11 zrcadlovek a systémových kompaktů do 30 tisíc, které se vyplatí koupit

14. listopadu 2018
TWEET SDÍLET
Nestačí vám mobil? Chcete se ponořit do vod pokročilého fotografování, rozšířit své tvůrčí možnosti, nebo jen toužíte po obrazově kvalitním a univerzálním záznamníku životních okamžiků na cestách, s přáteli či rodinou?

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly pod stromečkem potěšit nejen vás, ale i vaše blízké. Před nákupem tohoto druhu přístroje je ale nutné zvážit několik otázek. První je samozřejmě proč, druhou je nač a jako poslední zbývá jaký.

Proč kupovat fotoaparát s výměnnou optikou?

  • Univerzálnost použití – možnost výběru objektivu podle fotografické situace
  • Rozšíření tvůrčích možností díky plně manuálnímu ovládání a vysoké uživatelské přizpůsobitelnosti
  • Vysoká obrazová kvalita – tento druh fotoaparátu je osazen většími snímači, samostatně konstruované objektivy mají obvykle vyšší kvalitu, a pokud optika neslouží dobře, lze ji vyměnit
  • Hledáček – oceníte jej zejména při fotografování v přímém slunci, při použití teleobjektivů a celkově jeho použití přispívá stabilitě držení fotoaparátu

Co zvážit před koupí

  • Stanovit si, na co přesně fotoaparát chcete, jakému žánru se budete primárně věnovat. Potřebujete super vysoké rozlišení pro velkoformátové tisky? Využijete vysokou rychlost sériového snímání a pohotové průběžné ostření, např. při fotografování sportu? Takových otázek existuje nespočet a vy byste si je měli nejprve zodpovědět. Nenechte se unést slovy reklamy a vychvalování vlastností fotoaparátu, které v praxi vůbec nevyužijete.
  • Objektiv je základ. Zrcadlovky a bezzrcadlovky se obvykle prodávají ve výhodných kombinacích se setovým objektivem, který je ve většině případů právem označován za základní. Nabídne sice jistou dávku univerzálnosti (zvládne portrét, krajinku i nějaké to přizoomované zátiší), ale kvalitativně se nemůže rovnat např. světelným objektivům s pevným ohniskem. Teprve s kvalitním pevným světelným „sklem“ plně odhalíte obrazové možnosti svého nového přístroje.
  • Určitě se podívejte, zda se na vámi vybraný produkt nevztahuje nějaká aktuální slevová akce. Třeba tady, nebo tady.

Canon EOS 2000D – základ základů pro nováčky

Cena: od 8 600 Kč

Výrobce označuje tuto zrcadlovku za vstupní bránu do světa pokročilého fotografování s plně manuálním ovládáním. Jedná se o druhou nejnižší řadu Canonu, je proto nutné počítat s tím, že je fotoaparát osazen staršími komponentami a celkově méně výkonný. Canon EOS 2000D je určen pro naprosté začátečníky, kteří jistě ocení integrovaného průvodce nastaveními a funkcemi. K dispozici je také bezplatná aplikace Canon Photo Companion s fotografickými tipy a cvičeními.

Klepněte pro větší obrázek

Srdcem zrcadlovky je APS-C snímač s rozlišením 24,1 Mpx a maximální nativní citlivostí ISO 6400, která je u těchto low-end modelů obvykle hranicí použitelné obrazové kvality. Přístroj je osazen starší generací procesoru DIGIC 4+, který zvládne pořídit série snímků rychlostí 3 sn./s. Nízká cena si vyžádala kompromisy i v oblasti natáčení videa: podporováno je Full HD video při 30 sn./s (standardem je 60 sn./s).

Novinky v Canonu – dvě zrcadlovky, bezzrcadlovka se 4K a chytrý blesk

Novinky v Canonu – dvě zrcadlovky, bezzrcadlovka se 4K a chytrý blesk

Canon představil trojici fotoaparátů určených začínajícím fotografům – základní model DSLR EOS 4000D, o píď pokročilejší EOS 2000D a zajímavou bezzrcadlovku EOS M50. Jako třešničku na dortu přidal Canon inteligentní blesk Speedlite 470EX-AI.

41 Helena Vyplelová

Automatické ostření při fotografování přes hledáček s 95% pokrytím a 0,5× ekvivalentním zvětšením pracuje na bázi detekce fáze s 9 ostřicími body, z nichž středový je křížového typu. Během fotografování přes 3" displej (920 000 bodů) se aktivuje detekce kontrastu. Výhodou tohoto přístroje, respektive všech zrcadlovek oproti bezzrcadlovkám, je vyšší výdrž akumulátoru – zde konkrétně 500 snímků na jedno nabití.

Témata článku: Technika, Průvodce nákupem, Bezzrcadlovky, Canon, Sony, Fujifilm, Nikon, Olympus, Panasonic, Zrcadlovky, Pentax, Vánoce, Nejlepší články

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

23 Helena Vyplelová

Jak na mobilní Instagram v počítači

Jak na mobilní Instagram v počítači

Instagram je vyvinut speciálně pro operační systémy přenosných chytrých zařízení. Existují však způsoby, jak limity operačního systému obejít a s aplikací plnohodnotně pracovat i v počítači.

9 Helena Vyplelová

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Dva týdny poté, co Nikon uvedl plnoformátové bezzrcadlovky Z6 a Z7, přichází se svou full-frame variantou také Canon. Vedle nového fotoaparátu byla představena čtveřice systémových objektivů, trojice adaptérů, bateriový grip a kompaktní blesk.

60 Helena Vyplelová

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

1 Helena Vyplelová

Novinky systému Nikon Z: širokoúhlý zoom, nový firmware a filmařský kit

Novinky systému Nikon Z: širokoúhlý zoom, nový firmware a filmařský kit

Nikon představil trojici novinek pro své plnoformátové bezzrcadlovky: rozšířil portfolio kompatibilních objektivů, prostřednictvím firmwaru přidal nové funkce a pro filmaře uvedl speciální kit s externím mikrofonem a dalším příslušenstvím.

10 Helena Vyplelová

Fotografie týdne – o chybách a jejich důležitosti v lidském životě

Fotografie týdne – o chybách a jejich důležitosti v lidském životě

Říká se, že jednou z nejlepších didaktických metod, je práce s chybou. Chybami se člověk učí a kdo nikdy neudělal žádnou chybu, o ničem novém nepřemýšlel, což je výrok, který se připisuje Albertu Einsteinovi.

Michal Černý

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm oficiálně představil levný model APS-C bezzrcadlovky X-T30. Těšit se můžeme na výbornou obrazovou kvalitu díky novému snímači, jakož i na pokročilé video. To vše v kompaktním a finančně dostupném balení. Zajímavou novinkou je také širokoúhlý objektiv XF 16 mm F2,8 R WR.

11 Helena Vyplelová