DIGIarena.e15.cz

Neznáme se? Canon A590 IS

Seznam kapitol
Malý kompakt s gripem a dobrou obrazovou kvalitou, navíc se stabilizovaným zoomem. Pro pokročilejší nabízí manuální režim, možnost předsádek a všem slušnou cenu.

Kompakty Canon PowerShot řady A jsou oblíbené a známé už několik let, a oprávněně. Za nevelký peníz si vyberete malé kompakty s dobrou výbavou a kvalitou obrazu, jak pro nováčky, tak pro ty pokročilejší. Řada A5xx je tou nejjednodušší a nejlevnější, která umožňuje manuální nastavení expozice či jiných parametrů. Po modelu PowerShot A570 IS se stabilizátorem nyní Canon přišel s dalšém modelem A590 IS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sympatický malý kompakt s gripem se vyrábí v novém šedém kabátku

Na první pohled má trochu jiné tělo, pro změnu navíc v jiném, tmavším šedém kabátku. Odlišnost tkví v trochu jiném tvaru gripu a uspořádání křížového ovladače. Tělo je jen o pár milimetrů delší a neznatelně vyšší i silnější, a tím i o několik málo gramů těžší. Jiné změny konstruktéři neaplikovali, bohužel. Co se týče výbavy, včetně té funkční, oproti předchůdci A570 IS nastala změna jen u snímače, ten má nyní o 1 Mpx více. Funkce jsou stále stejné, i když výrobce slibuje, že detekce tváří je nyní propracovanější.

A takové video má například dokonce o něco menší kvalitu. Otočnému voliči přibyl režim s ikonkou červeného srdíčka, tzv. „Snadný“. Oproti plné automatice „Auto“ jsem zaregistrovala jediný rozdíl, tedy vlastně omezení navíc: můžete opravdu pouze volit režim blesku, jiné nastavení není možné, dokonce ani vstup do Menu.

Co se týče rozdílu mezi modely, je to stejná situace jako např. u PowerShotu A710 IS a A720 IS. Nabídka nových modelů s malou inovací je běžná i u jiných firem. A nás stejně vždy zajímá, jaký nový model bude, přestože má jen 1 Mpx a pár milimetrů navíc a údajně lepší procesorové zpracování obrazu.

Základní technické parametry fotoaparátu:

 • snímací prvek: 1/2,5", CCD 8 Mpx
 • optický stabilizátor: ano
 • max. výst. rozlišení: 3 264 × 2 448 bodů
 • záznamový formát: JPEG
 • paměťové médium: SD/SDHC/MMC
 • objektiv: 5,8–23,2 mm, v přepočtu 35–140 mm, F2,6–5,5
 • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 115 000 obrazových bodů
 • možnosti napájení: 2× AA akumulátor, síťový napáječ
 • video: 640 × 480 px, 20 sn./s, ozvučené
 • rozměry: 94 × 65 × 41 mm, 225 gramů
 • cena: 4 990 Kč vč. DPH
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pravý bok využil výrobce k průvlaku pro řemínek, gumový kryt chrání konektory pro napájení, video výstup a USB kabel

Na fotoaparátu jsem ocenila malé rozměry. Pokud se obejdete bez brašničky, vejde se tento Canon s délkou 9,4 cm do kapsy každé bundy. Než si zvyknete a odzkoušíte si, že opravdu fotí, asi vás zpočátku bude přepadat pocit, že máte v ruce jen hračku – a to i přestože se díky gripu, alespoň v ženské ruce, parádně drží. Fotoaparát je totiž z lehounkého plastu. Vlastně je dobře, že napájení tvoří dvě tužkové baterie – nejen z důvodu snadného sehnání skoro kdekoliv, ale hlavně díky jejich hmotnosti, která alespoň kompakt lépe „usadí“ ve vašich rukách.

Ke sledování scény slouží displej či průhledový hledáček. Displej má přes svou dnes standardní 2,5" úhlopříčku mírně zakrnělé rozlišení jen 115 tisíc pixelů, což je polovina oproti některým konkurentům, na detaily si musíte počkat, až do zobrazení např. v PC. V některých případech se bude hodit průhledový hledáček, ale osobně jej beru jako nouzovku. Obraz v něm vidíte poněkud hůře, pokrytí scény není vůbec stoprocentní a tak se snažím spíš o maximální využití LCD displeje. Vedle hledáčku jsou alespoň nad sebou dvě informační diody. Signalizují připravenost fotoaparátu k focení, dispozice autofokusu a blesku.

