DIGIarena.e15.cz

Nenápadný všeuměl: BenQ DC E1000 (test)

Seznam kapitol
Na fotoaparátech BenQ byla obvykle zajímavá jejich cena. Model E1000 však kombinuje nízkou cenu s dobrým obrazem.

Nový model firmy BenQ s označením DC E1000 se chlubí všemi expozičními režimy, sériovým snímáním s rychlostí dvanácti snímků za sekundu. Možností využití zoomu během natáčení videa a stabilizací obrazu, která je bohužel pouze digitální.

Základní technické parametry:

 • snímací prvek: CCD 1/1,8", 10 Mpx
 • maximální rozlišení: 3 584 × 2 688 bodů
 • paměťové médium: SD, interní paměť 4MB
 • objektiv: 35,1–105,3 mm, F2,8–5,1
 • videosekvence: 848 × 480 při frekvenci 30 sn. /s
 • LCD displej: úhlopříčka 76mm, rozlišení 230 000 obrazových bodů
 • rychlost závěrky: 8–1/2 000 s
 • citlivost: ISO Auto, 50, 100, 200, 400, 800, 1 200, 1 600
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
 • rozměry a hmotnost: 96 × 58 × 22 mm, 135 g
 • doporučená cena: 5 000 Kč vč. DPH (na internetu cca od 3 950 Kč)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

BenQ DC E1000 se prodává pouze v jediném barevném provedení, a to v černém. Celé tělo je vyrobeno z kovu, díky čemuž vypadá fotoaparát velmi elegantně a stylově. Milé překvapení na mě čekalo na spodní straně přístroje, kde se ukrývá kovový závit stativu. Ano, konečně už někteří výrobci pochopili, že plastový závit může lehce prasknout a nahradili ho bytelnějším, kovovým. Fotoaparát díky povrchu z kovú vydrží o něco hrubší zacházení, ale pozor si budete muset dát na zadní stěnu, která je celá pokryta krycím sklíčkem, to je náchylnější na poškrábání.

I když má fotoaparát dosti malé rozměry (96 × 58 × 22 mm) drží se pohodlně a docela jistě. Napomáhá k tomu menší grip, který spolu s lemem objektivu a očkem pro řemínek tvoří jediné výčnělky na těle fotoaparátu. Všechny hrany jsou zaobleny, a tak nehrozí nechtěné zachycení přístroje v kapse či obalu.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
K přístroji se dodává i velmi slušivý obal

Jak už jsem zmínil, fotoaparát má kovové opláštění, nicméně rám je vyroben z plastu. Povrch přístroje má matnou úpravu a nezůstávají na něm otisky prstů a jiné nečistoty. To se bohužel nedá říct o krycím sklíčku displeje a horní leštěné liště.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Krycí sklíčko displeje je protaženo i pod funkční tlačítka, lehce se ušpiní a tak budete jen leštit a leštit

Fotoaparát je vybaven velkým, 3" (76mm) displejem s průměrným rozlišením 230 000 obrazových bodů. Jako u většiny kompaktů této třídy ani zde nenajdeme průhledový hledáček a tak jediná možnost kompozice je právě pomocí displeje. Jeho pokrytí je stoprocentní, čitelnost na slunci dobrá, má však tendenci podávat obraz lehce světlejší, nežli tomu je ve skutečnosti. Proto je nutné při fotografování brát s rezervou kontrast a sytost barev na displeji, v opačném případě se dočkáte silně podexponovaných snímků. Velmi dobrým pomocníkem je v tomto případě náhledový a reálný histogram, kde si můžete zkontrolovat správnou expozici snímku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Při zapnutí fotoaparátu se z těla vysunou dva prstence objektivu

BenQ DC E1000 je osazen objektivem s trojnásobným optickým zoomem. Fyzický rozsah ohnisek je 7,4 – 22,2 mm, po přepočtu na ekvivalent kinofilmu pak 35,1 – 105,3 mm. Světelnost objektivu na širokém ohnisku je obvyklých F2,8, ale na nejdelším ohnisku je dosti podprůměrná a to až F5,1. Objektiv běžně zaostří až od 50cm, v režimu makro pak od 10cm. K dispozici je i režim supermakro, kdy fotoaparát zaostří od 4 cm, v tomto režimu však není možné používat zoom.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Decentní čevená linka kolem objektivu podtrhává elegantní a luxusní vzhled

Vedle objektivu je na přední straně umístěna přisvětlovací dioda. I když je poměrně silná a dala by si použít v noci místo svítilny, pro zaostření fotoaparátu pomůže jen do jednoho metru. Blesk má na širokém ohnisku dosah asi 3 metry na nejdelším pak půl metru.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Na horní chromové liště zůstávají viditelné otisky

