11
Fotogalerie

Olympus OM-D: Vzkříšení kinofilmové legendy

Olympus představil novou řadu kompaktů-nezrcadlovek s výměnnými objektivy. Fotoparáty v hranatém retro designu mají název OM-D.

Začátek roku přinesl důležité novinky v oblasti tzv. nezrcadlovek. V polovině ledna na kolbiště přibyl nový hráč, firma Fujifilm s ambiciózním modelem X-Pro 1, a odpověď ze strany zavedených výrobců na sebe nenechala dlouho čekat.

Olympus OM

Kinofilmové zrcadlovky Olympus OM se vyráběly v letech 1972 až 2002. Modely byly rozdělené do dvou řad: napřed se jednalo o profesionální fotoaparáty, na konci sedmdesátých let se k nim přidaly i přístroje pro běžné fotografy.

Historii řady OM podrobně mapuje Wikipedia.

Hned je na místě otázka: Co má nová řada fotoaparátů Olympus OM-D respektive její první model E-M5 společného s legendárními filmovými zrcadlovkami?

Zrcátko to samozřejmě není. Vzhledem k tomu, že konkurenční výrobci DSLR nechaly E-system daleko za sebou, je pro Olympus výhodnější rozšiřovat portfolio na poli tzv. nezrcadlovek. Proslulý zrcadlovkový přídomek OM je tedy spíš chytrým marketingovým tahem. OM-D po svém filmovém jmenovci zdědil pouze důraz na kompaktnost, estetický dojem a údajně precizní zpracování. Olympus E-M5 má ve skutečnosti mnohem blíže ke svému současníkovi PENu E-P3.

Mimochodem: soubory s obrázky na novinářském webu Olympusu se jmenují například PEN_OMD_back.jpg. Že by to byl zůstatek nějakého původního záměru s názvem, nebo Olympus interně řadí OM-D k PENu?

Techradar srovnává Olympus E-M5 s PENem E-P3

obr1.jpg obr2.jpg

om1.jpg om2.jpg
 

V horním řádku je nový digitální Olympus OM-D E-M5, pod ním pro srovnání zrcadlovka OM-1 z roku 1972 (foto: Steve Martin) a OM-2 z roku 1975 (foto: Lex Tollenaar). Jsou si trochu podobné?

Tělo Olympusu E-M5 je vyrobeno z hořčíkové slitiny, je odolné prachu, vodě a jiným zplodinám. Rozmístění ovládacích prvků slibuje nadprůměrný komfort. Bonusem jsou dva kruhové voliče pro přesné nastavení expozice a dvě programovatelná tlačítka. K filozofii zrcadlovek se E-M5 hlásí možností použití dvoudílného bateriového gripu HDL-6.

obr3.jpg obr5.jpg
Olympus E-M5 s bateriovým gripem. Jsme zvědaví, jak nový fotoaparát bude ovládat

Kamarádi ze čtyř třetin

Olympus E-M5 slibuje radikální vylepšení obrazové kvality. To má být výsledkem kombinace údajně nového snímače High-Speed Live MOS o rozlišení 16 Mpx, který je pravděpodobně stejný jako u Panasonicu GX 1, a procesoru TruePic VI, jenž se osvědčil v PENu. Spekuluje se dokonce o tom, že E-M5 má produkovat o 40 % méně šumu než poslední PEN.

Jaká bude realita, teprve uvidíme. Nutno říci, že obrazový výstup Panasonicu GX 1 je velmi dobrý i při nastavení vysoké citlivosti. V kombinaci s novým procesorem se proto u E-M5 můžeme dočkat zajímavých výsledků. Aktuálně jsou testovací snímky na webu Olympusu k dispozici pouze v malém rozlišení.

Dalším prvkem Olympusu E-M5 je vestavěný elektronický hledáček. Jeho zabudování do těla se dalo očekávat v budoucnu u řady PEN, která tak nejspíš zůstane odkázána na externí model hledáčku VF-2.

Elektronický hledáček Olympusu E-M5 má rozlišení 1 440 000 obrazových bodů a 100% pokrytí záběru, zpoždění zobrazování scény by mělo být takřka nulové. Vyjma standardních informací o rychlosti závěrky a velikosti clony dokáže hledáček zobrazovat aktuální změny ve vyvážení bílé, kompenzaci expozice či zvolený poměr stran. Zmíněné parametry a funkce jsou tuším dostatečným argumentem pro toho, kdo by u podobného modelu vyžadoval optický hledáček. Aby toho nebylo málo, nový EVF dokáže detekovat přiblížení oka; po oddálení se automaticky vypíná a přepíná na obrazovku.

obr4.jpg obr7.jpg
Displej Olympusu E-M5 je stejně jako u PENu E-P3 výklopný a dotykový.

Výzvou k experimentům je funkce Live-Bulb. Na obrazovce lze sledovat, jak se v průběhu dlouhé expozice snímek postupně prokresluje. Je-li fotograf spokojen se zobrazovaným snímkem, může proces exponování ihned ukončit.

Já jsem rychlost

V době honby za co nejvyšším rozlišením snímače fotoaparátu, sází Olympus – vědom si limitů menšího čipu Micro Four Thirds – na jinou kartu. Esem v rukávu nového EM-5 má být velmi rychlý a v digitálním fotosvětě údajně absolutně nejrychlejší autofokus. Lepší by mělo být i zaostřování na pohybující se objekty.

Světovým primátem Olympusu E-M5 má být také obrazová stabilizace v pěti osách. Je schopna zároveň kompenzovat pět typů pohybů: naklápění, stranové stáčení, vodorovný a svislý pohyb a otáčení kolem optické osy. Stabilizace funguje i během natáčení videa.

A.jpg C.jpg
Ovládací prvky na zadní straně fotoaparátu a pohled z boku. Samotné tělo má tloušťku 42 mm. Už jste si také určitě všimli, že E-M5 se bude dodávat v černém nebo stříbrném designu

Co na sebe?

Olympus E-M5 nemá vestavěný blesk. Místo něj je v balení snímatelný blesk FL-LM2 se směrným číslem 10 při ISO200. K dispozici bude i nový blesk FL-600R, slibující rychlejší znovu nabíjení a světlo LED pro natáčení klipů.

Tělo Olympusu E-M5 bude k dispozici v dubnu, a to buď samostatně, nebo v kitu s objektivem M.Zuiko Digital ED 12–50mm F3,5–6,3 EZ. Ve vývoji jsou i dva zcela nové objektivy s pevným ohniskem 75 mm F1,8 a objektiv makro 60 mm F2,8.

obr6.jpg
Nahlédnutí pod kapotu

Technické parametry

  • Bajonet objektivu: Micro 4/3
  • Snímač: Live MOS, 17,3 × 13,0 mm, 16,1 Mpx, maximální rozlišení 4 608 × 3 456 bodů
  • Procesor: TruePic VI
  • Obrazový stabilizátor: stabilizace v pěti osách
  • Citlivost: ISO 200 až 25 600 (nastavitelné, z výroby ISO 200 až 1 600)
  • Ostření: FAST AF, 35 ostřicích zón, AF lampa, Full time AF
  • Závěrka:1/4000 až 60 s
  • Měření expozice: TTL s otevřenou clonou, režimy – ESP integrální, bodové, integrální se zdůrazněným středem, přeexpozice, podexpozice
  • Expoziční režimy: P, A, S, M, Bulb, čas, i-Auto, scénické režimy, umělecký filtr
  • Hledáček: EVF, 1 440 000 pixelů, 100% pokrytí záběru, zvětšení 1,15×
  • Displej: OLED 3“, výklopný, dotykový, 610 000 pixelů
  • Formáty záznamu: RAW (12 bit), RAW+JPEG, JPEG, MPO (3D)
  • Video: MOV (MPEG-4AVC/H.264), AVI (Motion JPEG), Full HD 1920 × 1080, max. 22 min (20 Mb/s)
  • Paměťové médium: SD (SDHC, SDXC, UHS-I kompatibilní)
  • Rozměry a hmotnost bez gripu: 121 × 89 × 42 mm, 373 g
  • Cena: tělo – 1 000 USD (přepočet 18 700 Kč), tělo s M.Zuiko Digital 14–42 mm – 1 100 USD (20 500 Kč), tělo s M.Zuiko Digital 12–50 mm – 1 300 USD (24 300 Kč)

Kompletní technickou specifikaci najdete na stránkách Olympusu. Podívejte se také na samostatný web věnovaný nové řadě OM-D.

O Olympusu OM-D EM-5 diskutujeme na fóru

První pohled na EM-5 natočilo Dpreview:

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud