Panasonic Lumix LX100 II – kompakt s 4/3 snímačem a světelným objektivem

22. srpna 2018
TWEET SDÍLET
Kompakty Lumix LX patří mezi to nejlepší, co můžete na trhu digitálních kompaktních fotoaparátů najít. Kombinace velkého snímače a světelného objektivu je doplněna výbornou ergonomií. Jak je na tom druhá generace modelu LX100?

Prakticky poprvé se v nabídce Panasonicu objevil fotoaparát, který nese v názvu pořadovou číslici – tentokrát tedy II – dříve byly veškeré modely fotoaparátů číslovány samostatně a každý nový digitál měl i unikátní označení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Použití pořadového čísla v názvu modelu dává tušit, že se nebude jednat o zcela přepracovaný koncept, ale spíše o vylepšení některých parametrů oproti předchozímu modelu LX100 který byl představen před třemi lety.

Panasonic LUMIX LX100: Klenot mezi kompakty

Panasonic LUMIX LX100: Klenot mezi kompakty

„Láska na první pohled.“ Tato slova jsem po prvních hodinách s tímto výkonným kompaktem dokonce vyslovila. Přestože i ideál má své mouchy, a ty si samozřejmě nenechám pro sebe, převažují pozitiva.

19 Helena Vyplelová

Zcela zásadní novinkou u LX100 II je použití nového snímače a obrazového procesoru. Snímač je tzv. multipoměrový – v praxi to znamená, že má snímač nativní poměr stran 4:3 s celkovým rozlišením 21,8 Mpx (4736 × 3552 px), avšak podle toho, jaký zvolíte poměr stran snímku, bude se využívat pouze konkrétní část snímače – 4928 × 3288 (3:2), 5152 × 2904 (16:9), 3552 × 3552 (1:1) – v důsledku toho však bude ve všech případech zachován rozsah ohniskových vzdáleností.

A vedle toho, že snímač umožňuje fotit v různém poměru stran, je třeba konstatovat, že se jedná o shodný micro 4/3 MOS snímač, který Panasonic použil u svého modelu GX9. Vedle snímače mají tyto dva aparáty shodný také obrazový procesor Venus Engine nové generace. Díky němu mohla být rozšířena nabídka citlivostí na ISO 200 až ISO 25 600, přičemž je k dispozici také softwarově snížená citlivost ISO 100.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Objektiv Lumixu LX100 II má efektivní ohniskový rozsah 24–75 mm (10,9–34 mm), což sice není mnoho, ale pro většinu fotografických situací bude dostatečný, zvláště uvážíme-li vynikající světelnost F1,7–2,8 a příslib velmi kvalitního optického podání, jako tomu bylo u předchozí generace.

Součástí objektivu je také optická stabilizace obrazu. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 50 cm v normálním režimu ostření a 3 cm v makro režimu. Optická stavba čítá celkem 11 členů v 8 skupinách, z nichž 2 čočky jsou z ED skla a 5 čoček je asférických pro minimalizaci optických vada a závojů.

Vylepšený byl také hledáček a hlavní displej – ten má úhlopříčku 3" a je dotykový s rozlišením 1 240 000 obrazových bodů, hledáček je samozřejmě elektronický se 100% pokrytím, zvětšením 0,7× a vysokým rozlišením 2 760 000 bodů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dalším podstatným prvkem je ovládání a ergonomie fotoaparátu – vedle standardních ovládacích prvků je to také přepracované nastavení uživatelských ovladačů. Samotnou expozici pak nastavujete kombinací clonového prstence na objektivu a voliče expozičních časů na horní straně aparátu. Logika ovládání vychází ze starých kinofilmových fotoaparátů a je velmi podobná práci s bezzrcadlovkami Fujifilm, které mají také clonový prstenec a volič expozičních časů. 

Za zmínku stojí také provozní rychlosti fotoaparátu. Automatické ostření zvládá LX100 II za 0,1 s, v sekvenčním snímání zvládá pořídit 11 snímků za sekundu s konstantním zaostřením nebo 5,5 obr/s při kontinuálním přeostřování. Díky režimu Starlight AF lze automatické ostření použít i při nočním fotografování hvězd (fotoaparát dokáže vyhodnotit poměr kontrastu i na velmi malé ploše).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Rozšíření se dočkala také nabídka kreativních filtrů, kterými můžete vylepšit fotografii – nově je v nabídce L.Monochrome D a efekt filmového zrna – v obou případech se jedná o filtry, které zároveň snímek převádějí do odstínů šedé, navíc s možností volby intenzity přidávaného zrna.

Vedle fotografů budou mít radost i videografové, LX 100 II nabízí možnost pořizovat video v rozlišení 4K (3840 × 2160; 30p; 100 Mbps, MP4, H.264, AAC) případně ve Ful HD (1920 × 1080; 60p; 28 Mbps, MP4, H.264, AAC / 1920 × 1080; 60p; 28 Mbps, AVCHD, MTS, H.264, Dolby Digital / 1920 × 1080; 60i; 17 Mbps, AVCHD, MTS, H.264, Dolby Digital). Jednotlivá okénka videa je pak možné uložit jako samostatné 8Mpx fotografie.

Mezi novinky patří funkce Auto Marking, umožňující snadný přechod na vybrané okénko, nebo Sequence Composition, díky níž lze spojovat více okének do jedné fotografie (rozfázování pohybu). Již standardem je funkce Post Focuc pro dodatečné zaostření scény, dále Focus stacking pro složení snímků s různou rovinou zaostření a nakonec Light Composition pro snímání ohňostrojů a nočních záběrů.

Komunikace s okolím je zajištěna prostřednictvím Bluetooth 4.2 a Wi-Fi 802.11 b/g/n. Podpora standardu Bluetooth Low Energy umožňuje udržovat kontinuální spojení mezi fotoaparátem a mobilním zařízením. Vedle bezdrátové konektivity je k dispozici také USB 2.0 s možností dobíjení (micro C) z powerbanky a samozřejmě HDMI (microHDMI).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Rozměry fotoaparátu jsou 115 × 66 × 64 mm při hmotnosti 392 g, akumulátor by měl vydržet záznam až 340 snímků. Na trhu by se měl Lumix LX100 II objevit v průběhu října. Koncová maloobchodní cena pro český trh zatím nebyla oznámena, nicméně v zahraničí je stanovena těsně pod 1000 USD.

Ukázkové fotografie

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Kompaktní fotoaparáty, Panasonic

Určitě si přečtěte

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Dva roky stará zrcadlovka EOS 200D se dnes dočkala nástupce s označením EOS 250D – podle výrobce se jedná o nejlehčí zrcadlovku na trhu, která nabídne výklopný a otočný displej.

12 Petr Březina

Canon EF 70–200 mm F2,8L IS III USM – smysluplná evoluce (test)

Canon EF 70–200 mm F2,8L IS III USM – smysluplná evoluce (test)

Canon představil v loňském roce novou verzi teleobjektivu EF 70–200 mm. Sám Canon jej nazývá „moderní klasikou“. Jde o třetí generaci dobře známého a dlouho úřadujícího děla se světelností F2.,8 po celém rozsahu.

Jakub Jíra

Jak na mobilní Instagram v počítači

Jak na mobilní Instagram v počítači

Instagram je vyvinut speciálně pro operační systémy přenosných chytrých zařízení. Existují však způsoby, jak limity operačního systému obejít a s aplikací plnohodnotně pracovat i v počítači.

9 Helena Vyplelová

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

1 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Proč s sebou nosit mobil a digitál, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

27 Petr Březina

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

31 Helena Vyplelová

Panasonic Lumix G90 – odolné tělo, 4K video a V-log pro filmaře

Panasonic Lumix G90 – odolné tělo, 4K video a V-log pro filmaře

Panasonic dnes představil novou bezzrcadlovku Lumix G90, která je nástupcem více než dva roky starého modelu G80. Vedle nového snímače s vyšším rozlišením nabídne i další inovace.

98 Petr Březina