37
Fotogalerie

Olympus OM-D E-M1: Dokáže nahradit zrcadlovky Olympus?

Již dlouho se spekuluje o tom, že Olympus nadobro ukončil vývoj zrcadlovek 4/3 systému. Nasvědčuje tomu nejen dlouhá prodleva od modelu E-5, ale i usilovná práce na konceptu micro 4/3.

V pořadí druhá retro nezrcadlovka OM-D EM-1 navíc slibuje možnost neomezeného použití starších 4/3 objektivů. Vyplatilo se schovávat je v šuplíku? Někteří optimisté čekali (a někteří možná ještě čekají) na novou vlajkovou loď po E-5.

Olympus, jehož první digitální zrcadlovky patřili mezi to nejlepší v digitálním fotografickém světě, nedokázal zachytit nástup konkurenčních značek, zejména Canonu, Nikonu a Sony. Menší čip se ukázal být příliš velkým oříškem – projevil se v prudkém nárůstu šumu při vyšších citlivostech a limity při práci s hloubkou ostrosti.

00.jpg 

Výrobce však nezahálel a nabídnul nový sortiment, v němž dokázal skloubit skladnost, rychlost použití s variabilitou systému: kompakty s výměnnými objektivy. Tohoto času se vyrábí ve dvou řadách – PEN a OM-D. Ač Olympus následovaly do „bezzrcadlového“ světa postupně všechny velké značky, on se (zatím) do „zrcadlového“ boje zpět nevrátil.

Každý ovšem ví, že základem obrazové kvality snímků, je dobrý objektiv, a skla s přídomkem ZUIKO DIGITAL jsou obecně považovány za vynikající. Někteří majitelé se jich prostě dodnes nedokázali vzdát a ta která skončila v bazaru, si velmi rychle našla nové vlastníky. Zajásali především méně majetní zrcadlovkáři, neboť si mohli levně ke svým amatérským přístrojům pořídit kvalitní second-handovou optiku s tím, že třeba budou moci někdy v budoucnu upgradovat i tělo. Dlouho se však nedělo nic … tedy aspoň nic, co by vyřešilo tuto prekérní situaci.

01.jpg 
Nyní jsou k dispozici dva adaptéry, pomocí nichž připojíte k tělu m/3 objektivy Systému 4/3. MMF-2 pořídíte od 3 500 kč, MMF-3 stojí od 5 tisíc.

OM-D EM-1 je celkově robustnější než jeho předchůdce EM-5, velikostí je již srovnatelný s amatérskými zrcadlovkami E-620 a E-520. Tento krok se může leckomu zdát poněkud zpátečnický, vezmeme-li v úvahu, že právě nízká hmotnost a malé rozměry (získané odstraněním zrcátka) jsou vydávány za hlavní devizu kompaktů s výměnnými objektivy. Pro někoho tak může být nárůst objemu OM-D EM-1 diskvalifikující, jiný si zase nebude moct vynachválit, jak se zlepšily ergonomie a ovládání přístroje.

02.jpg
Porovnání velikostí jednotlivých modelů Olympus

A opravdu, v porovnání se zrcadlovkami E-620/520 disponuje EM-1 spoustou externích ovládacích prvků. V tomto směru jasně předčí i předchozí model OM-D EM-5: za pozornost stojí především dva kruhové ovladače umístěné nahoře na gripu, které vám umožní nastavení všech expozičních parametrů, aniž byste museli vzdálit oko od hledáčku.

Již delší dobu je sice k dispozici redukce MMF-2, s jejíž pomocí můžete staré zrcadlovkové objektivy namontovat na těla systému micro 4/3, ovšem s jedním značným omezením: pomalým autofokusem. Toto platilo i pro první retro model OM-D EM-5. Na podzim oznámený OM-D EM-1 však slibuje plnou kompatibilitu s objektivy ZUIKO DIGITAL; k dispozici je také nový adaptér MMF-3.

Hlavní kouzlo se událo v útrobách fotoaparátu – OM-D EM-1 na rozdíl od svého předchůdce disponuje hybridním systémem ostření Dual Fast AF, který kromě kontrastní detekce (typickou pro předchozí modely) používá i detekci fázovou (více v článku Olympus OM-D EM-1: král je mrtev, ať žije král). To vše je dobrá zpráva, nicméně je třeba počítat s další investicí k již tak dosti vysoké pořizovací ceně těla fotoaparátu – redukce stojí v závislosti na verzi od cca 3500 Kč výš.

Vyplatí-li se tento finanční vklad, či ne, čili jak OM-D EM-1 se starými DSLR objektivy spolupracuje, se dozvíte ve třetí kapitole. Nutno však dodat, že redukce byla a je poskytována v některých akčních nabídkách zdarma, případně za výhodnější cenu. Nejdříve se však seznamme se samotným fotoaparátem OM-D EM-1.

Specifikace fotoaparátu

  • Bajonet: Micro Four Thirds
  • Snímač: LiveMOS (17,3×13 mm), efektivních 16,3 Mpx
  • Procesor: TruePic VII
  • Hledáček: elektronický, 2 360 000 px, pokrytí 100%, možnost dioptrické korekce
  • Max. rozlišení: 4608×3456
  • Poměr stran: 1:1, 4:3, 3:2, 16:9 (3840×2160)
  • Formát souborů: ORF (RAW) 12 bit, JPEG, RAW + JPEG
  • Obrazový režim: i-Enhance, Vivid, Natural, Portrait, Muted, Monotone, Umělecké filtry
  • Režim expozice: P, A, S, M, Auto, Scénické režimy, Umělecký filtr, Photo Story; 4 uživatelská nastavení
  • Měření expozice: TTL s otevřenou clonou; režimy: ESP, integrální, Bodové, Se zdůrazněným středem, Low Key, High Key
  • Displej: výklopný, dotykový LCD, 3", rozlišení 1 037 000 obr. bodů
  • Závěrka: 1/8000 – 60 s; bulb až 30 min.
  • Ostření: Dual Fast AF (detekce kontrastu a fázového rozdílu), režimy: MF (se zvětšenou zaostřovací oblastí), jednotlivý AF, kontinuální AF, AF+MF, AF Tracking
  • Sériové snímání: 10 sn./s (rychlost H), 6,5 sn./s (rychlost L)
  • Citlivost: ISO 100–25 600
  • Vyvážení bílé: Auto, žárovka, zářivka 1, slunce, blesk, zataženo, stín, pod vodou, manuální (od 2000 K do 14000 K)
  • Video: FullHD (1080p 30 obr./s), formát MOV, AVI, stereo
  • Videorežimy: P, S, A, M, vybrané umělecké filtry
  • Blesk: externí (součást balení), směrné číslo 10 (ISO 200)
  • Paměťové karty: SD/SDHC/SDXC
  • Rozměry a váha: 130,4×93,5×63,1 mm, 497 g (s baterií a kartou)

Pokračování 2 / 3

Konstrukce a ovládání

Olympus OMD EM-1 byl konstruován s ohledem na potřeby profesionálních uživatelů – vylepšena byla ergonomie fotoaparátu a zvýšen byl také počet externích ovládacích prvků, z nichž většinu si navíc můžete upravit podle vlastních představ a potřeb.

Přizpůsobení je tak detailní, až vám z toho občas půjde hlava kolem, zvláště máte-li ji děravou jako já. Důraz na praktičnost a flexibilitu se nikterak negativně nepodepsal na stylovém vzhledu OM-D odkazujícím na analogové předchůdce řady OM.

Nastav vše…

03.jpg 
Vedle bajonetu se nacházejí dvě tlačítka – horní slouží k vyvážení bílé jediným stiskem, dolní vám poskytne náhled hloubky ostrosti

Vpravo se vedle patice blesku nachází volič fotografických režimů. Zvolený mód můžete uzamknout pomocí tlačítka uprostřed, což je velmi praktické, jestliže jste nuceni s fotoaparátem často manipulovat. A pozor! Podle osobních preferencí si můžete upravit i jednotlivé položky na kruhovém ovladači – např. nepoužíváte-li scénické režimy, přiřadíte ikonce vlastní uživatelský mód.

04.jpg 
Jste-li zvyklí na ovládání digitálních zrcadlovek Olympusu, můžete být zaskočeni tím, jak se fotoaparát aktivuje. Páčka ON/OFF se nachází netradičně vlevo a obepíná dvě polokruhová tlačítka – předním aktivujete HDR, sekvenční snímání a samospoušť, zadní slouží k volbě režimu AF a měření expozice.

Pro maximální komfort ovládání jsou z vrchní strany gripu k dispozici dva kruhové ovladače. Přednímu je primárně přiřazena funkce kompenzace expozice a zadní ovladač slouží k nastavení expozičních parametrů podle zvoleného režimu fotografování. Aby toho nebylo málo, hned vedle videospouště se nachází programovatelné tlačítko Fn2, jímž se dostanete do QUICK MENU s následující nabídkou: nastavení jasných a tmavých oblastí, odstínu/saturace, automatické ostření s přibližovacím rámečkem, poměr stran.

