DIGIarena.e15.cz

Nikon Coolpix 8400 – Tak široký tak blízko

Seznam kapitol
Nikon představil na konci září na Photokině dva nové osmimegapixelové fotoaparáty. Do redakce DIGI nyní dorazila širokoúhlá 8Mpx novinka, Nikon Coolpix 8400, na jejíž velkou recenzi se můžete těšit v osmém čísle DIGI.
Nikon Coolpix 8400 – Tak široký tak blízko

Nikon Coolpix 8400 vychází i designem z modelu 5400, nově mu však byl osazen objektiv, jehož široké ohnisko začíná na 24 mm. Tak široko zatím žádný z výrobců digitálních kompaktů nešel. Ocení ho nejen příznivci krajinářské fotografie, ale i ti, kteří potřebují zachytit co nejšířeji architektonické exteriéry či interiéry. Uživatelé si navíc mohou zakoupit jako doplňkové příslušenství i širokoúhlý konvertor, který posunuje hranice záběru na 18 mm.Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Na rozdíl od staršího bratříčka naleznete u Nikonu 8400 elektronický hledáček – ač nejde o ultrazoom, kterým bývají z konstrukčních důvodů elektronické hledáčky obvykle vyhrazeny. Rozsah ohnisek zoomu je „pouze“ 3,5-násobný, což však Nikon nahrazuje jemností posunu: zoom se pohybuje v 18 krocích. Nově se na horní straně fotoaparátu objevuje stavový displej a hlavní displej je podobně jako u Nikonu 8700 výklopný a otočný.

S každým novým modelem Nikon přidává na počtu motivových programů: u 8400 jich najdete rovných patnáct. V menu nechybí ani funkce BSS (best shot selector) pro automatický výběr nejlepšího snímku, a to jak toho nejostřejšího, tak nejlépe exponovaného. Firmware fotoaparátu rovněž umožňuje automaticky prosvětlit temnější části snímku pomocí funkce digitálního blesku, zde nazvané „D-lighting“.
Videozáznamy v nejvyšší kvalitě (640 × 480 při 30 snímcích za vteřinu) však lze pořizovat pouze v délce 60 s.

Pokročilejší uživatelé uvítají spíše možnost úpravy kontrastu, ostrosti a saturace snímku, vyvážení bílé nebo korekci blesku. Vítaným vylepšením je možnost fotografovat v surovém formátu RAW. Práci s Nikonem 8400 jistě ulehčí i reálný histogram a zejména hybridní autofokus, který přináší zvýšení rychlosti a přesnosti ostření za snížených světelných podmínek. Široké jsou i možnosti ostření: k dispozici je například i uživatelský výběr ostřícího bodu.

Nikon Coolpix 8400 na první pohled také zaujme novým, stylovým designem, který pochází z dílny italského průmyslového designéra Giorgetta Giugiara, známého zejména návrhy automobilů. Podobně zaoblené hrany naleznete také u modelů D70 a D2H. Trochu jsem se obávala, zda Nikon v zájmu kompaktnosti opět neobětuje dostatek prostoru pro prsty mezi objektivem a gripem, jak tomu bylo u prvního osmimegapixelového fotoaparátu, Nikonu Coolpix 8700, ale naštěstí tomu tak není. Díky tělu z hořčíkové slitiny je fotoaparát dostatečně odolný a také dostatečně těžký.

Ergonomii nelze kromě drobností, jako je překážející úchytka na řemínek, mnoho vytknout: na těle se nyní rovněž objevuje více ovládacích tlačítek, které umožňující rychlý přístup k nejdůležitějším funkcím. Osobně příliš nefandím umístění vyvážení bílé nebo nastavení citlivosti a velikosti a kvality snímku na hlavní programový volič, ale možná je to jen otázka zvyku. Chybět vám bude pravděpodobně také rychlý přístup k korekci blesku: musí se hluboko do menu.

Naše testy ukazují, že obrazová kvalita snímků pořízených Nikonem 8400 se podle prvních testovacích snímků zdá být velmi dobrá: silnou stránkou je již tradičně ostrost snímků a makrofotografie, více viz naše ukázkové fotografie. U interiérových snímků s bleskem je patrný posun ke stínům, který se dá většinou přímo ve fotoaparátu doladit pomocí výše zmiňované funkce D-lighting, a to bez výrazné újmy na kvalitě. Uživatelé budou jistě spokojeni i s přirozeným a věrným podáním pleťové barvy. Při použití blesku u portrétování v exteriérech se vyplatí si pohrát s korekcí intenzity záblesku. Přístroj s bleskem běžně fotí na 1/30 s, což je pro potřebu pouhého doladění míry osvětlení příliš dlouhý čas a pleťová barva pak často bývá „přepálená“ do oranžova.

Megarecenzi fotoaparátu naleznete v časopise DIGI 8/2004, který vychází na konci prosince 2004; testovací snímky pak na přiloženém CD.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

zpoždění spouště Petr S. 2. 2. 2005, 20:27
Trága KOKI 7. 12. 2004, 17:28
Ja nevim Leonardo Cupranek 7. 12. 2004, 07:42

Další podobné články

Zeiss končí s výrobou objektivů řady Zeiss Classic

Zeiss končí s výrobou objektivů řady Zeiss Classic

Pinhole Pro S – nejširší pinhole objektiv půjde do výroby

Pinhole Pro S – nejširší pinhole objektiv půjde do výroby

Vedle instantní fotografie a znovuzrození různých analogových fotoaparátů je dírková komora – pinhole – jedním z nejčastějších experimentů mnoha fotografů. V době digitálních aparátů se však i tato technika mírně mění.

Memistore: když chcete mít paměťové karty stále po ruce

Memistore: když chcete mít paměťové karty stále po ruce

Meike představilo nový makroblesk a vzdálený odpalovač

Meike představilo nový makroblesk a vzdálený odpalovač

Lytro oficiálně ukončilo celý projekt aparátů s dodatečným ostřením

Lytro oficiálně ukončilo celý projekt aparátů s dodatečným ostřením

Dočkáme se Sony A6700 na jaře?

Dočkáme se Sony A6700 na jaře?

Sony a Hasselblad aktualizují firmware

Sony a Hasselblad aktualizují firmware

Vybíráme objektivy a příslušenství, které potěší fotografy pod stromečkem

Vybíráme objektivy a příslušenství, které potěší fotografy pod stromečkem

Výběrem a pořízením fotoaparátu cesta pouze začíná. Fotograf k němu potřebuje také další objektivy a hromadu příslušenství. Podívejte se na náš výběr a doporučení.