DIGIarena.e15.cz

Neotřesitelná šestka od Canonu

Seznam kapitol
Canon dobývá nejen srdce zrcadlovkářů, představil také šest kompaktů, které mají šanci se na přesyceném trhu prosadit.

Všech šest novinek od Canonu spatří světlo českého trhu hned zkraje podzimu. Pojďme se tedy podívat, s jakými digitály budeme mít co do činění. Výrobce přináší čerstvý vítr hned do tří svých produktových linií: oživuje „géčkovou řadu PowerShotem G9, dvěma upgrady obohacuje populární řadu „A“ a k inovacím dochází ve dvou případech také u stylových IXUSů. Bez pochyb nejvýraznějším zásahem do portfolia je zcela nová řada SX, která by měla být odpovědí na ultrazoomovou řadu TZ od Panasoniku.

Ve výčtu novinek najdeme 3 osmimegapixelové modely, zbylá trojice se nese v duchu současného módního trendu snímačů s 12 Mpx rozlišením. Všechny modely (!!!) jsou vybaveny optickým obrazovým stabilizátorem. K jejich výbavě patří obrazový procesor DIGIC III, a k vlastnostem zdokonalená technologie detekce obličeje a schopnost odstranit červené oči ze snímků přímo ve fotoaparátu.

Fotoaparáty podporují manuálně nastavitelnou citlivost ISO 1 600 a umí pracovat s funkcí Auto ISO Shift, která by měla zajistit navýšení citlivosti v případě, že hrozí rozmazání snímku vlivem roztřesení přístroje (o těchto vlastnostech se nebudeme zmiňovat u každého modelu zvlášť). Uvedené novinky podporují paměťové karty SD/SDHC/MMC/MMCplus a HC MMCplus.

České ceny fotoaparátů ještě nejsou známy, proto v tabulce Základní technické parametry uvádíme cenu v dolarech. Jisté však je, že nejnovější ultrazoom s desetinásobným rozsahem SX100 by měl stát méně než 10 tisíc korun, nabitou peněženku však budete muset mít při koupi stylového titanového IXUSe 960 IS.

PowerShot G9 – RAW je zpátky!

S ročním odstupem považoval Canon za „povinnost“ oprášit model střední třídy PowerShot G7, jenž evropská asociace EISA ocenila jako nejlepší evropský pokročilý kompakt roku 2007/2008.

K „nedostačujícím“ 10 megapixelům PowerShotu G7 přidal nyní výrobce další dva miliony buněk, a tak by mělo být možné vytisknout snímek až o velikosti A2 (kdo by to ale z kompaktu dělal?). Nová „gé devítka“ sice zřejmě zvládne ještě o chlup lepší výsledek v obrazové kvalitě při nejnižší citlivosti, důležitější však bude vypořádání se firmwaru s hladinou šumu při tolika buňkách na čipu o velikosti 1/1,7". Canon vychází vstříc obavám a do fotoaparátu vrací surový formát RAW, kterým disponoval již PowerShot G6 a jeho absence u G7 byla zcela nepochopitelná (snímky lze ukládat současně do JPEGu i RAWu).

Do optické soustavy nebylo zasaženo vůbec, setkáváme se tedy opět s 6násobným rozsahem zoomu, dobrou světelností a stabilizací. K základním vlastnostem patří opět nastavení citlivosti od ISO 80 do ISO 1 600, expoziční a zaostřovací bracketing, korekce blesku i ND filtr. Video můžete zaznamenávat v rozlišení 1 024 × 768 px při rychlosti 15 sn./s nebo v 640 × 480 px při 30 sn./s.

Klepněte pro větší obrázek
S předchozím PowerShotem G7 jako by si z oka vypadli

Po stránce designu není PowerShot G9 nijak inovován, z konstrukčního hlediska došlo pouze k jediné změně, a to ke zvětšení LCD panelu z 2,5" na populární 3". Při zachování stejných rozměrů těla to tedy znamená ústupek v podobě zmenšení plochy pro ovládací prvky: snad to nebude mít vliv na horší uchopení. Z osvědčených featur, kterými jsou např. samostatné otočné kolečko pro volbu citlivosti či sáňky na blesk, se tedy budeme těšit stejně tak jako u předchozího modelu. Nechybí bajonetový úchyt, díky kterému je možné (přes redukční tubus) nasadit širokoúhlý konvertor nebo telekonvertor a samozřejmě i filtry, volitelně lze dokoupit take podvodní pouzdro.

Klepněte pro větší obrázek
Zadní stěně nově vévodí pohledný 3“ displej
Klepněte pro větší obrázek
Na horním voliči se opět shledáme se dvěma uživatelskými režimy

Recenzi předchůdce, PowerShotu G7, si můžete přečíst zde.

