DIGIarena.e15.cz

Olympus E-3 přichází na scénu

Oficiálním dnem pro představení digitální zrcadlovky Olympus E-3 je dnešek. Splní nová profi zrcadlovka požadavky nejnáročnějších uživatelů?

Nástupce profesionální dogotální zrcadlovky Olympus E-1 patřil k nejvíce očekávaným digitálům letošního roku. Dlouhou dobu se vedly sáhodlouhé diskuze o tom, jak bude vypadat a jaké přinese funkce. Nejistotu podpořil i samotný Olympus, který poodhaloval roušku tajemnství velice opatrně a pomalu. Dnes se však potvrdila většina již dříve známých faktů o nové zrcadlovce, která nese označení E-3.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Jak už bývá zvykem v řadě profesionálních fotoaparátů, nabízí model E-3 to nejlepší, co je v současné době stran techniky u Olympusu k mání. Již na první pohled je však patrná inspirace nižší řadou digitálních zrcadlovek, která se promítla především do ergonomie těla. To je menší než u předchůdce E-1 a ani tentokrát nemá zabudovaný bateriový grip. Ten je k dispozici jako volitelné příslušenství.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Ergonomie E-3 jistě nebude špatná, osobně si však myslím, že kvalit modelu E-1 nedosáhne. Olympus E-1 měl jedno z nejlépe ergonomicky vyvážených těl na trhu, k čemuž přispěl především mohutný grip v pravé zadní části těla. I tentokrát je veškerá elektronika uložena v magneziovém odlitku, který ji chrání před poškozením. Samozřejmostí je pak i odolnost proti povětrnostním vlivům, jako tomu bylo u předchůdce E-1.

Klepněte pro větší obrázek

Designeři se zřejmě rozhodli opustit progresivní linie zrcadlovkového těla, a tak před námi stojí zrcadlovka klasických tvarů, která však nabízí několik důležitých detailů. Jedním z nich je například výklopný a otočný displej. Oproti dřívější konstrukci s kloubem v horní části (Olympus C5060 WZ nebo Olympus E-330) je otočný kloub umístěn v levé části a otáčí se v úhlu 270° kolem horizontální osy, kolem vertikální osy opisuje úhel 180°.

Velikost displeje je 2,5" a jeho rozlišení 230 000 obrazových bodů, samozřejmostí je nastavitelný jas, a to v patnácti úrovních. Pokrytí snímané scény je podobně jako u kompaktů 100%. Při použití funkce živého náhledu je možné na displeji zobrazit reálný histogram, pomocnou mřížku, nebo si obraz až desetinásobně přiblížit pro snadnější ostření.

Klepněte pro větší obrázek

Optický hledáček má taktéž 100% pokrytí a zvětšení 1,15×, což by mělo přispět ke snazší kompozici snímků. Dioptrická korekce má rozsah -3 až +1 dioptrie. Novinkou je výměnná matnice. Posledním místem kde můžete získat veškeré informace o aktuálním nastavení a stavu fotoaparátu je stavový displej na horní straně, který je rozdělen na sedm samostatných informačních skupin.

Klepněte pro větší obrázek

Poprvé se v tomto modelu setkáme s novým autofokusovým senzorem, který čítá jedenáct zaostřovacích bodů, doposud používal Olympus pouze tři zaostřovací body, což mu také bylo dlouho vytýkáno. Všechyn ostřící body jsou křížové a ve spojení s SWD (ultrazvukové ostření) objektivy, by měl autofokus přispět k mnohem rychlejšímu ostření než tomu bylo dosud.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Uvnitř těla je 10Mpx snímač velikosti 17,3 × 13,0 mm což odpovídá 4/3 standardu, přesné označení typu snímače je Hi-Speed Live MOS. Velikost snímků je 3 648 × 2 736 bodů, na paměťovou kartu se ukládají ve formátu JPEG nebo RAW. Při volbě JPEG jsou na výběr čtyři stupně komprese. Snímky zpracovává obrazový procesor TruePic III.

