DIGIarena.e15.cz

Novinky u Canonu – bezzrcadlovka M100, čtyři objektivy a makroblesk

Canon v poměrně netypickém termínu uvedl několik novinek, z nichž budou mít radost především ti, kdo se zaměřují na portrétní a makrofotografii. nová bezzrcadlovka pak potěší pokročilé amatéry.

Objektivy

Prémiová „eLková“ řada objektivů pro digitální zrcadlovky s bajonetem EF se rozrostla hned o čtyři kousky. Tři objektivy jsou typu tilt/shift a pokrývají ohniska 50, 90, a 135 mm, poslední novinkou je světelný objektiv s ohniskem 85 mm.

Objektiv Canon EF 85 mm F1,4L IS USM je reakcí na požadavky uživatelů zrcadlovek řady EOS a nabídne klasické portrétní ohnisko se zachováním výborné světelnosti, což umožní kreativní práci především s hloubkou ostrosti.

Klepněte pro větší obrázek

Nová pětaosmdesátka je složena z celkem 14 optických členů v deseti skupinách a obsahuje několik prvků ze speciálního skla, aby byla eliminovaná chromatická vada a zároveň aby dokázal objektiv „nasytit“ vysoké rozlišení nových zrcadlovek. Povrchová úprava čoček s označením ASC (Air Sphere Coatina) by měla zajistit čistý obraz bez nežádoucích odlesků či závojů.

Clona objektivu je devítilamelová a ovládaná elektronicky a vestavěná stabilizace pak umožní fotografům prodloužit expoziční čas až o 4 EV. Společně s osazeným ultrazvukovým motorem USM je objektiv ideální volbou také pro záznam videa, jelikož je ostření velmi plynulé, rychlé a především tiché. Vzhledem k tomu, ž je objektiv zařazen do řady „L“, je odolný vůči povětrnostním vlivům a prachu.

Speciální tilt/shift objektivy uvedl naposledy Canon dva, a to s ohniskem 17 a 24 mm, od té doby se zvyšovala poptávka po delších ohniscích, která vyústila v uvedení trojice nových modelů – TS-E 50 mm F2,8L MACRO, TS-E 90 mm F2,8L MACRO a TS-E 135 mm F4L MACRO. První dva objektivy jsou následovníky stávajících modelů TS-E 45 mm F2,8 a TS-E 90 mm F2,8, poslední novinka pak rozšiřuje nabídku ohnisek mezi těmito specifickými objektivy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Specifická konstrukce těchto objektivů umožňuje díky posunu a náklonu přední části vyrovnávat sbíhající se linie v případě fotografování architektury, anebo využívat selektivního ostření pro tzv. efekt miniatury. Canon optimalizoval minimální zaostřovací vzdálenost pro použití v makrofotografii. Výsledkem je 0,5× maximální zvětšení, a tedy i obraz odpovídající polovině skutečné velikosti snímaného objektu. objektiv Canon TS-E 135 mm F4L MACRO dodrží uvedené zvětšení i při pořizování záběrů ze vzdálenosti pouhých 49 centimetrů.

 

Stáhněte si kompletní technickou specifikaci všech nových objektivů!

 

Dvojitý makroblesk Canon Macro Twin Lite MT-26EX-RT

Makroblesk navazuje na svého předchůdce MT-24EX a může se oproti němu pochlubit lepším světelným výkonem, větší flexibilitou, vyšší odolností i širší použitelností. Canon Lite MT-26EX-RT využívá dvě pohyblivé hlavy s bleskovými výbojkami, kterými lze okolo objektivu otáčet v pětistupňových intervalech a naklánět je směrem od i ke snímanému objektu.

Klepněte pro větší obrázek

Kombinované směrné číslo pro obě výbojky, které vyjadřuje schopnost blesku osvítit objekt při konkrétní citlivosti snímače a předem definovaném úhlu, je oproti modelu MT 24EX vyšší – nový blesk má GN 26 (citlivost ISO 100), součástí jsou i nové připevňovací difuzory (pro každou hlavu blesku), které zajišťují měkčí rozptyl světla a předchází tak příliš tvrdému podání výsledného obrazu. 

Detailní specifikace blesku ke stažení

Canon MT-26EX-RT dostal do vínku i podporu rádiového řízení ostatních blesků řady Speedlite. Nejnovější model umožňuje ovládat bezdrátově až 15 dalších blesků v pěti skupinách a fotografové tak mohou dosáhnout lepšího osvětlení nebo snadno nasvítit pozadí záběru s cílem zdůraznit snímaný objekt. 

Klepněte pro větší obrázek

Bezzrcadlovka Canon EOS M100

Poslední zástupce bezzrcadlovkové řady EOS M nese označení M100 a podle výrobce se jedná o ideální zařízení pro každodenní použití nadšenými amatérskými fotografy. Ostatně kombinace celé řady kreativních filtrů a bezdrátová konektivita pro rychlé sdílení na sociálních sítích naprosto výstižně definuje cílovou skupinu tohoto modelu. Také oficiální tisková zpráva potvrzuje toto zaměření – nenajdete v ní totiž jediný technický údaj.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mimo to nabídne aparát také kompletní dotykové ovládání, aby byl z pohledu uživatele eliminován rozdíl mezi používáním mobilního telefonu a digitálního fotoaparátu. Samozřejmostí je výklopný displej, který můžete používat i v selfie režimu, kdy se po překlopení displeje automaticky aktivuje k tomu určený expoziční režim doplněný funkcí Smooth Skin pro lepší podání pleťových barev.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Fotoaparát bude k dispozici ve třech různých barvách – černá, bílá a šedá – které budou doplněny obalem v retrostylu, ten bude k dispozici v devíti barevných variantách. Bezdrátová konektivita společně s Bluetooth propojením a aplikací Canon Camera Connect zjednodušuje přenos snímků do mobilního zařízení a následné sdílení.

Základní technické parametry (detailně na webu Canonu)

 • snímač: APS-C typu CMOS s 24 Mpx
 • citlivost: ISO 100 – 25 600
 • obrazový procesor: Digic 7
 • bajonet: EF-M, kompatibilní s EF-S a EF při použití redukce
 • stabilizace: pouze při pořizování videa ve třech směrech
 • ostření: Dual Pixel CMOS AF – max 49 ostřících bodů
 • závěrka: 30 až 1/4000 s
 • displej: 3" výklopný a dotykový s rozlišením 1 040 000 bodů
 • rozměry: 108,2 × 67,1 × 35,1 mm
 • hmotnost: 302 g
Další článek
celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Si delate srandu? 30. 8. 2017, 19:24
A objektív na tu m100vku netreba?Asi nie... Mato 30. 8. 2017, 16:44

Další podobné články

Kipon uvedl pět světelných pevných objektivů pro Canon RF a Nikon Z

Kipon uvedl pět světelných pevných objektivů pro Canon RF a Nikon Z

iPhone XR je nejlepší z „jednookých“ smartphonů

iPhone XR je nejlepší z „jednookých“ smartphonů

Největší fotoaparát na světě? Opuštěný dům a obří kolodiová deska

Největší fotoaparát na světě? Opuštěný dům a obří kolodiová deska

Samyang XP 35 mm F1,2 – novinka na poli světelných skel pro Canon

Samyang XP 35 mm F1,2 – novinka na poli světelných skel pro Canon

Seabird: extrémně levná 4K sportovní kamera

Seabird: extrémně levná 4K sportovní kamera

S cenou okolo dvou tisíc je Seabird jednou z nejlevnějších 4K sportovních kamer na trhu. Jako u všeho levného je však třeba hledat mezi řádky.

Sony A7 S III bude umět 8K video a souputník A7R IV dostane nový snímač

Sony A7 S III bude umět 8K video a souputník A7R IV dostane nový snímač

5 tipů pro využití mobilního telefonu při fotografování

5 tipů pro využití mobilního telefonu při fotografování

Jedno ze základních pravidel mobilní fotografie je, nepoužívejte blesk. Samozřejmě ale existují výjimky, kdy se vám hodí, a nemusí to být jen při hledání ztracených klíčů. těchto 5 tipů pomůže vykouzlit z nudné fotografie zajímavou.

Mitakon Speedmaster 65mm F1,4 – první nefiremní objektiv pro Fujifilm GFX

Mitakon Speedmaster 65mm F1,4 – první nefiremní objektiv pro Fujifilm GFX