DIGIarena.e15.cz

Nová zrcadlovka Sony Alpha A100 se stabilizátorem (první pohled)

Přibližně dva týdny poté co Sony ohlásilo vstup na trh digitálních zrcadlovek, byl oficiálně představen fotoaparát Sony Alpha A100. Ještě během včerejšího odpoledne nechtěli zástupci Sony sdělit, kdy se k nám dostanou první informace. Ve večerních hodinách už bylo všechno jinak.
Nová zrcadlovka Sony Alpha A100 se stabilizátorem (první pohled)

Když oznámila Konica Minolta odchod z fotografického průmyslu, převzalo Sony její technologie. Výsledkem tohoto obchodu je první digitální zrcadlovka značky Sony s označením Alpha A100. Ačkoliv je zrcadlovka velmi podobná modelu Konica Minolta Dynax, především rozmístěním ovládacích prvků, jedná se o konstrukčně nový fotoaparát. Na těle zrcadlovky jsou ovládací prvky rozmístěny podle klasického schématu – na horní straně spoušť, nastavení expozičního režimu a přepínač pro nejčastěji používané funkce. Na zadní straně je LCD displej, obvyklý čtyřsměrový ovladač a tlačítka přímého přístupu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

CCD snímač, kterým je Alpha A100 osazena má efektivní rozlišení 10,2 Mpx a rozměry 23,6 × 15,8 mm (APS-C velikost). Maximální velikost snímku je 3 872 × 2 592 pixelů. Snímač je usazen ve speciálním rámečku, který zajišťuje jeho stabilizaci při otřesech fotoaparátu (Super SteadyShot). Stejný systém byl použit u fotoaparátů Konica Minolta Dynax, podobný způsob stabilizace používá i nový Pentax K100D. Díky umístění stabilizátoru v těle přístroje je možné jeho funkce využít s jakýmkoliv kompatibilním objektivem. Stabilizaci obrazu lze samozřejmě vypnout.

Novinkou je automatické čištění snímače od prachu, při každém vypnutí se snímač zachvěje a prach se uvolní. Jeho povrch je navíc antistaticky upraven, aby prach odpuzoval. Co však Sony nikde nezveřejnilo je informace o tom, jak se uvolněných prachových částeček zbavit. Protiprachový systém od Olympusu využívá pásku na zachytávání prachu, kterou lze vyměnit. Pokud však bude prach volně poletovat v prostoru, kde je snímač umístěn, je tato funkce zbytečná.

Klepněte pro větší obrázek
Detail snímače se stabilizátorem protiprachovým filtrem

O výsledný obraz se bude starat nově vyvinutý obrazový procesor BIONZ, který by měl podle Sony snižovat úroveň šumu a zajišťovat věrnou reprodukci barev včetně zobrazení nejjemnějších detailů. Nový je také optimalizátor dynamického rozsahu, který koriguje gamma křivku a dynamiku jasu. Citlivost snímače je možné nastavit na ISO 100, 200, 400, 800 a 1600. Zamrzí absence ISO 3200. Snímky je možné ukládat ve formátu RAW nebo JPEG.

Ostré vidění ze všech stran
Dvouapůlpalcový LCD displej má rozlišení 230 tisíc obrazových bodů. Antireflexní povrchová úprava redukuje nežádoucí odlesky a společně s vrstvou proti přezáření zajišťuje dobrou viditelnost i za denního světla. Široký zobrazovací úhel a orientace informací na displeji podle natočení fotoaparátu přidávají na komfortu při práci se zrcadlovkou.

Hledáček nabízí 0,83 násobné zvětšení a pokrývá 95 % scény. Navíc je vybaven funkcí Eye Start AF, která aktivuje autofokus v okamžiku, kdy přiložíte oko k hledáčku. Dokud není stisknuta spoušť nebo fotoaparát nezmění polohu, zůstává ostření v kontinuálním módu.

Měření expozice je možné zvolit bodové, s vyváženým středem nebo 40 segmentové zonální měření. O zaostřování se stará devítibodový autofokus, čas závěrky je nastavitelný v rozsahu od 30s do 1/4000 s. Synchronizační čas pro blesk je 1/160 s, při zapnutém stabilizátoru obrazu pak 1/125 s. Sekvenční snímání pracuje rychlostí 3 sn./s. Maximální počet snímků v sérii je ve formátu JPEG neomezený, v RAWu je to 6 snímků a při volbě RAW+JPEG jsou to 3 snímky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Slot pro paměťovou kartu je umístěn v gripu na pravé straně těla

Jako paměťové médium jsou použity karty CF I/II, Microdrive, s adaptérem lze použít i MemoryStick DUO. Pro přenos dat je fotoaparát vybaven USB konektorem.

