DIGIarena.e15.cz

Nikon 1 V3 – nejrychlejší z rychlých bezzrcadlovek

Nikon po rok a půl dlouhé odmlce představil nástupce nejvyššího modelu řady Nikon 1. Novinka nese označení V3 a od svých dvou předchůdců se zásadně liší hned v několika ohledech.

Produktová řada Nikon 1 zahrnuje fotoaparáty ve třech odstupňovaných hladinách, a to jak z pohledu ceny, tak především z pohledu vybavení a funkčnosti. Modely odspodu nahoru nesou označení S, J a V.

A právě nejvyšší řada V se dočkala již třetího zástupce, který je oproti očekávání více podobný svým bratříčkům z řady J a S – samozřejmě pouze vnějším vzhledem. Uvnitř totiž najdete zcela přepracovaný systém, který ještě o kousek posunul už tak extrémně rychlé kontinuální snímání.

Klepněte pro větší obrázek 

Bez filtru pro ostřejší snímky

Řada Nikon 1 je vybavena snímači formátu CX, které mají úhlopříčku velikosti 1" o rozměrech 13,2 × 8,8 mm, což v praxi znamená crop faktor pro přepočet efektivního ohniska 2,7×.

Snímač je samozřejmě typu CMOS a jeho rozlišení je 18,4 Mpx, nově před ním chybí anti-aliasing filtr, takže samotné snímky by měly dosahovat maximální ostrosti. Nikon k tomuto kroku pomalu přistupuje u všech řad digitálních zrcadlovek a nyní už i u Nikonu 1.

Snímači sekunduje obrazový procesor s označením Expeed 4A, který umožňuje ukládat fotografie jak v JPEGu, tak samozřejmě i v RAWu. Rozsah citlivostí je u tohoto modelu relativně široký, a to od ISO 200 až po maximálních 12 800, v režimu automatické citlivosti je k dispozici ještě nižší hodnota ISO 160.

Klepněte pro větší obrázek 

Rychlost až na prvním místě

Hlavním tahákem Nikonu 1 V3 je rychlost snímání. V případě natáčení videa, máte k dispozici záznam ve full HD při snímkovací frekvenci 50/60p, což není až tak převratné. Mnohem zajímavější jsou však hodnoty sériového snímání. To dosahuje rychlosti 20 sn./ s při ukládání do formátu JPEG.

V případě, že zvolíte ukládání do RAW a budete mít pevně zaostřeno bez nutnosti přeostřování, připravte se na rychlost 60 sn./s, dohromady však takto uložíte pouze 40 snímků. Zde snad pouze připomeňme, že profesionální zrcadlovky o mnohem větších rozměrech, hmotnosti a ceně dosahují rychlosti sériového snímání v podstatě poloviční.

Hledáček nehledejte

Modely V1 a V2 patřily k jediným zástupcům řady Nikon 1, které měly vestavěný elektronický hledáček. Díky němu byl také tvar těla mírně futuristický, neboť hledáček vyčníval nad hlavní komoru aparátu, kde je umístěn snímač.

A právě zde dochází k onomu základnímu rozdílu, Nikon 1 V3 nemá vestavěný hledáček a tudíž se i jeho celkové rozměry zmenšily na 111 × 65 × 33 mm. Pro ty kdo se bez hledáčku nemohou obejít, připravil Nikon samostatný hledáček DF-N1000, jako volitelné příslušenství – rozlišení tohoto hledáčku je pak velmi dobrých 2 359 000 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek 

Dalším volitelným příslušenstvím pro Nikon 1 V3 je přídavný grip, který usnadňuje držení aparátu a má v sobě krom spouště také jedno funkční tlačítko a jeden dialogový volič – koupí gripu zkrátka získáte lepší ergonomii a možnost pohotovější práce s digitálem.

Klepněte pro větší obrázek 

Dotýkání povoleno

Jelikož je V3 ochuzen o vestavěný hledáček, kompenzuje to výrobce výklopným displejem, který má úhlopříčku 3" a rozlišení 1 037 000 obrazových bodů. Ovládání dotykem je možné celkově zakázat anebo můžete fotoaparát ovládat oběma způsoby.

Vcelku netradičním ale logickým a praktický řešením je umístění čtveřice tlačítek přímo vedle výklopného displeje – většinu se vyklápí pouze displej a veškeré ovládací prvky jsou pouze na těle fotoaparátu. V tomto případě k tomu však Nikon přistoupil jinak a řekly bych, že je to i praktičtější řešení, zvláště v okamžiku, kdy budete natáčet video.

