DIGIarena.e15.cz

Nikon 1 S1: ObrazoBorec

Seznam kapitol
Před dvěma lety nejmenovaný redaktor již zaniklého časopisu DIGIfoto pravil, že kompakty s výměnnými objektivy se brzy stanou zásadní součástí nabídky fotoaparátů. A měl pravdu.

Do „bezzrcátkového“ klání se postupně zapojily i těžkotonážní (rozuměj zrcadlovkové) značky jako Canon a Nikon. Obzvláště druhá zmíněná se do nového systému Nikon 1 pustila s velkou vervou.

Za necelé dva roky stačila sestavit dvě vlajkové lodě (řada V), jejich odlehčené verze (řada J) a začátkem tohoto roku přišla s prvním entry-modelem Nikon 1 S1. Společně s ním se na trhu objevila již třetí generace „jéčkové“ řady, s níž má náš S 1 benjamínek („S“ jako small?) dost společného.

Z jedné stáje

Zatímco high-end V2 se od svých kolegů značně liší, resp. je výrazně předčí co do vybavenosti (má grip, hledáček, více ovládacích prvků atd.), Nikon 1 J3 a Nikon 1 S1 jsou takřka dvojčata. Vyspělejší sourozenec má čip s větším rozlišením (14 Mpx), 4 gramy navíc, režim panorama a 1 externí kruhový volič, navíc je dodáván v setu s „lepším“ objektivem 1 NIKKOR VR 10–30 mm F3,5–5,6. Oba modely pak svorně postrádají sáňky na externí blesk, příp. jiné příslušenství.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nikon 1 S1 a J3: Jako vejce vejci.

Nikon 1 S1 podědil typický minimalistický výzor řady J, liší se pouze použitým materiálem; je oděn v plastu. O tom, že byl exteriér fotoaparátu vyvíjen spíše s ohledem na estetickou kvalitu a módní vzhled než na komfortní používání, svědčí mimo jiné dostupnost přístroje v pěti barevných variantách, a to jak těl, tak setových objektivů 1 NIKKOR 11–27,5 mm F3,5–5,6.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo: Nikon 1 S1 s aktivovaným bleskem, vpravo: volitelný grip.

Chytni kde to jde

Na přední straně Nikonu 1 S1 toho, vyjma bajonetu, popř. objektivu, mnoho nenajdeme. Jednoduché, čisté linie, hladký, lesklý povrch, to vše je sice příjemné pro oko, méně však pro ruku. Tento fakt odhalíte hned při prvním uchopení fotoaparátu. Není totiž čeho se chytit. Není tu grip, ani mini výstupek, jako např. u kompaktu Nikon P330, který by napomohl pohodlnějšímu, a hlavně bezpečnějšímu držení.

Vzhledem k těžkému objektivu (ve srovnání s kompakty) je ovládání jednou rukou téměř nemožné – což by mohl leckdo očekávat u přístroje, který svými rozměry slibuje pohotové použití (např. ve street nebo reportážní fotografii). Sice si můžete dokoupit přídavný grip, ovšem ani ten se nezdá být příliš praktický (ve srovnání např. s gripem pro Olympus PEN) – upevňuje se pomocí stativového závitu – a navíc je poněkud drahý (cca 1800 Kč).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na spodní straně a bocích najdeme standardní prvky: vedle krytu na baterii a paměťovou kartu se nachází závit na stativ, po stranách ční háčky na popruh, z levoboku vstoupíte do zdířek HDMI a USB a nad nimi je tlačítko pro aktivaci blesku. V této generaci je blesk spíše „vyskládací“ než vyskakovací. Vypadá poměrně křehce, ovšem je dostatečně jištěn, samovolně se vám nerozloží.

Sám se aktivuje jen v automatickém a scénickém režimu (v těchto případech mu to bohužel nelze zakázat). Vstup pro připojení externího blesku na těle Nikonu 1 S1 nehledejte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Minimalistická není jen celková vizáž fotoaparátu, ale i nabídka ovládacích prvků. Na horní ploše je pusto prázdno… a tři tlačítka, která slouží k aktivaci fotoaparátu (tutéž funkci supluje vysunutí objektivu), snímání, nahrávání videa. Kruhový volič není k dispozici; u Nikonu 1 J3 jej najdete, i když s poněkud netradiční nabídkou. Chcete-li provést volbu režimu fotografování, musíte se vydat jinam (viz další kapitola).

Podobně holá je i zadní stěna fotoaparátu. Vedle třípalcového displeje se choulí trojice tlačítek s funkcemi: přehrávání, menu a mazání snímků. Jediná tlačítka pro přímý vstup najdete na kruhovém voliči – korekce expozice, nastavení režimu blesku, samospoušť/sériové snímání. Pod (pro „nenikonisty“) tajemným znakem F se skrývá přístup k jednomu z virtuálních otočných voličů, o nichž se dočtete v další kapitole.

Klepněte pro větší obrázek  
Nikon 1 S1 jako módní doplněk. Vybírat můžete z pěti barev.

