Od Nikonu k Sony a zase zpět

23. srpna 2018
TWEET SDÍLET
Od Nikonu k Sony a zase zpět

Ačkoli jsou s námi bezzrcadlovky již nějaký ten pátek a v mnoha směrech jsou prakticky identické, jako klasické digitální zrcadlovky (po stránce obrazové kvality, funkčnosti a ovládání) stále ještě se jim nepodařilo prosadit ve velkém.

Ostatně pochopitelné je to nejvíce u sportovní a akční fotografie, kde mnoho fotografů preferuje zrcadlovku pro okamžitou reakci a také pro optický hledáček, který nemá žádné zpoždění v překreslování obrazu, jako je tomu u elektronických verzí.

Avšak v ostatních žánrech by se bezzrcadlovky určitě uchytily, proč jich tedy využívá tak málo profesionálních fotografů? Odpovědí může být několik, nicméně poměrně zajímavé shrnutí zkušeností s bezzrcadlovkou Sony zveřejnil fotograf Clifford James.

Ten používal digitální zrcadlovku Nikon, kterou na přibližně osm měsíců vyměnil za plnoformátové bezzrcadlovky Sony A7 III a Sony A7R III. Ovšem po době o něco delší než půlrok se rozhodl vrátit zpět k zrcadlovce a zvolil Nikon.

Za jeho návratem zpět k DSLR stojí hned několik faktů, nicméně asi nejdůležitější jsou následující tři:

Šum

Ačkoli se Sony pyšní dobře odladěným obrazovým procesorem a její fotoaparáty umožňují pracovat i s poměrně vysokou citlivostí, není podle Clifforda míra šumu, respektive jeho struktura přirozená a vytváří dojem kruhově soustředného digitálního šumu. Také u barev dochází k viditelnému posunu. Ve srovnání s výstupem z Nikonu D850 (kterým Clifford nahradil Sony) jsou snímky z bezzrcadlovky zkrátka méně živé

Expozice

Správná expozice je poměrně jednoduchá, pokud máte funkční expozimetr a můžete si snímky zkontrolovat na displeji. Podle Clifforda je však problém v tom, že na displeji Sony vidí snímek exponovaný správně, kdežto při prohlížení v počítači je fotografie mírně podexponovaná. Toť druhý důvod, proč se vrátil fotograf k zrcadlovce.

Konstrukce

Pro některé fotografy je stěžejní odolnost fotoaparátu, jelikož se často pohybují v podmínkách ne úplně ideálních pro techniku – vysoká vlhkost, prach, písek. A mimo jiné i v tomto bodě našel fotograf rozdíly. Nikon D850 je zkrátka a dobře jedním z nejuniverzálnějších zařízení na trhu, i přesto, že jeho ergonomie je zcela odlišná od mnoha ostatních fotoaparátů střední a vyšší třídy.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Sony, Nikon, Zrcadlovky

Určitě si přečtěte

Yongnuo YN450: další detaily k chystané chytré bezzrcadlovce s Androidem

Yongnuo YN450: další detaily k chystané chytré bezzrcadlovce s Androidem

Fotoaparát s funkcemi mobilu a možností výměny objektivů? S takovým konceptem se nyní snaží prorazit čínská společnost Yongnuo. Model YN450 je vybaven operačním systémem, 4/3 snímačem a bajonetem Canon EF.

7 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Proč s sebou nosit mobil a digitál, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

27 Petr Březina

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

25 Petr Březina

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Dva roky stará zrcadlovka EOS 200D se dnes dočkala nástupce s označením EOS 250D – podle výrobce se jedná o nejlehčí zrcadlovku na trhu, která nabídne výklopný a otočný displej.

12 Petr Březina

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Podívejte se s námi na citáty slavných fotografů, které vám mohou pomoci nalézt cestu k lepším fotografiím. Většinou v sobě totiž obsahují i skrytá doporučení, jak k fotografování přistupovat.

Lenka Dostálová

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

31 Helena Vyplelová

Fotografie týdne: V mlžném lese

Fotografie týdne: V mlžném lese

Lesy mají od nepaměti své speciální kouzlo a magickou přitažlivost. Jsou pro nás spojené s fenoménem dostupné přírody, do které můžeme vyrazit z města, s jistým dobrodružstvím, ale také meditačním či estetickým zážitkem.

Michal Černý