Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.
Pokročilé neboli prémiové kompaktní fotoaparáty byly ještě nedávno poměrně luxusním zbožím za nemalý peníz. S boomem fotomobilů, které jsou jejich nepřímou konkurencí, však cena těchto fotoaparátů pozvolna klesá a nyní lze skladný malý fotoaparát s velmi dobrou obrazovou kvalitou pořídit i za cenu kolem 10 000 Kč.
Důvody, proč koupit kompaktní fotoaparát
- Lepší obrazová kvalita než u fotomobilu díky většímu snímači a kvalitnější optice.
- Možnost optické změny ohniskové vzdálenosti. Nejste odkázáni na jediné širokoúhlé ohnisko jako u mobilu, obvyklý rozsah ohnisek u pokročilých kompaktů začíná na širokoúhlých 24 mm a končí na „portrétních“ 70 mm
- Plně manuální ovládání. Mobily mají fixní clonu, tudíž stále fotíte na tzv. plnou díru, bez možnosti optické úpravy hloubky ostrosti, tedy míry rozostření pozadí.
- Lepší ergonomie a řada ovládacích prvků na těle fotoaparátu pro pohotové nastavení expozice.
- Možnost rozšíření o další příslušenství, je-li na těle přítomna systémová patice.
- U některých modelů snazší komponování záběru díky hledáčku či výklopnému displeji.
V jakých situacích se vyplatí kompaktní fotoaparáty
- Kvalitní rodinná fotka
- Tvůrčí záměry vyžadující kvalitní obraz
- Portrét
- Reportáž či street fotografie
- Cestovatelská fotografie – krajina, architektura, momentky
Canon G9 X II: vše, co potřebujete ke kvalitní fotce
Cena: od 10 000 Kč
Tento fotoaparát je ideální volbou pro ty, kdo hledají kvalitní malý foťák, mají hlouběji do kapsy a zároveň jsou ochotni oželet propracované vnější ovládání fotoaparátu. Canon G9 X II je totiž stylovka (v tom dobrém slova smyslu), u níž si musíte zvyknout, že řadu nastavení lze realizovat jen přes zadní 3" dotykový displej (1 040 000 bodů).
Pro generaci odkojenou mobilními telefony to jistě nebude zásadní problém. Navíc funkční prstenec kolem objektivu, jímž lze ovládat expoziční čas či clonu, pro ni bude vítaným prvkem usnadňujícím práci v pokročilých fotografických režimech.

Další odměnou jim bude velmi kvalitní obrazový výstup jak v komprimovaném formátu JPEG, tak v surovém RAW. Stojí za ním osvědčená kombinace 20,1Mpx BSI-CMOS čipu a objektivu s ohniskovým rozsahem 28–84 mm a solidní světelností F2–4,9. Přesvědčit se o tom můžete v naší recenzi předchozího modelu. Tomuto duu sekunduje procesor DIGIC 7, díky němuž lze s průběžným ostřením pořizovat série snímků rychlostí až 5,3 sn./s.
Canon na podzim doplnil řadu prémiových kompaktů s přídomkem X. Podíváme se na model G9 X, který je určen do kapes fotografů, toužících po dobré obrazové kvalitě v miniaturním a stylovém těle.
Helena Vyplelová
Systém automatického ostření funguje na základě detekce kontrastu s 31 oblastmi. Podstatná je však především rychlost zaostření 0,14 s. Není to sice závratná hodnota, nicméně v běžném provozu naprosto dostačující. K dispozici jsou i sledovací režimy – jak objektu, tak obličeje.
Video je u Canonu G9 X II spíše podružnou funkcionalitou. Fotoaparát umí „jen“ Full HD (při 60 sn./s) sekvence, nikoli 4K. Samozřejmostí je možnost propojení s chytrými zařízeními prostřednictvím WiFi nebo Bluetooth.
Olympus Tough TG-5: společník pro adrenalinové aktivity
Cena: od 11 000 Kč
Tento fotoaparát sice nenabídne tak kvalitní obraz jako ostatní přístroje v našem výběru, jeho výhodou je však všestranná odolnost a v rámci kategorie outdoorových fotoaparátů nadstandardní světelnost objektivu F2–4,9 s akurátním rozsahem ohnisek 25–100 mm.
Výhodou je taktéž umírněné rozlišení menšího 1/2,33" BSI-CMOS snímače – 12 Mpx, která sice není dostačující pro velkoformátové tisky, nicméně postačí na kvalitní záznam adrenalinových aktivit, ať už v podobě fotografií s podporou surového formátu RAW, nebo videa ve 4K rozlišení při 30 sn./s (podporovány jsou též vysokorychlostní Full HD sekvence při 120 sn./s a časosběr).

S Olympusem TG-5 se můžete ponořit do 15metrové hloubky a vyjít si do mrazu -10 °C. Kompakt také odolá pádu z 2,1 metru a 100kilogramovému tlaku. Využít můžete také dalších „outdoorových“ funkcí: GPS pro záznam zeměpisných souřadnic a tracklogů (trasy), elektronického kompasu, měření tlaku a teploty a snímání zrychlení. Potěší také výdrž akumulátoru, který na jedno nabití zvládne pořídit 340 snímků.
Automatické ostření pracuje na bázi detekce kontrastu s 25 ostřicími oblastmi a minimální zaostřovací vzdáleností 1 cm v makro režimu – zapovězeny tedy nejsou ani snímky detailů zblízka. Jelikož je přední část objektivu vybavena 40,5mm závitem na filtr, můžete modifikovat ohniskovou vzdálenost pomocí volitelné širokoúhlé (FCON-T01) nebo tele- (TCON-T01) předsádky. K dispozici je i celá řada dalšího příslušenství v podobě pouzder, držáků, difuzérů.
Pátá generace oblíbené řady pokročilých outdoorových fotoaparátů z dílny Olympusu přichází s novým snímačem, funkcemi sledování trasy, 4K a vysokorychlostním videem a také propracovanějším ovládáním.
Helena Vyplelová
Vzhledem k nutnosti důkladného utěsnění je počet ovládacích prvků na těle omezený. Vedle 3" displeje s rozlišením 460 000 bodů se nachází 4směrný volič a vedle něj netradiční kruhový ovladač sloužící k volbě fotografického režimu, jenž – nezvykle pro outdoorové kompakty – kromě automatického, programového a scénického režimu zahrnuje též mód priority clony. Expoziční parametry lze nastavovat pomocí rolleru na horní hraně přístroje.
Fujifilm Finepix XF10: levná osmadvacítka pro dokonalý obraz
Cena: od 13 000 Kč
Letošní novinka určitě potěšila nejednoho fanouška malých fotoaparátů s velkým snímačem a pevným světelným objektivem. Fujifilm XF10 má obojí, a navíc za velmi dobrou cenu. Fotoaparát je sice osazen „obyčejným“ 24Mpx APS-C CMOS snímačem, nikoli prémiovým čipem X-Trans z dílny Fujifilmu, nicméně i tak lze očekávat velmi dobrý obraz, a to i díky 28mm objektivu se světelností F2,8 – objektivy s pevným ohniskem prostě kreslí lépe než zoomy.

Nižší cena se promítla zejména do systému automatického ostření. Hybridní autofokus s 91 ostřicí oblastí není logicky tím nejvýkonnějším, co Fujifilm v současnosti nabízí – podstatně dražší (cca 30 000 Kč) model X100F disponuje 365 ostřicími oblastmi. Zde tedy očekávejte určité limity. U tohoto druhu fotoaparátu, který není určen k výkonnostním fotografickým disciplínám, jako je focení sportu, to však není až tak diskvalifikující vlastnost. Velmi vítaná je přítomnost AF joysticku na zadní stěně, která urychlí výběr oblasti zaostření.
Polohovat ostřicí bod lze i prostřednictvím 3" dotykového displeje s rozlišením 1 040 000 bodů. Zadní obrazovka je také jediným prvkem sloužícím ke komponování záběru. Hledáček bohužel ve výbavě nenajdete, což může být nepříjemné při focení v ostrém světle, kdy je displej hůře „čitelný“.
Kompakty s opravdu velkým snímačem a pevným objektivem by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Jejich řady nově rozšiřuje novinka od Fujifilmu, která navazuje na generačně starší model X70.
Petr Březina
Fujifilm XF10 je určen především k fotografování statických snímků, video funkce jsou proto jen jakýmsi nezbytným doplňkem. I přesto fotoaparát kromě Full HD (při 60 sn./s) videa zvládne také 4K sekvence, ovšem s nižší snímkovou frekvencí 15 sn./s. Naopak přepestrá je nabídka obrazových profilů simulujících filmy a efektových filtrů. K bezdrátovému propojení s chytrými zařízení je k dispozici WiFi a Bluetooth.
Sony Cyber-shot RX100 III: s dobrým poměrem cena-výkon
Cena: od 14 000 Kč
V roce 2012 společnost Sony jako první představila kompaktní fotoaparát se snímačem velikosti 1 palec, tedy čipem větším, než bylo do té doby zvykem. Letos byl představen již šestý model této produktové řady, nicméně ač se jedná o špičkový přístroj s vyspělými funkcemi, jeho cena kolem 30 000 Kč je poněkud přemrštěná. Proto jsme s ohledem na předpokládané využití kompaktu coby obrazového záznamníku na cestách či v každodenním životě do našeho výběru zařadili starší model, sice s kompromisy ve funkční výbavě, ale s velmi dobrým poměrem cena-výkon.

