm X.

45 Helena Vyplelová

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Model Sony A7 byl prvním kompaktním fotoaparátem s výměnou optikou osazeným plnoformátovým snímačem. My jsme pro vás otestovali jeho následovníka – bezzrcadlovku Sony A7 II.

60 Helena Vyplelová

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Podívejte se s námi na citáty slavných fotografů, které vám mohou pomoci nalézt cestu k lepším fotografiím. Většinou v sobě totiž obsahují i skrytá doporučení, jak k fotografování přistupovat.

Lenka Dostálová

Jak na mobilní Instagram v počítači

Jak na mobilní Instagram v počítači

Instagram je vyvinut speciálně pro operační systémy přenosných chytrých zařízení. Existují však způsoby, jak limity operačního systému obejít a s aplikací plnohodnotně pracovat i v počítači.

9 Helena Vyplelová

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

27 Petr Březina