Co se týče funkčních prvků přístroje, tak jsou redukovány na minimum. Kromě tlačítka zapnutí / vypnutí přístroje a spouště nalezneme na horní straně ještě tlačítko stabilizátoru. Bohužel stabilizátor u tohoto modelu nefunguje na principu plavoucího čipu či plovoucí čočky objektivu, nýbrž pouze navýší hodnotu citlivosti. S citlivostí ale BenQ zachází velmi opatrně. I když použijete stabilizátor, přístroj nenastaví přehnaně velkou hodnotu citlivosti, ale vyfotí snímek lehce podexponovaný, na což upozorňuje i návod k použití.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
I když jsou funkční tlačítka drobná, tisknou se dobře a jistě

Na zadní straně fotoaparátu je kolébka zoomu, čtyřsměrný volič s potvrzovacím středem a další čtyři funkční tlačítka. Jedno slouží na přepínání mezi snímáním a prohlížením fotografií, další pak pro vstup do menu. Nejníže dvě umístěná tlačítka slouží pro vstup do menu s expozičními módy (výběr scénických režimu, či natáčení videa), to blíže k displeji pak pro mazání fotek respektive pro přepínání mezi prioritou času, clony či plným manuálem. Pokud ale zapnete některý z pokročilých expozičních režimů a budete se chtít vrátit třeba do režimu automatiky, musíte opět přes druhé tlačítko Mode.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Na spodní straně přístroje je umístěn datový konektor

Vedle stativového závitu, najdete dvířka do prostoru pro paměťovou kartu a baterii. Jak baterie, tak i paměťová karta se z /do přístroje vkládá bez nejmenšího problému.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Přístup k baterii a kartě je bezproblémový
Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 16 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Čeština v menu? Dan 24. 4. 2008, 11:43
Čeština v menu? ghotic.ghotic 2. 4. 2008, 12:38
Re: Výdrž baterie 6. 2. 2008, 11:25
PROSíM TENHLE KRÁM NEKUPUJTE,,,BUDETE ZKLAMA… benq- nicitel 25. 1. 2008, 16:48
aberacia zk 22. 1. 2008, 12:12

Další podobné články

Zoner Photo Studio X: nové funkce a inovace v letní aktualizaci

Zoner Photo Studio X: nové funkce a inovace v letní aktualizaci

S blížícím se létem představuje brněnský Zoner další, v pořadu již třetí, dávku aktualizací svého fotoeditoru ZPS X. Najdeme mezi nimi vylepšené stávající funkce, první nástroj pro editaci videa či zjednodušení sdílení snímků na sociálních sítích.

Panasonic Lumix GH5: univerzální nástroj pro video i fotografii

Panasonic Lumix GH5: univerzální nástroj pro video i fotografii

Panasonic GH5 vypadá sice jako fotoaparát, ve skutečnosti ale představuje výkonný nástroj pro video ve 4K rozlišení. Nákup tohoto přístroje výhradně pro fotografování proto není zcela ideální – pro filmaře však představuje mocný nástroj.

Jarní novinky ve fotoeditoru Zoner Photo Studio X [první pohled]

Jarní novinky ve fotoeditoru Zoner Photo Studio X [první pohled]

Po zimní dávce nových funkcí přichází brněnský Zoner s dalšími inovacemi svého fotoeditačního programu Zoner Photo Studio X. Jakých novinek se uživatelé ZPS X dočkali k prvnímu jarnímu dni?

Pentax K-1: Stvořen pro dokonalý obraz [test]

Pentax K-1: Stvořen pro dokonalý obraz [test]

Do našeho testu jsme vybrali přístroj, který jistě bude zajímat fotografy poohlížející se po cenově dostupné plnoformátové zrcadlovce. Právě takový je Pentax K-1. Bude pro vás dobrou volbou? Čtěte v naší recenzi.

Canon EOS M5 – Berte mě vážně [test]

Canon EOS M5 – Berte mě vážně [test]

Po několika spíše nesmělých pokusech vkročil Canon na pole bezzrcadlovek modelem, který k sobě může připoutat pozornost zkušenějších fotografů i příležitostných videoamatérů. Jak se podařilo odladit další generaci EOSu M jsme vyzkoušeli hned s několika objektivy.

Panasonic Lumix LX15: Klasika, která nezklame [test]

Panasonic Lumix LX15: Klasika, která nezklame [test]

Loni na podzim představil Panasonic nový model profi kompaktu a rozšířil tak řadu kapesních fotoaparátů se snímačem velikosti 1" a světelnou optikou. Jak si Lumix LX15 vedl v našem testu?

YI-M1: módní vlnka made in china formátu micro 4/3 [test]

YI-M1: módní vlnka made in china formátu micro 4/3 [test]

Minulý rok se mezi řadou systémových kompaktů od zavedených výrobců objevila zajímavá novinka z produkce čínského Xiaomi. YI-M1 zaujala nejen svou cenou, ale i slušnými technickými parametry. Jak tato bezzrcadlovka obstála v praxi?

Panasonic Lumix DMC-G80: Pro fotografy i filmaře

Panasonic Lumix DMC-G80: Pro fotografy i filmaře

V dnešním testu se budeme věnovat novému systémovému kompaktu značky Panasonic. Parametry přístroje, zahrnující přepracovaný snímač, rychlý AF, 4K video a s ním související funkce, vypadají velmi slibně. Jak si ale „G80“ vedla v terénu?