Fotoaparát je osazen 20Mpx BSI-CMOS snímačem typu 1" a objektivem s tradičním ohniskovým rozsahem 24–70 mm a dobrou světelností F1,8–2,8. To je základní předpoklad pro kvalitní obrazový výstup, který je typický i pro novější modely. Závěrka zvládne nejkratší čas pouze 1/2 000 s, leč v objektivu je zabudovaný ND filtr, který se automaticky aktivuje při fotografování v ostrém slunečním světle.
Léta – RX100 III byl představen v roce 2014 – se podepsala na systému zaostřování, který pracuje pouze na bázi detekce kontrastu s 25 body; nejedná se tedy o hybridní AF moduly se stovkami detektorů jako u nejžhavějších novinek. Nicméně k dispozici jsou i režimy sledování objektu a detekce obličeje, které usnadní fotografování pohybu. Při výběru oblasti zaostření může být poněkud iritující absence podpory dotyku u zadního výklopného (o 180° vzhůru) 3" displeje s rozlišením 1 230 000 bodů. Naopak potěšitelná je přítomnost vyskakovacího hledáčku s 0,59× zvětšením a solidním rozlišením 1 440 000 bodů.
Sony představilo již třetí verzi skvělého kompaktu RX100. Přináší zejména vestavěný elektronický hledáček a objektiv s výrazně lepší světelností.
Jan Kalfus
Video umí Sony RX100 III natáčet ve Full HD rozlišení při 60 sn./s podporou manuálního nastavení a řadou pomůcek jako focus peaking a vychytávek, jako je např. clona s hladkým chodem. 4K video umí až čtvrtá generace, za kterou si však musíte připlatit zhruba 4 000 Kč. Bezdrátovou konektivitu zajišťuje WiFi s NFC.
Panasonic Lumix LX15: světelný rychlík
Cena: od 14 000 Kč
Panasonic LX15 je následníkem oblíbené řady profi kompaktů řady LX. Navazuje na ni vysoce světelnou optikou Leica s 3× zoomem 24–72 mm F1,4–2,8 a předčí ji velikostí senzoru – fotoaparát je osazen 20,1Mpx snímačem typu 1". Čip je navíc stabilizovaný v 5 osách, což usnadní fotografování z ruky i v horších světelných podmínkách.

Rozsah ohnisek předurčuje tento přístroj k žánrům, jako je street fotografie, reportáž, dokument (nejen rodinný), krajina či portrét, ale nezklame ani v akčnějších disciplínách, např. při amatérském focení sportu.
Zachycení akce je možné díky rychlému a spolehlivému autofokusu na bázi detekce kontrastu s podporou osvědčené technologie DFD simulující fázové ostření a vysoké rychlosti sériového snímání až 6 sn./s s přeostřováním. Ostřit lze od 3 cm v režimu makro. Oblast zaostření lze kvapně vybírat dotykem přes vysoce responzivní 3" obrazovku s rozlišením 1 040 000 bodů. Displej je navíc výklopný, vzhůru o 180°, s automatickou aktivací selfie módu. Na těle přístroje bohužel nezbylo místo na elektronický hledáček.
Loni na podzim představil Panasonic nový model profi kompaktu a rozšířil tak řadu kapesních fotoaparátů se snímačem velikosti 1" a světelnou optikou. Jak si Lumix LX15 vedl v našem testu?
Helena Vyplelová
Jakožto správný Panasonic nabízí LX15 propracovanou nabídku videofunkcí. Fotoaparát umí natáčet jak Full HD (při 60 sn./s), tak 4K (při 30 sn./s) video. Data můžete uložit ve formátu MP4 i pokročilejším AVCHD. Nechybí režimy spojené s natáčením krátkých 4K sekvencí – 4K Foto, Dodatečné zaostření či Focus Stacking ani užitečné pomůcky jako vodováha, focus peaking, lupa atd. Bezdrátovou konektivitu zajišťuje integrovaný WiFi modul.
Panasonic TZ100: dostane se nejdál
Cena: od 14 000 Kč
Kompaktní ultrazoom – tak je označována kategorie, do níž tento fotoaparát spadá. Jedná se o přístroj s nejuniverzálnějším rozsahem ohnisek (25–250 mm) v našem výběru, navíc osazený větším 20,1 Mpx snímačem typu 1". Kromě širokoúhlých záběrů s ním můžete zachytit i detaily vzdálených objektů, TZ100 se tak hodí na cesty k fotografování krajiny, architektury, ale klidně poslouží i jako záznamník rodinných okamžiků.

