DIGIarena.e15.cz

Nové fotoaparáty od Nikonu (první pohled)

Minulý týden Nikon zveřejnil svoji nabídku digitálních fotoaparátů pro podzimní sezonu 2005. Jedná se převážně o kompaktní modely řady Coolpix, které pokrývají škálu od 5Mpx až do 8Mpx. V nabídce je zastoupen i ultrazoom Coolpix S4, obdařený 10x optickým zoomem.
Nové fotoaparáty od Nikonu (první pohled)

Nikon COOLPIX L1

Nikon Coolpix L1 je nejnovější přírůstek řady kompaktních fotoaparátů Coolpix. Z hlediska designu ho lze popsat jako jednoduchý a přímočarý fotoaparát. Tvarovaný grip vylepšuje stabilitu držení přístroje a jeho rozměry 89.5 x 60.5 x 47 mm vám na cestách určitě zavazet nebudou. Ovládání fotoaparátu tvoří především multifunkční volič a grafické uživatelské rozhraní (GUI) pro volbu funkcí podle názvů nebo ikon. K dispozici je rovněž tlačítko HELP pro zobrazení popisů funkcí hlavního menu, které lze zobrazit v jednom z 12 různých jazyků. Jako všechny kompakty od Nikonu, je i Coolpix L1 vybavený objektivem Zoom-Nikkor, tentokrát s rozsahem ohniskových vzdáleností 38 – 190 mm (ekvivalent u kinofilmu) a světelností F2,9-5,0, což odpovídá pětinásobnému zoomu. Přístroj je vybaven CCD snímačem s 6,2 miliony efektivních pixelů a pro výběr kompozice a prohlížení výsledků vašeho focení má k dispozici 2,5" LCD displej.


Pohled na přední a zadní stranu Coolpixu L1

S nabídkou 15 motivových programů je Coolpix L1 ideálním společníkem pro začínající fotografy. Stačí vybrat motivový program nejlépe odpovídající fotografovanému objektu, a přístroj automaticky vybere optimální nastavení. Čtyři z programů jsou navíc vybavené asistenčním režimem, napomáhajícím uživateli s tvorbou správné kompozice obrazu. Ke zjednodušení pořízení snímků je fotoaparát vybaven funkcí varování před rozhýbáním snímků, upozorňující uživatele na riziko rozhýbání snímku pro možnost včasného opakování expozice snímku. Funkce Face-priority AF je schopna detekovat přítomnost a polohu lidského obličeje v záběru a automaticky na tento obličej zaostřit bez ohledu na polohu objektu v obrazovém poli. Redukce červených očí ve fotoaparátu detekuje přítomnost efektu „červených očí“, který se vyskytuje u snímků s bleskem, a provádí jejich automatickou korekci. Funkce D-Lighting v přehrávacím režimu umožňuje uživateli vybírat snímky s extrémním protisvětlem nebo nedostatečným nasvícením bleskem. Coolpix L1 potom automaticky vytvoří kopie vybraných snímků s vyšší mírou zobrazených detailů ve stínech a zesvětlenými podexponovanými místy obrazu. Krom dalších funkcí možňuje zaznamenávat ozvučené videosekvence s frekvencí 30 sn../s v jedné ze tří volitelných velikostí obrazu.


Objektiv s pětinásobným zoomem je z větší části zapuštěn do těla přístoje

K napájení fotoaparátu COOLPIX L1 slouží tužkové baterie typu AA v provedení lithiových, dobíjecích a dalších článků. Fotoaparát používá paměťové karty SD a je vybaven 10 MB interní pamětí. Zahájení prodeje fotoaparátu je plánováno na září 2005.

Nikon COOLPIX P1 a P2

Fotoaparáty Coolpix P1 a Coolpix P2 přinášejí výhodu vestavěné podpory komunikace Wi-Fi (podle standardu IEEE802.11b/g). Bezdrátový přenos, který doplňuje podporu rozhraní USB sloužícího k připojení k počítači nebo jinému perifernímu zařízení, umožňuje uživateli odesílat snímky z paměťové karty nebo interní paměti fotoaparátu (32 MB u modelu Coolpix P1, 16 MB u modelu Coolpix P2) přímo do vybraného počítače.


P1 a P2 mají příjemně uhlazené linie

Fotoaparáty mají snímač obsahující  8,0 milionů efektivních pixelů (P1) a 5,1 milion (P2) a jsou vybaveny objektivem Zoom-Nikkor s rozsahem 36-126 mm (v přepočtu na kinofilm), což odpovídá 3,5 x zoomu. Oba modely jsou kompaktní (s tloušťkou přibližně 39 mm) a váží cca 170 g. Jsou také vybaveny nově navrženým úchopem pro jistější fotografování a displejem s úhlopříčkou 2,5 palce. Výrobce udává rychlý start a sériové snímání rychlostí až 2,5, resp. 2,3 snímků za sekundu.


Při horním pohledu je dobře znatelný velký grip

V nabídce na uživatele čeká 16 motivových programů. Jedenáct z nich má k dispozici rozšířené motivové programy, které se skládají ze tří různých efektů (normální, efekt 1, efekt 2). Tyto programy umožňují vytvářet snímky podle osobního vkusu uživatele. Oba fotoaparáty poskytují automatický režim s prioritou clony, který umožňuje ručně řídit nastavení clony v 10 krocích po 1/3 EV. Stejně jako předchozí model L1 jsou i tyto přístroje vybaveny funkcemi Face-priority AF, D-Lighting a redukcí červených očí. V nabídce nechybí ani výstraha před rozhýbáním fotoaparátu. Nová funkce vyhledávání podle data urychluje vyhledávání zaznamenaných snímků. Uživatel si může prohlédnout fotografie pořízené v určitých dnech, zpřístupnit jednotlivé snímky k bezdrátovému přenosu a dokonce i přiřadit nastavení tisku. K dispozici je také sedm režimů videosekvencí, z nichž šest podporuje záznam zvuku. Nechybí režim časosběrného snímání, pomocí kterého lze zachytit události odehrávající se v delším časovém intervalu. Uvedení fotoaparátů je plánováno na září 2005.

Nikon COOLPIX S3

Fotoaparát Coolpix S3 má hliníkové tělo a nabízí fotografický výkon 6,0 milionů efektivních pixelů. Pro budoucí zákazníky je připraven v barvě slonovinové, černé a stříbrné. Podobně jako modely S1 a S2 obsahuje optiku 3x Zoom-Nikkor ED s rozsahem 35-105 mm (v přepočtu na kinofilm). Architektura objektivu využívá pravoúhlý optický systém Nikon, který umožňuje objektivu pracovat v celém rozsahu, aniž by vyčníval z fotoaparátu ven. Fotoaparát je vybaven LCD displejem s úhlopříčkou 2,5 palce a grafickým rozhraním, jež umožňuje vybírat funkce pomocí názvů nebo ikon. Na jedno dobilí s ním lze pořídit až cca 190 snímků (s dobíjecí baterií EN-EL8), výrobce slibuje rychlý start cca 1 s a sériové snímání rychlostí 1,6 snímků za sekundu.


Přední pohled evokuje srovnání s kreditní kartou

Pro amatérské fotografy je připraveno 17 různých motivových programů, přičemž čtyři z těchto programů využívají asistenci, která zjednodušuje kompozici. Další program, režim Pod vodou, spolu s volitelným vodotěsným pouzdrem WP-CP5 umožňuje bez problémů fotit taje vodní říše. I tento přístroj má v nabídce funkce Face-priority AF, D-Lighting, redukci červených očí a varování před rozhýbáním záběru. Nabízí také čtyři režimy videosekvencí s frekvencí 15 snímků/s – tři se zvukem a dále režim časosběrného snímání, pomocí kterého lze zachytit akci odehrávající se v delším časovém intervalu.


Že by spínač ON/OFF měl vlatní LEDku?

Fotoaparát Coolpix S3 se dodává s kolébkou Cool-Station MV-11/MV-11B, která umožňuje dobíjet baterie, zatímco jsou stále vloženy ve fotoaparátu, a poskytuje přímé připojení USB k počítači. Lze ji také připojit k televizoru nebo přímo k tiskárně kompatibilní se standardem PictBridge a tisknout bez nutnosti použití počítače. Součástí přístroje je i vnitřní paměť o velikosti 12 MB. Uvedení fotoaparátu je plánováno na září 2005.

Nikon COOLPIX S4

Coolpix S4 je vybaven objektivem Zoom-Nikkor s 10x optickým zoomem a ohniskovou vzdáleností 38-380 mm (ekvivalent u kinofilmu). Objektiv je zavěšen na sklopné konstrukci, což vám umožní fotografovat od pasu nebo nad hlavou, bez toho, aniž byste ztratili přehled o rozvržení celkové kompozice záběru. CCD snímač poskytuje 6 milionů efektivních pixelů. Absenci průhledového hledáčku nahrazuje 2,5" LCD displej. Fotoaparát S4 je se svými 37 mm tloušťky a hmotností 205 g konstruován tak, aby byl co nejsnáze přenosný.


Netradiční design je jedním z hlavních znaků Coolpixu S4

Funkční výbavu fotoaprátu tvoří 16 motivových programů, čtyři z nich jsou vybaveny asistenčním režimem. Další celkem užitečnou funkcí je režim záznamu zvuku, který vám dovlí zaznamenat až 5 hodin zvuku při použití 256 MB paměťové karty SD. Stejně jako u předešlých modelů i zde naleznete funkce Face-Priority AF, D-lighting, varování před rozhýbáním přístroje a redukci červených očí. K dispozici jsou také čtyři režimy záznamu videosekvencí s frekvencí 15 obr./s. Tři z těchto režimů jsou opatřeny zvukovým doprovodem, čtvrtý je režim časosběrného snímání pro záznam dlouhodobě se rozvíjejících dějů.


Není problém vyfotit si strop nad hlavou

K napájení přístroje se používají dvě tužkové baterie AA. Coolpix S4 je PictBridge kompatibilní a je dodáván včetně softwaru Nikon PictureProject pro editaci, správu a sdílení snímků. Zahájení prodeje fotoaparátu je plánováno na září 2005.

Další článek
celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Sotek Michael Bedřich 6. 9. 2005, 13:25
hypermegagiga světelnost ada 6. 9. 2005, 10:30
Od kdy je vykon udavan v Mpx? Jan Viper 6. 9. 2005, 10:16
Re: Sotek ZooM 6. 9. 2005, 10:08
Re: Sotek Pavel 6. 9. 2005, 09:21

Další podobné články

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon představil třetí generaci kompaktního fotoaparátu G1X – tentokrát nedošlo pouze na kosmetické změny. V zásadě nás čeká zcela nový fotoaparát, který se designem blíží dříve uvedeným modelům řady G.

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

Ačkoli je digitální bezzrcadlovka Sony A6500 na trhu již nějaký pátek, do testu se nám ji podařilo získat až nyní. V rychlosti jsme vyzkoušeli schopnosti tohoto aparátu v terénu, na detailní recenzi se můžete těšit v brzkých dnech.

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

Práší se vám doma na kinofilmový fotoaparát jen proto, že vám focení na film připadá náročné a zdlouhavé, ve srovnání s digitálem neefektivní? Potom by vás mohl zaujmout italský projekt I’m Back™, který promění váš analog v digitál.

Nová bezzrcadlovky Sony již v příštím týdnu?

Nová bezzrcadlovky Sony již v příštím týdnu?

Šušká se – bezzrcadlovky Nikon již v příštím roce

Šušká se – bezzrcadlovky Nikon již v příštím roce