DIGIarena.e15.cz

Nové Tamrony i pro bezmotorová těla

Tamron představil tři nové objektivy, se kterými chce zamíchat především ve vodách objektivů s vlastním motorem.
Nové Tamrony i pro bezmotorová těla

Poté co se Nikon odvážil k troufalému činu a začal vyrábět digitální zrcadlovky, které nedisponují motorem pro pohon autofokusu, většina digitálního lidstva začala lomit rukama. Ne tak výrobci objektivů, prakticky všichni významní hráči (Sigma, Tamron, Tokina) ukázali, že to myslí s konkurenceschopností vážně a připravili pro své zákazníky nové verze již známých objektivů, navíc je však dovybavili samostatným motorem a objektivy jsou maximálně univerzální.

Ruku v ruce s dalšími generacemi již známých skel se však výrobci objektivů předhánějí také ve vývoji a výrobě nových objektivů. Zatím poslední novinky nám představil Tamron, a to hned tři skla.

Tamron AF SP 90mm F2,8 Di

Inovovaná verze velmi oblíbeného makroobjektivu je prakticky shodná se svým předchůdcem, jedinou změnou, které jsme se dočkali je přidání motoru autofokusu. Ten zajišťuje možnost použití v kombinaci s digitálními zrcadlovkami Nikon D40, D40x a D60, které nejsou vybaveny samostaným motorem.

Fyzické ohnisko objektivu je 90 mm, po nasazení na zrcadlovku se snímačem velikosti APS-C se změní na virtuálních 140 mm což je ideální ohnisko pro makrofotografii, navíc při zachování světelnosti F2,8. Maximální poměr zvětšení objektivu je 1:1, nejkratší zaostřovací vzdálenost pak 29 centimetrů.

Klepněte pro větší obrázek 

Jelikož je objektiv vyroben z velké části z plastu a lehlkých slitin, patří mezi nejlehší makroobjektivy s poměrem zobrazení 1:1 a ohniskem v rozmezí 90 až 100 mm. Hmotnost objektivu je 405 gramů při velikosti 97 × 71,5 mm.

Uvnitř objektivu najdeme celkem deset čoček v devíti skupinách a devítilamelovou clonu. Největší clonové číslo je F32, úhel záběru pak 27°. Předpokládaná cena by se měla pohybovat kolem 11 000 korun, dostupnost pak v říjnu tohoto roku.

Tamron SP AF 10–24mm F3,5–4,5 Di II

Druhou novinkou, která k nám přichází z dílny Tamronu je ultrraširokoúhlý objektiv určený také pro digitální zrcadlovky s malým snímačem velikoti APS-C. Jeho rozsah je tentokrát větší než u předchozího ultraširokáče, a to 10–24 mm, což při nasazení na zrcadlovku znamená virtuální ohnisko 15–36 mm, respektive 16–38 mm při nasazení na zrcadlovky Camon, ideální pro reportážní fotografii či dokument.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Objektiv má nejkratší zaostřitelnou vzdálenost 24 centimetrů a maximální zvětšení 1:5 při nejdelším ohnisku 24 mm. Úhel záběru objektivu je od 108° 44' až po 60° 20'. Velikost objektivu je 86,5 × 83,2 mm při hmotnosti 406 gramů. Clona má sedm lamel a maximální zaclonění je pak možné na hodnotu F22.

Objektiv by měl být dostupný v průběhu září pro zrcadlovky bajonet Nikon a Canon, pro Pentax a Sony pak o něco později. Předběžná cena zatím není známa.

Tamron AF 18–270 mm F3,5–6,3 Di II VC LD Aspherical (IF) Macro

Nový ultrazoomový objektiv ještě posunul rozsah ohnisek o kousek dále oproti poslednímu modelu od Tamronu, který disponoval rozmezím 18–250 mm. Novinka nabídne patnáctinásobný optický zoom při zachování relativně dobré světelnosti F3,5 až F6,3. Při nasazení na zrcadlovky Nikon bude virtuální rozsah ohnisek 27–405 mm, při nasazení na Canon pak ještě o kus delší, a to 28–432 mm.

Klepněte pro větší obrázek 

Jelikož oři takovém obřím rozsahu hrozí riziko neostrých snímků, je objektiv vybaven redukcí vibrací. Uvnitř objektivu je celkem osmnáct čoček ve třinácti skupinách, nejkratší zaostřitelná vzdálenost je pak příjemných 49 centimetrů v celém rozsahu. Hmotnost skla je i při velkém rozsahu 550 gramů. Objektiv bude dostupný pro bajonet Nikon a Canon. Cena by neměla přesáhnout 15 000 korun.

 

Další článek
celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

18-270 Crazy Ivan 4. 9. 2008, 23:48
Re: tamron pepa 4. 9. 2008, 21:11
Re: Tamron uz nikdy revell 4. 9. 2008, 16:29
Re: Tamron uz nikdy Pavel V. 4. 9. 2008, 16:16
Re: Tamron uz nikdy revell 4. 9. 2008, 15:54

Další podobné články

Sony A6500: Rychlá a výkonná se skvělým obrazem [test]

Sony A6500: Rychlá a výkonná se skvělým obrazem [test]

Fotoaparát Sony A6500 je představován jako univerzální přístroj pro fotografování vysoce kvalitních statických snímků a pokročilé natáčení videa. Jeho parametry slibují výbornou obrazovou kvalitu a vysoký výkon. Je tomu tak doopravdy?

Gizmon Utulens – nový pancake objektiv nejen mo micro 4/3

Gizmon Utulens – nový pancake objektiv nejen mo micro 4/3

Meike připravilo přídavné gripy pro Fujifilm a Olympus

Meike připravilo přídavné gripy pro Fujifilm a Olympus

Brzy bude představen nový Voigtlander Nokton

Brzy bude představen nový Voigtlander Nokton

Zeiss představuje nový manuální objektiv Milvus 25 mm F1,4

Zeiss představuje nový manuální objektiv Milvus 25 mm F1,4

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Oznámení nového fotoaparátu značky Yashica, a ještě ke všemu digitálního, bylo avizováno několik měsíců dopředu. Inu, dočkali jsme se. Yashica představila velmi netradiční produkt, který sice je digitální, ale tak trochu i není…

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon představil třetí generaci kompaktního fotoaparátu G1X – tentokrát nedošlo pouze na kosmetické změny. V zásadě nás čeká zcela nový fotoaparát, který se designem blíží dříve uvedeným modelům řady G.