Klepněte pro větší obrázek 

Odhlédneme-li od dotykového displeje, tak je ovládání podobné, jako u většiny fotoaparátů – dvě samostatná dialogová kolečka, volič expozičních režimů, spoušť, čtyřsměrový ovladač, několik funkčních tlačítek a tlačítko zámku expozice/ostření.

Motorický seťák a superteleobjektiv

Společně s Nikonem 1 V3 byly představeny také dva nové objektivy. Prvním z nich je setový zoom 1 Nikkor 10–30 mm F3,5–5,6 PD-ZOOM, který má stejné parametry, jako ostatní setové objektivy 1 Nikkor. Rozdíl je však v integraci motorového pohonu zoomu.

Podobně jako předchozí objektivy, i tento je skládací a před použitím je nutné jej odemknout, objektiv má vestavěnou redukci vibrací a praktickou integrovanou lamelovou krytku, takže se nemusíte obávat její ztráty.Ekvivalentní rozsah zoomu je 27–81 mm.

Klepněte pro větší obrázek 

Druhým objektivem je pak telezoom 1 NIKKOR VR 70–300 mm F4,5–5,6, u kterého se po přepočtu dostáváte na ekvivalentní rozsah 190–810 mm. Ačkoliv je rozsah obrovský, velikost objektivu není nijak předimenzovaná. Právě díky tomu, že Nikon 1 má malý snímač, mohl být i tento objektiv (ve srovnání s objektivem stejného rozsahu pro APS-C) vyroben s mnohem menšími rozměry. Samozřejmostí je u tohoto objektivu stabilizace obrazu.

Klepněte pro větší obrázek 

Doporučené ceny techniky:

  • Tělo Nikon 1 V3: 21 490 Kč
  • Kit Nikon 1 V3 + 1 Nikkor 10–30 mm F3,5–5,6 PD-ZOOM: 23 990 Kč
  • Kit Nikon 1 V3 + 1 Nikkor 10–30 mm F3,5–5,6 PD-ZOOM + 1 Nikkor 30–110 mm F3,8–5,6 VR: 27 990 Kč
  • Objektiv 1 Nikkor 10–30 mm F3,5–5,6 PD-ZOOM: 7 590 Kč
  • Objektiv 1 Nikkor 70–300 mm F4,5–5,6: 25 790 Kč
Další článek
celkem 17 komentářů

Nejnovější komentáře

Ten kapitalismus nejak nefunguje....prodava … XX 18. 3. 2014, 21:12
Re: Podle Heureky je Nikon 1 systém nejprodá… Martin 18. 3. 2014, 09:19
[ironie][/ironie] Lotrandor 17. 3. 2014, 17:25
zapomněl jsem značky doplň text B-] Lotrandor 17. 3. 2014, 17:24
jo, reprezentativní vzorek, tam je zakopaný … Roman Flössler 16. 3. 2014, 22:52

Další podobné články

Nový firmware pro objektivy Sony

Nový firmware pro objektivy Sony

Oberwerth 1-Second Camera Holster – novinka mezi obaly na fotoaparáty

Oberwerth 1-Second Camera Holster – novinka mezi obaly na fotoaparáty

Obalů, pouzder, brašen a batohů na přenášení fotografické techniky je na trhu větší než malé množství a většina fotografů má své oblíbené modely, na které nedá dopustit. Obvykle se řeší rozdíl mezi brašnou a batohem, kdy je brašna pohotovější a batoh pohodlnější.

Sony A6500: Rychlá a výkonná se skvělým obrazem [test]

Sony A6500: Rychlá a výkonná se skvělým obrazem [test]

Fotoaparát Sony A6500 je představován jako univerzální přístroj pro fotografování vysoce kvalitních statických snímků a pokročilé natáčení videa. Jeho parametry slibují výbornou obrazovou kvalitu a vysoký výkon. Je tomu tak doopravdy?

Gizmon Utulens – nový pancake objektiv nejen mo micro 4/3

Gizmon Utulens – nový pancake objektiv nejen mo micro 4/3

Meike připravilo přídavné gripy pro Fujifilm a Olympus

Meike připravilo přídavné gripy pro Fujifilm a Olympus

Brzy bude představen nový Voigtlander Nokton

Brzy bude představen nový Voigtlander Nokton

Zeiss představuje nový manuální objektiv Milvus 25 mm F1,4

Zeiss představuje nový manuální objektiv Milvus 25 mm F1,4

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Oznámení nového fotoaparátu značky Yashica, a ještě ke všemu digitálního, bylo avizováno několik měsíců dopředu. Inu, dočkali jsme se. Yashica představila velmi netradiční produkt, který sice je digitální, ale tak trochu i není…