DIGIarena.e15.cz

Ovoce a zelenina do vody vhozená

Rádi experimentujete s nasvícením a chtěli byste zkusit něco zajímavého? Ukážeme vám jak na podvodní „produktovky“.

Fotografie ovoce a zeleniny padající do vody jsou častým námětem reklam, kde je třeba propagovat čerstvost, zdraví, barvu a chuť. Tahle fotografická disciplína není vyhrazena jen profesionálům. O podobnou reklamní fotografii se můžeme pokusit i my, amatéři. Bude k tomu potřebovat několik propriet a pomůcek, produkty, které chceme „prodat“, a pochopitelně naši fotovýbavu.

Jaký předmět ponořit do kapaliny?

Budeme potřebovat průhlednou nádobu s vodou, do které vhodíme fotografované předměty. Ideální volbou je jistě akvárium. Jeho rozměr není nijak podstatný, ostatně málokdo z nás má doma akvária různých velikostí. Připravíme si alobal a průsvitný (pauzovací) papír na odrazy a rozptyl světla a papír nebo textilii na vytvoření pozadí.

Podmínkou úspěšného fotografovaní je stativ a dálkově odpalitelný blesk, ideálně dva blesky. Vystačíme si i s obyčejnými odpalovači, spínajícími středovým kontaktem, protože budeme fotit s manuálním nastavením intenzity záblesků. Zrcadlovka opatřena funkcí živého náhledu bude přínosem, avšak tento experiment lze nafotit s jakýmkoliv fotoaparátem schopným odpálit externí blesk. Objektiv můžeme použít dle libosti, osvědčila se ohniska do 50 mm. Nepostradatelná bude dálková spoušť. Použít lze jak infra-spoušť, tak kabelovou. Důležité je, aby měla minimální respektive žádné zpoždění, abychom exponovali v pravý čas. Rozhodně nezapomene fotografovat ve formátu RAW. Naše díla budou potřebovat poměrně výrazné úpravy v počítači.

Zbývá nám pouze připravit předměty, které budeme fotografovat. Ovoce a zelenina jsou klasickými kandidáty, ale lze použít vše, co vám přijde na mysl, vejde se do akvária a čemu nevadí voda.

Klepněte pro větší obrázek 
Kandidáti na podvodní „produktovky“

Příprava pracoviště

Vodu z vodovodu nemusíme nijak upravovat či filtrovat. Je čistá, ale obsahuje rozpuštěný vzduch, který se postupně uvolňuje ve formě bublinek. Vodu je nutné nechat několik hodin „odstát“ v akváriu, aby všechen vzduch vyprchal. Zbylé bublinky, usazené na stěnách akvária, je lépe odstranit mechanicky než softwarově. Ideálním pomocníkem pro jejich odstranění je magnetický čistič akvárií. Pokud vytahujeme akvárium ze sklepa či půdy, musíme počítat s časovým prostojem. Nalitá voda bude mít jinou teplotu než skla akvária a na jeho vnějším povrchu bude docházet k nežádoucí kondenzaci.

Akváriu vytvoříme pozadí. Materiál a barvu zvolíme dle libosti, velice se mi osvědčila klasická černá. Vhodně si rozložíme stativ s fotoaparátem. Vedle bočních stěn akvária umístíme blesky tak, aby hlavou mířily dovnitř. Blesky propojíme a synchronizujeme. Pokud máme pouze jeden záblesk, protilehlou stranu akvária potáhneme alobalem jako odraznou deskou nebo přiložíme zrcadlo. Odrazem docílíme přibližně rovnoměrného osvícení předmětu. Pro změkčení ostrého světla blesku vytvoříme difuzor z pauzovací papíru nebo použijeme rozptylnou desku. Blesk(y) doporučuji ochránit před stříkající vodou. Třeba zabalením do mikrotenového sáčku. Při vhazování předmětů do akvária bude kolem mokro.

Nastavujeme techniku

Nevyhneme se experimentu, protože podmínky fotografování i technika budou fotograf od fotografa různé. Své tipy omezím na nutné minimum, jelikož ve hře je množství faktorů (velikost akvária, směrné číslo blesku, případné filtry pro změkčování světla, barva pozadí). Šum je nepřítelem na každé frontě, a tak použijeme základní citlivost senzoru. Expoziční čas nastavíme na nejmenší hodnotu, kterou nám synchronizace závěrky s bleskem dovolí. Obvyklé jsou časy 1/200 či 1/250. Clonu nastavte dle vašich zkušeností – každý objektiv má svůj „vrchol“ ostrosti při jiném clonovém čísle. Obecně bych doporučit clonit mezi F8 až F13.

