81
Fotogalerie

Netradiční digitál: Lumix DMC-FX500 (test)

V nabídce Panasoniku kraluje od jara kompakt Lumix FX500, který svými vlastnostmi naláká nejednoho uživatele.

O doposud posledním kapesním modelu z dílny Panasoniku, o němž výrobce zveřejnil informace v polovině března tohoto roku, se stále mnoho mluví. Je to tím, že desetimegapixelový Lumix DMC-FX500 přitahuje pozornost hned z několika hledisek. Předně mu výrobce přisoudil optiku se zajímavými parametry – s počátečním ohniskem 25 mm a pětinásobným rozsahem – a dále jej osadil zcela novým dotykovým displejem s velkou úhlopříčkou 3" (71 mm). V této kombinaci model triumfuje a právem se o něm proto hovoří jako o vlajkové lodi stylových Lumixů.

P_01.jpg P_02.jpg
max. velikost | max. velikost

Kombinace dotyků a tlačítek

Designově fotoaparát nijak nevyniká oproti starším členům rodiny. Příslovečné eso hledejte na zadní stěně: předchůdci zde disponovali jen „obyčejným“ displejem, kdežto FX500 přináší na trh zcela nové dotykové rozhraní. LCD je totiž citlivý na váš dotyk, případně poklep stylusem, jen částečně: řadu funkcí je třeba ovládat tlačítky. Ruku v ruce s tímto tvrzením je fakt, že výrobce ponechal po pravé straně displeje škálu tlačítek, včetně křížového ovladače, jehož středu dominuje praktický joystick.

P_05.jpg
max. velikost

Do celého Menu (i v režimu prohlížení) se nedostanete jinak než přes tlačítka, to stejné se týká rychlého výběru z hlavní nabídky, který najdete pod tlačítkem Q.Menu. Po grafické stránce tedy nemuselo Menu projít žádnou zásadní proměnou: tak jako jsme byli doposud u Lumixů zvyklí, procházka po jednotlivých nastaveních probíhá v horizontálním směru, výběr se potvrzuje směrovou šipkou doprava.

P_03.jpg P_04.jpg
max. velikost | max. velikost

Opačný postup zase musíte uplatnit, měníte-li režim záznamu: veškeré módy, skryté pod tlačítkem Mode (P/A/S/M, motivové režimy, inteligentní automatika, záznam videosekvencí), lze totiž aktivovat pouze dotykem prstu či stylusu. Také na změnu clony, času či pro volbu vlastního zaostřovacího bodu je třeba použít dotyk. S tímto systémem jsme se ještě už žádného z konkurenčních digitálů nesetkali, otázkou zůstává, zda je tento nový způsob ovládání výhrou, nebo pouze zajímavostí, aby mohl Panasonic říct: „takovýto touch-screen nikdo jiný nemá“.

M02.jpg 
Novinka od Panasoniku není jen automatem – najdete zde všechny pokročilé expoziční režimy
M03.jpg
Na zvolený režim musíte poklepat prstem nebo stylusem, žádným z tlačítek jej nelze aktivovat
M04.jpg M05.jpg
M06.jpg M07.jpg
M08.jpg M09.jpg M10.jpg 
Clonu a čas je opět nutné ovládat stylusem

Nad velikostí displeje není třeba se pozastavovat, i když 3" úhlopříčka stále ještě nepatří k úplnému standardu; pravda ale je, že se s ní setkáváme čím dál častěji. Ani Lumixů s tímto parametrem nenajdete v portfoliu Panasoniku více než je prstů na jedné ruce. Spíše se pozastavme obecně nad tím, že ačkoli narůstá velikost displejů, jejich rozlišení ustrnulo v drtivé většině případů „jen“ na 230 000 pixelech – zde tedy mají výrobci jistě co dopilovávat. U „ef iks 500“ je příjemným zjištěním, že displej je docela dobře čitelný i při ostrém světle: je vybaven dobrými antireflexními vrstvami – což u konkurence není samozřejmostí.

P_08.jpg P_09.jpg
max. velikost | max. velikost
P_10.jpg P_11.jpg
max. velikost | max. velikost

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: CCD 1/2,33", 10,1 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 3 648 × 2 736 bodů
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC, interní paměť 50 MB
  • objektiv: 25–125 mm, F2,8–5,9
  • LCD displej: úhlopříčka 71 mm, 230 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG
  • rozměry a váha: 95 × 57 × 23 mm, 155 gramů
  • oficiální cena: 11 995 Kč vč. DPH
  • cena na internetu: 9 990 Kč vč. DPH

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Nejnovější Lumix DMC-FX500 je vybaven 1/2,33" čipem s deseti milióny buněk. Jeho optika značky Leica je více než zajímavá: počíná širokoúhlým ohniskem 25 mm (!), a navíc je její rozsah pětinásobný – nejdelší ohnisková vzdálenost činí tedy 125 mm. Hodně podobné parametry má i letošní model Lumix DMC-FX35, rozpětí objektivu je ale jen čtyřnásobné.

