DIGIarena.e15.cz

Olympus Stylus 1 – světelný ultrazoom v praxi

Seznam kapitol
Nový přírůstek do stáje pokročilých kompaktů Olympus je v současné nabídce fotoaparátů opravdu unikátní. Ultrazoom s konstantní světelností F2,8 je něco, co na pultech jen tak nepotkáte.

Přidejme hranatý retro design, integrovanou krytku objektivu, tělo z hořčíkové slitiny nebo vestavěný Wi-Fi modul a máme kousek, který určitě stojí za bližší prozkoumání. Ve stručnosti se nejprve podívejme dovnitř přístroje.

Dvanáctimegapixelový snímač BSI-CMOS 1/1,7“ o velikosti 7,44 × 5,58 mm produkuje obrázky v maximálním rozlišení 3968 × 2976 px. O zpracování obrazu se stará procesor TruePic VI. V ostření se spoléháme na 35 AF bodů, ostření pracuje na principu porovnávání kontrastu. Rychlost závěrky můžeme volit v rozmezí 60 sekund až 1/2000 a zaznamenat můžeme až 7 snímků za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co je ale zajímavější – k dispozici je unikátní rozsah ohnisek (v přepočtu 28 až 300 mm) a zejména světelnost F2,8, která nepotřebuje přívlastek „krásná“, neboť je krásná sama o sobě. A to zejména tehdy, když si uvědomíme, kolik bychom vydali financí za obdobný rozsah a světelnost třeba na zrcadlovce. Nemluvě o tom že je digitál vybaven stabilizací. Ve spojení s poměrně velkým snímačem, než je u kompaktů běžné, se jistě máme na co těšit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poctivě řešený design

Dalšími zajímavými prvky jsou zejména integrovaná čtyřlamelová krytka objektivu – nemusíte se tak bát, že ji ztratíte, a pokud by vám nevyhovovala, máte možnost ji odšroubovat (např. při používání předsádek). Nad objektivem je ukryt malý výklopný blesk a nad ním pak sáňky pro připojení externího blesku, na spodní straně pak závit pro stativ. Velký 3“ LCD panel disponuje rozlišením 1 040 000 px a je dotykový a výklopný (nahoru a dolů, nikoli do stran).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tělo je vyvedeno v hořčíkové slitině a působí velmi solidním dojmem. Skoro byste měli pocit, že držíte v ruce zrcadlovku, kdyby nebyl přístroj tak malý, že se v podstatě vejde do kapsy – nebo aspoň do větší kapsy. Srovnávání se zrcadlovkou přispívá i elektronický hledáček, který je umístěn nad objektivem a je poměrně masivní, což je dáno velkou gumovou očnicí. Rozlišení 1 040 000 px poskytuje dostatečně jasný a věrný obraz. U přístroje těchto rozměrů a ceny je to velmi příjemný bonus, i když za cenu zvětšení kompaktu.

Klepněte pro větší obrázek 

Hledáček je stejný, jako u modelů z řady OM-D, tedy velký s perfektním obrazem, vedle hledáčku je snímač přiložení fotoaparátu k oku, který zajišťuje automatické přepínání obrazu mezi hledáčkem a zadním displejem. Zajímavou vychytávkou je zde to, že při vyklopení displeje se tento snímač odpojí, takže např. v okamžiku, kdy před hledáček strčíte prst, tak se obraz nepřepne. Je to detail, ale podstatný, jelikož konkurence v tomto místy pokulhává.

Všechny ovládací prvky jsou umístěny velmi intuitivně. Nechybí pro Olympus typický kruhový ovladač na obrubě objektivu, dvě funkční tlačítka, nastavitelná spoušť videa nebo třeba přítomnost uživatelsky volitelných programů C1 a C2 – to vše umožňuje ve velké míře přizpůsobit ovládání požadavkům fotografa. Samozřejmostí je také rychlé menu přístupné přes tlačítko OK.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Gumový grip je poměrně výrazný a poskytuje velmi dobrou oporu pravé ruce, na zadní straně je navíc velká gumová plocha pro oporu palce. Horní straně dominuje otočný volič režimů vlevo a vpravo pak dialogové kolečko.

