DIGIarena.e15.cz

Ovládněte svůj kanón

Tipy, návody a triky pro zrcadlovku Canon EOS 400D slibuje kniha se stejným názvem. Opravdu stojí za to ji koupit? Přinese vám nové informace a usnadní práci?

Digitální zrcadlovka Canon EOS 400D patří mezi jedny z nejrozšířenějších amatérských modelů společně s předchůdci EOS 300D a EOS 350D. V současné době je již na trhu novější model, a to EOS 450D, který nabídne ve srovnání s čtyřstovkou vyšší rozlišení snímače, větší displej a také funkci živého náhledu. Nic to však nemění na faktu, že koncept amatérského těla byl zachován, a tak může recenzovaná kniha posloužit velmi dobře i majitelům nového modelu EOS 450D.

Úplný název knihy – Canon EOS 400D Tipy, návody a inspirace pro digitální zrcadlovku – dává tušit, že se autorka zabývá komplexně nejen popisem ovládání a práce s fotoaparátem, ale částečně také teorií fotografování zrcadlovkou obecně.

Klepněte pro větší obrázek

Stran zpracování je kniha na dobré úrovni, z části lepená a z části šitá vazba je kvalitně provedená a i při větším rozevření stran nehrozí její poškození a následné vypadávání listů. Obálka by sice mohla být z tvrdšího papíru avšak i použité řešení je bezproblémové. Výběr křídového papíru pro strany knihy byl vhodnou volbou, zejména z důvodu množství doprovodných fotografií.

Ne všechny snímky jsou však kvalitativně na výši, netýká se to jejich obsahu ale formy. Bohužel u velké části snímků je vidět tiskový rastr a to i při běžném prohlížení. Sazba na dva sloupce je přehledná a společně s informačními boxíky a tabulkami usnadňuje celkovou orientaci v obsahu knihy a jednotlivých kapitolách.

Celkem je kniha rozdělena do tří tematicky členěných částí a celkově pak do osmi kapitol. První část se věnuje výhradně ovládání fotoaparátu a je rozložena do dvou kapitol – podrobné seznámení s digitálem a jeho nastavení a práce v terénu.

Druhá část knihy se věnuje již samotné technice fotografování (kapitoly Základy fotografie a Role světla). Technický koutek je zastoupen kapitolou vše ohledně objektivů a pro tvůrčí fotografy jsou připraveny základy kompozice a rady pro tvorbu fotografií, závěrečná kapitola shrnuje práci s digitálními daty a zmiňuje také konverzi formátu RAW.

Poznej svůj digitál

Nejen pro úplné začátečníky ale i pro ostřílené fototografy je přechod na nový aparát ( navíc je-li nově digitální) vždycky zkouškou trpělivosti a technického talentu. Úvodní kapitola proto seznamuje čtenáře se všemi ovládacími prvky fotoaparátu včetně popisu nastavení.

Autorka probrala prakticky všechny důležité funkce od nastavení vyvážení bílé, přes volbu rozlišení a komprese snímků až po případnu volbu některého z přednastavených stylů (standardní, portrét, krajina...). Ve většině případů a samozřejmě okud je to možné, jsou k textu připojeny i demonstrativní snímky, na kterých je velmi dobře vidět popisovaný rozdíl v nastavení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Ukázka z knihy

Druhá kapitola, jak již bylo zmíněno, se věnuje pokročilejší práci se zrcadlovkou a dalo by se říci, že bude stěžejní částí knihy pro ty uživatele, kteří nemají zkušenosti s pokročilými expozičními režimy, nastavením typu měření expozice, ostření apod. Pokročilejší fotografové si v této kapitole osvěži již poznané a dozví se nové informace o specifických funkcích EOSu 400D, jako je například režim Automatické nastavení hloubky ostrosti. Menším nedostatkem je v této kapitole absence ikon, které se při nastavení zobrazují na displeji, například při výběru režimu měření jsou k dipozici čtyři ikony, které ve srovnání s konkurenčním Nikonem, ač vypadají podobně, znamenají něco jiného.

Fotografie od základů

Další část knihy je věnována základům fotografie tj. vysvětlení principu expozice, pojmů jako je expoziční čas, citlivost, clona. Bohužel clona je v tomto případě přeložena jako intenzita, respektive autorka pracuje s pojmem clona v souvislosti s pojmem intenzita, který pravděpodobně v anglickém originále znamená světelnost. Dobře je vysvětlen vliv clony (hloubka ostrosti) i času na výsledný snímek. ke konci kapitoly je rozebrána i expoziční řada.

Ve čtvrté kapitole najdete obecné informace o světle, jeho měření a různých typech osvětlení. Praktický je popis vlivu typu oosvětlení na výslednou fotografii včetně ukázky.

Kapitola pátá je věnována popisu typů objektivů obecně a pak také konkrétně v podobě objektivů systému EOS. Vysvětlen je také crop faktor u digitálních zrcadlovek. Osobně mi přijde tato kapitola poněkud nevhdně umístěná, mnohem lépe by zapadla do první části knihy, která se věnuje EOSu 400D po stránce technických specifikací a popisu práce. V části o základech fotografování pak působí tato kapitola poněkud vytržená z kontextu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Ukázka z knihy

V následujících dvou kapitolách najde čtenář základní rady ke kompozici a v nejobsáhlejší sedmé kapitole pak charakteristiku jednotlivých fotografických žánrů, které jsou samozřejmě doplněny ilustračními snímky ale především však radami jak nastavit v daní situaci fotoaparát, na co se zaměřit a na co si dát pozor.

Osmá a poslední kapitola vám poradí jak stáhnout snímky do počítače, jak konvertovat RAW data v programu dodávaním spolu s fotoaparátem a v neposední řadě je pamatováno i na aktualizace firmwaru zrcadlovky a jejich instalaci.

Nejen Canonem živ je fotograf

Kniha Canon EOS 400D je vhodným učebním materiálem především pro uživatele, kteří si koupili EOS 400D jako svoji první zrcadlovku. V první části knihy najdou dostatek informací k ovládání a práci s fotoaparátem včetně popisu expozičních režimů a jejich specifik.

První částí knihy (první dvě kapitoly) však specializace na Canon EOS 400D prakticky končí. Druhá čáat knihy je obecně zaměřena na fotografování, práci s clonou, světlem citlivostí apod. Základy kompozice a popis jednotlivých fotograficých žánrů pak také obstojí samostatně bez provázání na konkrétní model fotoaparátu. Pokud se tedy dostane kniha do rukou majitela jiné zrcadlovky než je Canon, pak má také co říci a její přečtení může být přínosem.

Nedostatkem je podle subjektivního hodnocení nevhodně začleněná kapitola o objektivech, která mírně narušuje tematiku fotografování. Také absence některých nákresů či konkrétních ikonek by jistě napomohla lepší orientaci při práci s fotoaparátem. Poměrně malý prostor je také věnován vysvětlení principu snímání do formátu RAW a jeho výhod. Autorka se omezila pouze na konstatování, že tenti formát existuje a jeh editace a prohlížení je možné pouze ve speciálních programech, v závěru knihy je pak stručný popis konverze ve firemním programu Digital Photo Professional.

Ukázkovou kapitolu ve formátu pdf si můžete stáhnout zde.

Základní informace:

  • název: Canon EOS 400D Tipy, návody a inspirace ro digitální zrcadlovku
  • autor: Charlotte K. Lowrie
  • překlad: Radim Pekárek, Lenka Košařová
  • vydavatel: Computer Press
  • rozsah: 272 barevných stran
  • doporučená cena: 497 Kč

Podrobné informace o knize najdete v online katalogu knih.

Věříme, že i na DIGIareně se budete s recenzemi knih setkávat častěji. I když to povětšinou budou knihy z nabídky Computer Pressu, nemusíte se obávat zcela neobjektivního protežování našich titulů. Pokud objevíme v knize zásadní nedostatky či chyby, určitě na ně upozorníme, abyste nekupovali zajíce v pytli.

Další článek
celkem 12 komentářů

Nejnovější komentáře

...dává tušit, že se autorka zabývá komplexn… Marek 13. 9. 2008, 18:31
KVALITA x KVANTITA gajdost 29. 6. 2008, 09:39
Re: Smysl recenze, aneb zvytecne ztraceny ca… koki 23. 6. 2008, 23:08
Re: Smysl recenze, aneb zvytecne ztraceny ca… MD 23. 6. 2008, 11:39
Re: Smysl recenze, aneb zvytecne ztraceny ca… Juraj Ďurech 23. 6. 2008, 10:13

Další podobné články

Jak ovlivňují fotografie lidskou psychiku?

Jak ovlivňují fotografie lidskou psychiku?

Fotografie týdne: Zkáza vzducholodi Hindenburg

Fotografie týdne: Zkáza vzducholodi Hindenburg

Do našeho jazyka, myšlení i vnímání světa se snadno dostávají schémata, která jsou v počátku drobná a nevinná, ale mohou se významně rozšířit, až přestanou plnit svůj původní účel a stanou se něčím přetíženým a deformujícím svět.

Zanikne práce fotoreportéra vinou technologického pokroku?

Zanikne práce fotoreportéra vinou technologického pokroku?

V poslední době mnoho světových prestižních deníků a časopisů rozvázalo pracovní poměr se svými fotožurnalisty, v tom lepším případě jim bývalí zaměstnavatelé nabídli externí spolupráci

Fotografie týdne: Báječní muži na létajících strojích

Fotografie týdne: Báječní muži na létajících strojích

Martin Heidegger navrhuje, abychom slovo pravda nahradili výrazem neskrytost. Pravda je něco, co je daného a neměnného, co buď je anebo není, je něčím statickým a stabilním. Pravda je věcí mezi věcmi. Je shodou rozumu a věci samotné.

Fotografie týdne: Mít k sobě blíž aneb nejen o prostoru

Fotografie týdne: Mít k sobě blíž aneb nejen o prostoru

Doba vánoční sice ztratila v našich zeměpisných souřadnicích charakter sakrálního slavení, takže ne všechny dimenze oslav narození Ježíše v Betlémě jsou nám pochopitelné nebo snadno dostupné.

Jak ukrást fotovybavení za 50 000 USD během 53 sekund?

Jak ukrást fotovybavení za 50 000 USD během 53 sekund?

50. výročí vzniku unikátní fotografie „Východ Země“

50. výročí vzniku unikátní fotografie „Východ Země“

Fotografie týdne – v síti a o síti

Fotografie týdne – v síti a o síti

Co je to síť? Pro většinu lidí se pod tímto slovem skrývá zřejmě nástroj, kterým se chytají ryby. Možná nejbližším dostupným synonymem by mohlo být vězení, ale i to má jiný nádech. Ve vězení lze pobývat, žít, zakoušet vlastní vnitřní svobodu, byť třeba tak expresivně uchopovanou jako u Ivana Jirouse a jeho básní.


Zkáza vzducholodi Hindenburg Autor: Kostka Miloš