Zrcadlovka je kompatibilní se všemi objektivy systému Alpha, včetně starších objektivů Konica Minolta, prodávaných pod značkou Maxxum a Dynax. Do konce roku by se měla na trhu objevit dvacítka nových objektivů pod značkou Sony. Objektivy bude dodávat i Carl Zeiss, který již se Sony spolupracuje. K dispozici budou také nové blesky a množství příslušenství od telekonvertorů až po fotobrašny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Škála objektivů Sony je doplněna i klasikou z dílny Carla Zeisse

Základní technické údaje:

  • snímač: 23,6 ×15,8 mm CCD s efektivním rozlišením 10,2 Mpx
  • maximální rozlišení: 3 872 × 2 592 bodů
  • paměťové karty: CF I/II , MemoryStick DUO s adaptérem
  • citlivost snímače: ISO 100, 200, 400, 800, 1600
  • rychlost závěrky: 30–1/4000 s, Bulb
  • LCD displej: 2,5 palce, 230 000 obrazových bodů
  • rozměry: 133,1 × 94,7 × 71,3 mm
  • hmotnost: 545 g (bez akumulátoru)

Nová zrcadlovka Sony Alpha A100 je určena nejvíce zastoupenému segmentu trhu – fotoamatérům. S rozlišením 10 Mpx a stabilizací obrazu by mohla být vážným konkurentem v této třídě. Sony se v roce 2005 umístilo na druhém místě v prodeji digitálních produktů na západoevropském trhu. Díky novému modelu by mohlo o něco snížit náskok prvního Canonu. Pokračující spolupráce se světoznámou značkou Carl Zeiss je velice dobrým tahem. Nechme se však překvapit prvními snímky pořízenými touto novinkou. Na téma nová zrcadlovka od Sony už je na našem webu i diskusní fórum.

Na českém trhu by měl být fotoaparát dostupný na přelomu července a srpna 2006. Předpokládanou cenu zatím SONY nezveřejnilo, podle dostupných informací by se cena měla pohybovat kolem 900 USD což odpovídá necelým 20 000 korunám.

Další článek
celkem 47 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Sony Alfa 100 feroj 15. 6. 2006, 13:51
Re: Konstrukčně nový Honza 12. 6. 2006, 12:51
Objektivy na Sony pavel 12. 6. 2006, 06:49
Re: Konstrukčně nový myneur 11. 6. 2006, 12:24
Objektivy -Oprava Vasek 10. 6. 2006, 21:21

Další podobné články

Sony World Photography Awards vyhlásilo vítěze v národní a otevřené kategorii

Sony World Photography Awards vyhlásilo vítěze v národní a otevřené kategorii

Google chce za 40 milionů dolarů koupit společnost Lytro

Google chce za 40 milionů dolarů koupit společnost Lytro

Už v roce 2011 představila společnost Lytro světu své pojetí snímacího zařízení. Kýžený úspěch se ale nedostavil. Ne tedy v takové míře, aby zástupci firmy o 7 let později neprodávali značku gigantu Google.

Novoflex představil modulární tripod s výjimečnou nosností

Novoflex představil modulární tripod s výjimečnou nosností

LEGENDY: Canon EOS DCS 3 – digitální zázrak z roku 1995

LEGENDY: Canon EOS DCS 3 – digitální zázrak z roku 1995

V dřevních dobách digitální fotografie nebyla výjimečná spolupráce více významných značek, které společně stály za mnoha dnes již kultovními modely digitálů. Výsledkem partnerství Kodaku a Canonu byl i model EOS DCS 3.

LyfieEye200: nejmenší 360° VR/AR kamera pro mobily s Androidem

LyfieEye200: nejmenší 360° VR/AR kamera pro mobily s Androidem

LyfieEye je zajímavým kreativním doplňkem pro fotomobily s Androidem. Kamera o velikosti většího knoflíku umí natáčet 360° záběry v 3K rozlišení a pomocí kompatibilní aplikace s ní můžete vytvářet virtuální nebo tzv. rozšířenou realitu.

Canon přišel se zajímavým konceptem kamery a teleobjektivu

Canon přišel se zajímavým konceptem kamery a teleobjektivu

Pentax zveřejnil mapu plánovaných objektivů

Pentax zveřejnil mapu plánovaných objektivů

Joby GorillaPod Rig – novinka která má usnadnit natáčení videa

Joby GorillaPod Rig – novinka která má usnadnit natáčení videa

Nový typ ministativu GorillPod je k dispozici jak pro digitální fotoaparáty, tak v upravené podobě i pro mobilní telefony. Hlavní výhodou je přidán dvojice nezávislých ramen pro upevnění libovolného příslušenství.