Nikon Coolpix P3: zkušení ocení (recenze)

Nikon Coolpix P3: zkušení ocení (recenze)

Optický stabilizátor v těle kompaktu se nyní rozhodl nabídnout i Nikon. Do těla robustního Coolpixe P3, osmimegapixelového přístroje s optikou o rozsahu 36–126 mm zabudoval také Wi-Fi rozhraní.

Nikon Coolpix P3 je pokračovatelem modelů P1 a P2, avšak vzhledem se zcela nepodobá. P3 na první pohled schází vystouplá pravá strana naznačující grip, přesto přístroj dobře padne do ruky. Zásluhu na tom má nepříliš úzké a dostatečně těžké tělo.

Klepněte pro větší obrázek
Kompakt s rozměry 92 × 61 × 31 mm a hmotností 200 g (s baterií a kartou) nepůsobí vůbec lacině

Fotoaparát zapnete tlačítkem na horní straně hned vedle spouště. Někdy se bohužel zapnutí či vypnutí nemusí podařit, tlačítko je zapuštěno až příliš. Uprostřed horní strany je umístěn otočný volič. Nabízí plnou a programovou automatiku i prioritu clony a bohatou nabídku scénických režimů. S prioritou času či plným manuálem nebylo počítáno. Své místo tu má režim videosekvencí a bezdrátového přenosu.

Klepněte pro větší obrázek
150 tisíc pixelů, které pokrývají plochu displeje, jsou dostačující hodnotou

Neobvyklé jsou polohy ovladačů pro nastavení fotoaparátu, citlivosti snímače, kvality a velikosti obrazu a vyvážení bílé, které většinou hledáme přes tlačítko Menu. Je sice plus, pokud mohu nastavit některé parametry i mimo Menu, šťastnějším řešením se mi zdá být speciální tlačítko. Otáčení voliče z nastavení zpět do polohy pro focení práci stejně neurychlilo.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek
Indikaci bezdrátového přenosu lze kontrolovat na levé straně přístroje, kde je taktéž umístěn reproduktor. Na pravé straně je vyveden vstup pro síťový zdroj a A/V výstup s USB

Menu pro nastavení i snímání je poměrně bohaté, zdlouhavému rolování se vyhnete výběrem zobrazování ikon místo textu hned na úvodu nabídky. Češtinu fotoaparát zná a navíc, než se s fotoaparátem sžijete, je k dispozici pro každou nabídku také nápověda, což chválíme. Aktivujete ji pravou částí zoomovacího tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko pro redukci vibrací (optický stabilizátor) s označením VR má zvláštní místo na horní straně

Dvouapůlpalcový displej, který má nahrazovat i hledáček, není dobře čitelný na slunci, dopřeje vám však 100% pokrytí snímané scény. S počtem 150 tisíc pixelů řadíme jeho rozlišovací schopnost mezi lepší průměr. Křížový ovladač napravo od LCD slouží mimo jiné pro urychlení změn nastavení režimů blesku, samospouště, korekce expozice a režimu makro. Není tak nutné hledat tato nastavení v menu.

Pod křížovým ovladačem se nachází tlačítko pro přehrávání. Je vcelku běžné, že jeho delším stiskem při vypnutém přístroji aktivujete prohlížení bez vysunutí objektivu. K této užitečné schopnosti bohužel chybí další, aktivace snímacího režimu pouhým namáčknutím spouště. Je velmi zdlouhavé pokud musíte pro opuštění přehrávacího režimu opět tisknout tlačítko přehrávání, obdobně platí i pro nabídku Menu. Nezmínili jsme ještě tlačítko pro mazání snímků, patří sem opět drobná výtka, mazat nelze více snímků najednou.

Klepněte pro větší obrázek
Pod dolním krytem je slot pro paměťovou kartu SD a malý plochý Li-ion akumulátor, který má samozřejmě aretační záklopku

Fotoaparát může být napájen dodávaným Li-Ion akumulátorem nebo síťovým zdrojem, který však v balení nenajdete. Na jedno nabití nafotíte přibližně 200 snímků. Přístroj spolupracuje s kartami SD, v případě zapomenutí karty dobře poslouží alespoň interní 23MB paměť.

Pokračování 2 / 4

Funkce a vybavení

Fotoaparát Nikon Coolpix P3 lze zařadit k digitálním automatům, nabídne však i prioritu clony, tedy jinak řečeno časovou automatiku. Díky té jste schopni kontrolovat hloubku ostrosti, což se hodí například pro rozostření pozadí při portrétování či zvýšení ostrosti u snímání na blízko. Předvolených scénických režimů lze využít 16, některé jsou však ještě navíc obohacené dvěma efekty.

Shodně s modely P1/P2/P4 má objektiv 3,5× zoom, rozpětí sahá od 36 mm do 126 mm (ekvivalent kinofilmu). Světelnost optiky na nejkratším ohnisku má hodnotu F2,7, zajímá nás však především hodnota na opačném konci. Světelností F5,3 se ve srovnání s konkurencí jistě nedá chlubit, prakticky to znamená omezení ostření při vyzoomovaném objektivu ve slabších světlených podmínkách. Při kratším ohnisku objektivu s ostřením není problém, případně pomůže přisvětlovací dioda autofokusu.

Výrobce velmi vyzdvihuje 11bodový autofokus, v praxi však jeho použití pro mne bylo zklamáním, lépe posloužilo, pokud bylo nastaveno pevné zaostření na střed. Příjemná je možnost manuálního výběru z 99 AF bodů (plocha 11×9 bodů) a kontinuální zaostřování. Co se týče zaostřovacích vzdáleností, běžná minimální hodnota je 30/80 cm (wide/tele), v makro režimu je odzkoušeno 4/30 cm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka využití clonové priority pro kontrolu nad hloubkou ostrosti. Použita nejkratší ohnisková vzdálenost
Max. velikost Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na nejdelší ohnisko je efekt změny clony výrazné méně. Světelnost nedovolí menší hodnotu než F5,3 a naopak největší clona je max. F7,6
Max. velikost Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek
Rozmístění bodů 11bodového autofokusu
Max. velikost

Nad standard vyčnívají možnosti manuálních nastavení. Vlastní výběr AF bodu již byl zmíněn, dále lze nakalibrovat vyvážení bílé, využít bracketing vyvážení bílé nebo expoziční bracketing, rozsáhlejší je i nabídka měření expozice. Pokud chcete korigovat expozici, automaticky se zobrazuje i praktický histogram, jenž lze zobrazit i při prohlížení.

Pro Nikon specifické funkce samozřejmě nechybí ani tohoto kompaktu: ráda jsem využila funkci BestShotSelector (BSS). S ní nafotíte na jeden stisk spouště libovolný počet snímků, maximálně však 10, z nichž je automaticky vybrán a uložen ten nejostřejší. D-lighting aplikovaný na snímek zjasní během pár vteřin podexponovaná místa.

Dalším specifikem je autofokus s prioritou tváře, který najdete ve scénických režimech hned na prvním místě. Funguje, avšak nečekejte od něj nějaké zázraky. Jedna perlička: při mém testování odmítal zaostřit na vousaté muže.

Klepněte pro větší obrázek
Měření expozice lze nastavit matricové, se zvýhodněním středu, bodové a bodové v místě vybraného AF bodu
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka aplikace D-lighting (někdy též digitálního blesku)
Max. velikost Max. velikost

Nyní konečně k optickému stabilizátoru. Nikon je pojmenoval jako systém redukce vibrací (VR). Tento systém automaticky detekuje a kompenzuje malé pohyby přístroje, které by způsobily rozmazání obrazu, a umožňuje pracovat s časy závěrky až o tři stupně delšími, než obvykle. Z ruky jsem dle svých testů udržela až 1/15 s při nejdelším ohnisku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na nejširší ohnisko jsou s redukcí vibrací použitelné i fotografie při 1/5 s
Max. velikost Max. velikost

Sériové snímání nabízí uživateli hned pět volitelných nastavení. Běžné sériové snímání rychlostí 1,9 sn./s. zhotoví 4-5 snímků. Při dalším sériovém snímání vzniká mozaika 16 snímků v jednom snímku o celkovém rozlišení 8 MPx. Ultra HS zhotovuje až 100 snímků o velikosti 640 × 480 px frekvencí 30 sn./s., tedy jde o snímky, které tvoří v režimu videosekvencí výsledné video. Předposlední volba série 5 snímků dovoluje snímat rychlostí 1,8 sn./s. větší počet snímků, ale uloží pouze posledních pět. Zajímavá je funkce intervalového snímání, kdy přístroj automaticky exponuje v zadaných intervalech.

Klepněte pro větší obrázek
Mozaika 16 snímků
Max. velikost

Videosekvence umí Nikon P3 nahrávat ozvučené při nejvyšším rozlišení 640 × 480 px a při 30 obr./s., výborná je možnost zapnutí redukce vibrací.

Wi-Fi rozhraní pro bezdrátový přenos Nikon zabudoval již do fotoaparátů Coolpix P1 a P2 (P4 je obdobou P3, ale bez Wi-Fi) a do S6. Z jiných značek použil bezdrátové rozhraní jen Canon. Toto rozhraní usnadní přenos fotografií do počítače či některých tiskáren, s bezdrátovým připojením můžete dokonce přímo fotoaparátem fotit a současně přenášet fotografie do počítače.

Otázkou je, zda vůbec uživatel toto rozhraní využije a zda není lépe pořídit případně verzi bez Wi-Fi, zmíněný P4. Samozřejmě potřebujete počítač, který rozhraním také disponuje. Dále musíte mít CD, potřebné ke konfiguraci profilu a také být trochu zdatný ve výpočetní technice. Bez instalace se sice počítač a aparát najdou, přenos se vám však nepodaří.

Podrobnou technickou specifikaci si můžete prohlédnout zde.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Testovací obrazce odhalily výraznější soudkovité zkreslení na nejširší ohnisko a nulové poduškovité zkreslení na opačném konci objektivu. Dále lze vidět, že obraz na nejkratší ohnisko je ostrý až do rohů, při vyzoomování dochází k změkčení kresby a horní rohy už nejsou stoprocentně ostré.

Vinětaci lze pozorovat na nejširší ohnisko jen při otevřené cloně. Rozlišení 1800 lph na nejširší ohnisko je pěknou hodnotou, sami se o dobré rozlišovací schopnosti můžete přesvědčit na demosnímcích. Optiku lze pochválit za další vlastnost, chromatická vada je ve většině případech úspěšně minimalizována.

Pro ty, co jsou zvyklí na řezavě ostré fotografie, by tento fotoaparát mohl být velkým zklamáním. Celkově je ostrost snímků slabá. Nemusí to být například pro tisk snímků vůbec na škodu a uživatel si samozřejmě může fotografie doostřit dle vlastní libosti v PC, ale vzhledem k tomu, že většina lidí je zvyklá na více doostřované snímky z ostatních kompaktů, je tento tah bez většího doostřování možná na škodu. Někteří uživatelé to jistě ocení a ještě si třeba nastaví nulové doostřování, jiní zas mohou naopak nastavit doostřování nejvyšší.

Expozice je vyhodnocována většinou výborně, k chybě může dojít např. při bočních paprscích světla. Saturace barev je příjemná.

Co jsme ani nečekali, byly komplikace s vyvážením bílé. Mnohdy byly i snímky z exteriéru v nesmíšeném osvětlení nepoužitelné kvůli barevnému nádechu. Někdy nepomohlo ani jiné nastavení a jedinou možností byla kalibrace bílé dle neutrální plochy. Běžný uživatel však těžko bude mít zájem nosit všude šedý či bílý papír a kalibrovat a pro necvičené oko není vůbec lehké opravit barevný posun v počítači.

Klepněte pro větší obrázek
Chromatická aberace se vyskytuje opravdu jen v minimálním rozsahu
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyvážení bílé je někdy dosti omylné, což může některým způsobit větší komplikace, než by se mohlo zdát
Max. velikost Max. velikost

Míra šumu
Mnohé nové fotoaparáty lákají vyššími citlivostmi snímače, v tomto případě je maximální ISO na klasické hodnotě 400. Větší ISO není třeba díky stabilizátoru. Graf šumu ukazuje, že až do ISO 200 je šum v jasové složce velice vyrovnaný, což dokazuje i velmi podobná velikost snímků s různým nastavením ISO. Bohužel při ISO 400 křivka grafu stoupá, na vedlejším grafu lze vidět, že také rapidně vzrůstá křivka pro modrý kanál, která byla již více odkloněna již při ISO 200. Na reálných fotografiích situace odpovídá, šum je barevný a při ISO 400 výrazný, stejně jako je tomu při ISO 800 u jiných, konkurenčních, modelů. Přesto lze na ukázkách vidět, že ještě nejde o větší problém, šum alespoň není vyhlazován a zůstává zachována ostrost a detaily snímku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové snímky s nastavenou citlivostí 100 a 200
Max. velikost Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka nejvyššího ISO 400
Max. velikost Max. velikost

Graf šumu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Naměřili jsme
Tento Nikon není určen pro rychlejší práci. Výsledky rychlostního testu nejsou pro fotoaparát vůbec příznivé. Již při testu 8 MPx kompaktů v DIGIfoto č.6/2005 příbuzný Nikon P1 dopadl v rychlostních testech nejhůře. Obzvláště při náběhu fotoaparátu si počkáte dlouho, přičemž běžné časy pro jiné kompakty jsou i dvakrát kratší.

Snímek bez namáčknutí s časem 1,05 s také zaostává, průměrem u souboru testovaných přístrojů bylo 0,6 s. Snímek s namáčknutím je jedinou dobrou hodnotou. Ukládání snímků trvá opět neuvěřitelně dlouho. Rychlost sériového snímání je hodnotou dobrou, dokonce mírně nad průměrem o 0,1 sn./s.

Naměřili jsme Nikon Coolpix P3
první snímek

4,82 s

snímek bez namáčknutí

1,05 s

snímek s namáčknutím

neměřitelné

ukládání-připravenost k dalšímu snímku

3,66 s

rychlost sériového snímání

1,9 sn/s

max. počet snímků v sérii

4

Všechna měření s použitím karty SD Lexar 512 MB 32× při nejvyšším rozlišení a nejnižší kompresi JPEG

Demosnímky

Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Reálný snímek– nejkratší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Reálný snímek – nejdelší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny – denní světlo
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny s bleskem v interiéru
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Makro exaktní
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Makro reálné. Rozlišitelné chloupky okvětních plátků ukazují na dobrou optiku a rozlišovací schopnost snímače. Makro snímky focené tímto přístrojem dělají opravdu radost
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Nastavení míry doostření: zleva nulové, normální, vyšší
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost

Další demosnímky najdete v tomto článku.

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Hliníkové opláštění Nikonu Coolpix P3 skrývá kvalitní optiku s rozsahem 36–126 mm, avšak s nepříliš dobrou světelností. Nelze zpochybnit ostrost obrazu až do rohů a dobrou rozlišovací schopnost tohoto 8 Mpx přístroje. Problémy mohou způsobovat časté chyby automatiky vyvážení bílé, s vestavěným bleskem se fotoaparát chybám vyhne.

Mnohé může také odradit poněkud měkčí rys snímků. Pokud vám záleží na rychlosti přístroje, tomuto modelu se vyhněte obloukem. Velkou předností a lákadlem je jistě optický stabilizátor, další vlastnost v podobě bezdrátového rozhraní asi nenalezne významnější využití. Fotoaparát je určen jak pro začátečníky, kterým vychází vstříc například nápovědou, ale i mírně pokročilejším, kteří ocení prioritu clony a možnosti kontroly nastavení.

Plusy:

  • rozlišení
  • optická stabilizace
  • D-lighting a BSS
  • české menu

Minusy:

  • měkké fotografie
  • rychlost
  • chyby ve vyvážení bílé
  • schopnost autofokusu na dlouhé ohnisko

Cena:

  • 11 950 Kč vč. DPH

Zdroj:

Nikon Praha
tel.: +420 267 154 560
www.nikon.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud