DIGIarena.e15.cz

Nikdy nebylo líp

Ne, to není výbuch neléčeného optimismu, ale letošní motto Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Festivalu slavícího kulaté desáté výročí.
Nikdy nebylo líp

Vše začalo před deseti lety, kdy si pár studentů Jihlavského gymnázia postesklo, že v televizi ani ve filmové distribuci není dostatek dokumentárních filmů. Posteskli si naštěstí před jejich pedagogem literárního semináře, panem Petrem Kubicou, který shodou okolností byl (a dosud je) provozovatelem pěkného prvorepublikového kina naproti gymnáziu. Mimo jiné je také vystudovaným teoretikem filmu a literatury.

U jiných by takový postesk skončil u slov, naštěstí pro nás (a světový dokument) byla slova přetavena v činy a zrodil se Festival dokumentů – zatím českých. S obavami začali zajišťovat dokumentární snímky a režiséry, zájem o dokumentární byl mezi autory naštěstí velký a přihlášených snímků dost – jsme ale na začátku, kdy pro festival stačily tři dny promítání v jediném kině a pár dobrovolníků. Bývalý student, Marek Hovorka je ředitelem festivalu, zmíněný pedagog Petr Kubica pak programovým ředitelem.

Festival se postupně rozrůstal. Dnes trvá sedm dní ve třech promítacích sálech s celou řadou doprovodných akcí – doslova celé město je zapojeno do festivalového dění. Slovo mezinárodní není užito jen díky zahraničním snímkům a hostům z řad režisérů, producentů a novinářů, ale i díky složení organizačního štábu – Češi, Slováci, Bosňané, Nizozemci a další národnosti v řadách porotců a tlumočníků zajišťují chod festivalu.

Klepněte pro větší obrázek
Návštěvnost festivalu není zrovna malá

Festival není jen o promítání dokumentů a soutěžení ve vyhlášených kategoriích. Je to i místo pro nákup dokumentů nákupčími distribučních společností a televizí, burza námětů a workshopy. Organizaci festivalu zajišťuje stovka lidí, letos bylo akreditováno na 1 600 účastníků. V soutěžích i mimo vyhlášené soutěžní sekce bude promítáno 110 filmů – výběr je filtrován.

Pro štáb i novináře je k dispozici čtyřicet počítačů, dění zaznamenávají dva kameramani a dva oficiální fotografové. Význam festivalu přilákal i vtipálka, který v pondělí zavolal, že v sídle štábu festivalu je umístěna bomba - naštěstí planý poplach.

V Jihlavě po čas festivalu probíhá řada koncertů, výstav, autorských čtení a dalších atrakcí, dokonce i s příležitostnou hospodou z vojenského stanu v parku za kinem (v kterém to před lety začalo). Mapa centra města je doslova posetá místy, kde se koná něco u příležitosti festivalu. Pro místně neznalé byla vápnem vyznačena linka, spojující jednotlivé adresy patřící k festivalovému dění – letos má tato bílá trasa šest kilometrů. Po celém městě jsou rozesety obrovské kovové dopravní kontejnery, ze kterých potichu a tajemně hraje hudba.

Klepněte pro větší obrázek
Momentka z festivalového dění

V úterý proběhlo oficiální zahájení. Po moderovaném úvodu s představením nového ročníku, vyhlášených soutěžních sekcí a představením poroty, byl promítnut premiérový snímek „103 minut z ukradeného kufru“. Ten nepojednává o ničem menším než o 750 nalezených fotografiích – momentkách z dovolené. Více informací a plný program festivalu najdete na webu festivalu. Festival je otevřený i pro amatérské dokumentaristy – na stránkách najdete formulář pro přihlášení snímku do dalšího ročníku.Za informace děkuji Andree Slovákové, mluvčí festivalu. 

103 minut z ukradeného kufru

Země: Česká republika / Czech Republic; Režie: Lucie Králová
detektivní dokument

Čech Láďa našel ve Švédsku, v kontejneru, prázdný kufr – tedy až na dvaadvacet filmových negativů v igelitce. Z negativů vyvolal 750 fotek, momentek z putování šestice asiatů po Německu a Skandinávii. Rozjelo se pátrání po majiteli negativů a lidech na fotkách. Pátrání absurdní až bizarní vás provede různými místy, hledání probíhá všemi možnými i nemožnými způsoby – parta sinologů, profesionálních fotografů, detektivů i kartářky. Mimo této, na první pohled nereálné odysey, vás film donutí zamyslet se nad smyslem a důvodem fotografování. Nebudu prozrazovat více, snad jen, že konec je překvapivý. Film samotný nepostrádá některé excelentní záběry, plné výborných dialogů. Bohužel jsem se ale nemohl zbavit dojmu, že film byl sestříhán příliš narychlo (den před premiérou) a rozvláčnějším scénám opakujících se motivů by neuškodilo zkrácení.

Film o osudu fotek s dovolené doporučuji všem amatérským fotografům – nejen k zamyšlení nad hodnotou fotografie. Film se později pravděpodobně objeví v archivu dokumentů.

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

Díky videu můžete cestovat zdarma po celém světě

Díky videu můžete cestovat zdarma po celém světě

Fotografie týdne: nuda – o diferenci mezi nudou a zahálkou

Fotografie týdne: nuda – o diferenci mezi nudou a zahálkou

Život v zahálce je vnímaný jako nekvalitní, vnitřně nedobrý. Žít v zahálce je vzdání se toho, co bychom mohli označit jako aktivní lidství. Dokonce ani odpočinek, který jsme si zvykli přejmenovat na volný čas, není možné trávit zahálkou.

Fotografie týdne: Tři králové – o rozdílu mezi já a my

Fotografie týdne: Tři králové – o rozdílu mezi já a my

Tři králové (či tři mágové) putují za králem z východu. Chtějí ho uvidět, obětovat mu zlato, kadidlo a myrhu. Na cestu se vydávají všichni společně. Musí si důvěřovat a být si oporou. Bez toho by byli ztraceni.

13 nejčtenějších článků aneb co vás nejvíce zajímalo v roce 2017

13 nejčtenějších článků aneb co vás nejvíce zajímalo v roce 2017

Jsou témata běžná, témata kontroverzní a pak taková, nad kterými se rozvine konstruktivní diskuze a mnoha čtenářům přinesou i nové poznatky a informace. Vybrali jsme ty nejčtenější články uplynulého roku, snad se dozvíte i něco nového.

Fotografie týdne: Z druhej strany – o strachu a hledání svobody

Fotografie týdne: Z druhej strany – o strachu a hledání svobody

Píseň Karla Kryla – Král a klaun zachycuje příběh krále, který dělá to, co mu právo dovoluje – vstupuje do války, pálí vesnice a dobývá města. Klaun vedle něj nejede na koni, ale na mezkovi, nemá meč, ale loutnu a přesto se rozhoduje něco dělat.

Fotografie týdne: kde je krtek – o tom, že důležité věci mohou zůstávat schované

Fotografie týdne: kde je krtek – o tom, že důležité věci mohou zůstávat schované

Vánoční příběh o narození Ježíše je příběhem udávajícím se pod zemí, plný překvapení a paradoxů. Josef mohl Marii nechat zabít a místo toho si bere nemanželského syna. Vydává se s těhotnou ženou do Betléma na sčítání lidu.

Fotografie týdne: dílo rukou – o práci člověka a díle jeho rukou

Fotografie týdne: dílo rukou – o práci člověka a díle jeho rukou

Hannah Arendtová ve své knize Vita Activa rozlišuje dva druhy práce či činností. Ten první lze označit za práci člověka, celého jeho těla, času a bytí. Jde o práci, jejímž jediným cílem je obživa, práci, kterou vykonáváme z nutnosti.

Fotíte na koncertech? Dejte si pozor na rozjařené hudebníky!

Fotíte na koncertech? Dejte si pozor na rozjařené hudebníky!