Specifikace

Bajonet:Nikon 1
Snímač:CMOS (13,2 x 8,8mm), bez low-pass filtru, efektivních 10,1 Mpx
Poměr stran:3:2 (3872×2592,1936×1296,2896×1944), 16:9 (3840×2160)
Formát souborů:NEF (RAW): 12bit. kompr. soubory, JPEG: nastavitelná komprese: jemný (1:4), normální (1:8), základní (1:16)
Obrazový režim:Standardní, Neutrální, Živé, Monochrom, Portrét, Krajina
Režim expozice:Auto, Kreativní režim (P, S, A, M, noční krajina, noční portrét, protisvětlo, změkčovací filtr, efekt miniatury a selektivní barva), Zachycení nejlepšího okamžiku (zpomalené zobrazení a inteligentní výběr snímku), Pokročilé videosekvence, Pohyblivá moment
Měření expozice:Matrix, Se zdůrazněným středem, Bodové
Displej:7,5 cm (3“), TFT LCD, 460 000 pixelů, regulace jasu
Závěrka:elektronická, 1/16 000–30 s, Bulb
Ostření:Auto, AF-S, AF-C, AF-F (nepřetržité), MF; Jednotlivá zaostřovací pole, Automatická volba zaostřovacích polí, Sledování objektu
Sériové snímání:60 sn./s (jednoráz. zaostření), 15 sn./s (kont. ostření)
Citlivost:ISO 100–6400 (ručně lze nastavit v režimu P, S, A, M)
Vyvážení bílé:Auto, žárovka, zářivka, přímé slunce, blesk, zataženo, stín, pod vodou, manuální
Video:FullHD (1080p 60 obr./s), formát MOV, stereo
Blesk:vestavěný, směrné číslo 5, i-TTL
Paměťové karty:SD/SDHC/SDXC
Rozměry a váha:102×60,5×29,7 mm, 240 g (s baterií a kartou)

Obsah balení

 • Nikon 1 S1 (vč. krytky bajonetu)
 • objektiv
 • nabíječka MH-27
 • baterie lithium-iontová EN-EL20
 • popruh (v barvě těla)
 • datový kabel USB UC-E19
 • software
  • Short Movie Creator (pro základní úpravy videa)
  • ViewNX2 (import, třídění, editace, sdílení snímků)
Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 15 komentářů

Nejnovější komentáře

to by me asi dost stvalo, kdyby mi stale pro… samoth 13. 6. 2013, 21:36
Pravda, až na to, že Nikon 1 system vôbec ni… Cloud 13. 6. 2013, 10:06
Nikon 1 je jen PR vtip a doufam, ze bude brz… inis16 12. 6. 2013, 19:18
To platí tak možná u Leicy S a 645D od Penta… Daemonius 12. 6. 2013, 17:06
No, středoformátové čipy jsou vyladěny na pr… Jakub. 12. 6. 2013, 15:10

Další podobné články

Nová řada tabletů Wacom Intuos prošla zásadními změnami

Nová řada tabletů Wacom Intuos prošla zásadními změnami

Shiftcam 2.0 nabídne vašemu iPhonu hned 6 objektivů v jednom těle

Shiftcam 2.0 nabídne vašemu iPhonu hned 6 objektivů v jednom těle

Shiftcam není úplně novým typem příslušenství pro mobilní telefony, protože jste si ho mohli pořídit již pro iPhony 7. Nyní se však vrací na crowdfundingový server Kickstarter s novou kampaní.

Selfie Stick It – novinka od vynálezce selfie tyče

Selfie Stick It – novinka od vynálezce selfie tyče

Panasonic Lumix G9: našlapaný funkcemi (recenze)

Panasonic Lumix G9: našlapaný funkcemi (recenze)

Specifikace fotoaparátu slibují velmi dobrou výbavu pro pokročilé fotografy i milovníky videa. Namátkou jmenujme účinnou stabilizaci, 4K video, obrovský hledáček či široké možnosti uživatelské konfigurace přístroje. Jak si Lumix G9 vedl v našem testu?

Jaký je rozdíl mezi fázovým a kontrastním ostřením?

Jaký je rozdíl mezi fázovým a kontrastním ostřením?

Venus Optic představilo kompaktní makro objektiv Laowa 25 mm F2,8 2,5–5×

Venus Optic představilo kompaktní makro objektiv Laowa 25 mm F2,8 2,5–5×

Nový ND filtr Irix Edge ND32000 umožní ultradlouhou expozici

Nový ND filtr Irix Edge ND32000 umožní ultradlouhou expozici

Cosina představila trojici objektivů Voigtländer – pro Sony E a Leicu M

Cosina představila trojici objektivů Voigtländer – pro Sony E a Leicu M

Japonský výrobce optiky Cosina rozšiřuje řadu objektivů Voigtländer o tři nová skla: dvě z nich – Color-Skopar 21 mm F3,5 a Macro APO-Lanthar 110 mm F2,5 – jsou určeny pro fotoaparáty systému Sony E a jeden, Nokton 50 mm F1,2, pro Leicu M.