Technické specifikace

 • Snímač: 12Mpx BSI-CMOS 1/1,7“ (7,44 × 5,58 mm)
 • Maximální rozlišení: 3968 × 2976 obr. bodů
 • Ostření: kontrastní – 35 ostřících bodů
 • Objektiv: 28–300 mm (fyzicky 6,0–64,3 mm) s konstantní světelností F2,8 a optickou stabilizací obrazu
 • Zaostření: od 10 cm (v makro režimu od 1 cm)
 • Rychlost závěrky: 1/2000–60 s
 • Hledáček: Elektronický s rozlišením 1 440 000 px
 • Rozsah citlivosti: ISO 100–12 800
 • Video: full HD (1920 × 1080) záznam se stereo zvukem (formát MPEG-4, AVC/H.264)
 • Displej: 3“ dotykový a výklopný LCD panel s rozlišením 1 040 000 obr. bodů
 • Rychlost snímání: 7 sn./s
 • Paměťové karty: SD/SDHC/SDXC
 • Rozměry: 116,2 × 87 × 56,5 mm
 • Hmotnost: 402 g (včetně baterie a paměťové karty)
 • Doporučená cena: 16 490 Kč
Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 12 komentářů

Nejnovější komentáře

ešte mi nedá ... toto je odfotené Lumixom FX… Roman 20. 4. 2017, 13:11
Zdravím :-) Po dlhej odmlke sa vraciam - ná… Roman 20. 4. 2017, 11:17
Tak jsem se informoval o tom vašem S9500 po … Radek 17. 7. 2016, 18:54
Preboha - ste slepí? Pozrite si hlavne tie p… Roman 2. 5. 2015, 11:57
S low end zrcadlovkou leda v místech nevoňav… fotič 16. 4. 2015, 21:44

Další podobné články

Sony a Hasselblad aktualizují firmware

Sony a Hasselblad aktualizují firmware

Vybíráme objektivy a příslušenství, které potěší fotografy pod stromečkem

Vybíráme objektivy a příslušenství, které potěší fotografy pod stromečkem

Výběrem a pořízením fotoaparátu cesta pouze začíná. Fotograf k němu potřebuje také další objektivy a hromadu příslušenství. Podívejte se na náš výběr a doporučení.

iPhone je na Flickru stále nejpoužívanějším fotoaparátem

iPhone je na Flickru stále nejpoužívanějším fotoaparátem

Jako každý rok, i letos Flickr uveřejnil statistiku, kterými zařízeními byly fotografie nahrané do této obrázkové sociální sítě pořízeny. I tentokrát vede Apple s jeho iPhony.

Kodak představil fotoaparát Mini Shot, který tiskne fotky

Kodak představil fotoaparát Mini Shot, který tiskne fotky

Kodak rozšiřuje své portfolio fotoaparátů umožňujících okamžitý tisk pořízených fotografií o nový 10megapixelový Mini Shot. Jedná se o digitální point-and-shoot model, nabízený ve třech barvách.

V akci se Sigmou 50–100 mm F1,8 DC HSM Art

V akci se Sigmou 50–100 mm F1,8 DC HSM Art

Pokud hledáte světelný střední teleobjektiv a nevadí vám krapet vyšší váha, pak jste na správném místě. Sigma vyrobila právě takový a nám se dostal na pár dní do rukou k vyzkoušení.

Fujifilm zřejmě pracuje na novém aparátu X-H1

Fujifilm zřejmě pracuje na novém aparátu X-H1

Leica představila nový supersvětelný objektiv a retroverzi 50mm Summicronu

Leica představila nový supersvětelný objektiv a retroverzi 50mm Summicronu

Podívejte se na výrobu jedné z nejlepších videokamer – RED

Podívejte se na výrobu jedné z nejlepších videokamer – RED