25
Fotogalerie

Není šperk jako šperk: designové fotolahůdky

Ačkoliv výběr fotoaparátu se prakticky vždy odvíjí od potřeb fotografa a od kvality výstupu, najdou se mezi námi i výjimky.

Design fotoaprátu obvykle nehraje při výběru digitálního fotoaparátu prim. Leckdy se však může stát, že si uživatel chce vybrat fotoaparát do vymezené ceny. Rozhodování nebývá v takových případech příliš jednoduché, neboť většina fotoaparátů ve srovnatelné cenové hladině nabízí prakticky stejné vybavení o obrazové kvalitě nemluvě.

Jediným rozdílem tedy bývá konstrukce a celkové designové provedení digitálu. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že design digitálu je to poslední, na co se při jeho výběru soustředit, není to vždy pravda. Samotný design fotoaparáu totiž většinou předurčuje i jeho ergonomii a tím i komfort ovládání. A přiznejme si, že fotografovat s digitálem, který se nám vlastně vůbec nelíbí také není žáná slast. Obrazový výstup a technická kvalita může být sebelepší, když však nejde digitál pořádně vzít do ruky a navíc je ošklivý, tak z něho pěkné fotky nebudou

Zejména ženy a také techničtí hračičkové přikládají designu digitálu větší význam než zbytek fotografického světa. Tím se jich samozřejmě nechci dotknout, ostatně, kdybych si měl vybrat jeden fotoaparát v různém barevném provedení, asi bych také zvolil jinou barvu než je černá nebo stříbrná.

Mluvit o rozdílech v designu v případě digitálních zrcadlovek či ultrazoomů nemá příliš velký smysl. V této kategorii fotoparátů je design obvykle podřízen funkčnosti a komfortu ovládání. Rozdíl mezi amatérskou a profesionální zrcadlovkou (pomineme-li vnitřnosti – snímač, obrazový procesor, měření expozice, ostření apod.) je právě v komfortu ovládání a funkčnosti. To je také důvodem, proč na profesionálním těle digitální zrcadlovky najdeme mnohem více tlačítek a ovladačů – práce s digitálem je mnohem rychlejší, než při listování v menu.

U střední a vyšší třídy kompaktů již můžeme najít rozdíly v designu přístrojů, teoreticky je možné rozdělit digitály na dvě skupiny: první má podlouhlý tvar těla s nižší výškou (typicky Panasonic Lumix LX2), druhá je naopak menší do délky, za to však vyšší (typicky Canon Powershot G7). Různý tvar těla vyhovuje různým lidem, design fotoaparátu je však s tvarem těla svázán, podobně jako způsob ovládání.

canon G7.jpg lumix lx2.jpg
Ukázka různého pojetí tvaru těla u digitálu vyší třídy, vlevo Canon Powershot G7, vpravo Panasonic Lumix LX2, (velikost digitálů není v reálném poměru)

Největší designová pestrost panuje logicky mezi ultrakompaktními fotoaparáty, ne nadarmo se jim také říká digitální šperky. I zde je možné najít dva částečně rozdílné koncepty. Prvním je snaha o co nejtenčí tělo digitálu při zachování všech obvyklých funkcí a rozsahu zoomu (typicky Casio Exilim řady S). Druhým je větší soustředění výrobce na kvalitní zpraování digitálu a jeho celkové designové vyznění (typicky Canon Ixus 70 či Samsung NV11).

CasioS600.jpg ixus70.jpg samsungnv11.jpg
Od nejtenčího, přes retro až po jejich kombinaci, zleva Casio S600, Canon Ixus 70 a Samsung NV11 ( velikost digitálů není v reálném poměru)

Nehci vytvářet žebříček designově nejlepších fotoaparátů, protože to co se líbí mně, už se nemusí líbit vám a naopak. Právě líbivost“ přístroje je natolik subjektivní, že není možné vyhlásit jednoznačného vítěze či žebříček několika nejlepších. Rád bych však upozornil na některé, podle mého názoru zajímavé, digitální fotoaparáty.

