DIGIarena.e15.cz

Nové a méně známé filmy o fotografování a fotografii

Klasické filmy s fotografií v hlavní roli, jako je Zvětšenina nebo Okno do dvora, znají nejspíš všichni. Kamery však natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…
Nové a méně známé filmy o fotografování a fotografii

Nevíte, co s načatým večerem nebo se nudíte v práci? Pokud ano, možná vás zaujme následující seznam filmů, které se více, nebo i o trochu méně točí kolem fotografování. Na štítu výčtu najdete nejnovější snímky, níže pak „kousky“ poněkud opomíjené nebo žánrově specifické.

Fotograf

Životopisná pocta legendě (se všemi pozitivními i negativními konotacemi) české, potažmo československé fotografie, Janu Saudkovi. Pro jednoho jsou jeho snímky „kýč jak bič“, pro druhého nadčasová/národní umělecká tvorba. Podobně ambivalentní je pohled kritiků na film Ivany Pavláskové, který nás provází bouřlivým životem hlavního hrdiny, jehož ztvárnil Karel Roden.

  • ČR, 2015, režie: Irena Pavlásková

Life

Režisér tohoto filmu, Anton Corbijn, je znám především jako portrétní fotograf. Jeho fotografie se objevily na stránkách časopisů jako Vogue, Elle, Rolling Stone, před jeho objektivem se promenovala slušná řádka osobností z uměleckého světa; je např. takřka dvorním fotografem mého oblíbence Toma Waitse. Není proto divu, že se Corbijn ke svému řemeslu „vrací“ i na filmovém plátně.

Ocitáme se v roce 1955. Hlavní hrdina Dennis Stock pracuje jako fotograf pro agenturu Magnum a dostává za úkol pořídit pro časopis LIFE fotografie vycházející hvězdy Jamese Deana. Snímky však nesplňují přísná měřítka fotografových nadřízených… Dennis s Jamesem se vydávají na road trip napříč USA, po ose LA – Indiana. Během cesty se Dennisovi podaří naplnit nejen své umělecké ambice – pořídit několik kultovních Deanových snímků, ale i najít cestu k sobě samému. Life měl premiéru letos v únoru na Filmovém festivalu v Berlíně.

  • VB, 2015, režie: Anton Corbijn

Walter Mitty a jeho tajný život / The Secret Life of Walter

U časopisu LIFE a žánru road movie ještě chvíli zůstaneme. Téma však bude ochuceno špetkou hollywoodského koření. Protagonista filmu Walter Mitty (Ben Stiller), který pracuje v LIFEu jako fotoeditor, je snílek uvězněný v pragmatickém světě velké korporace. Jednoho dne je vytržen z poklidného snění ve fotografickém archivu a donucen, pod hrozbou finančně-existenční sankcí čili vyhazovu, vydat se na cestu do neznáma.

Jeho úkolem, je jako v pohádce najít magický předmět, jímž je v tomto případě negativ č. 25 fotografie, která se má objevit na titulní straně časopisu. Čeká ho ovšem nelehká úloha, zmíněný negativ totiž vlastní světem protřelý fotožurnalista Sean O'Connell (Sean Peann), který je toho času na cestách. Walter Mitty se musí vydat po jeho stopách.

  • USA, 2013, režie: Ben Stiller

1000 Times Good Night / Tusen gånger god natt

I my amatérští fotografové někdy musíme řešit podobné dilema: věnovat volný čas focení, nebo raději dětem, psovi, milenci/e, pracovním povinnostem…? V profesionálnější rovině, s poněkud zásadnějšími dopady takové volby, řeší tuto otázku severské drama (volně přeloženo) Tisíckrát dobrou noc.

Hlavní hrdinka Rebecca Thomas (Juliette Binoche) patří mezi nejuznávanější válečné fotografy. Při své práci často riskuje život a jedna z výprav se jí málem stává osudnou – je těžce zraněna v Kábulu. Není jen profesionálkou, ale i matkou a manželkou, musí proto najít odpověď na životně důležitou otázku: Je fotografie důležitější než rodina?

  • Norsko/Irsko/Švédsko, 2013, režie: Armand Amar

Bang Bang Club

Ve zkratce: Čtveřice mladých fotografů – Greg Marinovich, Kevin Carter, Ken Oosterbroek a Joao Silva – rovná se Bang Bang Club. Fotografie ověnčené Pulizerovou cenou. Reálné osoby, z nichž dvě jsou autorem knižní předlohy, podle níž byl film natočen.

Skutečný příběh odehrávající se během posledních krvavých dnů apartheidu v Jižní Africe. Totální nasazení (krku) pro několik snímků, emoční vypětí, touha po senzaci i morální dilemata. To vše najdete ve filmu mapujícím práci fotoreportérů v rizikových oblastech.

  • Kanada/JAR, 2010, režie: Steven Silver

Věčné okamžiky Marie Larssonové / Everlasting Moments

Po sérii dobrodružně laděných snímků přichází na řadu něco komornějšího. Fotografování v tomto Troellově filmu není profesionální činností, ale prostředkem úniku z tísnivé reality. Prostá, ale nikoli prostoduchá Maria žije se svým manželem Sigfridem, alkoholikem se slabostí pro (jiné) ženy, a početným potomstvem v předválečném Švédsku.

Strastiplné životní zvraty přijímá Marie se severským klidem, který však není synonymem rezignace či tupého pokoření. I ona má své vášně, obzvláště jednu, která nám, fotografií postiženým, může být velmi blízká…

  • Dánsko/Finsko/Norsko/Švédsko, 2008, režie: Jan Troell

Půlnoční vlak / Midnight Meat Train (2008)

Máte rádi horory? Já ano, obzvlášť ty s japonským podpisem. Fotografování lze ve filmu Rjúheie Kitamury (to je ten japonský signatář) považovat za jakousi módní kulisu. Nic totiž není víc „in“ než být newyorským fotografem. Při práci se navíc můžete dostat do zajímavých situací. Třeba si chcete vyfotit v metru pěknou slečnu, když tu někdo váš fotografický objekt brutálně sejme motyčkou. Vám to pak vrtá hlavou tak dlouho, že se nakonec vydáte po vrahových stopách…

  • USA, 2008, režie: Rjúhei Kitamura

Diane Arbus: Příběh jedné obsese / An Imaginary Portrait of Diane Arbus

Pozor, toto není dokument! Reálné je tu nejspíš jenom jméno, imaginární (viz anglický název) pak ten zbytek. Fotografku Diane Arbus nejspíše známe všichni. V 60. letech se proslavila jako fotografka lidí – inu, jak to říct diplomaticky – s netradičními proporcemi, kvalitami a pózami, např. transvestitů, trpaslíků, obrů apod.

Nejspíš právě fotografčina záliba v excentrických tématech a objektech zaujala režiséra natolik, že na nich vystavěl svůj příběh o proměně „obyčejné“ fotografky v umělkyni. Spouštěčem této metamorfózy má být záhadný soused, který Diane zaujme natolik, že se rozhodne pořídit jeho fotografii, a to za každou cenu.

  • USA, 2006, režie: Bill Pope

Shutter

A na závěr jedna asijská duchařina. Na fotografiích pořízených zrcadlovkou z dílny Pentaxu se objevují duchové. Je tomu opravdu tak? Není to jen vada fotoaparátu? Na tuto otázku vám odpoví mladý fotograf se svou přítelkyní, kteří se společně vydávají pátrat po příčině tajemných stínů, jež se objevily na fotografiích pořízených po tragické události.

Ti, kdo mají rádi horory typu Kruh, si určitě přijdou na své, a pokud by jim „Závěrka“ nestačila, mohou zhlédnout stejnojmenný, o čtyři roky mladší japonský remake (taktéž Shutter), vtipně překládaný jako „Clona“.

Další článek
celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

no malem sem se posraI strachy . . ps je v t… krhovec 26. 2. 2015, 00:07
Pro mne je stěžejním filmem o fotografech St… Alkoholik 24. 2. 2015, 09:40
Přidejte si tam ještě Hledání Vivian Mayer. Honza 23. 2. 2015, 08:45
Obrazy starého sveta. Ve filmu je spousta vy… Robert Stohanzl 21. 2. 2015, 14:58
Opravdu by mne zajímalo, kteří primitivní ne… Trashman 21. 2. 2015, 13:45

Další podobné články

Problematický přebytek plastů okem fotografa

Problematický přebytek plastů okem fotografa

Fotografie týdne: Světlo nezastavíš....

Fotografie týdne: Světlo nezastavíš....

V řecké mytologii, ale také v dalších starověkých náboženských systémech je možné vidět, že existuje bůh Slunce, jako jedna z klíčových postav celého panteonu. Někde k němu bývá přiřazována také jistá moudrost nebo nadvláda nad živými.

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Plagiáty, toť veliký nešvar! Každý umělec se snaží být svým dílem originální, proto si dává pozor, aby svým výtvorem nekopíroval jiné fotografy. Při hledání nápadů se však fotografové rádi inspirují u těch nejlepších.

Sigma rozšířila řadu svých full-frame video objektivů

Sigma rozšířila řadu svých full-frame video objektivů

Fotografie týdne: O cestě na vrchol, která nikdy nekončí

Fotografie týdne: O cestě na vrchol, která nikdy nekončí

Teilhard de Chardin má ve své knize Úvahy o štěstí zajímavý obraz lidí, které dělí do tří kategorií. Jde o horolezce, kteří se chystají na výstup.

20 vět, které byste neměli pronášet před fotografem

20 vět, které byste neměli pronášet před fotografem

Fotografování je sice řemeslo, ale bez malé dávky talentu bude každá zakázka poměrně náročná. A co teprve, když vás budou zákazníci žádat o sice konkrétní, ale zcela nesmyslnou věc. Ty nejhorší požadavky se kupodivu mnohokráte opakují...

Fotograf pořídil unikátní záběry zatmění slunce z komerčního vnitrostátního letu

Fotograf pořídil unikátní záběry zatmění slunce z komerčního vnitrostátního letu

Fotografie týdne: Starosti

Fotografie týdne: Starosti

Slovo starost etymologicky souvisí se stářím, je odvozeno od jeho představy, jako věku truchlivého či smutného. Být starý a mrzutý, je tedy jistým jazykovým rámováním, které se zde užilo a jehož základní strukturu slov dodnes nese.