Učebnicové funkce

Jak jsme naznačili už v předchozí kapitole, i když na stylovém těle přístroje nenajdeme žádný kruhový volič pro změnu režimů, není FX500 jen expozičním automatem – všechny programy vyvoláte stiskem tlačítka Mode. Zmínili jsme se již v předchozím článku Tajemný touch-screen: Panasonic Lumix DMC-FX500, že kromě klasiky v podobě režimů P/A/S/M v nabídce najdete také tzv. Inteligentní automatiku – při této volbě dáváte své snímky všanc nastavení, které určuje sám fotoaparát.

Ovlivnit tedy můžete pouze několik základních parametrů, nikoli např. citlivost snímače. Na druhou stranu výhodou je samovolné (pokud se sníží zaostřovací vzdálenost) přepínání do režimu Makra, Lumix FX500 zde také umožňuje aktivovat funkci protisvětlo. Zachutná-li vám inteligence fotoaparátu, pak můžete nechat přístroj přemýšlet i v jiných sférách: umožňuje totiž dále nastavit např. inteligentní kontrast, nebo inteligentní autofokus. Netoužíte-li po neustálém přepínání citlivosti ISO, pak můžete používat scénický režim Vysoká citlivost: zde je oproti standardnímu ISO 1 600 mezní hranice ISO 6 400. Stojí-li za to tento program využívat, se dozvíte v následující kapitole.

Ani z hlediska dalšího vybavení nepřišel model zkrátka: v jeho nitru najdete všechny funkce, které jsou pro danou třídu digitálů hodné. Nemusíte se tedy obávat, že by scházela možnost vlastního nastavení korekce expozice, vyvážení bílé, citlivosti (v rozsahu ISO 100 až 1 600), velkou výhodou je možnost poklepem nastavit kdekoli po ploše displeje vlastní zaostřovací bod. Standardem se u Panasoniků staly možnosti úprav ostrosti, kontrastu i saturace, u FX500 můžete zapnout také eliminaci šumu. K dispozici je reálný histogram, expoziční bracketing (funkci nehledejte v menu, ale pod tlačítkem pro korekci expozice – šipka nahoru), typické barevné režimy i výběr poměru stran či nová funkce Detekce obličeje. Aktivovat můžete samozřejmě – jak je u Lumixů již rutinou – optický stabilizátor.

Chcete-li mít ve fotoaparátu také oporu pro pěkný obrazový záznam, pak jste s FX500 v dobré společnosti. Model totiž – a to je prozatím výsadou jen několika digitálů – umí natáčet videosekvence ve vysokém rozlišení 1 280 × 720 pixelů při frekvenci 30 sn./s (HD kvalita).

D32.jpg D33.jpg D34.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Použití expozičního bracktingu, zleva korekce expozice 0 EV, -1/3 EV a +1/3 EV
D27.jpg D28.jpg D29.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D30.jpg D31.jpg
max. velikost | max. velikost |
Barevné režimy, zleva standardní podání, černobílá, sépie, studený odstín, teplý odstín
D35.jpg D36.jpg D37.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka různých poměrů stran, zleva 4:3, 3:2 a 16:9
M01.jpg 
Lumix FX500 disponuje reálným (a samozřejmě i náhledovým) histogramem
M11.jpg M12.jpg
Na ploše displeje si můžete vybrat vlastní zaostřovací bod
M13.jpg M14.jpg
M15.jpg M16.jpg
Přehled položek v hlavní nabídce Menu
M17.jpg 
Rychlá nabídka Menu, kterou najdete pod tlačítkem Q.Menu

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Ačkoli je Panasonic Lumix DMC-FX500 kompaktem s ultraširokým počátečním ohniskem, na laboratorních testovacích obrazcích se ani na tomto konci nesetkáte s nestandardním sférickým zkreslením. Zaměříte-li pozornost na počet vykreslených linek na testchartu, dopracujete se na ohnisku 25 mm k číslu 1 850 lph – což je v rodině desetimegapixelových digitálů výborná hodnota. U nejdelšího ohniska 125 mm je to však již jen chabých 1 600 linek. Všimněte si také, že směrem k okrajům snímků zřetelně ubývá ostrost, s tímto jevem se však můžete částečně vypořádat při nastavení vyšší clony. Zaregistrovat můžete také takřka nulový výskyt chromatické vady.

D25.jpg D26.jpg
max. velikost | max. velikost
Snímky pořízené v přímém protisvětle

Nejproblematičtějším prvkem Panasoniku FX500 zůstává firmware. Ten se totiž snaží ze všech sil zamaskovat enormní hladinu šumu, a činí to rozmazáváním snímků – doslova „rozkostičkováním“. Toto „žehlení“ šumu nastává bohužel již při nominální citlivosti ISO 100. A co víc: ke ztrátě detailů dochází v ještě vyšší míře při použití delších ohnisek.

Na zveřejněných demosnímcích se můžete přesvědčit, že (ještě) solidní obrazové výstupy lze pořizovat maximálně do ISO 400. Při tomto vědomí příliš dobře nevyznívají fotografie pořízené při nastavení scénického režimu Vysoká citlivost – ten automaticky při horších světelných podmínkách udává vysoké ISO až do hodnoty 6 400, a to ještě při nízkém rozlišení 3 megapixely.