Canon DIgital Ixus i Zoom

V roce 2004 uvedl na trh Canon jeden z nejmenších digitálů s označením Ixus i5, jeho nástupce i7 se zrodil v srpnu 2006. V mezidobí se však objevil malinký a podlouhlý jezevčík s označením Ixus i Zoom. U všech tří modelů zachoval Canon proklamovanou koncepci kvádru a kruhu, v případě modelu Ixus i Zoom však dosáhl maximálního zmenšení.

ixusizoom_1.jpg ixusizoom_2.jpg

Canon Digital Ixus 70

Již na první pohled je patrné, že Ixus 70 je návratem ke kořenům a k čistému designu ze začátku digitální éry. Zkrátka a dobře, retro jak má být.

ixus70_1.jpg ixus70_2.jpg

Fujifilm FinePix Z1, Z2, Z3 a Z5fd

Všechny čtyři fotoaparáty mají prakticky totožný design, který se již od první generace nemění. Kompaktní rozměry, pohotové zapínání pomocí posuvné krytky objektivu a kvalitní displej jsou hlavními přednostmi tohoto kompaktu.

fujiz5_1.jpg fujiz5_2.jpg

Kodak EasyShare V610

Druhá generace digitálu s dvěma objektivy podobně jako předchůdce příliš neprorazila. Ačkoliv oba dva nabídnou zajímavý rozsah objektivů, ani v jednom případě nenadchl obrazovou kvalitou a použitým displejem. Řada V od Kodaku je navíc jedinou napříč všemi značkami, která je uzpůsobena pro ovládání oběma rukama.

Kodak v610_1.jpg Kodak v610_2.jpg

Nikon Coolpix S10

Fotoaparát s unikátním lámacím tělem sice není prvním digitálem této konstrukce v portfoliu Nikonu, je však aktuálně nabízeným modelem. Mimo designu zaujme Nikon S10 především desetinásobným optickým zoomem.

nikon S10_1.jpg nikon s10_2.jpg

Olympus mju mini digital

Poměrně úspěšnou knofilmovou řadu automatů mju neopustil Olympus ani s nástupem digitální éry. Mju mini digital byl jednou z prvních vlaštovek, která ročeřila vody strohého a zaměnitelného designu digitálních fotoaparátů. Digitál byl uveden na trh v druhé polovině roku 2004.

mjumini_1.jpg mjumini_2.jpg

Samsung Digimax L85

Kompaktní digitál střední třídy je jedním z nejzajímavějších počinů výrobce. Perfektně střižený retrostyl je doplněn funkční pogumovanou úpravou povrchu. Ačkoliv nemá hledáček, na první pohled se tak tváří. Prakticky jediným nedostatkem tohoto digitálu je omezená nabídka expozičních režimů, které ho nevpustí mezi vyšší třídu kompaktů.

samsung L85_1.jpg Samsung L85_2.jpg

Samsung Digimax i6 PMP

První digitál, který boří hranice funkčnosti mezi konkurencí. S tímto kompaktem totiž můžete fotografovat, poslouchat mp3 skladby, sledovat filmy a také nahrávat vlastní hlasové poznámky. Jediné co mu chybí je mobilní telefon.

digimax i6_1.jpg digimax i6_2.jpg

Samsung NV7 OPS

Novou řadu kompaktů NV načal Samsung třemi modely, jedním z nich je i NV7 OPS, první digitál výrobce s optickou stabilizací obrazu. Silný dojem na vás udělá především mohutný tubus objektivu, obrazovou kvalitou je však průměrný. Novinkou je také revoluční systém dotykového ovládání Smart Touch.

NV7_1.jpg NV7_2.jpg

Sony Cyber-shot M2

Jeden z prvních digitálů, který se drží na výšku, připomíná designem spíše mobilní fotoaparát véčkové konstrukce. Prozatím se nedočkal svého nástupce.

Sony_M2_1.jpg sony_m2_2.jpg

Kompletní technické parametry všech uvedených fotoaparátů najdete v našem katalogu digitálů.

Jaký je váš názor na design digitálních fotoaparátů? Máte nějaké favority, či naopak špatné zkušenosti s konkrétním kompaktem? Našli jste jiný zajímavý digitál? Podělte se s námi o své zkušenosti v diskuzi.

Určitě si přečtěte

Články odjinud