DIGIarena.e15.cz

Panasonic Lumix FT7: odolný kompakt s hledáčkem a 4K videem

Panasonic oznámil novou generaci outdoorových kompaktních fotoaparátů: s elektronickým hledáčkem, novým snímačem, 4K videem a přidruženými funkcemi i s vylepšenou odolností.

​Je to již dlouhých pět let, co Panasonic představil předchůdce dnešní novinky – Lumix FT5. V roce 2015 se sice objevil také model Lumix FT6, ten však nelze považovat za seriózní upgrade, neboť změny byly pouze kosmetického rázu a týkaly se především designu.

Teprve nyní oznámený Panasonic Lumix FT7 lze regulérně označit za novou generaci odolných kompaktů Panasoniku. Inovacemi prošel takřka celý fotoaparát: od konstrukce přes snímač, zobrazovací prvky (LCD a EVF) až po video a další nabídku funkcí.

Klepněte pro větší obrázek

Panasonic Lumix FT7 je osazen 1/2,3" (6,17 × 4,55 mm) snímačem s vyšším efektivním rozlišením 20,4 Mpx (předchůdce nabídl 16 Mpx) a citlivostí nastavitelnou v rozmezí hodnot ISO 80–3 200 s možností rozšíření na ISO 6 400. Senzor ve spolupráci s obrazovým procesorem Venus zvládá sekvenční snímání rychlostí 10 sn./s s předostřením a 5 sn./s s ostřením průběžným. Mechanická závěrka pracuje v rozsahu rychlostí 4–1/1 300, elektronická pak nabídne nejkratší čas až 1/16 000 s.

Objektiv kompaktu má totožné parametry jako u „FT5“ a „FT6“, zajímavé však je, že se změnila značka – již se nejedná o zoom od Leicy, objektiv nese název Lumix DC Vario. Ohniskový rozsah stabilizovaného objektivu přepočtených 28–128 mm odpovídá této kategorii fotoaparátů. Světelnost F3,3–5,9 patří k průměru a určitě nebude tím hlavním tahákem pro potencionální kupce, neboť na trhu najdeme světelnější outdoorové kompakty, např. Nikon W300 nebo Olympus TG-5.

Klepněte pro větší obrázek

Jistých změn dostálo také automatické ostření. Stále se jedná o kontrastní typ autofokusu, navýšen však byl počet ostřicích bodů, konkrétně na 49. Vybírat lze z několika režimů, včetně Sledování objektu či Detekce tváře. K fotografovanému objektu se lze přiblížit až na 5 cm v režimu makro, v ostatních módech pak „FT7“ ostří od 30 cm. Velmi příjemná je možnost ručního (M) ovládání expozice, spolehnout se však lze též na plnou (Auto) nebo programovou (P) automatiku, anebo na scénické režimy. Otázkou samozřejmě zůstává, nakolik bude možné v manuálním režimu upravit expozici.

A nyní se dostáváme k inovacím, díky nimž si nejspíš tento fotoaparát získá řadu příznivců: 4K video a k němu přidružení funkce. Panasonic Lumix FT7 umí kromě Full HD sekvencí (1080/60p) natáčet 4K video při 30 sn./s a datovém toku 100 Mbps. Video soubory se ukládají ve formátu MP4. Ke 4K videu se pak vážou další funkce, jako je 4K FOTO (vyjmutí 8Mpx snímku z krátkého 4K záznamu) či Dodatečné zaostření. Kromě toho je k dispozici vysokorychlostní video v HD rozlišení (720/120p), režim časosběru či fázové animace.

Klepněte pro větší obrázek

Ke komponování záběru je určen zadní displej a dle výrobce poprvé v této kategorii přístrojů také elektronický hledáček. Vzhledem k rozměrům a kompaktnosti fotoaparátu nelze od hledáčku očekávat žádné výborné parametry – EVF nabídne úhlopříčku 0,5 cm, ekvivalentní zvětšení 0,45× a rozlišení 1 170 000 bodů –, nicméně v prudkém slunci se zajisté bude hodit. Velikost nedotykového a nevýklopného LCD zůstala na standardních 3 palcích, značně však narostlo jeho rozlišení: z 460 000 na 1 040 000 obrazových bodů. Pro větší odolnost je monitor kryt temperovaným sklem.

Jakožto kompakt určený k použití v náročných venkovních podmínkách je Panasonic Lumix FT7 mnohostranně odolný. Lze se s ním potopit až do hloubky 31 m (navýšení z 13 m), přežije pád z výšky 2 m, odolá mrazu do -10 °C a vydrží tlak až 100 kg. Samozřejmostí je utěsnění proti vniknutí prachu a vody. Na jedno nabití zvládne Lumix FT7 zaznamenat 300 (přes LCD) nebo 250 (přes EVF) snímků.

Co se týče další outdoorové výbavy, fotoaparát je vybaven elektronickým kompasem a výškoměrem. O bezdrátové propojení se stará WiFi, energeticky úspornější varianta, Bluetooth, kupodivu k dispozici není. Ještě větší zvláštností je ovšem absence (!) modulu GPS, zejména s přihlédnutím k faktu, že předchůdci jím vybaveni byli, a to i s možností záznamu trasy. Co do „terénního“ vybavení Panasonic Lumix FT7 dosti pokulhává za konkurencí.

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát měří 116,7 × 76,1 × 37,3 mm a váží 319 gramů. Dostupný bude ve třech barevných variantách – černé, modré a oranžové – od léta tohoto roku. Cena byla stanovena na 449 $.

Další článek
celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

To si děláte prdel? Video se mi spusti autom… asdfas 14. 5. 2018, 08:31

Další podobné články

L-mount – nové partnerství Leiky, Sigmy a Panasoniku

L-mount – nové partnerství Leiky, Sigmy a Panasoniku

Leica dnes na své konferenci v rámci veletrhu Photokina oznámila strategické partnerství se společnostmi Sigma a Panasonic. Společně se budou tyto tři firmy podílet na rozvoji nového bajonetu L-Mount.

Fujifilm aktualizuje vlajkovou loď X-T3

Fujifilm aktualizuje vlajkovou loď X-T3

Konseen představuje přenosné portrétní fotostudio

Konseen představuje přenosné portrétní fotostudio

Blackmagic Design zavádí nový RAW formát

Blackmagic Design zavádí nový RAW formát

Canon EOS R – první dojmy z plnoformátové bezzrcadlovky

Canon EOS R – první dojmy z plnoformátové bezzrcadlovky

Není tomu dlouho, co byla představena nová plnoformátová bezzrcadlovka Canon EOS R. Podařilo se nám ji dostat na pár minut do ruky, abychom si ji osahali na živo. Jaké jsou první dojmy z novinky?

Phoneslinger – první fotografická brašna pro fotomobily od Cosyspeed

Phoneslinger – první fotografická brašna pro fotomobily od Cosyspeed

Společnost Cosyspeed zahájila na crowdfundingovém webu Indiegogo kampaň, ve které má za cíl nasbírat potřebný obnos financí na výrobu první fotografické brašny pro fotomobily.

Sony FE 24 mm F1,4 GM – nejnovější širokáč pro plný formát

Sony FE 24 mm F1,4 GM – nejnovější širokáč pro plný formát

Voigtlander Color Skopar 21 mm F3,5 pro E bajonet

Voigtlander Color Skopar 21 mm F3,5 pro E bajonet