DIGIarena.e15.cz

Nikon Coolpix P340: Rychlejší než pomalý

Seznam kapitol
Nikon Coolpix P340 přichází na trh zhruba rok po předchozím modelu. Parametry a funkce loňského P330 pozvedly řadu středně pokročilých kompaktů na úroveň vyspělých kompaktních fotoaparátů.

Oslnivé vlastnosti měly však své mouchy… dokázal je nový „kousek“ vychytat? Na začátku se však vydejme na krátkou expedici do historie kompaktních fotoaparátů s přídomkem P3XX.

První modely patřily do kategorie kompaktů střední třídy, nad konkurencí však vynikaly výbornou světelností na širokém ohnisku. Minulý rok však došlo ke změně... Nikonu nejspíš v portfoliu chyběl vyspělý kapesní kompakt, který by konkuroval např. Canonu PowerShot řady „G“ nebo Olympusu XZ-X(X). Loňský model proto dostal do vínku nové pokročilé funkce a hlavně možnost snímat do formátu RAW.

Nikon Coolpix P330 se mohl stát univerzálním pomocníkem, který by byl v nouzi schopen zastoupit zrcadlovku, kdyby ovšem nebylo jednoho – stranou nechme limity menšího snímače – podstatného minus, a to příliš pomalého chodu, především při ukládání snímků do surového formátu.

Nikon Coolpix P330: Skokan roku 2013

Nikon Coolpix P330: Skokan roku 2013

Uvedení Nikonu Coolpixu P330 zcela určitě překvapilo řadu fotomilců více než mile. Předchozí verze byla v kategorii středně pokročilých kompaktů jasnou hvězdou a parametry nového modelu P330 byly takřka oslňující…

Inovace, s nimiž přichází P340, jsou daleko méně ambiciózní. Došlo k několika funkčním vylepšením a hlavně byla zvýšena provozní rychlost fotoaparátu. Stále však přetrvala některá „ale“...

Saturnův prstenec

Vzhledem ani rozmístěním ovládacích prvků se Nikon P340 od svého předchůdce na první pohled neliší. Minimalistický design dbající na jednoduché linie nemá negativní vliv na ergonomii fotoaparátu, pohodlný úchop totiž zajišťuje výstupek na přední straně fotoaparátu a grip pro palec na straně zadní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konstrukce s minimem výstupků, ovšem optimalizovaná pro komfortní úchop. Otočný prstenec kolem objektivu k maximálnímu pohodlí při nastavení expozice.

Také vlastnosti objektivu zůstávají stejné: 5× optický zoom s optickou stabilizací a ohniskovým rozsahem 24–120 mm pokryje většinu fotografických situací. Dobrá je též světelnost objektivu F1,8–5,6, i když leckdo by jistě přivítal nižší hodnotu na dlouhém konci.

V konstrukci objektivu však přece jen došlo ke změně, i když nenápadné. Při pozornějším zkoumání zjistíte, že se kolem objektivu něco hýbe. Ano, přibyl zde otočný prstenec, s nímž jsme se již před rokem setkali např. u Canonu PowerShot G15. S pomocí prstence můžete nastavit parametry expozice podle zvoleného fotografického režimu, anebo mu přiřadit jednu z funkcí nacházejících se v Rychlém menu, např. manuální ostření, kompenzaci expozice, zoomovaní, vyvážení bílé ad.

Canon PowerShot G15: Budiž světlo!

Canon PowerShot G15: Budiž světlo!

Řada „géčkových“ kompaktů firmy Canon se na podzim loňského roku dočkala nového nástupce. Od oznámení předchozí G12 uběhly již dva roky, zároveň se ve firemním portfoliu objevil rival G1 X.

Pro absolutní kontrolu nad expozicí je napravo od objektivu k dispozici programovatelné tlačítko Fn. Ve výchozím nastavení je mu přiřazena funkce ND filtru, samozřejmý je ovšem výběr funkcí dalších.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozmístění ovládacích zůstalo zachováno. Místo GPS Nikon P340 nově disponuje bezdrátovým připojením WiFi

Jinak vše při starém

Vyskakovací blesk na horní straně fotoaparátu se aktivuje tlačítkem na levém boku, které je poměrně citlivé... při „pohybu“ v kapse si blesk poměrně rád sám povyskočí. Vedle voliče režimů s klasickou nabídkou je zapínání fotoaparátu a kolébka zoomu. Neoznačený otočný volič plní podobnou funkci jako prstenec objektivu, slouží k nastavení hodnot expozice podle zvoleného expozičního režimu.

Nabídka a rozmístění ovládacích prvků na zadní straně přístroje vedle displeje (s výbornými antireflexními vrstvami, které zaručí dobrou viditelnost i na ostrém poledním sluníčku) zůstaly nezměněny. Nad čtyřsměrným a zároveň otočným voličem s nabídkou nastavení blesku, kompenzace expozice, ostření a samospouště najdete videospoušť a tlačítko procházení snímků, pod ním poté vstup do Menu a tlačítko mazání snímků.

Klepněte pro větší obrázek 

Kryt baterie a slot na kartu jsou skryty na spodní straně vedle závitu na stativ – podobně jako aktivátor blesku má i šoupátko na krytu leckdy svou vlastní vůli a rádo se vyklopí. Na pravoboku naleznete konektory k propojení s externími zařízeními: HDMI a USB. Přes USB se Nikon P340 také nabíjí, a to buď přes adaptér z elektrické sítě, nebo přímo z PC.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Miluji ty výkřiky do tmy - je to šmejd apod.… Vašek 4. 11. 2014, 21:12
Ano, mám P300 a když se mi na lození po horá… Petr 11. 9. 2014, 23:52
A kde má ten chudáček hledáček??? Ten špičko… Q 15. 6. 2014, 21:03
Spíš nechápu Nikon. Mohli by mít dobrý kompa… Karel778 12. 6. 2014, 09:22
Nechápu, jak někdo může napsat u tohoto typu… Honza 11. 6. 2014, 22:48

Další podobné články

Tamron 70–210 mm F4 Di VC USD a 28–75 mm F2,8 Di III RXD

Tamron 70–210 mm F4 Di VC USD a 28–75 mm F2,8 Di III RXD

Tamron dnes odhalil dvě očekávané novinky v podobě teleobjektivu a základního světelného zoomu. V obou případech mají objektivy mírně odlišný rozsah, než je tomu u konkurence a slibují skvělý obrazový výkon.

Lensbaby představilo Burnside 35 s proměnlivou vinětací a bokehem

Lensbaby představilo Burnside 35 s proměnlivou vinětací a bokehem

Tamron láká na nové objektivy

Tamron láká na nové objektivy

Známe technické parametry připravovaného Pentaxu K-1 Mark II

Známe technické parametry připravovaného Pentaxu K-1 Mark II

Samyang XP 50 mm F1,2 obslouží 50 Mpx snímač a 8K video

Samyang XP 50 mm F1,2 obslouží 50 Mpx snímač a 8K video

Korejská společnost Samyang opět překvapila novým objektivem s velmi zajímavými parametry. Ačkoli se jedná o sklo s plně manuálním ostřením, měla by mít novinka dostatečnou optickou kvalitu i pro snímače s vysokým rozlišením.

Zeiss Loxia 25 mm F2,4: další manuální objektiv pro Sony FE

Zeiss Loxia 25 mm F2,4: další manuální objektiv pro Sony FE

ProGrade: nová značka na trhu paměťových karet a čteček

ProGrade: nová značka na trhu paměťových karet a čteček

Nástupce superzoomu Nikon P900 se bude vyrábět v Thajsku

Nástupce superzoomu Nikon P900 se bude vyrábět v Thajsku