05.jpg 
Zrcadlovkáře bude zajisté velmi zajímat fungování elektronického hledáčku. Olympus v tomto případě sáhl po osvědčené kvalitě a do těla fotoaparátu zabudoval hledáček VF-4, který byl již dříve k dispozici jako doplněk k PENu E-P5; s rozlišením 2 360 000 px a 100% pokrytím.

Hledáček je velmi jasný a detailní, obraz se při pohybu „netrhá“. VF-4 má navíc výbornou vychytávkou – automatickou funkcí zesvětlení/ztmavení v závislosti na okolních světelných podmínkách. Nenarazíte s ním tedy ani v horším osvětlení. Tlačítkem LV, vlevo vedle hledáčku, přepnete do módu živého náhledu. Třípalcové dotykové LCD je k tělu připevněno vyklápěcím mechanismem, který je ideální pro fotografování z pod/nadhledu.

Vpravo od hledáčku najdete páčkový přepínač určený k zamknutí expozice či ostření. Máte-li pocit, že se fotoaparát stále vymyká vaší kontrole, nastavte si podle libosti programovatelné tlačítko Fn1 nacházející se téměř na hraně gripu – v defaultním nastavení je mu přiřazena funkce volby zaostřovacího bodu.

Vedle displeje se nachází tradiční nabídka ovládacích prvků – INFO, MENU, mazání a přehrávání snímků, a čtyřměrový ovladač, který si můžete upravit k obrazu svému, např. osadit klasickými funkcemi, jako je ISO, WB atp.

06.jpg
Na boční straně najdete vstup pro mikrofon, HDMI konektor, AV a USB vstup, slot na kartu je pak na druhém boku.
07.jpg 08.jpg
Životnost baterie BLN-1 můžete prodloužit připojením vertikálního gripu HLD-7 (vlevo). OMD EM-1 je standardně dodáván s bleskem FL-LM2 (vpravo)

…a klidně na to zapomeň!

Ovládací panel, který se na displeji objeví po zmáčknutí tlačítka MENU, není sice žádnou novinkou – našli jste ho již na zrcadlovkách E-systému. Vlastníci zrcadlovek Olympus se tak díky němu budou cítit jako doma a zjednoduší jim prvotní manipulaci s novým přístrojem. Nejenže je na panelu zobrazeno aktuální nastavení fotoaparátu, můžete je také ihned měnit, stačí kliknout – jedná se tedy o jakési Quick Menu.

09.jpg 10.jpg
Vlevo ovládací panel OM-D EM-1, vpravo E-5

Patrně je to otázka zvyku, ale tento systém se mi zdá být jedním z nejlepších a nejpřehlednějších – pokud zapomenete, jakému tlačítku jste přiřadili např. funkci nastavení citlivosti, můžete požadovanou změnu provést právě na tomto panelu.

Pokračování 3 / 3

Výkon, hodnocení, demosnímky

V tiskových zprávách slibovaná kompatibilita OM-D EM-1 s objektivy s bajonetem 4/3 byla testována s následujícími objektivy: širokoúhlým ZUIKO DIGITAL 14-54mm F2,8–3,5, jenž patří do třídy profesionálních, odolných objektivů, a teleobjektivem ZUIKO DIGITAL 70–300mm F4,0–5,6.

Nezbytnou výbavou byl samozřejmě adaptér MMF-3. Pro srovnání bylo několik snímků pořízeno s objektivem M.ZUIKO DIGITAL ED 12–50mm F3,5–6,3 EZ. Za zmínku stojí fakt, že OM-D EM-1 se prodává také v kitu s novinkou M. ZUIKO DIGITAL ED 12–40mm F2,8 (série Pro).

11.jpg 12.jpg
13.jpg
Zleva: ZUIKO DIGITAL 14-54mm F2,8–3,5, ZUIKO DIGITAL 70–300mm F4,0–5,6, M.ZUIKO DIGITAL ED 12–50mm F3,5–6,3 EZ

Ostřím rychle

To, co každého zajímá nejvíce, je odpověď na otázku, zda dostál výrobce svým slibům a DSRL objektivy jsou opravdu plně kompatibilní s tělem OM-D EM-1. Funkce AF byla z velké části testována během svatomartinského průvodu, tedy v situaci, kdy není čas na dlouhé ostření, natož manuální doostřování.

