Olympus Tough TG-5: seznamte se s novým modelem odolného kompaktu

18. května 2017
TWEET SDÍLET
Pátá generace oblíbené řady pokročilých outdoorových fotoaparátů z dílny Olympusu přichází s novým snímačem, funkcemi sledování trasy, 4K a vysokorychlostním videem a také propracovanějším ovládáním.

Jak se zdá, odolným kompaktům v posledních letech zvoní hrana, podobně jako levným kapesním fotoaparátům, které z trhu vytlačuje, resp. již vytlačila rozrůstající se masa fotomobilů.

Olympus společně s Fujifilmem zůstávají snad posledními výrobci pravidelně produkujícími odolné kompakty. Jinak: Canon uvedl model PowerShot D30 již před třemi roky, Panasonic to zdá se „zabalil“ před dvěma lety a poslední outdoorový Nikon Coolpix AW120 (dětskou řadu „S“ záměrně pomíjím), který mimochodem nebyl vůbec špatný, už také oslavil třetí narozeniny.

Klepněte pro větší obrázek

Olympus se zatím v tomto segmentu stále činí – zkraje loňského roku představil model nižší, levnější řady s méně světelnou optikou – Tough TG-870 a posléze, na začátku minulého léta se dokonce odvážně vydal do světa akčních kamer.

Olympus TG-Tracker: Impozantní vstup do světa akčních kamer

Olympus TG-Tracker: Impozantní vstup do světa akčních kamer

Olympus vstupuje na pole akčních kamer s velmi ambiciózním přístrojem, který v sobě spojuje malé rozměry, ultra široký objektiv, 4K video a všechny pokročilé funkce outdoorových obrazových záznamníků.

Helena Vyplelová

Letošní novinka Olympus Tough TG-5 staví na osvědčených kvalitách svých předchůdců, mezi něž se řadí především – u odolných kompaktů – nadstandardně světelná optika (F2–4,8) s přepočteným rozsahem ohnisek 25–100 mm. Objektiv je výborně vybaven pro fotografování makra: v režimu Microscope lze ostřit od 1 cm a k dispozici je také mód Microscope Control, v němž lze pomocí zoomovací páčky měnit poměr zvětšení až na 44,4×, při čemž je samozřejmě nutné počítat s poklesem kvality obrazu typickým pro digitální zoomování. Mimo to jsou dostupné jako „makro“ funkce také Focus bracketing a Focus stacking.

Klepněte pro větší obrázek

Přední část objektivu je vybavena závitem na filtry s průměrem 40,5 mm. Ohniskový rozsah objektivu lze tak rozšířit prostřednictvím předsádek – širokoúhlé FCON-T01 a tele předsádky TCON-T01; oba konvertory jsou samozřejmě voděodolné. Aby se předešlo zamlžení přední čočky při rychlé změně teplot, je tato chráněna dvojitým ochranným sklem.

Olympus Tough TG-5 je osazen 1/2,33" BSI-CMOS snímačem s efektivním rozlišením 12 Mpx, což je o 4 Mpx méně než u předchůdce. Snížení počtu pixelů by mělo přinést čistší obraz bez nežádoucích obrazových artefaktů. Citlivost lze nastavit v rozsahu hodnot ISO 100–12 800. Zpracování obrazu má nově na starosti procesor TruePic VIII, tentýž, který najdeme také v Olympusu E-M1 II. Kromě komprimovaného formátu je, jak je u této řady zvykem, podporováno také ukládání souborů ve formátu RAW. Závěrka pracuje rychlostí 1/2–1/2 000 s. Výrobce to sice neuvádí, ale je velmi pravděpodobně, že „TG-5“ bude jako předchůdce vybaven ND filtrem.

Klepněte pro větší obrázek

Pro mnohé jistě důležitou novinkou je rozšíření možností natáčení videa. Fotoaparát nyní umí zaznamenat 4K videosekvence (3 840 × 2 160 px) při snímkové frekvenci 30 či 25 sn./s a datovém toku 102 Mbps. Videoamatéři jistě ocení taktéž režim slow-motion, tedy vysokorychlostní video – se 120 sn./s ve Full HD či 240 sn./s. v HD rozlišení. K dispozici je také časosběrné snímání.

A nyní k parametrům, kvůli nimž si pořizujeme odolný kompakt především – odolnosti a outdoorové výbavě. Tělo Olympusu Tough TG-5 je komplexně utěsněno proti vniknutí nežádoucích kapalných, plynných i tuhých návštěvníků. Fotoaparát odolá mrazu do -10 °C, pádu z 2,1 m, stokilovému tlaku a lze ho ponořit do hloubky 15 m.

Klepněte pro větší obrázek

Externí ovládací prvky jsou u odolným kompaktů, právě z důvodu větší odolnosti, omezeny na minimum. Pro tuto řadu outdoorových Olympusů to ovšem zas tolik neplatí. Do zadní stěny je vedle 3" displeje s poměrně nízkým rozlišením 460 000 bodů zapuštěn vedle tradičního 4směrného voliče kruhový ovladač sloužící k volbě fotografického režimu, který – nezvykle – kromě automatického, programového a scénického režimu zahrnuje též mód priority clony. Bez povšimnutí by neměly zůstat ani speciální funkce jako makro, HDR, Live Composite či tzv. Pro Capture zaznamenávající sérii záběrů rychlostí 10 sn./s. To však u této modelové řady není ničím novým, na rozdíl od „fungl“ nového rolleru na horní stěně přístroje, který slouží k nastavení parametrů (např. kompenzace expozice).

Klepněte pro větší obrázek
Volitelní pouzdro PT-058

A co zmíněná outdoorová výbava: V těle fotoaparátu je zabudován GPS modul k záznamu zeměpisných souřadnic, k dispozici je také elektronický kompas, měřiče tlaku a teploty, i snímač zrychlení. Veškerá data se, po posunutí páčky na těle aparátu, zaznamenávají do tracklogů, která lze později zobrazit v telefonu, prostřednictvím aplikace Ol.Track. Možnost bezdrátového propojení fotoaparátu s chytrými zařízeními přes software Ol.Share je samozřejmostí.

Jakožto přístroj do terénu je Olympus Tough TG-5 skladný – jeho rozměry činí 113 × 66 × 32 mm – a s váhou 250 g (vč. baterie a karty) poměrně lehký.

K fotoaparátu je celá řada příslušenství:

 • LG-1 – světlovod rozvádějící světlo z LED lampy plynule po obvodu objektivu
 • FD-1 – kruhový zábleskový difuzér
 • TCON-T01 – telekonvertor
 • FCON-T01 – předsádka typu rybí oko
 • PRF-D40.5 PRO – Ochranný filtr
 • CLA-T01 – redukční kroužek pro nasazení předsádek a filtru
 • CSCH-123 – sportovní držák pro připevnění na popruh či pásek
 • CSCH-121 – měkké pouzdro
 • CHS-09 – plovoucí řemínek pro potápění a šnorchlování
 • CSCH-126 – silikonový obal chránící fotoaparát před odřením a nárazy
 • PT-058 – podvodní pouzdro vodotěsné do 45 metrů pod hladinou

S Li-ion akumulátorem LI-92B by na jedno nabití mělo být možné pořídit 340 snímků. Kompakt se bude prodávat ve dvou barevných variantách, černé a červené, od června za cenu 449 USD, oficiální cena pro ČR zatím nebyla určena.

Témata článku: Technika, Kompaktní fotoaparáty, Olympus

Určitě si přečtěte

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Model Sony A7 byl prvním kompaktním fotoaparátem s výměnou optikou osazeným plnoformátovým snímačem. My jsme pro vás otestovali jeho následovníka – bezzrcadlovku Sony A7 II.

60 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

23 Helena Vyplelová

Jak na mobilní Instagram v počítači

Jak na mobilní Instagram v počítači

Instagram je vyvinut speciálně pro operační systémy přenosných chytrých zařízení. Existují však způsoby, jak limity operačního systému obejít a s aplikací plnohodnotně pracovat i v počítači.

9 Helena Vyplelová

10 tipů, které vás naučí, jak fotit ohňostroje

10 tipů, které vás naučí, jak fotit ohňostroje

Focení ohňostrojů není pro každého. Vyžaduje trpělivost a do značné míry také ovládnutí fotografické techniky, s níž se nesžije každý. S našimi radami byste to ale mohli zvládnout.

29 Jan Homola

Nová bezzrcadlovka Canon EOS RP bude uvedena v průběhu února

Nová bezzrcadlovka Canon EOS RP bude uvedena v průběhu února

Velká očekávání má fotografický svět od připravovaného veletrhu CP+ v Japonsku. Vedle mnoha dalších novinek bychom se totiž měli dočkat také nové plnoformátové bezzrcadlovky Canon EOS řady R a také několika nových objektivů RF.

19 Petr Březina

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Bezzrcadlovky jsou skladné a výkonné fotoaparáty s možností výměny objektivu podle fotografické situace. Připravili jsme přehled nejlepších bezzrcadlovek, které stojí za zvážení.

35 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Proč s sebou nosit mobil a digitál, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

26 Petr Březina

Aby byl sníh bílý: Tipy pro zimní fotografování

Aby byl sníh bílý: Tipy pro zimní fotografování

Každé roční období je pro fotografa výzvou. Nejinak je tomu v zimě, kdy máte možnost zaznamenat originální scény.

3 Karel Horký