Odškodné 1,2 milionu dolarů za ukradené snímky

Odškodné 1,2 milionu dolarů za ukradené snímky

Daniel Morel vyhrál soud se zpravodajskou agenturou AFP a fotobankou Getty Images. Za použití ukradených fotografií teď musí společnosti zaplatit autorovi náhradu v celkové výši 1,2 milionu dolarů.

Těsně po hrozivém zemětřesení v roce 2010 na Haiti pořídil tamní fotožurnalista Daniel Morel snímek ženy uvězněné v sutinách budovy a následně jej publikoval na Twitteru. Obrázek další den díky novinám obletěl celý svět, autorovi byl však ukraden.

Fotografie si na Twitteru totiž všiml jeden z editorů francouzské zpravodajské agentury Agence France-Presse a bez svolení Morela ji použil. A co hůř, nahrál ji poté i do fotobanky Getty Images. Pozici na titulních stranách většiny francouzských deníků následující den tak zabral právě tento obrázek. A od Getty jej koupil například i americký Washington Post.

1.jpg 
Soud rozhodl po dvou letech ve prospěch Morela (Zdroj obrázku: Kittisak / FreeDigitalPhotos.net)

Danielovi Morelovi se chování zpravodajské agentury samozřejmě nelíbilo a požadoval náhradu vzniklé škody za porušení copyrightu. Společnosti AFP a Getty Images odpověděly protižalobou pro pomluvu, jelikož Morelovi nechtěly dát ani cent a tvrdily, že obrázky z Twitteru může použít kde kdo. Pro obě společnosti však v lednu soud přišel s překvapujícím verdiktem. Porota smetla absurdní argumenty AFP i Getty Images ze stolu, a shledala je obě vinnými z porušení autorského zákona. Morelův právník navíc prokázal, že při krádeži fotografie šlo o vědomý úmysl.

Až dosud ale nebylo jasné, jak vysoké odškodnění fotograf dostane. Federální soudce rozhodl o výši odškodného teprve minulý pátek. Stanovil ji na 1,2 milionu dolarů, nejvyšší možnou hodnotu jakou umožňují americké zákony, a zároveň napařil oběma společnostem pokutu ve výši 400 tisíc dolarů za porušování zákonů. Agentura AFP přitom v lednu navrhovala odměnu ve výši pouhých 120 tisíc dolarů.

Obě společnosti tak na své chování tvrdě doplatily. Zejména fotobanka Getty Images se pak ocitla v neobvyklé pozici. Běžně to totiž bývá právě ona, kdo získává peněžní náhrady za ukradené obrázky.

Jde proto o přelomový případ, který bude mít dlouhodobý dopad na používání obrázků v médiích, což zmiňuje i Morelův právník v emailu pro agenturu Reuters: „Myslím, že jde o první případ toho, kdy byli tito obžalovaní nebo jiní poskytovatelé licencí na fotografie shledáni vinnými z úmyslného porušení autorského zákona.

Vydavatel amerického deníku Washington Post z celé věci vyvázl jako jediný dobře. Své pochybení zjistil již záhy po publikaci snímku a Morelovi vyplatil dosud nezveřejněnou sumu, aby předešel soudu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud