Panasonic Lumix LX15: Klasika, která nezklame [test]

Panasonic Lumix LX15: Klasika, která nezklame [test]
Loni na podzim představil Panasonic nový model profi kompaktu a rozšířil tak řadu kapesních fotoaparátů se snímačem velikosti 1" a světelnou optikou. Jak si Lumix LX15 vedl v našem testu?

Tělo fotoaparátu je celé vyrobené z kovu. Vyjma umělohmotných tlačítek na něm tedy jiný materiál než kov nenajdete. To se bohužel promítá do komfortu úchopu přístroje, na nějž jsme si stěžovali také při testování ultrazoomu TZ100 (ostatně design obou fotoaparátů je velmi podobný).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Panasonic Lumix TZ100 (vlevo) a Lumix LX15

Ergonomie s kompromisy

Na přední stěně sice najdete vertikální výstupek, o který si můžete zapřít prsty, nicméně jeho hladký povrch je dosti kluzký. Stejně tak ani na zadní stěně nezbylo místo na jasně vymezený opěrný bod pro palec.

Na horní stěně Lumixu LX15 najdeme vedle spouště, obkroužené zoomovací páčkou, dvojici kruhových ovladačů – jeden slouží k volbě fotografického režimu a druhým se ve výchozím nastavení ovládá rychlost závěrky. Hodnota clony se nastavuje samostatným prstencem na objektivu, před nímž je umístěn programovatelný kroužek sloužící defaultně k zoomování či ručnímu ostření, samozřejmě v závislosti na zvoleném režimu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Oba tyto ovládací prvky jsou… titěrné a jejich nahmatání, resp. nahmatání toho z nich, s nímž právě chcete pracovat, není úplně komfortní, a to i přesto, že je clonový kroužek opatřen dvěma protilehlými výstupky. Při nastavování clony často pohnete i předním prstencem, jehož chod je velmi lehký. S tím je však u takto drobného fotoaparátu nutno počítat.

Nastavení dle libosti

Externí ovládání lze do značné míry přizpůsobit osobním požadavkům. Na těle kompaktu se nachází trojice fyzických programovatelných tlačítek, defaultně s přímým vstupem k oblíbeným funkcím 4K foto a Dodatečné zaostření. Tuto paletu doplňuje pětice „čudlíků“ dotykových (na LCD), které se skrývají pod položkou Fn na rozbalovací liště na dotykové obrazovce. V továrním nastavení jsou jim přiřazeny tyto úkoly: Fn4 – aktivace WiFi, Fn5 – zobrazení vodováhy, Fn6 – zobrazení živého histogramu, Fn7 video momentka, Fn8 – nenastaveno. Všem těmto programovatelným tlačítkům můžete přiřadit jednu z více než 40 funkcí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ovládání expozice a ostření je intuitivní, stejně jako uspořádání jednotlivých funkcí a nástrojů v menu. Pokud se s Panasonicem potkáváte poprvé, bude vám nejspíš nějakou chvilku trvat, než se zorientujete v opravdu bohatých možnostech přizpůsobení nejen ovládání, ale i samotného obrazového výstupu: ve formátu JPEG máte k dispozici řadu obrazových režimů, u nichž můžete upravit jednotlivé parametry jako kontrast, sytost atd., i efektových filtrů (též přizpůsobitelných).

Jde to i bez hledáčku

Zadní stěně vévodí dotykový displej, s nímž si musíte vystačit při komponování záběru. Už při uvedení této novinky mnohé zarazila absence elektronického hledáčku, který bychom u této kategorie fotoaparátu mohli očekávat. Popravdě, osobně mi příliš nechyběl, a to ani při fotografování za ostrého slunečního světla – automatická regulace jasu displeje funguje na jedničku a obrazovku lze též vyklopit (až o 180° vzhůru). Také nelze než pochválit rychlost reakce obrazovky na dotyk a v neposlední řadě nabídku expozičních a kompozičních pomůcek: živý histogram, vodováhu, vodítka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Co se týká expoziční automatiky, fotoaparátům značky Panasonic je vytýkána nemožnost volby spodní hranice rychlosti závěrky, která by zabránila automatickému nastavení příliš dlouhého expozičního času v režimu priority clony, programové automatiky a v plně automatickém módu. K tomuto jevu dochází v horších světelných podmínkách, kdy fotoaparát upřednostní delší expozici před adekvátním navýšením citlivosti. Naštěstí se u Lumixu LX15 nesetkáme s tak absurdními hodnotami jako u některých jiných aparátů z dílny Panasonicu, maximem je „udržitelných“ 1/60 s.

Autofokus jako břitva

K dispozici je režim jednorázového, průběžného ostření a tzv. flexibilní ostření (na objekt s nepředvídatelným pohybem), i ruční doostřování se zvětšením zaostřované oblasti a focus peakingem. Výběr ostřící oblasti – bodu (k dispozici je jich 45) nebo zóny – se provádí dotykem přes displej.

Automatické ostření na bázi detekce kontrastu s technologií DFD je velmi rychlé a spolehlivé. Vyniká zejména v disciplíně sledování objektu – dotykem na obrazovce vyberete předmět, na který chcete ostřit, a autofokus se ho drží doslova jako klíště v celé ploše záběru, a to i v režimu sériového snímání rychlostí 6 sn./s. Jediným limitem při kontinuálním snímání je vyrovnávací paměť, která na jeden zátah pobere jen cca 7 fotek ve formátu RAW.

Témata článku: Technika, Testy, Kompaktní fotoaparáty, Panasonic

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: V mlžném lese

Fotografie týdne: V mlžném lese

Lesy mají od nepaměti své speciální kouzlo a magickou přitažlivost. Jsou pro nás spojené s fenoménem dostupné přírody, do které můžeme vyrazit z města, s jistým dobrodružstvím, ale také meditačním či estetickým zážitkem.

Michal Černý

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Schindlerův seznam. Film s neobyčejně poutavým příběhem i zpracováním, oceněný mnoha Oskary. Jeho děj, obzvláště konec, mě natolik zaujal, že jsem se rozhodla vydat se po stopách Oskara Schindlera a jeho fabriky.

1 Zuzana Součková

Byla jsem v Černobylu a pojedu tam znovu... (cestopis)

Byla jsem v Černobylu a pojedu tam znovu... (cestopis)

Uběhl rok a půl, co jsem začala vážně uvažovat o uskutečnění cesty do Černobylu a Pripjati. Už jako malá jsem ráda prozkoumávala půdu babiččina domu a měla ráda věci bez známek nedávného života.

29 Zuzana Součková

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Nový snímač, procesor, inovovaný autofokus, vylepšené možnosti natáčení videa, detailnější hledáček a dotykový displej… Seznamte se s poslední generací top modelů systému Fujifilm X.

46 Helena Vyplelová

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Dva roky stará zrcadlovka EOS 200D se dnes dočkala nástupce s označením EOS 250D – podle výrobce se jedná o nejlehčí zrcadlovku na trhu, která nabídne výklopný a otočný displej.

21 Petr Březina

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm oficiálně představil levný model APS-C bezzrcadlovky X-T30. Těšit se můžeme na výbornou obrazovou kvalitu díky novému snímači, jakož i na pokročilé video. To vše v kompaktním a finančně dostupném balení. Zajímavou novinkou je také širokoúhlý objektiv XF 16 mm F2,8 R WR.

11 Helena Vyplelová

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

27 Petr Březina

Ceny TIPA 2019 potvrdily nadvládu plnoformátových bezzrcadlovek

Ceny TIPA 2019 potvrdily nadvládu plnoformátových bezzrcadlovek

Redakce odborných fotografických titulů vyhodnotily nejlepší produkty, které během minulého roku obohatily fotografický trh. Vítězné kategorie potvrzují dočasný ústup digitálních zrcadlovek ve prospěch profesionálních plnoformátových bezzrcadlovek.

18 Helena Vyplelová