Univerzálnost je však vykoupena kompromisy v obrazové kvalitě. Malý objektiv s velkým ohniskovým rozsahem vyžadujícím složitou konstrukci a světelností F2,8–5,9 nemůže konkurovat zoomům s rozsahem menším, neřkuli pevným objektivům. To samozřejmě neplatí jen pro tento fotoaparát, ale pro všechny ultra- a superzoomy.
Ke komponování záběru slouží fixní 3" dotyková obrazovka s rozlišením 1 040 000 bodů a hledáček se 1 160 000 body. Hledáček je ovšem spíš nezbytným nouzovým doplňkem při focení v přímém slunci, zvětšení 0,46× je totiž opravdu málo a nenabízí příliš komfortní pokoukání.
Nový Panasonic TZ100 doplňuje řadu cestovních ultrazoomů řady TZ. Nabízí větší jednopalcový snímač a světelnější objektiv, ovšem s menším ohniskovým rozsahem. Jak si vede tento přístroj se slibnými parametry?
Helena Vyplelová
Dále však budou následovat jen samá pozitiva. Prvním z nich je přesné a rychlé ostření na základě detekce kontrastu (se 49 oblastmi) s podporou technologie DFD, které dobře funguje i za šera. Nedílnou součástí jsou také spolehlivé režimy sledování objektu a detekce tváře. Užít si můžete i fotografování zblízka, neboť kompakt ostří již od 3 cm.
Dalším kladem je široká nabídka funkcí spojených s videem. Lumix TZ100 umí natáčet 4K video se snímkovou frekvencí 30 sn./s a v nabídce nechybí ani 4K Foto s výstupem v podobě 8Mpx snímků a funkce Dodatečné zaostření. K bezdrátové komunikaci je k dispozici WiFi.
Canon G7 X II: světelný objektiv se širším rozsahem zoomu
Cena: od 14 000 Kč
Canon G7 X II je stejně jako odlehčený model GX 9 II osazen 20,1 Mpx BSI-CMOS snímačem typu 1 palec. Liší se od něj však světelnější optikou – konkrétně je osazen 4× zoomem s rozsahem ohnisek 24–100 mm a výbornou světelností F1,8-2,8. Jedná se tedy o univerzálnější přístroj, který zvládne pořizovat kvalitní fotografie i v horším osvětlení a dovolí vám pohrát si s hloubkou ostrosti.

Od odlehčeného modelu se G7 X II liší také ovládáním: na těle najdeme více ovládacích prvků, včetně programovacího prstence kolem objektivu, které pokryjí nastavení expozičních parametrů i v manuálním režimu. Komfortní je taktéž výběr oblasti, na niž chceme zaostřit, prostřednictvím 3" dotykové obrazovky (1 040 000 bodů). Displej je navíc možné vyklápět dolů o 45° a nahoru dokonce o 180°, fotoaparát je tedy připraven i na vášnivé selfíčkáře. Hledáček však na těle nenajdete, to byste museli sáhnout po vlajkové lodi této řady „jednopalcových“ kompaktů, Canonu G5 X (od 17 000 Kč).
Zakladatel linie prémiových kompaktů s jednopalcovým snímačem značky Canon má svého nástupce. Co nového přináší druhá generace v podobě modelu Canon G7 X II? Čtěte v našem testu.
Helena Vyplelová
Canon G7 X II ostří na základě detekce kontrastu s 31 zaostřovací oblastí, přičemž k dispozici jsou i sledovací režimy, včetně detekce tváře. Díky procesoru DIGIC 7 lze pořizovat série snímků solidní rychlostí až 8 sn./s. Za konkurencí tento přístroj zaostává v oblasti natáčení videa. U pokročilých kompaktů značky Canon, včetně APS-C modelu G1 X II je prozatímním maximem Full HD video se snímkovou frekvencí 60 sn./s a ukládáním do souborů MP4. K bezdrátové komunikaci slouží WiFi s podporou NFC.
Panasonic LX100: pro kvalitní obraz ve stylovém hávu
Cena: od 14 500 Kč
Řada LX100 se letos dočkala modelu s pořadovým číslem dvě, my však dáváme přednost staršímu modelu, jelikož je to jednoduše výhodnější koupě. Pokud je však pro vás nezbytný snímač s větším rozlišením, Bluetooth, dotykový displej a detailnější hledáček, potom určitě sáhněte po letošním modelu LX100 II… a připravte si o 10 tisíc korun víc.

Panasonic Lumix LX100 je prvním zástupcem kompaktních fotoaparátů se snímačem formátu 4/3, jímž jsou osazeny u Panasoniku i bezzrcadlovky systému G. Těšit se tedy můžete na vynikající obrazovou kvalitu, kterou podtrhuje umírněné rozlišení senzoru 13Mpx („dvojka“ má 17 Mpx). Nižší rozlišení, zjednodušeně řečeno, přinese čistší, méně zašuměný obraz.
Výborné parametry má také objektiv, který při světelnosti F1,7–2,8 pokryje ohniskové vzdálenosti 24–75 mm. Můžete se tedy realizovat v nejrůznějších fotografických disciplínách – od krajiny, architektury, přes reportáž, dokument až po portrét. Dobrý je také výkon při sériovém snímání – fotoaparát zvládne pořídit 6,5 sn./s s průběžným ostřením, čili se nemusíte bát zkusit zachytit i nějaký ten pohyb. Úspěšnosti napomůže přesný a rychlý autofokus ostřicí na bázi detekce kontrastu s použitím technologie DFD.
„Láska na první pohled.“ Tato slova jsem po prvních hodinách s tímto výkonným kompaktem dokonce vyslovila. Přestože i ideál má své mouchy, a ty si samozřejmě nenechám pro sebe, převažují pozitiva.
Helena Vyplelová
Poněkud komplikovanější je výběr oblasti zaostření. 3" displej s rozlišením 921 000 bodů totiž není dotykový, výběr je tedy nutné provádět pomocí 4směrného voliče na zadní stěně. Ke komponování záběru je určen hledáček s pěkným zvětšením 0,7× a vysokým rozlišením 2 760 000 bodů. Ovládací prvky na těle fotoaparátu pokryjí všechna důležitá nastavení i v plně manuálním režimu.
Jako všechny Panasoniky v našem výběru je Lumix LX100 velmi dobře vybaven pro natáčení videa: umí plnohodnotné 4K video při 30 sn./s a k dispozici jsou také režimy 4K Fotografie, fázová animace nebo časosběr. Kompakt lze bezdrátově propojit s chytrými zařízeními pomocí WiFi s podporou NFC.
Ricoh GR II: nenápadný společník do ulic
Cena: od 15 000 Kč
Zástupce kompaktů se snímači velikosti APS-C, jejichž historie se začala psát už v minulém desetiletí, je především legendou ve své kategorii… druhá generace této řady úspěšně navázala na první, především v oblasti vynikající obrazové kvality, kterou zajišťuje osvědčená kombinace 16Mpx snímače formátu APS-C a objektivu s pevným ohniskem 28 mm a světelností F2,8.

Předem je nutné říct, že tento přístroj ocení pokročilejší fotografové, kteří požadují nekompromisní kvalitu obrazu a jsou ochotni oželet větší univerzálnost přístroje se zoomem. Objektiv s pevným ohniskem je však odmění výbornou kresbou. Ohnisko Ricohu GR II lze navíc digitálně měnit na 35 či 47 mm, logicky však musíte počítat s ořezem obrazu a jeho podstatně nižším rozlišením.
Automatické ostření na bázi detekce kontrastu nepatří k úplně nejbystřejším, fotoaparát zaostří za 0,2 s, což je spíš podprůměr, leč které je v žánrech (krajina, architektura, street), pro něž je tento kompakt určen, dostatečné. Vzhledem k předpokládanému využití s důkladnou přípravou záběru není až tak iritující ani krapet komplikovaný výběr zaostření přes 4směrný volič. Ano, zadní 3" displej (1 230 000 bodů) totiž není dotykový a je také jediným prostředkem pro komponování snímku, pokud si tedy nepořídíte volitelný externí hledáček (cca 4 000 Kč).
Profesionální kompakt Ricoh GR se po dvou letech dočkal svého nástupce. Velké novinky ale nečekejte. Ricoh GR II staví na osvědčené kvalitě předchůdce a přidává bezdrátové propojení s chytrými zařízeními.
Helena Vyplelová
Video je u Ricohu GR II velmi okleštěné, neb je podporováno natáčení Full HD sekvencí s podprůměrnou snímkovou frekvencí 30 sn./s. Nechybí však možnost propojení s chytrými zařízením přes WiFi s podporou NFC.
Přečtěte si další články, ve kterých redaktoři technických webů radí, co by si sami koupili pod stromeček. Články vycházejí každý den.