Nejednalo se o laboratorní testy, nýbrž o subjektivní dojem z rychlosti a přesnosti ostření. Ve srovnání s činností AF u zrcadlovek E-620 a E-520 nedocházelo při použití DSRL objektivů na EM-1 k žádným nepřesnostem či časovým prodlevám. Nový systém hybridního ostření Dual Fast AF je opravdu spolehlivý a zcela konkurenceschopný. Výkon byl naprosto srovnatelný s rychlostí AF při použití nativního micro 4/3 objektivu. V tomto směru splnil Olympus svůj slib a nabídl majitelům zrcadlovek E-systému vskutku lákavou alternativu.

Všechna „pro“ mají však svá „proti“. U standardních objektivů je diskutabilní, zda se vůbec vyplatí je na OM-D EM-1 šroubovat – nejsou natolik kvalitní, aby byly schopny konkurovat menším, lehčím a obrazově dobrým micor 4/3 objektivům, a lze tudíž očekávat, že nepřežijí samotný E-systém - pokud se samozřejmě nejedná o nejvyšší řadu skel.

Ve prospěch použití micro 4/3 objektivů hovoří i funkce Lens Correction (ve fotoaparátu), která bere v úvahu specifické vlastnosti použité optiky – upravuje chromatickou vadu a ostrost snímku. Výrobce nejlépe ví, na které vady se zaměřit a ušetří vám tak jeden krok postprocesu.

Šumím málo

Při testování fotoaparátu, v exteriéru za různých světelných podmínek i v osvíceném interiéru, nebylo nutno nastavit vyšší citlivost než ISO 1600. Na OM-D EM-1 sice můžete nastavit až ISO 25 600, ovšem doporučuji fotit max. na ISO 3200. Zkušební snímky byly pořízeny s objektivem M.ZUIKO DIGITAL ED 12–50mm F3,5–6,3.

ISO0640.jpg ISO0800.jpg
ISO1250.jpg ISO1600.jpg
Porovnání šumu při citlivostech ISO 640, 800, 1250 a 1600 - vlevo výstup do JPEGu, vpravo pak konverze RAWu do JPEGu - výřezy z fotografií při 100% přiblížení

V RAWu je do ISO 1600 obraz bez výrazných artefaktů, nedochází ani k desaturaci barev, šum je příjemně monochromatický. Olympus je pověstný výbornou kvalitou komprimovaného formátu JPEG. Nejinak je tomu i v tomto případě.

Použitý 16Mpx snímač OM-D EM-1 paradoxně dosahuje lepších výsledků než stejně velký 12Mpx snímač E-5, kde už byl RAW při hodnotách ISO 1600 téměř nepoužitelný. V míře šumu tedy došlo k výraznému progresu a pro vlastníky jakékoli zrcadlovky Olympus to bude velký skok dopředu. S modely E-520/620 byl strop ISO 800, přičemž snímky nebyly „čisté“ ani při nastavení ISO 200.

Hodnocení

Olympus OM-D EM-1 by mohl být výborným náhradníkem zrcadlovek Olympus. Zcela neskrytě má ambice stát se přístrojem vhodným pro profesionální práci, čemuž samozřejmě odpovídá cena.

Ta však pravděpodobně bude převyšovat náklady, které by do nového těla byli ochotni investovat vlastníci amatérských zrcadlovek E-520 či E-620. Popravdě, snažit se za každou cenu uplatnit nastřádaná DSRL skla, obzvláště jedná-li se o „standardní“ kousky, nikoli desetitisícové profi investice, se nejspíše nevyplatí.

Posledním torzem legendárního 4/3 systému na trhu je high end E-5. Pořizovací cena této zrcadlovky je takřka stejná jako hodnota OM-D EM-1, přičemž EM-1 podává lepší obrazové výsledky při vyšší citlivosti, nemluvě o ergonomických, konstrukčních a ovládacích bonusech. Navíc se dá očekávat, že cena OM-D EM-1 časem klesne…

Ale aby to nebylo tak jednoduché, máme tu jednoho červíka, který hlodá v nejedné „olympusácké“ hlavě. Sledujete-li různá neoficiální fóra, určitě jste narazili na informace o tom, že Olympus pracuje na nové vlajkové lodi E-7. A pak si vyberte…

14.jpg 

Demosnímky

PB080055.JPG PB100205.JPG
PB100208.JPG PB100224.JPG PB100230.JPG PB100252.JPG
PB100256.JPG PB100265.JPG
PB150023.JPG PB150046.JPG
PB170009.JPG PB170020.JPG
PB170035.JPG PB170043.JPG
PB170115.JPG PB170119.JPG
PB170138.JPG PB170140.JPG
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud