Nová poloprofi třída: Canon EOS 5D Mark II

18. září 2008
TWEET SDÍLET
Před blížícím se veletrhem Photokina představila společnost Canon opět několik novinek ze svojí fotodivize.

Letošní srpnová tisková konference Canonu, která byla již tradičně ve znamení podzimní kolekce 2008, přinesla málo pravděpodobné rozšíření řady zrcadlovek o model EOS 50D, zcela nový design osvědčených pokročilých kompaktů řady PowerShot Axxx a v neposlední řadě také zcela novou modelovou řadu PowerShot E.

Valná většina odborné i laické veřejnosti však tušila, že to ještě není zdaleka všechno, ať už z hlediska historického (pravidelné uvádění nových modelů zrcadlovek a kompaktů z konkrétní řady) či z pohledu marketingového (obnova výrobků v konkrétní modelové řadě, obvykle s navýšením rozlišení). Dnešní oficiální oznámení Canonu potvrdilo domněnky většiny zainteresovaných uživatelů digitální techniky. Celkem bylo představeno šest nových fotoaparátů, respektive dva zcela nové fotoaparáty a čtyři fotoaparáty, které navazují na své předchůdce.

A co všechno se urodilo? Inovovaný model EOS 5D, který tentokrát nese označení EOS 5D Mark II; dvakrát ultrazoom s dvacetinásobným rozsahem optiky s typovým označením PowerShot SX10 IS a PowerShot SX1 IS; poloprofesionální pokročilý kompakt PowerShot G10 a dvojice ultrakompaktních přístrojů vyšší třídy Ixus 870 IS a Ixus 980 IS. Dnes se podíváme podrobně na novou zrcadlovku EOS 5D Mark II.

Plnoformátové video

Na nástupce digitální zrcadlovky se snímačem velikosti kinofilmového políčka, kterou byl Canon EOS 5D se čekalo více než dva roky. Již v průběhu letošního (místy i v průběhu minulého) roku se spekulovalo o typovém označení nového nástupce, podobně jako v nejvyšší třídě digitálních zrcadlovek EOS 1xx se výrobce přiklonil k odlišení nových modelů číslováním římskou číslicí a zkratkou Mark. Nově tedy přibyl do portfolia fotoaparát EOS 5D Mark II.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikostmax. velikost

Tělo fotoaparátu je velmi podobné svému předchůdci EOSu 5D, působí však pevnějším dojmem s krapet menšími rozměry. Uvnitř těla je odlitek z magnéziové slitiny, který je následně obalen pevným plastem a gumou. Již při prvním uchopení cítíte, že se jedná o zcela nový aparát ve srovnání s předchozím modelem. To je ostatně slyšet také při samotném snímání, EOS 5D vydával charakteristický klapavý zvuk velkého zrcátka při expozici, nový Mark II má zpětný chod zrcátka lépe utlumen a zvukem se blíží spíše profi modelu EOS 1Ds Mark III.

Canon již tradičně použil snímač typu CMOS nové generace, který má pixely jiné velikosti než tomu bylo u předchůdce. To je samozřejmě dáno téměř dvojnásobným rozlišením, Mark II nabídce 21,1 Mpx a to při zachování širokého rozsahu citlivostí. Standardně je možné volit citlivost v rozmezí ISO 100 až 6 400, při aktivaci rozšíření citlivosti je k dispozici rozsah ISO 50 až 25 600 V krocích po 1/3 EV.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Nejvýraznější změnou oproti předchozímu modelu a prakticky oproti celé modelové řadě EOS je nově přidaná funkce natáčení videa, a co víc jedná se o natáčení HD videa. V tomto směru bude Canon historicky ztrácet neboť první zrcadlovkou, která umí zaznamenávat video je nedávno uvedený Nikon D90. Nicméně Canon EOS 5D Mark II se může chlubit záznamem HD videa v kombinaci s velkým snímačem.

Podobně jako u Nikonu D90 není možné v průběhu natáčení ostřit jinak než ručně a první pokusy s Markem II ukazují, že i v jeho případě ukládá snímač video při plně odcloněném objektivu, ačkoliv před snímání nastavíte libovolnou clonu. Co je však rozdílné oproti Nikonu D90, to je stereofonní záznam zvuku a především možnost fotografovat i při natáčení videa jednoduše stiskem spouště.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikostmax. velikost

Videosekvence se ukládají ve formátu MOV (video: H.264, zvuk: lineární PCM) v rozlišení 1 920 × 1 080 anebo 640 × 480 při frekvenci 30 sn./s. Maximální délka videa je omezena na 29 minut a 59 sekund, maximální velikost souboru pak na 4 GB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikostmax. velikost

Ruku v ruce s novým snímačem s vysokým rozlišením jde i použití nového displeje. Ten má již téměř tradiční parametry digitálních zrcadlovek, a to úhlopříčku 3" a rozlišení 920 000 obrazových bodů, při pozorovatelném úhlu 170° a stoprocentním pokrytí snímané scény. Podobně jako u kompaktů, také u Mark II najdeme senzor okolního osvětlení, který automaticky upravuje jas displeje. Senzor je samozřejmě možné deaktivovat a poté nastavit jas displeje individuálně v sedmi krocích.

Hledáček fotoaparátu také doznal malé změny, oproti předchůdci je o něco světlejší a zvětšilo se jeho pokrytí na 98 %, zvětšení hledáčku je 0,71×. Podobně jako u nižších modelů, i v tomto případě je možné sáhnout po vyměnitelných matnicích, které jsou v nabídce celkem čtyři včetně standardně osazené.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Ostřící systém používá shodně jako dřívější model celkem patnáct ostřících bodů, z nichž devět uvidíte v hledáčku, zbývající šestice jsou pomocné ostřící body, které se nezobrazují, avšak napomáhají ostření především při režimu Inteligentní AF-Servo. Kromě tradičního ostření pomocí AF senzoru je k dispozici také ostření založené na principu detekce kontrastu, a to při aktivovaném živém náhledu.

Volič režimů expozice nabídne klasické složení programové automatiky, priority clony, priority času a plně manuálního nastavení. K dispozici jsou také další tři pozice pro uložení uživatelského nastavení a nový režim Kreativní automatika. Ten převezme část nastavení na sebe a část nechá na fotografovi, nejblíže se mu pravděpodobně přibližuje falešný manuál, který známe z digitálních kompaktů. Menu zrcadlovky je mírně přepracované, podobně jako u ostatních modelů EOS v něm najdeme několik barevně odlišených záložek pro různá nastavení fotoaparátu. Novou funkcí pro pohotovější ovládání je obrazovka Quick Control Screen, která je obdobou informačního displeje např. u Nikonu D700 či u základních modelů zrcadlovek a umožňuje rychlý přístup k nejčastěji měněným nastavením.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Spolu s fotoaparátem byl představen také nový bateriový grip a samostatná jednotka pro bezdrátový přenos fotografií, která je podobná jako bateriový grip. Ukládání GPS dat je řešeno stejně jako u vyšší třídy připojením externího přijímače, který zapisuje informace přímo do EXIFu snímku. Napájení Li-Ion akumulátorem zůstalo zachováno, typ akumulátoru je však nový, a to LP-E6 s kapacitou 1 800 mAh. Pro komunikaci s okolím je k dispozici hned několik rozhraní, USB, AV výstup, infračervený port a HDMI rozhraní, vstup je pak možné využít mikrofonní a samozřejmě napájecí.

Spolu se zrcadlovkou byl představen také inovovaný objektiv EF 24 mm F1,4 II USM, který nahrazuje předchozí objektiv bez římské dvojky. Technické parametry objektivů jsou totožné, novinak je však optimalizována pro použití se zrcadlovkami s vysokým rozlišením nad 20 Mpx, podobně tomu bylo i u skla 16–35 mm F2,8 L II USM.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Uvedení na český trh je plánováno v polovině listopadu 2008, oficiální cena pro Českou republiku zatím nebyla oznámena, cena na evropských trzích by se však měla pohybovat kolem 2 500 EUR, což je přibližně 60 000 korun za tělo. Podle vyjádření zástupců Canonu Česká republika je však plánovaná cena nižší než u Nikonu D700 přibližně o 4 500 Kč, což by odpovídal ceně asi 60 000 korun. Fotoaparát bude v prodeji také v kitu s objektivem EF 24–105 mm F4 L IS USM.

Témata článku: Technika, Canon, První pohled

Určitě si přečtěte

Canon EF 70–200 mm F2,8L IS III USM – smysluplná evoluce (test)

Canon EF 70–200 mm F2,8L IS III USM – smysluplná evoluce (test)

Canon představil v loňském roce novou verzi teleobjektivu EF 70–200 mm. Sám Canon jej nazývá „moderní klasikou“. Jde o třetí generaci dobře známého a dlouho úřadujícího děla se světelností F2.,8 po celém rozsahu.

Jakub Jíra

Panasonic Lumix GX9: nenápadný a praktický slídil nejen pro reportáž a street (test)

Panasonic Lumix GX9: nenápadný a praktický slídil nejen pro reportáž a street (test)

V dnešním testu se zaměříme na kompaktní bezzrcadlovku Panasonic Lumix GX9. Specifikace slibují vyspělý fotoaparát se širokou nabídkou funkcí a solidní hardwarovou výbavou. Čím nás Lumix GX9 potěšil a kde má své rezervy?

8 Helena Vyplelová

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Model Sony A7 byl prvním kompaktním fotoaparátem s výměnou optikou osazeným plnoformátovým snímačem. My jsme pro vás otestovali jeho následovníka – bezzrcadlovku Sony A7 II.

60 Helena Vyplelová

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Dva týdny poté, co Nikon uvedl plnoformátové bezzrcadlovky Z6 a Z7, přichází se svou full-frame variantou také Canon. Vedle nového fotoaparátu byla představena čtveřice systémových objektivů, trojice adaptérů, bateriový grip a kompaktní blesk.

60 Helena Vyplelová

Seznamte se! Plnoformátové bezzrcadlovky Panasoniku Lumix S1 a S1R

Seznamte se! Plnoformátové bezzrcadlovky Panasoniku Lumix S1 a S1R

Panasonic představil finální verze fullframe bezzrcadlovek. Oba modely jsou stabilizované s vynikající účinností až 6 EV a osazeny hledáčkem s extrémně vysokým rozlišením. Společně s těly fotoaparátů přichází na trh také trojice objektivů Lumix S.

35 Helena Vyplelová

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

31 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

25 Helena Vyplelová

Ricoh uvádí APS-C kompakt GR III a odolné fotoaparáty WG-6 a G-900

Ricoh uvádí APS-C kompakt GR III a odolné fotoaparáty WG-6 a G-900

Společnost Ricoh představila finální verzi profesionálního kompaktu s pevným světelným objektivem GR III, nově s dotykovým LCD, hybridním AF a Bluetooth,. Rozrostla se také řada outdoorových přístrojů – o nový top model WG-6 a superodolný G-900.

11 Helena Vyplelová