D16.jpg D17.jpg D18.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D19.jpg D20.jpg
max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, zleva ISO 100, 200, 400, 800 a 1600
D21.jpg D22.jpg
max. velikost | max. velikost
D23.jpg D24.jpg
max. velikost | max. velikost
Další ukázka vysoké citlivosti, zleva ISO 800, 1 600, 2 500 a 3 200

Musíme tedy konstatovat, že sladění optiky a snímací soustavy Lumixe FX500 je na hraně, nebo spíše těsně pod hranou našeho vnímání kvalitní obrazové soustavy. Jde o daň z poměrně velkého pětinásobného rozsahu, který navíc začíná na hodnotě 25 mm. Je více než jisté, že vzhledem k velikosti objektivu jej lze jen obtížně vyrobit ve špičkové kvalitě.

Naměřili jsme

Přestože jsme se již v březnu dočetli v tiskové zprávě o velice rychlém chodu fotoaparátu, naše hodnotící měřítka tak optimistická nejsou: naměřené hodnoty jsou totiž pouze průměrné. Lumix FX500 pořídí první snímek od zapnutí fotoaparátu za necelé 3 vteřiny, což je standardní hodnota v kategorii kompaktů. Při snímání záběrů bez namáčknuté spouště se setkáte s prodlevou 0,86 vteřin, a co víc – zpoždění jsme naměřili dokonce při fotografování s namáčknutou spouští – a to se dnes u kompaktů vidí již zřídka.

Pochvalu si však zasluhuje výkon Li-Ion akumulátoru, se kterým nebudete mít problém pořídit na 250 snímků – záleží samozřejmě na tom, jak často budete „listovat“ v Menu, prohlížet si snímky na displeji nebo používat blesk či optický stabilizátor.

Panasonic Lumix DMC-FX500 
první snímek2,86 s
snímek bez namáčknutí0,86 s
snímek s namáčknutím0,08 s
ukládání-připravenost k dalšímu snímku (JPEG i RAW)1,72 s
rychlost sériového snímání1,6 sn./s
max. počet snímků v sérii3
měřeno s paměťovou kartouSanDisk Ultra II 2 GB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

D01.jpg D02.jpg D03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D04.jpg D05.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazce - nejširší ohnisko 25 mm, zleva ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600 
D06.jpg
max. velikost
Testovací obrazec - ohnisko 75 mm, ISO 100
D07.jpg
max. velikost
Testovací obrazec - nejdelší ohnisko 125 mm, ISO 100
D08.jpg D09.jpg
max. velikost | max. velikost
Zoom – nejkratší a nejdelší ohnisková vzdálenost 25 a 125 mm
D10.jpg D11.jpg D12.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny – exteriér bez blesku, s bleskem a interiér s bleskem
D13.jpg D14.jpg
max. velikost | max. velikost
Makro exaktní při použití nejkratšího a nejdelšího ohniska
D15.jpg
max. velikost
Makro reálné

Další demosmínky

D38.jpg D39.jpg
max. velikost | max. velikost
D40.jpg D41.jpg
max. velikost | max. velikost
D42.jpg D43.jpg
max. velikost | max. velikost
D44.jpg D45.jpg
max. velikost | max. velikost
D46.jpg D47.jpg
max. velikost | max. velikost
D48.jpg D49.jpg
max. velikost | max. velikost
D50.jpg D51.jpg
max. velikost | max. velikost
D52.jpg D53.jpg
max. velikost | max. velikost
D54.jpg
max. velikost

Více demosnímků najdete v článku Tajemný touch-screen: Panasonic Lumix DMC-FX500.

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Stylový Lumix FX500, který je možné zakoupit ve stříbrném nebo černém provedení, bude potěšením pro ty uživatele, kteří prahnou zaznamenat na snímcích co nejširší záběr – ohnisko 25 mm je k tomu jako stvořené, příjemný je také hned pětinásobný rozsah optiky.

Labužníci, kteří rádi testují nové technologie, pak jistě ocení zvláštní způsob ovládání fotoaparátu, kdy je nutné částečně pracovat s tlačítky, ovšem řadu funkcí lze nastavit pomocí poklepu prstem nebo stylusem na 3" dotykový displej. Pochvalu si zasluhuje velice dobrá funkční výbava fotoaparátu. Nový model Panasoniku je charakteristický také schopností natáčet videosekvence v HD kvalitě, tedy v rozlišení 1 280 × 720 pixelů.

Škoda, že kvalita obrazových výstupů je pouze průměrná, nepříjemné je zejména usilovné firmwarové odstraňování šumu i za cenu rozmazání snímků a s tím spojené ztráty jemných detailů.

Plusy:

  • široké ohnisko, 5× optický zoom 
  • funkční zázemí
  • velký displej
  • HD video výkon Li-Ion akumulátoru

Minusy:

  • obrazová kvalita
  • rychlostní parametry

Zdroj:

Výrobcem doporučená cena:

  • 11 995 Kč vč. DPH
Megapixel-logo.jpgChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního kompaktu Panasonic Lumix DMC-FX500?

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud