Od Nikonu k Sony a zase zpět

23. srpna 2018
TWEET SDÍLET
Od Nikonu k Sony a zase zpět

Ačkoli jsou s námi bezzrcadlovky již nějaký ten pátek a v mnoha směrech jsou prakticky identické, jako klasické digitální zrcadlovky (po stránce obrazové kvality, funkčnosti a ovládání) stále ještě se jim nepodařilo prosadit ve velkém.

Ostatně pochopitelné je to nejvíce u sportovní a akční fotografie, kde mnoho fotografů preferuje zrcadlovku pro okamžitou reakci a také pro optický hledáček, který nemá žádné zpoždění v překreslování obrazu, jako je tomu u elektronických verzí.

Avšak v ostatních žánrech by se bezzrcadlovky určitě uchytily, proč jich tedy využívá tak málo profesionálních fotografů? Odpovědí může být několik, nicméně poměrně zajímavé shrnutí zkušeností s bezzrcadlovkou Sony zveřejnil fotograf Clifford James.

Ten používal digitální zrcadlovku Nikon, kterou na přibližně osm měsíců vyměnil za plnoformátové bezzrcadlovky Sony A7 III a Sony A7R III. Ovšem po době o něco delší než půlrok se rozhodl vrátit zpět k zrcadlovce a zvolil Nikon.

Za jeho návratem zpět k DSLR stojí hned několik faktů, nicméně asi nejdůležitější jsou následující tři:

Šum

Ačkoli se Sony pyšní dobře odladěným obrazovým procesorem a její fotoaparáty umožňují pracovat i s poměrně vysokou citlivostí, není podle Clifforda míra šumu, respektive jeho struktura přirozená a vytváří dojem kruhově soustředného digitálního šumu. Také u barev dochází k viditelnému posunu. Ve srovnání s výstupem z Nikonu D850 (kterým Clifford nahradil Sony) jsou snímky z bezzrcadlovky zkrátka méně živé

Expozice

Správná expozice je poměrně jednoduchá, pokud máte funkční expozimetr a můžete si snímky zkontrolovat na displeji. Podle Clifforda je však problém v tom, že na displeji Sony vidí snímek exponovaný správně, kdežto při prohlížení v počítači je fotografie mírně podexponovaná. Toť druhý důvod, proč se vrátil fotograf k zrcadlovce.

Konstrukce

Pro některé fotografy je stěžejní odolnost fotoaparátu, jelikož se často pohybují v podmínkách ne úplně ideálních pro techniku – vysoká vlhkost, prach, písek. A mimo jiné i v tomto bodě našel fotograf rozdíly. Nikon D850 je zkrátka a dobře jedním z nejuniverzálnějších zařízení na trhu, i přesto, že jeho ergonomie je zcela odlišná od mnoha ostatních fotoaparátů střední a vyšší třídy.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Sony, Nikon, Zrcadlovky

Určitě si přečtěte

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

25 Petr Březina

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

1 Helena Vyplelová

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Nový snímač, procesor, inovovaný autofokus, vylepšené možnosti natáčení videa, detailnější hledáček a dotykový displej… Seznamte se s poslední generací top modelů systému Fujifilm X.

45 Helena Vyplelová

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

31 Helena Vyplelová

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

Objektiv je nedílnou součástí každého fotoaparátu a u některých je možné jej vyměnit. To je obrovská výhoda při kreativní fotografické tvorbě. Jaké sklo by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem nadšeného fotografa?

42 Petr Březina

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Podívejte se s námi na citáty slavných fotografů, které vám mohou pomoci nalézt cestu k lepším fotografiím. Většinou v sobě totiž obsahují i skrytá doporučení, jak k fotografování přistupovat.

Lenka Dostálová

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

25 Helena Vyplelová