DIGIarena.e15.cz

Panasonic Lumix DMC LF 1: V malém těle velký duch

Seznam kapitol
Ultrazoom v miniaturním těle, chytrý jako mobil, výkonný jako profikompakt… a jako bonus hledáček. To vše je Panasonic Lumix LF 1. Čím se liší od sesterské modelové řady LX a komu je vlastně určen?

Na první pohled vás zaujmou nepatrné rozměry fotoaparátu. Jestli je nějaký fotoaparát opravdu kapesní, jak se s oblibou uvádí v tiskových zprávách, pak je to právě LF 1. Redukce velikosti aparátu ovšem nemá vliv na jeho funkčnost a vybavenost.

Snímky lze ukládat do surového formátu RAW, na těle je k dispozici dostatek ovládacích prvků a navíc vás čekají dva bonusy, které se dle tradičních měřítek s „kapesností“ příliš neslučují: elektronický hledáček (EVF) a objektiv s širokým rozsahem ohnisek 28–200 mm (v přepočtu na kinofilm).

Klepněte pro větší obrázek

Právě těmito vlastnostmi, tedy přítomností EVF a objektivem se Panasonic LF 1 odlišuje od LX 7; velikost a typ snímače jsou u obou modelů totožné. Aby však nedošlo k mýlce, Panasonic Lumix LX 7 je i nadále vlajkovou lodí kompaktů Lumix, a to hlavně díky podstatně lepší světelnosti objektivu (F1,4–2,3) a možnosti připojení externího příslušenství.

Klepněte pro větší obrázek 
Krom černého provedení bude k dispozici i bílá barva těla

Panasonic Lumix LF 1 nemá být tedy přímou konkurencí LX7. To, že míří na poněkud jinou klientelu, dokládá fakt, že podporuje wi-fi, včetně funkce NFC (pouhým dotekem se fotoaparát propojí s chytrým telefonem nebo tabletem) a nabízí možnost postprodukce přímo ve fotoaparátu… Začněme však od píky.

Placka je In

Na rozdíl od retro vzhledu řady LX vsadili vývojáři LF 1 na jednoduchý design, s jakým se dnes setkáme např. u Nikonu 1 nebo u Sony CyberShot RX100. Na jemně zaoblené, ploché krabičce nenajdete jediný náznak gripu, což ovšem vzhledem k velikosti a váze přístroje nikterak nevadí. Úchop je dostatečně jistý a navíc zezadu pojištěn gripem pro palec.

Klepněte pro větší obrázek 

Z přední strany vystupuje pouze objektiv Leica DC Vario-Summicron s úctyhodným sedminásobným zoomem. Tubus je obemknut otočným prstencem, jímž můžete nastavovat různé expoziční parametry podle toho, který expoziční režim právě používáte: v iAuto zoomuje, v P ovládá citlivost, v M clonu atd.

Klepněte pro větší obrázek 
Prstencem kolem objektivu lze nastavovat expoziční parametry

Vedle objektivu je zabudován blesk. Kompaktnost přístroje si vyžádala jisté kompromisy. Jedním z nich je absence sáněk pro připojení externího blesku.

Klepněte pro větší obrázek 

Tlačítko umístěné zcela vpravo slouží k aktivaci přístroje. Kolem stříbrné spouště je obtočen zoomovací kroužek. Kruhový volič nabízí klasickou nabídku foto režimů – inteligentní automatiku (iAuto), programovou automatiku (P), prioritu clony (A), prioritu času (S) a manuální režim (M), k tomu dvě uživatelská nastavení C1 a C2, režim Panorama, Scénický režim a Kreativní režim. Mezi EVF a kruhovým voličem je strategicky - nehrozí jeho zastínění rukou – zabudován mikrofon pro zachycení stereo nahrávek.

Klepněte pro větší obrázek 
Nabídka scénických režimů

Hledáček jako výhra?

Hledáček zcela vlevo je nikoli průhledový jako u většiny konkurentů (např. Nikon Coolpix P330, Canon PowerShot G15), ale elektronický, tzn. pokrývá 100 % snímané scény a zobrazuje navíc informace o expozici. Ale! Velikost (0,2“) a rozlišení hledáčku jsou žalostně malé. Nelze ho též aktivovat zároveň s displejem, k přepínání slouží tlačítko LVF (viz foto níže).

LCD na zadní straně je navíc natolik kvalitní, že se na něj lze spolehnout i na ostrém poledním slunci. Použitelnost hledáčku je proto velkým otazníkem, zvláště vezmeme-li v úvahu, že máme k dispozici mnohonásobně komfortnější a detailnější náhled na LCD.

Klepněte pro větší obrázek
Vedle výše zmíněného tlačítka LVF se nachází tlačítko WIFI, jímž se aktivuje bezdrátové spojení.

Pod červeně označenou video-spouští, která je umístěna vedle gripu na palec, se nachází programovatelné tlačítko Fn a tlačítko pro vstup do režimu prohlížení. V továrním nastavení Fn nabízí průvodce kompozicí (poměrně netradiční vychytávka, ale velmi poučná), nejspíš však budete vybírat z funkcí, jako je oblast/režim ostření, histogram, kvalita obrazu, měření expozice atd.

Otočný/směrový volič skrývá obvyklou nabídku: korekce expozice v krocích po 1/3 EV, režim blesku, samospoušť/sériové snímání, aktivace makro režimu; prostřední potvrzovací tlačítko je zároveň vstupem do Menu.

Klepněte pro větší obrázek
Informace o nastavení fotoaparátu při snímání v režimu programové automatiky

Zmáčknutím DISP. zobrazíte informace o nastavení expozice pořízeného snímku. Do popelnice můžete v režimu prohlížení zahodit nepovedené snímky, v režimu focení tímtéž tlačítkem aktivujete Q.Menu (Rychlé Menu), kde lze nastavit klíčové vlastnosti expozice (např. poměr stran, rozlišení, citlivost, vyvážení bílé).

Klepněte pro větší obrázek 

Na pravoboku najdete vstupy pro HDMI a USB. Přes USB kabel se fotoaparát také nabíjí – buď ze sítě, nebo přes počítač. Akumulátor a paměťová karta se vkládá zespodu aparátu, nezbytností je taktéž závit na stativ.

Klepněte pro větší obrázek
Obsah balení: Návod, USB kabel, AC adaptér, poutko, CD-ROM (PHOTOfunSTUDIO 9.2 AE, FullHD Video Editor LoiLoScope)
Další kapitola
Seznam kapitol


Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

Zeiss představuje nový manuální objektiv Milvus 25 mm F1,4

Zeiss představuje nový manuální objektiv Milvus 25 mm F1,4

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Oznámení nového fotoaparátu značky Yashica, a ještě ke všemu digitálního, bylo avizováno několik měsíců dopředu. Inu, dočkali jsme se. Yashica představila velmi netradiční produkt, který sice je digitální, ale tak trochu i není…

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon představil třetí generaci kompaktního fotoaparátu G1X – tentokrát nedošlo pouze na kosmetické změny. V zásadě nás čeká zcela nový fotoaparát, který se designem blíží dříve uvedeným modelům řady G.

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

Ačkoli je digitální bezzrcadlovka Sony A6500 na trhu již nějaký pátek, do testu se nám ji podařilo získat až nyní. V rychlosti jsme vyzkoušeli schopnosti tohoto aparátu v terénu, na detailní recenzi se můžete těšit v brzkých dnech.

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

Práší se vám doma na kinofilmový fotoaparát jen proto, že vám focení na film připadá náročné a zdlouhavé, ve srovnání s digitálem neefektivní? Potom by vás mohl zaujmout italský projekt I’m Back™, který promění váš analog v digitál.