Olympus OM-D E-M10 Mark II – 4K time lapse v kapesním provedení

25. srpna 2015
TWEET SDÍLET
Není tomu tak dlouho, co uvedl Olympus nástupce svojí první profi bezzrcadlovky. Dnes se dostala na řadu nejmenší varianta řady OM-D, model E-M10 Mark II, která se inspiruje u pokročilých sourozenců.

Řada bezzrcadlovek OM-D znamenala při svém uvedení zásadní zlom ve vnímání této skupiny digitálních fotoaparátů. Dříve uváděn modely totiž neměly hledáček a když už byl nějaký k dispozici, bylo jeho rozlišení mizerné a rychlost zobrazení pomalá.

První uvedený model OM-D E-M5 se dočkal letos na jaře svého nástupce s označením Mark II a nutno dodat, že oproti první generaci doznal několika podstatných změn, a to nejen uvnitř, ale také zvenku. Zásadně se totiž zlepšila ergonomie.

Klepněte pro větší obrázek

V lednu loňského roku byla představena nejmenší a nejlevnější bezzrcadlovka řady OM-D, model E-M10, který posbíral spoustu ocenění a patří k tomu lepšímu mezi bezzrcadlovkami do 20 000, především se to týká hledáčku a celkového ovládání

.Klepněte pro větší obrázek

Dnes se i tento nejmenší model dočkal nástupce s označením Mark II a jak jsme předpokládali, přináší řadu funkcí a technologií převzatých z vyššího modelu E-M5 Mark II. Asi nejvýraznější změnou je pak možnost záznamu 4K vide, kterou zatím žádný model řady OM-D nemá.

Ve znamení ergonomie

Fotoaparát doznal značných změn, co se vnějšího designu týká, mimo to má nově také celokovové tělo, které by mělo být odolnější. Na přední straně k mnoha změnám nedošlo, ty zásadní se odehrály na straně horní.

Hlavní volič expozičních režimů se přesunul z levé strany na pravou stranu vedle hranolu s bleskem a hledáčkem. Hlavní vypínač se zase přemístil ze zadní stěny vedle displeje na horní levou stranu, kde výrazně dominuje celému fotoaparátu a dodává mu ještě více retro nádech, zajímavým detailem je vyklápění blesku stejným ovladačem.

Klepněte pro větší obrázek

Praktickou změnou je úprava dialogových voličů, které se částečně přeskupily a zadní je blíže palci pravé ruky, takže i celkové ovládání bude jednodušší a pohodlnější. Oba dva rollery jsou nyní také v chromovaném a broušeném provedení a narostla jejich výška.

Celkem tři funkční tlačítka si našla také své nové místo – hned to první je umístěno na opoře pro palec pravé ruky, takže bude velmi snadné jej právě palcem tisknout, druhé najdete vedle spouště integrované do předního rolleru a třetí je umístěno na levé straně vedle hlavního vypínače.

Klepněte pro větší obrázek

Displej zůstal pouze výklopný bez možnosti otočení, nově je však vybaven ochrannou vrstvou, která by měla zabránit ulpívání otisků. Výrobce dotáhnul o krůček dál ovládání fotoaparátu, jelikož díky dotykové vrstvě je nyní možné nejen prohlížet snímky a fotografovat, ale s fotoaparátem u oka je možné na dotykové obrazovce vybírat ostřící bod. Podobný systém použil u svojí zrcadlovky také Nikon.

Elektronický hledáček se také dočkal změny a nyní by měl být velmi podobný jako u modelu EM-5 Mark II, který ho má ale větší, rozlišení poskočilo na 2,36 Mpx a pokrývá 100 % snímané scény. Samozřejmě díky tomu, že se jedná o elektronický OLED displej, tak je možné v hledáčku zobrazit veškeré informace, které jsou dostupné i na displeji. Nová je funkce S-OVF neboli simulace optického hledáčku, kdy jsou vypnuty reálné náhledy změny expozice a hledáček je připodobněn tomu u zrcadlovek.

Klepněte pro větší obrázek

Co nového uvnitř?

V případě snímače se Olympus drží osvědčeného 16 Mpx CMOS snímače, kterému sekunduje obrazový procesor TruePic VII. samozřejmostí je snímání do RAWu a JPEGu, rozsah citlivostí je možné vlit v rozmezí ISO 100 – 25 600. Také počet ostřících bodů zůstal stejný a to 81.

Nová je však stabilizace obrazu – původně tříosou nahradila nová pětiosá stabilizace převzatá z modelu E-M1 / E-M5. Stabilizace by měla eliminovat všemožné typy chvění a v důsledku prý umožní prodloužit expozici až o 4EV.

Klepněte pro větší obrázek

V nabídce objevíte také dva nové kreativní filtry, možnost zvolit jednu ze 4 barev zvýraznění při použití focus peakingu anebo funkci elektronické tiché závěrky s časem až 1/16 000 s. Pro fotografy architektury přidal Olympus tzv. digitální shift pro rovnání kácejících se linií.

Asi nejvýraznější změny se udály v oblasti záznamu videa, kde Olympus stále dohání konkurenci, především pa modely Panasonic Lumix, postavení na stejném micro 4/3 standardu. Model E-M10 Mk II má shodné videomožnosti jako vyšší zástupce E-M5 Mk II.

Klepněte pro větší obrázek

K tomu přidává větší nabídku snímkovacích frekvencí (24/25/30/50/60 sn./s), Live HDMI výstup a 4K video v režimu time laps. Klasický videozáznam je dostupný pouze ve full HD režimu ve formátu H.264, k dispozici je také nekomprimovaný formát ALL-I.

Jak se točí video s Olympusem OM-D E-M5 Mark II

Jak se točí video s Olympusem OM-D E-M5 Mark II

Olympus se svým inovovaným modelem bezzrcadlovky E-M5 Mark II sbírá ocenění kde se dá, plnohodnotně prý konkuruje oblíbeným digitálům pro natáčení videa. Jaké jsou poznatky z praxe?

9 Petr Březina, Tomáš Holčík

Rozměry fotoaparátu jsou 119,5×83,1×46,7 mm při hmotnosti 342 gramů a bude dostupné v černé a stříbrné barvě. K tělu bude možné dokoupit řadu volitelného příslušenství včetně gripu pro lepší držení při použití teleobjektivů. Vedle gripu bude v nabídce také automatická krytka objektivu a kožené pouzdro ve dvou barvách.

Na trh přijde nový OM-D E-M10 Mark II v druhé polovině září v několika různých setech – očekávat lze kit s objektivem 14–42 v klasické a elektronické (EZ) verzi. Přesná cena pro český trh zatím nebyla stanovena, podle zahraničních zdrojů by se měla pohybovat kolem 650 USD za samotné tělo a 800 USD za tělo v objektivem M.Zuiko Digital ED 14–42 mm F3,5–5,6 EZ, což by odpovídalo přibližně 18 000 Kč za tělo a 23 000 za set s objektivem.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Olympus

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

25 Helena Vyplelová

Ricoh uvádí APS-C kompakt GR III a odolné fotoaparáty WG-6 a G-900

Ricoh uvádí APS-C kompakt GR III a odolné fotoaparáty WG-6 a G-900

Společnost Ricoh představila finální verzi profesionálního kompaktu s pevným světelným objektivem GR III, nově s dotykovým LCD, hybridním AF a Bluetooth,. Rozrostla se také řada outdoorových přístrojů – o nový top model WG-6 a superodolný G-900.

11 Helena Vyplelová

Leica Q2 láká na vysoké rozlišení, 4K video a odolné provedení

Leica Q2 láká na vysoké rozlišení, 4K video a odolné provedení

Druhá generace plnoformátového kompaktu se světelným objektivem na sebe nechala čekat přes tři roky. Inovace však nejsou malé – takřka dvojnásobné rozlišení a možnost kvalitního záznamu videa

3 Petr Březina

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

25 Petr Březina

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

1 Helena Vyplelová

Co se chystá ve Fujifilmu? Modulární středoformát, X-T30 a aktualizace firmwaru

Co se chystá ve Fujifilmu? Modulární středoformát, X-T30 a aktualizace firmwaru

Fujifilm oznámil vývoj středoformátového fotoaparátu založeného na systému GFX. Současně unikly dílčí specifikace chystané APS-C bezzrcadlovky X-T30 a zveřejněna byla též nová aktualizace pro stávající model X-T3.

Helena Vyplelová

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Model Sony A7 byl prvním kompaktním fotoaparátem s výměnou optikou osazeným plnoformátovým snímačem. My jsme pro vás otestovali jeho následovníka – bezzrcadlovku Sony A7 II.

60 Helena Vyplelová

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Podívejte se s námi na citáty slavných fotografů, které vám mohou pomoci nalézt cestu k lepším fotografiím. Většinou v sobě totiž obsahují i skrytá doporučení, jak k fotografování přistupovat.

Lenka Dostálová