Nikon D800 začíná další megapixelové dostihy

8. února 2012
TWEET SDÍLET
Nastartoval Nikon D800 opět megapixelový závod? Snaží se zatopit středoformátovým kamerám? Nebo chtěl jen získat prvenství v kategorii zrcadlovek s nejvyšším rozlišením?
Nikon D800
za ceny od na HLEDEJCENY.cz


Uvnitř nového Nikonu D800 totiž tepe snímač o úctyhodném rozlišení 36,3 megapixelů, který ve výsledku dává fotografie o rozměrech 7 360 × 4 912 bodů. Možná je to trochu nečekaný krok od výrobce, který byl poslední dobou uživateli chválen za přesný opak, za ignorování megapixelových dostihů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ruku na srdce: dokázali byste využít 36,3 milionu pixelů?

Kdo z vás si pamatuje na představení Nikonu D4, budou mu technické parametry novinky hodně povědomé. Ty základní věci totiž Nikon D800 podědil od svého většího bratříčka – nový procesor, vylepšený modul autofokusu, zbrusu nový senzor pro měření expozice včetně funkce rozpoznávání obličejů, jemnější a čitelnější displej. Samozřejmě nesmí ani tentokrát chybět schopnost nahrávat video, které je prakticky totožné s D4, včetně nekomprimovaného výstupu signálu HD přes HDMI.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
D800 je kompatibilní s objektivy AF Nikkor typů G a D, DX, AI-P Nikkor a s objektivy bez CPU se systémem AI

Podobné změny se dotkly i rozvržení ovládacích prvků. Přibylo například tlačítko pro začátek a konec nahrávání videa, které je stejně jako u D4 umístěné vedle spouště. Některé vychytávky se však do nového těla nedostaly – jmenujme například osvětlená tlačítka nebo připojení k počítačové síti. Nikonu se ale podařilo snížit hmotnost, oproti předchůdci D700 nový přístroj zhubl o 95 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V pohledu shora jsou dobře vidět jednotlivé ovládací prvky • Na spodní straně nejspíš nic zajímavého nenajdeme

Rozvržení sil

Nikon bude mít v nejvyšší třídě tři modely:

 • Nikon D3x: 24,5 megapixelů
 • Nikon D4: 16,2 megapixelů)
 • Nikon D800: 36,2 megapixelů

Je však pravděpodobné, že Nikon D3x postupně skončí a jeho místo zastoupí právě osmistovková novinka. Zejména s přihlédnutím k ceně nebude mít D3x co nabídnout. V portfoliu výrobce nakonec zůstanou v nejvyšší kategorii jen dvě zrcadlovky – D4 jako osamocený reportážní přístroj a D800 s uplatněním zejména ve studiu či v krajinářské fotografii.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie – vlevo D800, vpravo D800E – jsme s ohledem na náš server raději zmenšili. Originály v plném rozlišení a další snímky najdete na webu Nikonu: D800D800E

O tom, že Nikon tentokrát megapixely šetřit nebude, se spekulovalo již delší dobu, ačkoli se tomu velká část nikonistů zdráhala uvěřit. Z diskuzních fór proto zatím zaznívá spíše rozčarování. Nejvíce jsou slyšet hlasy současných majitelů Nikonu D700 (případně APS-C modelů D300), kteří D800 netrpělivě vyhlíželi a plánovali upgrade pro své převážně reportážní aktivity. Jenže D800 se na reportáž svým rozlišením a rychlostí pouze 4 snímky za sekundu příliš nehodí. Stejně tak šum při vysokých citlivostech nebude na takové úrovni, jakou by si u reportážního přístroje přáli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní stěna s ovládacími prvky a známý styl zobrazení nabídek na displeji

Je zajímavé sledovat, jak se postupně vyvíjí strategie obou největších rivalů na poli zrcadlovek, Canonu a Nikonu. Situace, v jaké je Nikon dnes – přesněji v blízké budoucnosti po vydání D800 – je podobná té, v jaké byl Canon poslední dva až tři roky. Canon má dva modely s vysokým rozlišením EOS 1Ds III a EOS 5D II, k tomu pak jeden reportážní EOS 1D IV.

Klepněte pro větší obrázek
Nikon D800 s bateriovým gripem

S předpokládaným příchodem vysoce megapixelového Canonu EOS 5D III (nebo 5D X) a ukončením produkce EOS 1Ds a D3x se však oba výrobci dostanou na stejnou úroveň. Oba budou mít v nejvyšší třídě dva různě zaměřené modely – jeden nekompromisní reportážní a druhý s vysokým rozlišením. Podobná situace ostatně nedávno zavládla i ve střední a nižší střední třídě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jeden kus hořčíkové slitiny • nahlédnutí dovnitř

Dvě různé varianty

Jedna zajímavost na závěr: Nikon D800 by měl být k dispozici ve dvou variantách – v klasické a ve verzi D800E bez filtru pro anti-aliasing. Tady je možná na místě trocha vysvětlování. Tento filtr, ve skutečnosti dvouvrstvé „sklo“, je ve fotoaparátu zařazen těsně před vlastní snímač. Jeho účelem je obraz mírně rozmazat a předejít tak vzniku nepěkných artefaktů, jako jsou zubaté hrany či moaré.

Vyjmutím filtru AA tedy získáme podstatně ostřejší snímky. Vždy je ale něco za něco a v tomto případě hrozí, že na jemných pravidelných vzorech, typicky třeba u struktury látky na oblečení, vznikne duhový vzor – moaré.

Proč se tedy Nikon rozhodl filtr AA odstranit? Důvod je prostý, chce konkurovat středoformátovým přístrojům, případně Leice M9 či Fuji X-pro 1, které nemají filtr AA žádný nebo velmi slabý.

Odkazy na zdroje informací o Nikonu D800 najdete na Robgalbraith.com

A takhle D800 natáčí video. Vzhledem k tomu, že celé poslední dvě minuty nahrávky běží titulky, je jasné, že nejde o úplně nízkorozpočtový klip.

Technické parametry

 • Představení: 7. února 2012
 • Cena: 68 000 Kč (D800), 75 000 Kč (D800E)
 • Snímač: fullframe, CMOS, 35,9 × 24 mm, 36,2 megapixelů, maximální rozlišení 7 360 × 4 912 bodů (4 800 × 3 200 v režimu DX), velikost buňky: 4,8 × 4,8 µm
 • Procesor: EXPEED 3
 • Citlivost: ISO 100 až 6 400, rozšiřitelné na 50 až 25 600
 • Ostření: Multi-CAM 3500-FX, 51 ostřicích bodů, 15 křížových, 9 křížových do f8, citlivost ostření od -2 EV
 • Měření expozice: senzor RGB, 91 000 bodů, kompenzace expozice ± 5 EV
 • Závěrka: 30–1/8000 s, Bulb, životnost 200 000 cyklů, 4 fps (6 fps v režimu DX), X-Sync 1/250 s
 • Hledáček: 100% pokrytí, zvětšení 0,7×
 • Displej: LCD, pevný, úhlopříčka 3,2" s poměrem stran 4:3, rozlišení 921 tisíc bodů
 • Video: H.264/MPEG-4 AVC, B-frame, 1080p (30, 25, 24 fps), 720p (60, 50, 30, 25 fps), 640 × 424 (24 fps)
 • Úložiště: Compact Flash a SD/SDHC/SDXC
 • Napájení: akumulátor Li-Ion EN-EL3e
 • Rozměry: 146 × 123 × 82 mm
 • Hmotnost: 900 g

Kompletní technickou specifikaci najdete na webu českého Nikonu

Témata článku: Technika, Nikon, Zrcadlovky

Určitě si přečtěte

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Bezzrcadlovky jsou skladné a výkonné fotoaparáty s možností výměny objektivu podle fotografické situace. Připravili jsme přehled nejlepších bezzrcadlovek, které stojí za zvážení.

35 Helena Vyplelová

Lomogon 32 mm F2,5: kovové retro s dokonale kruhovým bokehem

Lomogon 32 mm F2,5: kovové retro s dokonale kruhovým bokehem

Lomography představuje prostřednictvím kampaně na Kickstarteru objektiv Lomogon s pevným ohniskem 32 mm a světelností F2,5. Od široké nabídky podobných objektivů se novinka odlišuje především netradičním systémem clonění pomocí disku.

5 Helena Vyplelová

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

Objektiv je nedílnou součástí každého fotoaparátu a u některých je možné jej vyměnit. To je obrovská výhoda při kreativní fotografické tvorbě. Jaké sklo by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem nadšeného fotografa?

42 Petr Březina

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Nový snímač, procesor, inovovaný autofokus, vylepšené možnosti natáčení videa, detailnější hledáček a dotykový displej… Seznamte se s poslední generací top modelů systému Fujifilm X.

45 Helena Vyplelová

Leica Q2 láká na vysoké rozlišení, 4K video a odolné provedení

Leica Q2 láká na vysoké rozlišení, 4K video a odolné provedení

Druhá generace plnoformátového kompaktu se světelným objektivem na sebe nechala čekat přes tři roky. Inovace však nejsou malé – takřka dvojnásobné rozlišení a možnost kvalitního záznamu videa

3 Petr Březina