Olympus E-330: Podívaná naživo (recenze)

Olympus E-330: Podívaná naživo (recenze)

Firma Olympus se již modelem E-1 snažila vyjít vstříc uživatelům tím, že vyvinula neocenitelný antiprachový filtr. Nyní u své zrcadlovky E-330 představila možnost vůbec poprvé u digitálních zrcadlovek s výměnnými objektivy téměř bez omezení fotografovat prostřednictvím výklopného displeje.

Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Přesné rozměry fotoaparátu jsou 140 × 87 × 72 mm, hmotnost 550 g. V rámci digitálních zrcadlovek jsou to sympatické hodnoty.

Na první pohled se Vám tato novinka (stejně jako výchozí model Olympus E-300) nemusí slučovat s představou zrcadlovky. Zrcadlová soustava E-330 je shodná s provedením modelu E-300, chybí zde tedy typický optický hranol, umístěný v horní části. Společně s umístěním blesku mimo osu objektivu tak mohlo být dosaženo nízkého profilu s plochou horní stranou těla. Navíc, pravá strana se ještě více zaoblila, což umocnilo představu spíše jakéhosi vyspělého ultrazoomového digitálu. Osobně mám pro kompaktní a nezvyklé provedení slabost. V rámci kategorie amatérské zrcadlovky jde dle mého názoru o správnou volbu výrobce.

Klepněte pro větší obrázek
Kompaktní stavba a zajímavý tvar s horní rovnou a pravou zakulacenou stranou. Takto byste dříve zrcadlovku nepopsali.

Tato zrcadlovka tělem zcela neklame. Z hádané kategorie si totiž vypůjčila zcela běžnou možnost živého náhledu na dvouapůlpalcovém LCD displeji (LiveView). Ta však je ojedinělá u digitální zrcadlovky. Mnoho majitelů kompaktních digitálních přístrojů tak při používání této zrcadlovky nebude muset měnit zaběhnutý styl fotografování.

Rozmazlujte se
Velkým přínosem je možnost displej vyklápět. Konkrétně je tu možnost pohybu o 90° nahoru či 45° dolů. Výrazně je tak usnadněno fotografování z méně obvyklých pozic. Švihácké fotografování s fotoaparátem u pasu, či zcela u země nebo naopak z nadhledu není problémem.

Klepněte pro větší obrázek
Díky výklopnému displeji už nebudete nuceni k pohybovým výkonům při fotografování.

Klepněte pro větší obrázek
Přístroj se velmi dobře drží, nechybí dostatečné množství tlačítek přímého přístupu.

Radost pohledět
Živý náhled na displeji je k dispozici ve dvou módech. Režim A využívá malého obrazového čipu umístěného blízko hledáčku, v němž obraz také současně vidíme. Automatické ostření může fungovat, pokrytí scény je však jen 92 %.V režimu B je odklopeno zrcátko a pro zobrazování je používán hlavní Live MOS snímač. Paprsky jinam neprochází, v hledáčku tedy obraz nevidíte a automatické ostření není možné. Předností je však 100% pokrytí snímané scény. Uplatnění nalezne kupříkladu v makrofotografii, kdy nutnost použít pouze ostření manuální nebude na závadu, spíše naopak. Přesnosti ostření před LCD dosáhnete s 10násobným zvětšením vámi vybrané oblasti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


Chybějící stavový displej plně nahrazuje informační rozhraní displeje. Lze se pohybovat po jednotlivých parametrech a snadno je měnit.

Klepněte pro větší obrázek 
Obrázek ukazuje méně podrobnější ze dvou možných rozhraní.

Pokračování 2 / 4

Funkce a vybavení

Nejdůležitějším prvkem snímací soustavy je jak jinak senzor typu 4/3 s velikostí 17,3 × 13,0 mm. Pro přepočet skutečného ohniska objektivu se vzhledem k rozměru snímače násobí 2×.

Senzor je tentokráte speciální MOS, osázen 7,5 Mpx.

Bohatá nabídka přesně dvaceti scénických režimů prozrazuje kategorii amatérských zrcadlovek. Obvyklou řadu doplňuje napřklad Pláž & sníh, Podvodní makro, Svíčka a Děti.

Klepněte pro větší obrázek 
Kategorii amatérské zrcadlovky nechybí sada běžných scénických režimů přímo na kruhovém voliči. Dohromady jich v nabídce „Scene“ najdete dvacet.

Fotoaparát má bohatou funkční výbavu. Cílem není vyjmenovávat vše, namátkou zmiňme jen některé.

Výsledky fotografování lze ovlivnit nejen nastavením ostrosti, kontrastu a saturace, taktéž je možné nastavit černobílý či sépiový filtr nebo posunout tonalitu k jemnému napodobení techniky High Key či Low Key. V režimu prohlížení budete potěšeni možností selektivního vymazávání. Další funkcí, která stojí za zmínku a velmi se osvědčila například při fotografování oslavy při tlumeném sovětlení je Live View Boost. Ta je určena k focení v jakýchkoliv slabších světelných podmínkách. Zvyšuje jas obrazovky, a tak lze komponovat i ve velmi tmavé místnosti.

Měření expozice se vyhodnocuje nově dle 49 bodů. Spolehlivost v plošném měření jsme vyhodnotili na výbornou. Ti kdo vědí, že správně exponovaná fotografie je základem i přes možné úpravy softwarem, neopomenou využívat náhledový histogram (i pro jednotlivé kanály RGB), pro méně zkušené se nabízí funkce zvýraznění přepalů nebo podexponovaných oblastí.

Skromné ostření
Tři ostřící body v jedné linii, navíc umístěné blízko sebe, jsou dnes již překonané. Nutno ale podotknout, že funkčnost autofokusu je výborná. Jeho práce je se základním setovým objektivem rychlá a spolehlivá. K mání jsou režimy kontinuálního i tzv. single ostření, navíc oba možné v kombinaci s manuálním. Sympatické je také praktické umístění speciálního tlačítka pro aretaci expozice i zaostření.

Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko pro volbu sériového snímání, samospouště či dálkového ovládání je programovatelné například ke kontrole hloubky ostrosti v hledáčku či na LCD displeji v režimu B.

Klepněte pro větší obrázek
Snímač je již tradičně vybaven protiprachovým filtrem, přímo na snímač tak částečky nemohou projít. Filtr je po každém zapnutí snadno od prachu zbaven ultrazvukovými vibracemi a spadané nečistoty se usazují na adhezivní pásce.

Fotografovat lze samozřejmě do JPEG i RAW formátu, a to i současně. Snímky jsou ukládány na paměťovou kartu CF, najdete i slot pro xD karty, což potěší již stávající majitele přístrojů Olympus.

Podrobnou technickou specifikaci si můžete prohlédnout zde.

Zájemci o speciální sady těla fotoaparátu, objektivů a dalšího vybavení, které Olympus nabízí, mohou číst zde.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Míra šumu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
grafy šumu

Výbornou zprávou je, že míra šumu oproti starším přístrojům dostatečně klesla již u modelu E-500 a o dále poklesla i v tomto případě. Jak se můžete přesvědčit z grafu, celkový šum v jasové složce je velmi nízký, pravděpodobně díky nově použitému snímači Live MOS, mimo jiné se vyznačující nižší energetickou spotřebou. Barevností šumu však zrcadlovky Olympus bohužel stále vynikají, což je pravděpodobně dáno vcelku malými rozměry snímače.

V režimu náhledu Live View B jsme předpokládali vzhledem k dlouhodobější zátěži snímače nárůst šumu. Naše obvyklá měření hodnot šumu s vypnutým náhledem i při fotografování v režimu B ale po srovnání dokázala, že na použitý snímač MOS je tento vliv zanedbatelný.

Snímač osázený 7,5 megapixely dává dostatečné rozlišení detailů a možnosti i pro menší výřezy ze snímků. Zjištěných 1600 lph přesto není nijak nadstandardní hodnotou. Přístroj lze pochválit za reálné podání barev a velmi pěkné pleťové odstíny. Na automatické vyvážení bílé a podání barev je ve většině případech spolehnutí, a to i s přiblesknutím.

Klepněte pro větší obrázek
Využitelný rozsah expozic je spíše průměrný.

Naměřili jsme
Nemohli jsme opomenout porovnání rychlostních parametrů se zrcadlovkou Olympus E-500. Čas náběhu, poněkud dlouhý vlivem ultrazvukového čištění, se o jednu setinu zrychlil na 1,66 s. Snímek bez namáčknutí pořídíte ve velmi slušném čase 0,22 s. Vyrovnávací pomět pojme při sériovém snímání opět maximálně 5 snímků JPEG s nejnižší kompresí (SHQ). V režimu HQ máte stovku zaručenou. Sérii pořídíte s téměř shodnou rychlostí jako u E-500, 3,0 sn./s.

 

Naměřili jsme Olympus E-330,
objektiv Zuiko 14–45 mm F3,5–5,6
první snímek 1,66
snímek bez namáčknutí 0,22
snímek s namáčknutím neměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 0,92
rychlost sériového snímání v JPG 3,0 sn/s
max. počet snímků JPG v sérii 15
rychlost sériového snímání v RAW 2,9 sn/s
max. počet snímků RAW v sérii 4
Všechna měření s použitím karty CF Lexar 80× 1 GB

Demosnímky

Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Reálný snímek– nejkratší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Reálný snímek – nejdelší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny – denní světlo, ISO 400
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny s bleskem v interiéru
Max. velikost
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snímky s nastavením ISO 800 a 1600
Max. velikost Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Noční snímek, 3,2 s, F10. ISO 100
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Snímek s přisvíceným popředím lze snadno realizovat vestavěným bleskem
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Snímek focený v protisvětle
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Černobílý režim
Max. velikost

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Olympus E-330 ukázal novou cestu v možném vývoji digitálních zrcadlovek. Výklopný displej s možností živého náhledu je lákavým atributem. Příznivce může najít i pro svůj antiprachový filtr před snímačem či širokým výběrem kvalitních objektivů 4/3 standardu.

Plusy:

  • „živý“ náhled na výklopném LCD
  • ultrazvukové čištění snímače

Mínusy:

  • pouze tři zaostřovací body
  • žádná stupnice vzdálenosti na kitovém objektivu

Cena:

  • 28 990 Kč vč. DPH (pouze tělo)

Zdroj:

Olympus C&S
tel.: +420 221 985 211
www.olympus.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud