DIGIarena.e15.cz

Panasonic Lumix DMC-TZ10: test digitálního kompaktu

Seznam kapitol
Fotografie, video a GPS hezky pohromadě – v jednom přístroji, novém malém ultrazoomu oblíbené řady TZ. Jak obstál v testu?

Je to už čtyři roky, co byl představen první model „tézetkové“ řady – bezhledáčkový kompaktní ultrazoom TZ1. Tehdy to byla ohromná novinka, která odstartovala novou éru. Do té doby nebyly kvalitní ultrazoomové fotoaparáty tak malé - a kdo by nechtěl mít v těle kompaktní „krabičky“ desetinásobný zoom – navíc s objektivem od Leicy? Ten byl u pětimegapixelové TZ1 desetinásobný, s počátečním ohniskem 35 mm. Už druhý model šestimegapixelový Lumix TZ2 představil optiku s rozsahem od širokých 28 mm po 280 mm.

Panasonic Lumix DMC-TZ10 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Další generace se využívala stejnou osvědčenou a oblíbenou optiku. Minulý rok se pak objevily fotoaparáty s extra širokým ohniskem 25 mm a 12násobným zoomem – a při těchto parametrech se zůstalo i tento rok. V průběhu času se hlavně navyšovalo samozřejmě rozlišení snímačea také videosekvencí, které byly vždy mezi nejlepšími.

Nová TZ „desítka“ má na snímači nyní přes 12 Mpx a video zvládá s rozlišením 1 280 × 720 při 30 sn./s – a co je hlavní – se stereo zvukem. Pojďme se na tento fotoaparát podívat o něco podrobněji.

Základní parametry:

 • snímač: 1/2,33", CCD 14,5 Mpx (celkem)/12,1 Mpx (efektivně)
 • citlivost snímače (ekv.ISO): auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600 (režim Vysoká citlivost až iSO 6400)
 • manuální nastavení: clona, expoziční čas, typ měření expozice, citlivost, typ ostření, vyvážení bílé, korekce expozice, barevný tón, kontrast, sytost
 • stabilizace obrazu: ano
 • maximální rozlišení a formát: 4 000 × 3 000 px (formát 4:3), 4 176 × 2 784 (formát 3:2), 4 320 × 2 432 (formát 16:9),
 • video 1 280 × 720 při 30 sn./s, stereo zvuk
 • paměťová karta: SD, SDHC ,SDXC
 • interní paměť: 15 MB objektiv: 25–300 mm, F3,3–4,9
 • displej: LCD, úhlopříčka 7,6 cm, 460 tis. px
 • hledáček: není napájení: Li-Ion akumulátor (895 mAh)
 • rozměry (š×v×h): 103 × 60 × 33 mm
 • hmotnost s akumulátorem: 218 g
 • příslušenství v balení: nabíječka, blok baterie, schránka baterie, AV kabel, USB kabel, napájecí kabel, poutko, návod na CD
 • cena orientační: 10 000 Kč

S poctivostí

U modelu TZ10 je použito skoro stejné tělo jako předchozí modely TZ7 a TZ6. Myslím, že nebyl důvod pro výraznější změny. Jediným rozdílem je jiné uspořádání ovladačů horní strany: vypínač je nyní u pravého okraje, jeho místo zaujal otočný volič a spoušť se zoomovacím okružím se přesunula mezi ně.

Pro Panasonic je vždy důležité předvést se dobrou úrovní dílenského zpracování a za to má u mne jedničku – na rozdíl od mnoha jiných výrobců. Těla TZ6, TZ 7 i novinek TZ8 a TZ10 jsou kovová, velmi kompaktních rozměrů s hloubkou přibližně jen 3 cm. Vše lícuje jak má, tlačítka mají potřebnou tuhost. Kvalitně jsou provedena i spodní dvířka ukrývající akumulátor a kartu a také ta kryjící konektory pro HDMI video a USB. Poněkud subtilní je ale lamelové tenké krytí čočky objektivu, které se lehce rozevírá.

Klepněte pro větší obrázek

Ergonomie bývala lepší u starších modelů s větším gripem, u posledních modelů postrádám pohodlí držení, ale koneckonců jde o zvyk. Co je také trochu nepohodlné, tak posuvný přepínač do režimu přehrávání snímků – nemyslíte, že by bylo vhodnější tlačítko či místo na otočném voliči režimů jak tomu bylo dříve?

Bezhledáčková koncepce umožnila miniaturizaci těla, ale u počátečních modelů TZ řady jsme k ní ještě byli trochu kritičtí. Se zlepšováním displejů se situace brzy změnila. Jeden displej je totiž bohatě dostačující. Ten u TZ10 má totiž úhlopříčku 7,6 cm, rozlišení 460 tisíc pixelů, reálné barvy a překvapivě dobrou čitelnost na slunci.

Klepněte pro větší obrázek 
Fotoaparát lze pořídit i ve stříbrné, modré, červené a hnědé barvě
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát je na svou vybavenost velmi kompaktní a váží 218 g is akumulátorem a kartou.
Klepněte pro větší obrázek
Kovový závit je uprostřed spodní strany, vedle dvířka chrání slot pro SD karty
(i nejnovější SDXC a akumulátor)
Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko s červeným středem slouží k okamžitému spuštění nahrávání videosekvence,
tlačítko vlevo od něj - „exposure“ při fotografování může měnit clonu či expoziční čas

Zkracujeme, rozšiřujeme

Panasonic pravděpodobně mnohé velmi potěšil, že vyslyšel prosby o vybavení manuálními režimy. Skutečně, horní otočný volič zdobí dobře známá písmenka A, S, P a M. Musím ale ujasnit, jak to vypadá v praxi. Rozsah clon je poměrně dost úzký, max. Clona je 6,3 a vzhledem k malému snímači je tedy rozdíl hloubky ostrosti při různém nastavení clony stejně nezřetelný. Ostatně, automatiky jsem se u této řady nikdy nebála. Proč si focení neusnadnit.

Klepněte pro větší obrázek

TZ10 mimo scénických režimů používá tzv. systém iA inteligentní automatiky. Ten spojuje systémy automatického měření ISO, detekce tváře a dalších funkcí a dle charakteru scény se snaží určit optimální kreativní program. Automatika je opravdu rychlá a spolehlivá, včetně ostření na tváře. Funguje také funkce registrace a rozpoznání tváří včetně zobrazení zaregistrovaného jména. Snímky vynikají příjemnou sytější, ale reálnou barevností a korektní expozicí – i když někdy je lépe o 1/3 podexponovat.

Klepněte pro větší obrázek
Snímat můžete i v manuálním režimu či režimu priority clony či času expozice (M, A, S), na otočném voliči jsou k dispozici také scénické režimy či režimy s vlastním přednastavením.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
GPS modul na horní straně fotoaparátu potřebuje pro ideální příjem orientaci k obloze.

TZ10 - ohlašte polohu

Nejen při snímání, ale i po vyfocení je k dispozici řada funkcí. Snímky lze totiž kromě běžných režimů zobrazení včetně kalendáře či promítání s přechody zobrazovat i po kategoriích, tj. dle scénických režimů, ve kterých byly foceny. Kategorie slučují vždy několik scénických režimů - v portrétní kategorii tak je nejen Portrét, ale i režim pro autoportrét a režim Dítě (zobrazuje věk dítěte dle nastavení narození).

Nově je díky vestavěné GPS možné přehrávat snímky podle města či význačných bodů (například zámek, informační centrum, atd.), které přijímač GPS přiřadí do EXIF informací snímku. Díky nim můžete snímky také importovat přehledně do mapy.

GPS přijímač v tomto fotoparátu je poněkud pomalejší než běžné samostatné přijímače. Může být ponechán zapnutý, i při vypnutém fotoaparátu – výhodou je průběžná aktualizace polohy. Pokud GPS deaktivujete a budete jej zapínat před každým pořízením snímku, bude trvat určení polohy několik minut. Snímkům, které pořídíte ihned budou přiřazeny informace, které měl fotoaparát naposledy a které se ale můžou od těch aktuálních lišit. Zapnutý GPS přijímač však způsobuje značný úbytek energie akumulátoru, který na to svojí kapacitou vybaven zrovna není. Se zapnutou GPS zvládnul fotoaparát jen 190 snímků. A pro srovnání - pokud je GPS vypnutá, bude to až 300 snímků.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 26 komentářů

Nejnovější komentáře

Celkovo OK, chýba mi... Yco_ 18. 6. 2010, 12:45
Re: Fwd: Naprosta spokojenost neználek 31. 5. 2010, 17:46
Re: Fwd: Naprosta spokojenost bomik 28. 5. 2010, 11:08
Re: Spotreba GPS Vaclav 27. 5. 2010, 07:56
Re: Spotreba GPS Bob 27. 5. 2010, 00:54

Další podobné články

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

Canon EOS 6D Mk II – Evoluce pokračuje (test)

Canon EOS 6D Mk II – Evoluce pokračuje (test)

Nástupce EOSu 6D byl dlouho nedočkavě vyhlížen, odhady na fanouškovských webech slibovaly výrazně vylepšený autofokus, výklopný displej a 4k video spolu s fázovým ostřením na snímači.

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Instantní fotografie zažívá v posledních letech opětovný boom, především mezi mladšími uživateli. Dnes však převzala žezlo společnost Fujifilm se svojí řadou Instax. Poslední model Square SQ10 nově nabízí i možnost uložení digitální podoby snímku.

Panasonic aktualizoval firmware pro model GH-5

Panasonic aktualizoval firmware pro model GH-5

Vlajková loď bezzrcadlovek Panasonic – model GH-5 – dostala novou verzi firmwaru s označením 2.0. Ten by měl výrazně vylepšit celkový výkon fotoaparátu.

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Cinnac – aplikace v Tinder stylu, která vám poradí s výběrem nejlepší fotografie

Míváte-li problém, kterou fotografii z konkrétní série vybrat jako tu nejkvalitnější a nejlíbivější, aplikace Cinnac vám to poví. Ne tedy přesně ona, ale sami uživatelé sítě.

HTC U11 – podle testů nejlepší fotomobil, opravdu je to tak?

HTC U11 – podle testů nejlepší fotomobil, opravdu je to tak?

HTC U11 je vlajkovou lodí značky a rozhodně se má čím pyšnit. Vyjma vzhledu, výkonu a nového způsobu ovládání nabízí dle testů DxOMark nejlepší fotoaparát v mobilní telefonu.

Ceny EISA za rok 2017 ve znamení dominance jedné značky

Ceny EISA za rok 2017 ve znamení dominance jedné značky

Jako každý rok i letos zveřejnilo nezávislé sdružení evropských zájmových časopisů výběr nejlepších fotografických produktů za uplynulý rok. Jestliže se v předchozích ročnících dostalo rovnoměrně na všechny značky, tento rok dominoval jeden výrobce.

Panasonic nabízí prodlouženou záruku 5 let na vybrané fotoaparáty, objektivy a kamery

Panasonic nabízí prodlouženou záruku 5 let na vybrané fotoaparáty, objektivy a kamery