Citlivost snímače je možné nastavit v krocích po 1/3 EV v rozmezí ISO 100 až ISO 3 200. Před snímačem je umístěna samočistící jednotka pro zychytávání prachu. Celý snímač je pak uložen v plovoucí základně – je stabilizovaný podobně jako u modelu E-510.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Pro fotografování jsou určeny klasické expoziční režimy P, A, S, M, které se volí otočným ovladačem po stisknutí tlačítka Mode na levé straně těla. Korekce expozice je možná v rozsahu +/- 5 EV, rychlost závěrky pak od 60 do 1/8 000 s, v režimu bulb je nastaveno 8 minut, maximální délka expozice je čtyři hodiny. Sériové snímání pracuje rychlostí pět snímku za vteřinu, ve formátu RAW je počet snímků omezen na 19, v případě JPEGu je počet snímků neomezený (do zaplnění paměťové karty).

Vyvážení bílé má přednastaveno celkem osm presetů, k nim přidejte další čtyři uživatelská nastavení. Samozřejmostí je jemné doladění vyvážení bílé na ose červená–modrá a zelená–fialová.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Snímky se ukládají na paměťovou kartu Compact Flash nebo xD Picture Card, o tom zda je k dispozici automatické přepínání, nebo například zdvojené ukládání zatím výrobce nehovoří. Pro komunikaci s okolím je k dispozici USB 2.0, AV výstup (PAL i NTSC). Rozměry těla jsou 142 × 116 × 75 mm při hmotnosti 800 gramů. Doporučená cena je 1 099 GBP což je v přepočtu přibližně 50 000 korun. Fotoaparát by měl být k dispozici během listopadu, oficiální cena pro ČR zatím nebyla oznámena.

Další článek
celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

E-3 Miro 27. 8. 2008, 18:43
Displej Pheters 22. 10. 2007, 11:15
Re: E-3 MadCap 18. 10. 2007, 19:41
cena Vlk 18. 10. 2007, 09:50
Re: E-3 FiLM 18. 10. 2007, 09:48

Další podobné články

PONF: digitální a filmový fotoaparát v jednom těle

PONF: digitální a filmový fotoaparát v jednom těle

Fotoaparát s výměnnými objektivy, který dokáže zaznamenávat obraz na film nebo také digitálně? Proč ne? Seznamte se s projektem hybridního fotografického přístroje – PONF.

Canon začíná prodávat své CMOS snímače, včetně typu se 120 Mpx

Canon začíná prodávat své CMOS snímače, včetně typu se 120 Mpx

Nikon hlásí zisky: pomohla restrukturalizace a úspěch zrcadlovky D850

Nikon hlásí zisky: pomohla restrukturalizace a úspěch zrcadlovky D850

Fujifilm X-T100 – stylová bezzrcadlovka s velkým hledáčkem

Fujifilm X-T100 – stylová bezzrcadlovka s velkým hledáčkem

Fujifilm představil nový přírůstek do bezzrcadlovkové řady X. Novinka nese označení X-T100 a je napěchovaná nemálo novými technologiemi a funkcemi, které Fujifilm vyvíjel pro své špičkové modely. Zajímavá je také cena novinky

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Léto se blíží a spousta z vás se jistě chystá na zahraniční dovolené. Nejpohodlnějším a nejrychlejším dopravním prostředkem je zajisté letadlo. Při letecké přepravě elektroniky je však třeba počítat s různými bezpečnostními omezeními.

Kodak uvede na trh jednorázový filmový fotoaparát

Kodak uvede na trh jednorázový filmový fotoaparát

hähnel Modus 600RT – nový externí blesk pro standard micro 4/3

hähnel Modus 600RT – nový externí blesk pro standard micro 4/3

Nikon finálně končí s řadou Nikon1

Nikon finálně končí s řadou Nikon1