DIGIarena.e15.cz

Nikon Coolpix 8400 – Tak široký tak blízko

Seznam kapitol
Nikon představil na konci září na Photokině dva nové osmimegapixelové fotoaparáty. Do redakce DIGI nyní dorazila širokoúhlá 8Mpx novinka, Nikon Coolpix 8400, na jejíž velkou recenzi se můžete těšit v osmém čísle DIGI.
Nikon Coolpix 8400 – Tak široký tak blízko

Nikon Coolpix 8400 vychází i designem z modelu 5400, nově mu však byl osazen objektiv, jehož široké ohnisko začíná na 24 mm. Tak široko zatím žádný z výrobců digitálních kompaktů nešel. Ocení ho nejen příznivci krajinářské fotografie, ale i ti, kteří potřebují zachytit co nejšířeji architektonické exteriéry či interiéry. Uživatelé si navíc mohou zakoupit jako doplňkové příslušenství i širokoúhlý konvertor, který posunuje hranice záběru na 18 mm.Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Na rozdíl od staršího bratříčka naleznete u Nikonu 8400 elektronický hledáček – ač nejde o ultrazoom, kterým bývají z konstrukčních důvodů elektronické hledáčky obvykle vyhrazeny. Rozsah ohnisek zoomu je „pouze“ 3,5-násobný, což však Nikon nahrazuje jemností posunu: zoom se pohybuje v 18 krocích. Nově se na horní straně fotoaparátu objevuje stavový displej a hlavní displej je podobně jako u Nikonu 8700 výklopný a otočný.

S každým novým modelem Nikon přidává na počtu motivových programů: u 8400 jich najdete rovných patnáct. V menu nechybí ani funkce BSS (best shot selector) pro automatický výběr nejlepšího snímku, a to jak toho nejostřejšího, tak nejlépe exponovaného. Firmware fotoaparátu rovněž umožňuje automaticky prosvětlit temnější části snímku pomocí funkce digitálního blesku, zde nazvané „D-lighting“.
Videozáznamy v nejvyšší kvalitě (640 × 480 při 30 snímcích za vteřinu) však lze pořizovat pouze v délce 60 s.

Pokročilejší uživatelé uvítají spíše možnost úpravy kontrastu, ostrosti a saturace snímku, vyvážení bílé nebo korekci blesku. Vítaným vylepšením je možnost fotografovat v surovém formátu RAW. Práci s Nikonem 8400 jistě ulehčí i reálný histogram a zejména hybridní autofokus, který přináší zvýšení rychlosti a přesnosti ostření za snížených světelných podmínek. Široké jsou i možnosti ostření: k dispozici je například i uživatelský výběr ostřícího bodu.

Nikon Coolpix 8400 na první pohled také zaujme novým, stylovým designem, který pochází z dílny italského průmyslového designéra Giorgetta Giugiara, známého zejména návrhy automobilů. Podobně zaoblené hrany naleznete také u modelů D70 a D2H. Trochu jsem se obávala, zda Nikon v zájmu kompaktnosti opět neobětuje dostatek prostoru pro prsty mezi objektivem a gripem, jak tomu bylo u prvního osmimegapixelového fotoaparátu, Nikonu Coolpix 8700, ale naštěstí tomu tak není. Díky tělu z hořčíkové slitiny je fotoaparát dostatečně odolný a také dostatečně těžký.

Ergonomii nelze kromě drobností, jako je překážející úchytka na řemínek, mnoho vytknout: na těle se nyní rovněž objevuje více ovládacích tlačítek, které umožňující rychlý přístup k nejdůležitějším funkcím. Osobně příliš nefandím umístění vyvážení bílé nebo nastavení citlivosti a velikosti a kvality snímku na hlavní programový volič, ale možná je to jen otázka zvyku. Chybět vám bude pravděpodobně také rychlý přístup k korekci blesku: musí se hluboko do menu.

Naše testy ukazují, že obrazová kvalita snímků pořízených Nikonem 8400 se podle prvních testovacích snímků zdá být velmi dobrá: silnou stránkou je již tradičně ostrost snímků a makrofotografie, více viz naše ukázkové fotografie. U interiérových snímků s bleskem je patrný posun ke stínům, který se dá většinou přímo ve fotoaparátu doladit pomocí výše zmiňované funkce D-lighting, a to bez výrazné újmy na kvalitě. Uživatelé budou jistě spokojeni i s přirozeným a věrným podáním pleťové barvy. Při použití blesku u portrétování v exteriérech se vyplatí si pohrát s korekcí intenzity záblesku. Přístroj s bleskem běžně fotí na 1/30 s, což je pro potřebu pouhého doladění míry osvětlení příliš dlouhý čas a pleťová barva pak často bývá „přepálená“ do oranžova.

Megarecenzi fotoaparátu naleznete v časopise DIGI 8/2004, který vychází na konci prosince 2004; testovací snímky pak na přiloženém CD.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

zpoždění spouště Petr S. 2. 2. 2005, 20:27
Trága KOKI 7. 12. 2004, 17:28
Ja nevim Leonardo Cupranek 7. 12. 2004, 07:42

Další podobné články

Zeiss představuje nový manuální objektiv Milvus 25 mm F1,4

Zeiss představuje nový manuální objektiv Milvus 25 mm F1,4

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Oznámení nového fotoaparátu značky Yashica, a ještě ke všemu digitálního, bylo avizováno několik měsíců dopředu. Inu, dočkali jsme se. Yashica představila velmi netradiční produkt, který sice je digitální, ale tak trochu i není…

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon představil třetí generaci kompaktního fotoaparátu G1X – tentokrát nedošlo pouze na kosmetické změny. V zásadě nás čeká zcela nový fotoaparát, který se designem blíží dříve uvedeným modelům řady G.

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

Ačkoli je digitální bezzrcadlovka Sony A6500 na trhu již nějaký pátek, do testu se nám ji podařilo získat až nyní. V rychlosti jsme vyzkoušeli schopnosti tohoto aparátu v terénu, na detailní recenzi se můžete těšit v brzkých dnech.

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

Práší se vám doma na kinofilmový fotoaparát jen proto, že vám focení na film připadá náročné a zdlouhavé, ve srovnání s digitálem neefektivní? Potom by vás mohl zaujmout italský projekt I’m Back™, který promění váš analog v digitál.