Správné ostření je jeden z nejdůležitějších předpokladů dobré produktové fotografie. Zvolíme si nejlbližší „rovinu“ v níž budeme předměty vhazovat do vody. V této rovině vložíme kolmo do vody nějaký předmět, na který bude autofokus schopný zaostřit. Jakmile nám automatika přístroje zaostří, přepneme fotoaparát do režimu manuálního ostření a polohu fotoaparátu a místo vhazování předmětů do vody už neměníme.
 
Do jisté míry nám pomůže polarizační filtr. Nalezení polohy natočení, v které dostáváme nejlepší výsledky, je na vás.

Jak nastavit intenzitu záblesků? Neexistuje obecný návod jak blesky nastavit a je třeba postupovat metodou pokus-omyl. Vyplatí se některý z fotografovaných předmětů fixovat pod vodu pomocí závěsu. Pokud se nám zdá expozice i nasvícení ideální, můžeme se pustit do samotného topení objektů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Podvodní „miniateliér“

Mokrá část experimentu

Vhodit předmět do vody tak, aby voda pěkně stříkala a stisknout spoušť v okamžiku, je předmět těsně pod hladinou, je otázkou cviku a náhody. Nezbývá, než zkoušet a zkoušet. Použít větší akvárium, rozšířit ohnisko a zvětšit si záběr není dobré řešení. Pozdějším výřezem přijdeme o rozlišení fotografie, kvalitu výstupu a v neposlední řadě – při vytahování „utopenců“ budeme muset nořit ruku hloub do vody.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Voda bude opravdu všude

Suchá část experimentu

Spočívá v softwarovém vyladění snímku. Potřebné úpravy popíši v bodech, postup je patrný z přiložených snímků.

1) Vyvoláme fotografii z RAWu.
2) Upravíme úrovně – nastavíme úroveň černé tak, abychom mohli retušovat bubliny.
3) Magnetickým lasem vybereme objekt jehož se nechceme štětcem dotknout a invertujeme výběr.
4) Vezmeme černý štětec a „zamalujeme“ všechny nehodící se bublinky.
5) Provedeme finální úpravy snímku.

Ukázkový postup editace fotografií:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikostmax. velikost
Úprava pozadí | Ořez fotografie | Výsledek

Galerie ukázkových fotografií

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikostmax. velikost | max. velikost

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

 

Další článekSouvisející články


celkem 14 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: pekny clanek Rudi 21. 3. 2009, 19:30
Jahody Libb 18. 3. 2009, 21:13
Casio EX-FC100 Lord Mystic 18. 3. 2009, 11:37
pekny clanek michal 18. 3. 2009, 09:45
Re: Tento clanok len v "modrom" je aj tu Karel 18. 3. 2009, 09:28

Další podobné články

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Vinou tmavé srsti se většina domácích zvířat fotografuje značně obtížně. Výsledná fotka totiž často vychází jako tmavá šmouha a to obzvláště, pokud je fotografujete mobilem nebo levným kompaktem. Poradíme, jak dosáhnout lepších výsledků

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

Každý máme své berličky, o které se při nejrůznějších aktivitách můžeme opřít. A mezi takové činnosti patří také fotografování. Jaké příslušenství vám ušetří čas a ulehčí fotografickou práci?

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple vydal pět nových videí, která učí uživatele iPhonu X kreativní fotografii. Všechny spoty jsou protknuty tématikou právě probíhajícího mistroství světa ve fotbale. Všechny tipy jsou stejně dobře použitelné i pro jiné modely značky.

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Začíná léto, čas dovolených, odpočinku a také spousty cestovních zážitků. S tím vším je spojené samozřejmě kromě relaxu, i zachycení vzpomínek pomocí fotek nebo videí. Ne vždy se však podaří udělat video líbivé a zábavné.

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

Kočky jsou úžasná a zábavná stvoření. V jistých ohledech ale může být jejich fotografování více než složité. Těchto pět užitečných tipů pomůže zachytit kočky o něco snadněji.

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Snímek ploché krajiny bez hloubky, obrovský nos a malinké uši fotografované osoby... S takovými záběry už jste se určitě nejednou setkali. Jak tyto deformace vznikají a kdo za ně může?

5 nejčastějších komunikačních omylů při fotografování portrétů

5 nejčastějších komunikačních omylů při fotografování portrétů

Udělat kvalitní portrétní fotografie vyžaduje spoustu profesních zkušeností, nejen fotografických, ale i psychologických. Chcete-li dostáhnout dokonalého portrétu, je velmi důležitá i správná komunikace i s focenou osobou.

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Léto se blíží a spousta z vás se jistě chystá na zahraniční dovolené. Nejpohodlnějším a nejrychlejším dopravním prostředkem je zajisté letadlo. Při letecké přepravě elektroniky je však třeba počítat s různými bezpečnostními omezeními.