DIGIarena.e15.cz

Nový systém pro sledování rychle se pohybujících objektů

Vědci z Tokijské univerzity přišli s novou technologií pro sledování rychle se pohybujících objektů. Díky ní dokáže kamera sledovat například letící míček a vytvořit záběry, jaké doposud nebylo možné zaznamenat
Nový systém pro sledování rychle se pohybujících objektů

Nová technologie od japonských inženýrů využívá dvě zrcátka pro udržení subjektu ve středu záběru. Není tak potřeba pohybovat s fotoaparátem či kamerou. Namísto toho počítač ovládá velice přesné a rychlé motorky, které pohybují se zrcátky.

Reakce jsou velice rychlé, v řádech milisekund, čemuž napomáhá bleskurychlé zpracování obrazu. Jak je vidět na videu, tento nápad funguje opravdu velice dobře, kamera dokáže bez problémů udržet pingpongový míček neustále ve středu záběru. To ale není vše, na míček lze dokonce následnými úpravami umístit nápis či obrázek, takže vypadají, jakoby na něm skutečně byly.

Vzniká tak potenciál pro vytvoření velice zajímavých záběrů. Využití by nová technologie měla nalézt hlavně u televizních přenosů zahrnujících míčové sporty, dále ve filmech či seriálech. S trochou úprav by se dost možná mohla uplatnit také v makrofotografii.

Hiromasa Oku z Tokijské univerzity, jenž na projektu pracoval, prozradil ještě jednu velice pozitivní zprávu. V současné době již probíhá příprava pro uvedení na trh. Filmaři by se tak měli této vymoženosti dočkat již velice brzy, zhruba v horizontu dvou let.

Další článek
celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Tak to bylo technologické demo, software by … Antonín Novák 29. 7. 2013, 11:20
Taky nechápu proč nechtějí použít technické … Antonín Novák 29. 7. 2013, 11:18
Nojono, to už sem taky někde četl, že to pro… miskith 27. 7. 2013, 22:28
".... jakoby na něm skutečně bylY." !! :-D… Kdo to psal? 27. 7. 2013, 16:43
Jenže to by to museli používat rozhodčí. Na… M0RGAN 27. 7. 2013, 16:23