Klepněte pro větší obrázek
Displej je stále chudý na pixely. U konkurence je standardem i dvojnásobek pixelů

Většina tlačítek k ovládání je po pravé straně displeje. Křížový ovladač a okolní čtyři tlačítka jsou hlavním centrem pro ovládání. Nad nimi je přepínač pro režim focení a prohlížení. Věčné posunování přepínače mi zprvu činilo problémy, raději mám přepínaní jedním tlačítkem a vracení do režimu focení namáčknutím spouště. Ale zvyk je zvyk, a i tento úkon nakonec půjde rychle a se samozřejmostí.

Klepněte pro větší obrázek
Stativový závit je trochu nešťastně na okraji
Klepněte pro větší obrázek
Expoziční režimy, videosekvence a scénické režimy jak je zvykem volíte na hlavním otočném voliči. Přibyl mu režim s ikonkou červeného srdíčka

V balení najdete jednoduchou brožurku k základnímu ovládání, na CD plný manuál, A/V kabel, kabel USB, řemínek a pro začátek alkalické nenabíjecí baterie a 32MB kartu. Škoda, že se místo dodávání malých paměťových karet neujala implementace vnitřní paměti fotoaparátu a návody v papírové podobě.

Klepněte pro větší obrázek
Prostor uvnitř gripu je místem pro dvě tužkové baterie a kartu. Baterie nejsou zajištěné proti vypadávání, je nutné na to myslet při vyjímání karty

Přestože je tento PowerShot jednoduchý rodinný kompaktík, počítá i s využitím příslušenství. Kolem objektivu pod krycím kroužkem objevíte závit, určený pro našroubování adaptérového tubusu. Následně na něj můžete použít filtry o průměru 52 mm, makropředsádku či konvertory pro zkrácení i prodloužení ohniskové vzdálenosti. V nabídce příslušenství Canon je i externí blesk umisťovaný vedle těla přes konzolku.

Klepněte pro větší obrázek
Závit kolem objektivu pro adaptérový tubus je chráněn kroužkem. K uvolnění slouží tlačítko pod objektivem
Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 26 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Kvalita objektivu při cloně 2.6 janfran 10. 12. 2008, 12:57
Kvalita objektivu při cloně 2.6 9. 12. 2008, 07:44
který na sport? Roman 10. 11. 2008, 07:21
Re: Moje zkušenost Petr 19. 10. 2008, 17:49
Moje zkušenost Petr 19. 10. 2008, 17:47

Další podobné články

Kipon uvedl pět světelných pevných objektivů pro Canon RF a Nikon Z

Kipon uvedl pět světelných pevných objektivů pro Canon RF a Nikon Z

Samyang XP 35 mm F1,2 – novinka na poli světelných skel pro Canon

Samyang XP 35 mm F1,2 – novinka na poli světelných skel pro Canon

Seabird: extrémně levná 4K sportovní kamera

Seabird: extrémně levná 4K sportovní kamera

S cenou okolo dvou tisíc je Seabird jednou z nejlevnějších 4K sportovních kamer na trhu. Jako u všeho levného je však třeba hledat mezi řádky.

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

Objektiv je nedílnou součástí každého fotoaparátu a u některých je možné jej vyměnit. To je obrovská výhoda při kreativní fotografické tvorbě. Jaké sklo by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem nadšeného fotografa?

Panasonic Lumix LX100 II: univerzál do kapsy

Panasonic Lumix LX100 II: univerzál do kapsy

Po čtyřech letech byl představen nástupce velmi zdařilého kompaktu s velkým snímačem a světelným zoomem, Lumixu LX100. Co nového „dvojka“ přináší, co dobrého si ponechala a jaký výkon nabízí, se dozvíte v našem testu.

Canon si patentoval nové širokorozsahové objektivy

Canon si patentoval nové širokorozsahové objektivy

11 zrcadlovek a systémových kompaktů do 30 tisíc, které se vyplatí koupit

11 zrcadlovek a systémových kompaktů do 30 tisíc, které se vyplatí koupit

Nestačí vám mobil? Chcete se ponořit do vod pokročilého fotografování, rozšířit své tvůrčí možnosti, nebo jen toužíte po obrazově kvalitním a univerzálním záznamníku životních okamžiků na cestách, s přáteli či rodinou?

Panasonic Lumix GH5s – Nenápadný zrcadlovkobijec na poli videa

Panasonic Lumix GH5s – Nenápadný zrcadlovkobijec na poli videa

Panasonic Lumix GH5s je na trhu od začátku letošního roku, zatímco předchozí model GH5 je o rok starší. V čem je novinka jiná a vystačí pro práci amatérského filmaře?