Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

12. prosince 2018
TWEET SDÍLET
Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

​Pokročilé neboli prémiové kompaktní fotoaparáty byly ještě nedávno poměrně luxusním zbožím za nemalý peníz. S boomem fotomobilů, které jsou jejich nepřímou konkurencí, však cena těchto fotoaparátů pozvolna klesá a nyní lze skladný malý fotoaparát s velmi dobrou obrazovou kvalitou pořídit i za cenu kolem 10 000 Kč.

Důvody, proč koupit kompaktní fotoaparát

 • Lepší obrazová kvalita než u fotomobilu díky většímu snímači a kvalitnější optice.
 • Možnost optické změny ohniskové vzdálenosti. Nejste odkázáni na jediné širokoúhlé ohnisko jako u mobilu, obvyklý rozsah ohnisek u pokročilých kompaktů začíná na širokoúhlých 24 mm a končí na „portrétních“ 70 mm
 • Plně manuální ovládání. Mobily mají fixní clonu, tudíž stále fotíte na tzv. plnou díru, bez možnosti optické úpravy hloubky ostrosti, tedy míry rozostření pozadí.
 • Lepší ergonomie a řada ovládacích prvků na těle fotoaparátu pro pohotové nastavení expozice.
 • Možnost rozšíření o další příslušenství, je-li na těle přítomna systémová patice.
 • U některých modelů snazší komponování záběru díky hledáčku či výklopnému displeji.

V jakých situacích se vyplatí kompaktní fotoaparáty

 • Kvalitní rodinná fotka
 • Tvůrčí záměry vyžadující kvalitní obraz
 • Portrét
 • Reportáž či street fotografie
 • Cestovatelská fotografie – krajina, architektura, momentky

Canon G9 X II: vše, co potřebujete ke kvalitní fotce

Cena: od 10 000 Kč

Tento fotoaparát je ideální volbou pro ty, kdo hledají kvalitní malý foťák, mají hlouběji do kapsy a zároveň jsou ochotni oželet propracované vnější ovládání fotoaparátu. Canon G9 X II je totiž stylovka (v tom dobrém slova smyslu), u níž si musíte zvyknout, že řadu nastavení lze realizovat jen přes zadní 3" dotykový displej (1 040 000 bodů).

Pro generaci odkojenou mobilními telefony to jistě nebude zásadní problém. Navíc funkční prstenec kolem objektivu, jímž lze ovládat expoziční čas či clonu, pro ni bude vítaným prvkem usnadňujícím práci v pokročilých fotografických režimech.

Klepněte pro větší obrázek

Další odměnou jim bude velmi kvalitní obrazový výstup jak v komprimovaném formátu JPEG, tak v surovém RAW. Stojí za ním osvědčená kombinace 20,1Mpx BSI-CMOS čipu a objektivu s ohniskovým rozsahem 28–84 mm a solidní světelností F2–4,9. Přesvědčit se o tom můžete v naší recenzi předchozího modelu. Tomuto duu sekunduje procesor DIGIC 7, díky němuž lze s průběžným ostřením pořizovat série snímků rychlostí až 5,3 sn./s.

Canon G9 X: Malý šperk s velkým srdcem

Canon G9 X: Malý šperk s velkým srdcem

Canon na podzim doplnil řadu prémiových kompaktů s přídomkem X. Podíváme se na model G9 X, který je určen do kapes fotografů, toužících po dobré obrazové kvalitě v miniaturním a stylovém těle.

29 Helena Vyplelová

Systém automatického ostření funguje na základě detekce kontrastu s 31 oblastmi. Podstatná je však především rychlost zaostření 0,14 s. Není to sice závratná hodnota, nicméně v běžném provozu naprosto dostačující. K dispozici jsou i sledovací režimy – jak objektu, tak obličeje. 

Video je u Canonu G9 X II spíše podružnou funkcionalitou. Fotoaparát umí „jen“ Full HD (při 60 sn./s) sekvence, nikoli 4K. Samozřejmostí je možnost propojení s chytrými zařízeními prostřednictvím WiFi nebo Bluetooth.

Témata článku: Technika, Průvodce nákupem, Kompaktní fotoaparáty, Vánoce, Nejlepší články

Určitě si přečtěte

DJI Osmo Pocket: gimbal, který umí fotit i natáčet video

DJI Osmo Pocket: gimbal, který umí fotit i natáčet video

DJI přišlo s nejmenším tříosým gimbalem na světě, který díky zabudované kameře dokáže zaznamenat jak statické snímky, tak videosekvence. V kombinaci s mobilem a určenou aplikací, se jedná o velmi zajímavé zařízení pro amatérské natáčení videa.

10 Helena Vyplelová

Sony A6400 přichází s nejrychlejším autofokusem a příznivou cenou

Sony A6400 přichází s nejrychlejším autofokusem a příznivou cenou

Společnost Sony představila lowendový model svého APS-C systému. Těšit se můžeme na inovovaný autofokus, výkonnější procesor a dotykový displej s možností vyklopení o 180 °.

10 Helena Vyplelová

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

54 Petr Březina

Novinky systému Nikon Z: širokoúhlý zoom, nový firmware a filmařský kit

Novinky systému Nikon Z: širokoúhlý zoom, nový firmware a filmařský kit

Nikon představil trojici novinek pro své plnoformátové bezzrcadlovky: rozšířil portfolio kompatibilních objektivů, prostřednictvím firmwaru přidal nové funkce a pro filmaře uvedl speciální kit s externím mikrofonem a dalším příslušenstvím.

10 Helena Vyplelová

Fotografie týdne – o chybách a jejich důležitosti v lidském životě

Fotografie týdne – o chybách a jejich důležitosti v lidském životě

Říká se, že jednou z nejlepších didaktických metod, je práce s chybou. Chybami se člověk učí a kdo nikdy neudělal žádnou chybu, o ničem novém nepřemýšlel, což je výrok, který se připisuje Albertu Einsteinovi.

Michal Černý

Naučte se fotit (nejen) iPhonem v 16 krocích

Naučte se fotit (nejen) iPhonem v 16 krocích

Apple na svých internetových stránkách uveřejnil sérii šestnácti videí, která vám napoví, jak fotit s telefony iPhone 7 a iPhone 7 Plus. Některá z nich j však možné aplikovat i na ostatní mobilní telefony a některé fotoaparáty

1 Adam Kos

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Proč s sebou nosit mobil a digitál, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

26 Petr Březina

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Bezzrcadlovky jsou skladné a výkonné fotoaparáty s možností výměny objektivu podle fotografické situace. Připravili jsme přehled nejlepších bezzrcadlovek, které stojí za zvážení.

35 Helena Vyplelová