Základní technické parametry fotoaparátu:

 • snímací prvek: 1/1,7", CCD 12 Mpx
 • optický stabilizátor: ano
 • max. výst. rozlišení: 4 000 × 3 000 pixelů
 • paměťové médium: SD/SDHC/MMC/MMCplus, HC MMCplus
 • objektiv: 35–210 mm, F2,8–4,8
 • LCD displej: úhlopříčka 3", 230 000 obrazových bodů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
 • záznamový formát: JPEG, RAW
 • cena: 499 dolarů

Canon PowerShot SX100 IS – kompaktní, levný, rodinný

Model SX100 jde v dosud osamocených stopách Panasoniků řady TZ – dosahuje také kompaktních rozměrů (109 × 71,5 × 47 mm při váze 266 gramů), je vyživován stejným 10× zoomem a na zadní stěně postrádá hledáček. Zároveň ale nelze přehlédnout designovou tradici „eskové“ ultrazoomové řady od Canonu.

Nad osmimegapixelovým nováčkem můžete mít plnou manuální kontrolu (což je nebetyčný rozdíl v porovnání s automatickými Lumixy TZ1, TZ2 a TZ3), a k tomu nabízí další téměř dvacítku scénických programů. Je samozřejmě nezbytné, aby fotoaparát s tímto rozsahem objektivu (chválíme výbornou světelnost na nejdelším ohnisku!) byl vybaven optickým obrazovým stabilizátorem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stejně jako u „eskových“ ultrazoomů od Canonu, i nový SX100 bude k dostání v černé a stříbrné

Zadní stěnu těla můžeme považovat za příznivý vítr – SX100 totiž přináší inovaci v rozmístění ovládacích prvků (bereme v úvahu pouze kompakty od Canonu). Model je vybaven stejným okružím kolem tlačítka FUNC.SET, které funkčně kopíruje kruhové voliče zrcadlovek Canon a také PowerShotu G7/G9. Otázkou však zůstává, proč výrobce prvňáčkovi v řadě SX nedopřává kvalitní rozlišení 2,5" displeje.

K oživení funkce Detekce obličeje se přidává nově Výběr a sledování obličeje (Face Select and Track): po její aktivaci by měl fotoaparát „udržet pozornost“ na vybraném obličeji z davu a zachovat jej dobře exponovaný a zaostřený.

Klepněte pro větší obrázek
Panelu s ovládacími tlačítky bylo přiděleno místo pod displejem. Druhé zleva nové tlačítko „Výběr obličeje“

Základní technické parametry fotoaparátu:

 • snímací prvek: 1/2,5", CCD 8 Mpx
 • optický stabilizátor: ano
 • max. výst. rozlišení: 3 264 × 2 448 pixelů
 • paměťové médium: SD/SDHC/MMC/MMCplus/HC MMCplus
 • objektiv: 36–360 mm, F2,8–4,3
 • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 172 000 obrazových bodů
 • možnosti napájení: 2× AA akumulátor, síťový napáječ
 • záznamový formát: JPEG
 • cena: 299 dolarů
Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 47 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Hrůza Pavel 30. 8. 2007, 14:59
Re: Hrůza sine.nomine 27. 8. 2007, 16:33
Re: Hrůza sine.nomine 27. 8. 2007, 16:31
Re: Hrůza Queribus 24. 8. 2007, 17:05
Re: Na velikosti zalezi! janfran 24. 8. 2007, 09:42

Další podobné články

Plnoformátová bezzrcadlovka Nikon prý bude uvedena v příštím týdnu

Plnoformátová bezzrcadlovka Nikon prý bude uvedena v příštím týdnu

Nové objektivy Fujifilm přinášejí odolnost a vysokou světelnost

Nové objektivy Fujifilm přinášejí odolnost a vysokou světelnost

Nikon pravděpodobně končí s akčními kamerami KeyMission

Nikon pravděpodobně končí s akčními kamerami KeyMission

Fujifilm XF10 – novinka s APS-C snímačem a širokým objektivem

Fujifilm XF10 – novinka s APS-C snímačem a širokým objektivem

Kompakty s opravdu velkým snímačem a pevným objektivem by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Jejich řady nově rozšiřuje novinka od Fujifilmu, která navazuje na generačně starší model X70.

Plnohodnotný Adobe Photoshop bude dostupný na iPadu Pro!

Plnohodnotný Adobe Photoshop bude dostupný na iPadu Pro!

O čem mnozí uživatelé tajně snili, se možná brzy stane realitou. Společnost Adobe totiž plánuje představit světu oficiální a plnohodnotnou verzi aplikace Photoshop pro Apple iPad Pro.

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření