Nová zrcadlovka Sony Alpha A100 se stabilizátorem (první pohled)

7. června 2006
TWEET SDÍLET
Nová zrcadlovka Sony Alpha A100 se stabilizátorem (první pohled)
Přibližně dva týdny poté co Sony ohlásilo vstup na trh digitálních zrcadlovek, byl oficiálně představen fotoaparát Sony Alpha A100. Ještě během včerejšího odpoledne nechtěli zástupci Sony sdělit, kdy se k nám dostanou první informace. Ve večerních hodinách už bylo všechno jinak.

Když oznámila Konica Minolta odchod z fotografického průmyslu, převzalo Sony její technologie. Výsledkem tohoto obchodu je první digitální zrcadlovka značky Sony s označením Alpha A100. Ačkoliv je zrcadlovka velmi podobná modelu Konica Minolta Dynax, především rozmístěním ovládacích prvků, jedná se o konstrukčně nový fotoaparát. Na těle zrcadlovky jsou ovládací prvky rozmístěny podle klasického schématu – na horní straně spoušť, nastavení expozičního režimu a přepínač pro nejčastěji používané funkce. Na zadní straně je LCD displej, obvyklý čtyřsměrový ovladač a tlačítka přímého přístupu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

CCD snímač, kterým je Alpha A100 osazena má efektivní rozlišení 10,2 Mpx a rozměry 23,6 × 15,8 mm (APS-C velikost). Maximální velikost snímku je 3 872 × 2 592 pixelů. Snímač je usazen ve speciálním rámečku, který zajišťuje jeho stabilizaci při otřesech fotoaparátu (Super SteadyShot). Stejný systém byl použit u fotoaparátů Konica Minolta Dynax, podobný způsob stabilizace používá i nový Pentax K100D. Díky umístění stabilizátoru v těle přístroje je možné jeho funkce využít s jakýmkoliv kompatibilním objektivem. Stabilizaci obrazu lze samozřejmě vypnout.

Novinkou je automatické čištění snímače od prachu, při každém vypnutí se snímač zachvěje a prach se uvolní. Jeho povrch je navíc antistaticky upraven, aby prach odpuzoval. Co však Sony nikde nezveřejnilo je informace o tom, jak se uvolněných prachových částeček zbavit. Protiprachový systém od Olympusu využívá pásku na zachytávání prachu, kterou lze vyměnit. Pokud však bude prach volně poletovat v prostoru, kde je snímač umístěn, je tato funkce zbytečná.

Klepněte pro větší obrázek
Detail snímače se stabilizátorem protiprachovým filtrem

O výsledný obraz se bude starat nově vyvinutý obrazový procesor BIONZ, který by měl podle Sony snižovat úroveň šumu a zajišťovat věrnou reprodukci barev včetně zobrazení nejjemnějších detailů. Nový je také optimalizátor dynamického rozsahu, který koriguje gamma křivku a dynamiku jasu. Citlivost snímače je možné nastavit na ISO 100, 200, 400, 800 a 1600. Zamrzí absence ISO 3200. Snímky je možné ukládat ve formátu RAW nebo JPEG.

Ostré vidění ze všech stran
Dvouapůlpalcový LCD displej má rozlišení 230 tisíc obrazových bodů. Antireflexní povrchová úprava redukuje nežádoucí odlesky a společně s vrstvou proti přezáření zajišťuje dobrou viditelnost i za denního světla. Široký zobrazovací úhel a orientace informací na displeji podle natočení fotoaparátu přidávají na komfortu při práci se zrcadlovkou.

Hledáček nabízí 0,83 násobné zvětšení a pokrývá 95 % scény. Navíc je vybaven funkcí Eye Start AF, která aktivuje autofokus v okamžiku, kdy přiložíte oko k hledáčku. Dokud není stisknuta spoušť nebo fotoaparát nezmění polohu, zůstává ostření v kontinuálním módu.

Měření expozice je možné zvolit bodové, s vyváženým středem nebo 40 segmentové zonální měření. O zaostřování se stará devítibodový autofokus, čas závěrky je nastavitelný v rozsahu od 30s do 1/4000 s. Synchronizační čas pro blesk je 1/160 s, při zapnutém stabilizátoru obrazu pak 1/125 s. Sekvenční snímání pracuje rychlostí 3 sn./s. Maximální počet snímků v sérii je ve formátu JPEG neomezený, v RAWu je to 6 snímků a při volbě RAW+JPEG jsou to 3 snímky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Slot pro paměťovou kartu je umístěn v gripu na pravé straně těla

Jako paměťové médium jsou použity karty CF I/II, Microdrive, s adaptérem lze použít i MemoryStick DUO. Pro přenos dat je fotoaparát vybaven USB konektorem.

Zrcadlovka je kompatibilní se všemi objektivy systému Alpha, včetně starších objektivů Konica Minolta, prodávaných pod značkou Maxxum a Dynax. Do konce roku by se měla na trhu objevit dvacítka nových objektivů pod značkou Sony. Objektivy bude dodávat i Carl Zeiss, který již se Sony spolupracuje. K dispozici budou také nové blesky a množství příslušenství od telekonvertorů až po fotobrašny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Škála objektivů Sony je doplněna i klasikou z dílny Carla Zeisse

Základní technické údaje:

  • snímač: 23,6 ×15,8 mm CCD s efektivním rozlišením 10,2 Mpx
  • maximální rozlišení: 3 872 × 2 592 bodů
  • paměťové karty: CF I/II , MemoryStick DUO s adaptérem
  • citlivost snímače: ISO 100, 200, 400, 800, 1600
  • rychlost závěrky: 30–1/4000 s, Bulb
  • LCD displej: 2,5 palce, 230 000 obrazových bodů
  • rozměry: 133,1 × 94,7 × 71,3 mm
  • hmotnost: 545 g (bez akumulátoru)

Nová zrcadlovka Sony Alpha A100 je určena nejvíce zastoupenému segmentu trhu – fotoamatérům. S rozlišením 10 Mpx a stabilizací obrazu by mohla být vážným konkurentem v této třídě. Sony se v roce 2005 umístilo na druhém místě v prodeji digitálních produktů na západoevropském trhu. Díky novému modelu by mohlo o něco snížit náskok prvního Canonu. Pokračující spolupráce se světoznámou značkou Carl Zeiss je velice dobrým tahem. Nechme se však překvapit prvními snímky pořízenými touto novinkou. Na téma nová zrcadlovka od Sony už je na našem webu i diskusní fórum.

Na českém trhu by měl být fotoaparát dostupný na přelomu července a srpna 2006. Předpokládanou cenu zatím SONY nezveřejnilo, podle dostupných informací by se cena měla pohybovat kolem 900 USD což odpovídá necelým 20 000 korunám.

Témata článku: Technika, Sony, První pohled

Určitě si přečtěte

DJI Osmo Pocket: gimbal, který umí fotit i natáčet video

DJI Osmo Pocket: gimbal, který umí fotit i natáčet video

DJI přišlo s nejmenším tříosým gimbalem na světě, který díky zabudované kameře dokáže zaznamenat jak statické snímky, tak videosekvence. V kombinaci s mobilem a určenou aplikací, se jedná o velmi zajímavé zařízení pro amatérské natáčení videa.

10 Helena Vyplelová

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Nový snímač, procesor, inovovaný autofokus, vylepšené možnosti natáčení videa, detailnější hledáček a dotykový displej… Seznamte se s poslední generací top modelů systému Fujifilm X.

45 Helena Vyplelová

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

27 Petr Březina

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Bezzrcadlovky jsou skladné a výkonné fotoaparáty s možností výměny objektivu podle fotografické situace. Připravili jsme přehled nejlepších bezzrcadlovek, které stojí za zvážení.

35 Helena Vyplelová

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

Helena Vyplelová

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Dva týdny poté, co Nikon uvedl plnoformátové bezzrcadlovky Z6 a Z7, přichází se svou full-frame variantou také Canon. Vedle nového fotoaparátu byla představena čtveřice systémových objektivů, trojice adaptérů, bateriový grip a kompaktní blesk.

60 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Proč s sebou nosit mobil a digitál, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

25 Petr Březina

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

25 Petr Březina