DIGIarena.e15.cz

Nové Tamrony i pro bezmotorová těla

Tamron představil tři nové objektivy, se kterými chce zamíchat především ve vodách objektivů s vlastním motorem.
Nové Tamrony i pro bezmotorová těla

Poté co se Nikon odvážil k troufalému činu a začal vyrábět digitální zrcadlovky, které nedisponují motorem pro pohon autofokusu, většina digitálního lidstva začala lomit rukama. Ne tak výrobci objektivů, prakticky všichni významní hráči (Sigma, Tamron, Tokina) ukázali, že to myslí s konkurenceschopností vážně a připravili pro své zákazníky nové verze již známých objektivů, navíc je však dovybavili samostatným motorem a objektivy jsou maximálně univerzální.

Ruku v ruce s dalšími generacemi již známých skel se však výrobci objektivů předhánějí také ve vývoji a výrobě nových objektivů. Zatím poslední novinky nám představil Tamron, a to hned tři skla.

Tamron AF SP 90mm F2,8 Di

Inovovaná verze velmi oblíbeného makroobjektivu je prakticky shodná se svým předchůdcem, jedinou změnou, které jsme se dočkali je přidání motoru autofokusu. Ten zajišťuje možnost použití v kombinaci s digitálními zrcadlovkami Nikon D40, D40x a D60, které nejsou vybaveny samostaným motorem.

Fyzické ohnisko objektivu je 90 mm, po nasazení na zrcadlovku se snímačem velikosti APS-C se změní na virtuálních 140 mm což je ideální ohnisko pro makrofotografii, navíc při zachování světelnosti F2,8. Maximální poměr zvětšení objektivu je 1:1, nejkratší zaostřovací vzdálenost pak 29 centimetrů.

Klepněte pro větší obrázek 

Jelikož je objektiv vyroben z velké části z plastu a lehlkých slitin, patří mezi nejlehší makroobjektivy s poměrem zobrazení 1:1 a ohniskem v rozmezí 90 až 100 mm. Hmotnost objektivu je 405 gramů při velikosti 97 × 71,5 mm.

Uvnitř objektivu najdeme celkem deset čoček v devíti skupinách a devítilamelovou clonu. Největší clonové číslo je F32, úhel záběru pak 27°. Předpokládaná cena by se měla pohybovat kolem 11 000 korun, dostupnost pak v říjnu tohoto roku.

Tamron SP AF 10–24mm F3,5–4,5 Di II

Druhou novinkou, která k nám přichází z dílny Tamronu je ultrraširokoúhlý objektiv určený také pro digitální zrcadlovky s malým snímačem velikoti APS-C. Jeho rozsah je tentokrát větší než u předchozího ultraširokáče, a to 10–24 mm, což při nasazení na zrcadlovku znamená virtuální ohnisko 15–36 mm, respektive 16–38 mm při nasazení na zrcadlovky Camon, ideální pro reportážní fotografii či dokument.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Objektiv má nejkratší zaostřitelnou vzdálenost 24 centimetrů a maximální zvětšení 1:5 při nejdelším ohnisku 24 mm. Úhel záběru objektivu je od 108° 44' až po 60° 20'. Velikost objektivu je 86,5 × 83,2 mm při hmotnosti 406 gramů. Clona má sedm lamel a maximální zaclonění je pak možné na hodnotu F22.

Objektiv by měl být dostupný v průběhu září pro zrcadlovky bajonet Nikon a Canon, pro Pentax a Sony pak o něco později. Předběžná cena zatím není známa.

Tamron AF 18–270 mm F3,5–6,3 Di II VC LD Aspherical (IF) Macro

Nový ultrazoomový objektiv ještě posunul rozsah ohnisek o kousek dále oproti poslednímu modelu od Tamronu, který disponoval rozmezím 18–250 mm. Novinka nabídne patnáctinásobný optický zoom při zachování relativně dobré světelnosti F3,5 až F6,3. Při nasazení na zrcadlovky Nikon bude virtuální rozsah ohnisek 27–405 mm, při nasazení na Canon pak ještě o kus delší, a to 28–432 mm.

Klepněte pro větší obrázek 

Jelikož oři takovém obřím rozsahu hrozí riziko neostrých snímků, je objektiv vybaven redukcí vibrací. Uvnitř objektivu je celkem osmnáct čoček ve třinácti skupinách, nejkratší zaostřitelná vzdálenost je pak příjemných 49 centimetrů v celém rozsahu. Hmotnost skla je i při velkém rozsahu 550 gramů. Objektiv bude dostupný pro bajonet Nikon a Canon. Cena by neměla přesáhnout 15 000 korun.

 

Další článek
celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

18-270 Crazy Ivan 4. 9. 2008, 23:48
Re: tamron pepa 4. 9. 2008, 21:11
Re: Tamron uz nikdy revell 4. 9. 2008, 16:29
Re: Tamron uz nikdy Pavel V. 4. 9. 2008, 16:16
Re: Tamron uz nikdy revell 4. 9. 2008, 15:54

Další podobné články

Google chce za 40 milionů dolarů koupit společnost Lytro

Google chce za 40 milionů dolarů koupit společnost Lytro

Už v roce 2011 představila společnost Lytro světu své pojetí snímacího zařízení. Kýžený úspěch se ale nedostavil. Ne tedy v takové míře, aby zástupci firmy o 7 let později neprodávali značku gigantu Google.

Novoflex představil modulární tripod s výjimečnou nosností

Novoflex představil modulární tripod s výjimečnou nosností

LEGENDY: Canon EOS DCS 3 – digitální zázrak z roku 1995

LEGENDY: Canon EOS DCS 3 – digitální zázrak z roku 1995

V dřevních dobách digitální fotografie nebyla výjimečná spolupráce více významných značek, které společně stály za mnoha dnes již kultovními modely digitálů. Výsledkem partnerství Kodaku a Canonu byl i model EOS DCS 3.

LyfieEye200: nejmenší 360° VR/AR kamera pro mobily s Androidem

LyfieEye200: nejmenší 360° VR/AR kamera pro mobily s Androidem

LyfieEye je zajímavým kreativním doplňkem pro fotomobily s Androidem. Kamera o velikosti většího knoflíku umí natáčet 360° záběry v 3K rozlišení a pomocí kompatibilní aplikace s ní můžete vytvářet virtuální nebo tzv. rozšířenou realitu.

Canon přišel se zajímavým konceptem kamery a teleobjektivu

Canon přišel se zajímavým konceptem kamery a teleobjektivu

Pentax zveřejnil mapu plánovaných objektivů

Pentax zveřejnil mapu plánovaných objektivů

Joby GorillaPod Rig – novinka která má usnadnit natáčení videa

Joby GorillaPod Rig – novinka která má usnadnit natáčení videa

Nový typ ministativu GorillPod je k dispozici jak pro digitální fotoaparáty, tak v upravené podobě i pro mobilní telefony. Hlavní výhodou je přidán dvojice nezávislých ramen pro upevnění libovolného příslušenství.

Nová řada tabletů Wacom Intuos prošla zásadními změnami

Nová řada tabletů Wacom Intuos prošla zásadními změnami