DIGIarena.e15.cz

Nikon Coolpix P340: Rychlejší než pomalý

Seznam kapitol
Nikon Coolpix P340 přichází na trh zhruba rok po předchozím modelu. Parametry a funkce loňského P330 pozvedly řadu středně pokročilých kompaktů na úroveň vyspělých kompaktních fotoaparátů.

Oslnivé vlastnosti měly však své mouchy… dokázal je nový „kousek“ vychytat? Na začátku se však vydejme na krátkou expedici do historie kompaktních fotoaparátů s přídomkem P3XX.

První modely patřily do kategorie kompaktů střední třídy, nad konkurencí však vynikaly výbornou světelností na širokém ohnisku. Minulý rok však došlo ke změně... Nikonu nejspíš v portfoliu chyběl vyspělý kapesní kompakt, který by konkuroval např. Canonu PowerShot řady „G“ nebo Olympusu XZ-X(X). Loňský model proto dostal do vínku nové pokročilé funkce a hlavně možnost snímat do formátu RAW.

Nikon Coolpix P330 se mohl stát univerzálním pomocníkem, který by byl v nouzi schopen zastoupit zrcadlovku, kdyby ovšem nebylo jednoho – stranou nechme limity menšího snímače – podstatného minus, a to příliš pomalého chodu, především při ukládání snímků do surového formátu.

Nikon Coolpix P330: Skokan roku 2013

Nikon Coolpix P330: Skokan roku 2013

Uvedení Nikonu Coolpixu P330 zcela určitě překvapilo řadu fotomilců více než mile. Předchozí verze byla v kategorii středně pokročilých kompaktů jasnou hvězdou a parametry nového modelu P330 byly takřka oslňující…

Inovace, s nimiž přichází P340, jsou daleko méně ambiciózní. Došlo k několika funkčním vylepšením a hlavně byla zvýšena provozní rychlost fotoaparátu. Stále však přetrvala některá „ale“...

Saturnův prstenec

Vzhledem ani rozmístěním ovládacích prvků se Nikon P340 od svého předchůdce na první pohled neliší. Minimalistický design dbající na jednoduché linie nemá negativní vliv na ergonomii fotoaparátu, pohodlný úchop totiž zajišťuje výstupek na přední straně fotoaparátu a grip pro palec na straně zadní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konstrukce s minimem výstupků, ovšem optimalizovaná pro komfortní úchop. Otočný prstenec kolem objektivu k maximálnímu pohodlí při nastavení expozice.

Také vlastnosti objektivu zůstávají stejné: 5× optický zoom s optickou stabilizací a ohniskovým rozsahem 24–120 mm pokryje většinu fotografických situací. Dobrá je též světelnost objektivu F1,8–5,6, i když leckdo by jistě přivítal nižší hodnotu na dlouhém konci.

V konstrukci objektivu však přece jen došlo ke změně, i když nenápadné. Při pozornějším zkoumání zjistíte, že se kolem objektivu něco hýbe. Ano, přibyl zde otočný prstenec, s nímž jsme se již před rokem setkali např. u Canonu PowerShot G15. S pomocí prstence můžete nastavit parametry expozice podle zvoleného fotografického režimu, anebo mu přiřadit jednu z funkcí nacházejících se v Rychlém menu, např. manuální ostření, kompenzaci expozice, zoomovaní, vyvážení bílé ad.

Canon PowerShot G15: Budiž světlo!

Canon PowerShot G15: Budiž světlo!

Řada „géčkových“ kompaktů firmy Canon se na podzim loňského roku dočkala nového nástupce. Od oznámení předchozí G12 uběhly již dva roky, zároveň se ve firemním portfoliu objevil rival G1 X.

Pro absolutní kontrolu nad expozicí je napravo od objektivu k dispozici programovatelné tlačítko Fn. Ve výchozím nastavení je mu přiřazena funkce ND filtru, samozřejmý je ovšem výběr funkcí dalších.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozmístění ovládacích zůstalo zachováno. Místo GPS Nikon P340 nově disponuje bezdrátovým připojením WiFi

Jinak vše při starém

Vyskakovací blesk na horní straně fotoaparátu se aktivuje tlačítkem na levém boku, které je poměrně citlivé... při „pohybu“ v kapse si blesk poměrně rád sám povyskočí. Vedle voliče režimů s klasickou nabídkou je zapínání fotoaparátu a kolébka zoomu. Neoznačený otočný volič plní podobnou funkci jako prstenec objektivu, slouží k nastavení hodnot expozice podle zvoleného expozičního režimu.

Nabídka a rozmístění ovládacích prvků na zadní straně přístroje vedle displeje (s výbornými antireflexními vrstvami, které zaručí dobrou viditelnost i na ostrém poledním sluníčku) zůstaly nezměněny. Nad čtyřsměrným a zároveň otočným voličem s nabídkou nastavení blesku, kompenzace expozice, ostření a samospouště najdete videospoušť a tlačítko procházení snímků, pod ním poté vstup do Menu a tlačítko mazání snímků.

Klepněte pro větší obrázek 

Kryt baterie a slot na kartu jsou skryty na spodní straně vedle závitu na stativ – podobně jako aktivátor blesku má i šoupátko na krytu leckdy svou vlastní vůli a rádo se vyklopí. Na pravoboku naleznete konektory k propojení s externími zařízeními: HDMI a USB. Přes USB se Nikon P340 také nabíjí, a to buď přes adaptér z elektrické sítě, nebo přímo z PC.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Miluji ty výkřiky do tmy - je to šmejd apod.… Vašek 4. 11. 2014, 21:12
Ano, mám P300 a když se mi na lození po horá… Petr 11. 9. 2014, 23:52
A kde má ten chudáček hledáček??? Ten špičko… Q 15. 6. 2014, 21:03
Spíš nechápu Nikon. Mohli by mít dobrý kompa… Karel778 12. 6. 2014, 09:22
Nechápu, jak někdo může napsat u tohoto typu… Honza 11. 6. 2014, 22:48

Další podobné články

Legendární Zeiss Biotar  75 mm F1,5 půjde znovu do výroby

Legendární Zeiss Biotar 75 mm F1,5 půjde znovu do výroby

O tom, že se mezi starými objektivy najde spousta kvalitních kousků, které se postupem staly takřka legendami už dnes nikdo nepochybuje. Jedním z nich je i Biotar, který s největší pravděpodobností půjde znovu do výroby.

Nová bezzrcadlovka EOS M100 prý již brzy

Nová bezzrcadlovka EOS M100 prý již brzy

10 nejtěžších objektivů, které si můžete aktuálně koupit

10 nejtěžších objektivů, které si můžete aktuálně koupit

Objektivy jsou nedílnou součástí fotografické soustavy, a leckdy také tou prostorově i váhově výraznější. Tělo fotoaparátu vedle nich může působit jako David vedle Goliáše. Pojďme se podívat na ta nejtěžší „skla“, která si můžete aktuálně pořídit.

Canon údajně připravuje čtyři nové profi objektivy

Canon údajně připravuje čtyři nové profi objektivy

Dodávky vybraných zrcadlovek Canonu i Nikonu budou mít zpoždění

Dodávky vybraných zrcadlovek Canonu i Nikonu budou mít zpoždění

Mohou naše zdraví ohrozit staré „radioaktivní“ objektivy?

Mohou naše zdraví ohrozit staré „radioaktivní“ objektivy?

V poslední době se v internetových diskuzích vyrojila celá řada dotazů na bezpečnost používání starších objektivů, které obsahují radioaktivní prvek Thorium. Znamenají takové objektivy nějaké reálné riziko pro uživatele?

Co udělá s fotoaparátem aceton?

Co udělá s fotoaparátem aceton?

Nové verze firmwaru u Sony a Fujifilmu

Nové verze firmwaru u Sony a Fujifilmu