DIGIarena.e15.cz

Panasonic Lumix DMC-GH3 – nebezpečný soupeř

Seznam kapitol
Panasonic Lumix DMC-GH3 patří k tomu nejvyššímu, co kategorie bezzrcadlovek nabízí. Snaží se být vážnou konkurencí pro každou APS-C zrcadlovku.

Novinka ze stáje Panasonic je už na první pohled velmi ambiciózní fotoaparát. Magnéziové tělo utěsněné proti prachu a nepřízni počasí, spousta ovládacích prvků, velikost menší zrcadlovky, to vše za odvážně nastavenou zaváděcí cenu kolem 30 000 Kč pouze za tělo.

Silná dvojice

Model GH3 jsme na test dostali spolu se zoomem Panasonic Lumix G X 12-35mm F2.8 ASPH Power OIS. Dohromady tvoří po všech stránkách nadstandardní komplet. Nemusíte se s ním příliš bát rozmarů počasí – také objektiv je utěsněn proti prachu a dešti. Zaujme i dokonalé řemeslné zpracování bez jakékoliv zbytečné vůle a s dokonale hladkým chodem zoomovacího kroužku – podobnou kvalitu nabízí třeba Canon až v profesionální kategorii L. Nadstandardní jsou ovšem také rozměry a cena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lumix GH-3 a jeho magnéziové šasi

Samotné tělo GH3 váží 550 g, objektiv přidá dalších 305 g. Například tělo Nikonu D5200 váží 555 g, tedy prakticky stejně, kombinace s malým setovým objektivem by byla ve srovnání s Panasonikem dokonce lehčí. A pak je tu ještě ten omračující údaj o ceně: zmíněná dvojice Panasoniku přijde oficiálně na necelých 55 000 Kč v případě setu s objektivem 14–140 mm je doporučená cena přibližně 45 000 Kč.

Je vcelku jasné, že nechce konkurovat začátečnickým modelům zrcadlovek. Chce být vážným soupeřem pro nejvyšší, „poloprofesionální“ modely APS-C zrcadlovek. Právě těm se vyrovná cenou, koncepcí ovládání i odolností, a právě oproti nim nabízí výrazně menší rozměry i hmotnost. Možná bych mohl na úvod poznamenat, že v některých směrech tyto zrcadlovky předčí, kdežto v jiných jen ukazuje, kudy by v budoucnosti mohla vést cesta. A teď už podrobněji.

Klepněte pro větší obrázek 
Vestavěný blesk nesmí chybět

Pro citlivé duše

Tělo GH3 je vybaveno poměrně velkým, ale spíše krátkým gripem (byť ve srovnání s předchůdcem výrazně prodlouženým), takže, vzhledem k vysoké hmotnosti, jsem neměl pocit dokonale pohodlného držení. V menších rukou by fotoaparát asi seděl lépe. Kde se ovšem výrobce opravdu velmi snažil, to je počet různých ovládacích prvků.

 Klepněte pro větší obrázek
Horní strana je poseta ovladači

Například kromě hlavního kruhového voliče režimů najdete na horní straně ještě další podobně provedený volič pro přepínání mezi jednosnímkovým režimem, sériovým snímáním, samospouští a bracketingem. Hlavní volič samozřejmě nabízí všechny pokročilé režimy P, A, S, M, jedna pozice je vyhrazena pro scénické režimy a další tři slouží pro uložení uživatelských předvoleb.

Klepněte pro větší obrázek
Setová varianta s objektivem 14–140 mm

Vedle spouště najdete první otočný volič (jeden ze tří!) a tři tlačítka pro korekci expozice, vyvážení bílé a nastavení citlivosti. Tlačítka jsou ovšem dost titěrná, takže mi dělalo problém s přístrojem u oka nahmatat to správné pro nastavení citlivosti, přestože je odlišeno i výstupkem. Mít malé ruce je v případě GH3 velká výhoda. V blízkosti spouště najdete také jedno z pěti uživatelsky nastavitelných tlačítek Fn.

Dostáváme se na zadní stranu přístroje. Vpravo od displeje tu najdete další dva otočné voliče, dolní je kombinovaný s čtyřsměrovým ovladačem. Ze čtyř tlačítek jsou tři uživatelsky programovatelná, můžete jim přiřadit jednu z 36 funkcí. Přinejmenším Fn2 a Fn3 ale asi necháte tak, jak jsou, protože ve výchozím nastavení slouží pro přístup do rychlého menu a pro volbu zaostřovacích bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snímač standardu micro 4/3 je opravdu malý, zadní strana se za počet ovládacích prvků také nemusí stydět

Tlačítka i otočné voliče jsou v dosahu palce pravé ruky. S fotoaparátem u oka ale můžete pohodlně ovládat jen horní otočný volič, zbytek prvků je spíše pod dlaní a ovládat je palcem by znamenalo vytočit jej do velmi nepřirozené polohy. S dolním otočným voličem jsem měl problém dokonce i v natažených rukou. Částečně je velmi citivý, současně ale z jedné strany zapuštěný pod úroveň gripu, otáčení vyžaduje velký cit a tenký prst.

Pochvalu si Panasonic zaslouží za dvojici ovladačů vpravo od hledáčku, přepínač režimů autofokusu a videospoušť. Tedy hlavně za přepínač autofokusu, který ani u zrcadlovek podobné kategorie není úplnou samozřejmostí. Celkově na mě však ovládání GH3 působilo nedotaženým dojmem. Tlačítek a točítek je opravdu hodně, ale jejich funkce a provedení ještě nejsou optimálně promyšleny.

Kompozice bez omezení

Lumix GH3 ovšem nabízí také alternativní ovládání pomocí dotykového displeje. To je pohodlné, snadné, rychlé, zejména při volbě zaostřovacího bodu. Jen si musíte dát pozor, abyste bod náhodně neposunuli při přenášení přístroje v zapnutém stavu.

Klepněte pro větší obrázek 
Je libo autoportrét?

OLED displej je otočný, má rozlišení 614 000 bodů, což sice není rekord, ale pro bezproblémové komponování scény stačí. Jediný problém jsem zaznamenal při fotografování s přístrojem nad hlavou, kdy jsem displej pozoroval proti světlé obloze – pak na něm samozřejmě uvidíte jen málo, tak jako u jiných sebelepších fotoaparátů.

Fotografování s využitím otočného displeje je velmi pohodlné, snadno pořídíte snímky z neobvyklých úhlů pohledu (tedy jiných než z výšky očí). Kdo si ale koupí GH3, ten asi dává přednost fotoaparátům s hledáčkem. GH3 disponuje elektronickým OLED hledáčkem s rozlišením 1,7 miliónu bodů.

Klepněte pro větší obrázek
Otočný displej oceníte především při focení v neobvyklých pozicích

A hlavně: hledáček je veliký, obraz v něm přehledný, vcelku dobře můžete posoudit i správné zaostření. Jen je jeho velikosti asi dosaženo použitím extrémně silného okuláru, což má za následek, že musíte své oko přiblížit přesně na správné místo uprostřed, jinak uvidíte silně zkreslený a neostrý obraz.

Na to se ovšem dá rychle zvyknout. Hledáček je dobře použitelný i v šeru. Sice pak šumí, přesto ale nabízí dostatečně zřetelný obraz. Součástí přístroje je i WiFi modul, fotoaparát lze ovládat z telefonu vybaveného operačním systémem Android nebo iOS.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 36 komentářů

Nejnovější komentáře

> Mimochodem hloubka ostrosti navzdory pověr… Ganec 24. 8. 2013, 11:47
> Na čip s 36x větší plochou je pro stejnou … Ganec 24. 8. 2013, 11:43
S tebe by neměl můj profesor(skutečným ne al… Karol 24. 8. 2013, 10:53
stabilizátor starej_vul 23. 12. 2012, 09:43
Ja se ale vubec nebavil o drzeni, ktere je i… Petr Lunak 17. 12. 2012, 14:14

Další podobné články

Panasonic uvedl nový teleobjektiv 50–200 mm F2,8–4

Panasonic uvedl nový teleobjektiv 50–200 mm F2,8–4

Panasonic Lumix G9: našlapaný funkcemi (recenze)

Panasonic Lumix G9: našlapaný funkcemi (recenze)

Specifikace fotoaparátu slibují velmi dobrou výbavu pro pokročilé fotografy i milovníky videa. Namátkou jmenujme účinnou stabilizaci, 4K video, obrovský hledáček či široké možnosti uživatelské konfigurace přístroje. Jak si Lumix G9 vedl v našem testu?

V akci s EOSem 77D a objektivy 24 mm a 35 mm F2,8 macro

V akci s EOSem 77D a objektivy 24 mm a 35 mm F2,8 macro

Zvládne pevný objektiv s ohniskem 24 mm v kombinaci s APS-C snímačem „odpíchnout“ postavu od pozadí? A dokážete makroobjektivem s LED přisvětlením rozsvítit oči u portrétu?

Sony A7 III je na světě: s dobrou výbavou i zajímavou cenou

Sony A7 III je na světě: s dobrou výbavou i zajímavou cenou

Společnost Sony představila třetí generaci fullframe bezzrcadlovek pro pokročilé amatérské fotografy: s BSI snímačem, 4K videem, dotykovým displejem, inovovaným hybridním automatickým ostřením a prodlouženou výdrží baterie.

Novinky v Canonu – dvě zrcadlovky, bezzrcadlovka se 4K a chytrý blesk

Novinky v Canonu – dvě zrcadlovky, bezzrcadlovka se 4K a chytrý blesk

Canon představil trojici fotoaparátů určených začínajícím fotografům – základní model DSLR EOS 4000D, o píď pokročilejší EOS 2000D a zajímavou bezzrcadlovku EOS M50. Jako třešničku na dortu přidal Canon inteligentní blesk Speedlite 470EX-AI.

Fujifilm chystá aktualizace firmwaru fotoaparátů řady X

Fujifilm chystá aktualizace firmwaru fotoaparátů řady X

Aktualizace, týkající se čtyř modelů fotoaparátů – trojice APS-C bezzrcadlovek řady X a středoformátového Fuji GFX 50S, přinesou např. podporu nových objektivů, inovovaný AF algoritmus či funkci Focus Bracketing.

Fujifilm představil novou vlajkovou loď X-H1 a dvojici video zoomů

Fujifilm představil novou vlajkovou loď X-H1 a dvojici video zoomů

Fotoaparát je tentokrát vyladěn nejen pro kvalitní statickou fotografii, ale i pro pokročilé natáčení videa. Současně oznámil dvojici video objektivů Fujinon MKX 18–55 T2,9 a MKX 50–135 T2,9.

Panasonic uvádí: kompaktní ultrazoom TZ200 a malá bezzrcadlovka GX9

Panasonic uvádí: kompaktní ultrazoom TZ200 a malá bezzrcadlovka GX9

Kapesní ultrazoom Panasonic Lumix TZ200 dostal do vínku nový objektiv se širším ohniskovým rozsahem, zatímco bezzrcadlovka Lumix GX9 přichází s inovovaným snímačem a novým mechanismem závěrky. To však není vše…