DIGIarena.e15.cz

Nové stabilizační doplňky pro mobily a digitály

Společnosti JOBY a DJI si na začátek nového roku připravily několik zajímavých novinek pro navýšení stability snímací soustavy. Převládá příslušenství pro mobily – stativy, selfie tyče, gimbaly – ale dostalo se i na doplňky pro DSLR a CSC.

JOBY GripTight PRO TelePod

JOBY je znám coby výrobce stativů GorillaPod, které lze díky flexibilním ramenům připevnit na libovolný objekt. Jejich limitem je však omezená pracovní výška. Proto JOBY přichází s novým typem produktu, jenž se více podobá klasickým stativům, ale jeho využití je variabilnější – GripTight PRO TelePod lze totiž použít také jako grip a selfie tyč.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Podstavec je tvořen klasickou trojnohou konstrukcí a vysunovací, teleskopickou tyčí. V režimu stativu TelePod nabídne pracovní výšky 34 až 79 cm. Nohy jsou konstruovány tak, aby se ve složeném stavu daly pohodlně uchopit a stativ mohl být využit jako grip – bez vysunuté teleskopické základny – nebo selfie tyč s maximální délkou 79 cm a podporou technologie Bluetooth (pro Android a iOS) ke snímání z dálky.

Nosná tyč je zakončena 1/4“ stativovým závitem pro připevnění fotoaparátu, ale součástí je také výklopný (v rozsahu cca 180 °) držák pro mobily a akční kamery, na jehož vrcholu se nachází sáňky (bez kontaktů) k upevnění dalšího příslušenství, jako je externí mikrofon nebo pomocné světlo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dle slov výrobce je stativ určen pro profesionální natáčení videa mobilem, drobným fotoaparátem nebo akčními kamerami a jeho maximální nosnost je 1 kg. Maximální rozteč trojnohé základny 36 cm a její malá výška by však při použití těžších přístrojů mohla být problémem, dobrou stabilitu lze tedy očekávat spíše s mobily a akčními kamerami. Ve složeném stavu rozměry stativu činí 7 × 7 × 34 cm, váha poté odpovídá 359 g. Cena výrobku byla stanovena na 99,95 USD (cca 2 000 Kč).

JOBY GorillaPod Mobile Rig

Kromě výše zmíněného stativu představila společnost JOBY také přírůstek do rodiny flexibilních stativů s ohebnými nohami GorillaPod. JOBY GorillaPod Mobile Rig je šit na míru stále rostoucímu počtu uživatelů, kteří natáčejí videa (např. na Youtube) pomocí mobilních telefonů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Opět se jedná o drobný a skladný stativ, který je však nově vybaven dvojicí speciálních ohebných ramen, k nimž je možné připevnit variabilní příslušenství – pomocné světlo či kameru nebo externí mikrofony. Ramena jsou zakončena klasickým stativovým závitem, k nimž lze přišroubovat redukce s cold shoe (2 ks v kitu). Součástí setu je také výklopný (o cca 180 °) držák na mobil (ve vertikální i horizontální pozici), potažmo akční kameru, k jehož vrcholu lze připevnit další doplňky – přes závit nebo cold shoe. Mobile Rig lze použít také jako klasický grip, např. při natáčení za chůze.

Stativ je vyroben z odolných kompozitních materiálů a jeho rozměry činí 12 × 8 × 33 cm, váha odpovídá 362 gramům. Cena výrobku byla tak jako u druhé, výše zmíněné novinky stanovena na 99,95 USD (cca 2 000 Kč).   

DJI Osmo 2 Mobile

DJI představilo druhou vylepšenou, leč zároveň levnější generaci gimbalů pro natáčení plynulého videa bez otřesů smartphonem – Osmo 2 Mobile. Vzhledově jsou si starší i nová verze velmi podobné, přesto novinka přináší několik užitečných inovací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tou zásadní je systém napájení. Výměnné baterie nahradil vestavěný akumulátor 18650 LiPo s kapacitou 2600 mAh a napětím 7,2 V a výbornou výdrží až 15 hodin natáčení na jedno nabití. Gimbal se nabíjí přes nově integrovaný USB port (nabití trvá 2 h) a během natáčení ho lze využít i jako power banku pro připojený telefon.

DJI zapracovalo i na mechanických částech. Čelisti držáku jsou nyní pružinové, nikoli na šroub. Nově je vedle fotografování na šířku podporován i vertikální režim. Držák lze také vyklápět, otáčet a vysouvat ve větším rozsahu. Na spodní straně držáku se nachází 1/4" závit pro připojení ke klasickému stativu nebo připevnění dalšího příslušenství.   

Co se týče softwarové výbavy, Osmo 2 umí vše, co jeho předchůdce – ActiveTrack (automatické sledování pohybujícího se objektu), různé typy časosběrů, slow motion –, a navíc přidává režim hyper-lapse a efekt dolly zoom. Smartphone je s gimbalem propojen prostřednictvím Bluetooth přes aplikaci DJI GO a ovládá se pomocí tlačítek a joysticku na gripu.

Gimbal Osmo 2 je vyrobený z odolných kompozitních materiálů, váží 485 gramů a jeho rozměry činí 72 × 113 × 295 mm. Asi nejzajímavější na této novince je její cena, která je o více než polovinu nižší než u předchůdce. DJI Osmo 2 Mobile se začne prodávat na konci ledna za 129 USD (cca 2 750 Kč).

DJI Ronin-S

DJI Ronin-S je první jednoruční stabilizátor konstruovaný pro použití se zrcadlovkami a bezzrcadlovkami. K dispozici bude ve dvou verzích – s menším rámem pro CSC, jako jsou fotoaparáty Sony Alfa nebo Panasoniky řady GH a s větším rámem pro robustnější DSLR jako Canon 5D Mark IV. Tříosá stabilizační technologie gimbalu je navíc plně kompatibilní s stabilizačními systémy jak v těle, tak v objektivu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Gimbal je ergonomicky tvarovaný pro komfortní úchop a opatřen ovládacími prvky – joystickem a tlačítky, sloužícími k nastavení parametrů a pozice fotoaparátu. V novém režimu Push je možné ručně nastavovat otočení a náklon, aniž by bylo nutné zařízení vypnout.

Aplikace DJI Ronin nabízí řadu automatických režimů a funkcí. CamAnchor umožňuje uložení různých pozicí fotoaparátů a snadné přepínání mezi nimi. S funkcí Smooth Track lze nastavit citlivost v jednotlivých osách a k dispozici jsou samozřejmě i režimy Panorama, Hyperlapse aj. Nechybí ani technologie ActiveTrack s automatickým sledováním pohybujícího se objektu.

DJI Ronin-S je kompatibilní se širokou škálou příslušenství DJI Pro, např. kontrolními jednotkami jako DJI Master Force, DJI Master Wheels či DJI Focus Command; připojit lze i další pomůcky – mikrofony, LED světla apod. Stabilizátor se začne prodávat v druhém čtvrtletí tohoto roku. Cena zatím nebyla stanovena.

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

Nikon pravděpodobně končí s akčními kamerami KeyMission

Nikon pravděpodobně končí s akčními kamerami KeyMission

Fujifilm XF10 – novinka s APS-C snímačem a širokým objektivem

Fujifilm XF10 – novinka s APS-C snímačem a širokým objektivem

Kompakty s opravdu velkým snímačem a pevným objektivem by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Jejich řady nově rozšiřuje novinka od Fujifilmu, která navazuje na generačně starší model X70.

Plnohodnotný Adobe Photoshop bude dostupný na iPadu Pro!

Plnohodnotný Adobe Photoshop bude dostupný na iPadu Pro!

O čem mnozí uživatelé tajně snili, se možná brzy stane realitou. Společnost Adobe totiž plánuje představit světu oficiální a plnohodnotnou verzi aplikace Photoshop pro Apple iPad Pro.

3 Legged Thing přestavilo dva monopody a multifunkční „ministativ“

3 Legged Thing přestavilo dva monopody a multifunkční „ministativ“

Aplikace Moment dostala aktualizaci. Ta je zaměřena na manuální ovládání fotoaparátu

Aplikace Moment dostala aktualizaci. Ta je zaměřena na manuální ovládání fotoaparátu

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření