26
Fotogalerie

Panasonic Lumix S1R – první dojmy z terénu s novou bezzrcadlovkou

Panasonic se směle pustil do zatím neprobádaných vod plnoformátové digitální fotografie a hned první pokus nevyšel špatně, aspoň tomu nasvědčují první zkušenosti z terénu.

Oficiální představení novinek Lumix S1 a S1R se konalo ve španělské Barceloně na konci ledna a přelomu února, kdy také byly zveřejněny kompletní technické specifikace a detailní fotografie. U příležitosti uvedení fotoaparátu na trh jsme měli možnost přímo v Barceloně vyzkoušet takřka finální vzorky obou fotoaparátů.

Ergonomie

Oba dva modely jsou vnější stavbou naprosto shodné, jediným rozdílem je červené písmenko R u vyššího z modelů. Celkový design fotoaparátu odkazuje – jak už jsme si zvykli u konkurence – k mechanickým zrcadlovkám z druh poloviny dvacátého století. Tvary jsou poměrně ostře řezané a tělu dominuje výrazný hranol v místě, kde je u zrcadlovek umístěn hledáček. V případě Panasonicu je hledáček elektronický.

P1022402.jpg

Pravé straně těla dominuje výrazný grip, jeho tvarování však není zcela optimální. Panasonic zde zdá se nezužitkoval ani to málo zkušeností, které posbíral u řady Lumix GH, jež má grip velmi dobře tvarovaný. V případě Lumixu S bych jistě ocenil lepší tvarování gripu pod spouští pro zbývající prsty a také na zadní straně chybí větší opora pro palec pravé ruky.

Na jednu stranu se to může zdát jako malichernost, nicméně u takto pozicovaného modelu, který sám o sobě není zrovna lehký, záleží především na detailech. Mírným přešlapem je z mého pohledu také uložení nového bajonetu S. Jeho pojistka je vedle objektivu na místě, kde obvykle očekáváte tlačítko pro kontrolu hloubky ostrosti. Vinou toho se s digitálem / objektivem špatně manipuluje při výměně objektivu.

Image_S1R_MKIT_K_4.jpg

Obrovskou pochvalu si ale výrobce zaslouží za podsvícená tlačítka na zadní straně těla – sice jich je jen pět, ale jedná se o ta nejpoužívanější – pokud by byla podsvícena všechna tlačítka, byl bych naprosto spokojený, technicky to ostatně nemůže být až tak složité.

Stavový displej je také velmi praktickým pomocníkem a je známkou toho, že Lumix S míří do vyšších sfér. Bohužel se však jedná o obyčejný displej s možností podsvícení. Uznávám, že tato technologie je energeticky nenáročná, ovšem to je možné říct i o modernějším OLED displeji.

Image_S1R_S-R24105_K_7.jpg

Hledáček je jedním slovem perfektní, a to nejen co se vysokého rozlišení týče. Zachována zůstala možnost přepínání zvětšení, což ocení všichni obrýlení fotografové. Dvojí obnovovací frekvence (60 a 120 sn./s) je taktéž praktická, zejména ve zhoršených světelných podmínkách zajistí vyšší frekvence plynulý obraz i při pohybu.

Takřka standardem se v této kategorii bezzrcadlovek stal joystick pro výběr ostřicího bodu, ten nechybí ani u Lumixu S1. Hned vedle něj je čtyřsměrový volič s otočným okružím a potvrzovacím středem – osobně tento ovládací prvek nemám příliš v oblibě, jelikož jej obvykle stisknu či pootočím ve chvíli, kdy je to nejméně vhodné. Malou náplastí tak může být jeho zámek, umístěný na zadní straně vlevo nahoře.

Pokračování 2 / 3

Ovládání

Podobně, jako u většiny současných bezzrcadlovek, i v případě Lumixu S1 a S1R je možné si ovládání do velké míry přizpůsobit přímo na míru. Samostatná tlačítka přímého přístupu, která doplňuje několik programovatelných tlačítek a multifunkční volič vedle displeje, můžete ještě doladit více než desítkou dalších softwarových funkčních tlačítek.

07_BackOpe_1228.jpg

Hlavní menu je rozčleněno do samostatných záložek, v nichž najdete až 7 dalších podsložek a v nich teprve konkrétní volby nastavení. Pohyb v menu je rychlý a plynulý, ovšem nastavení je tak velké množství, že se fotograf bude ze začátku ztrácet, naštěstí je možné si nadefinovat vlastní uživatelské menu, kde budete mít pouze zástupce používaných funkcí. Rychlé menu je v případě Lumixu S1 reprezentováno tlačítkem Q (taktéž programovatelné) a jeho obsah si můžete zvolit přesně podle vlastních potřeb.

Bezzrcadlo v ruce

V terénu jsme měli možnost vyzkoušet fotoaparát s trojicí nových objektivů, dva z nich patří do profesionální řady a je to znát nejen na jejich optických vlastnostech, ale také na celkovém továrním zpracování. Nejlevnější z trojice – univerzální zoom 24–105 mm – je o poznání hůře zpracován, a to se týká především výběru materiálů. Objektiv je poměrně lehký a tovární zpracování je o třídu níž než bych čekal.

Image_S1R_BODY_Mount.jpgImage_S-X50_Mount.jpg

Práce s fotoaparátem je svižná a bezproblémová, po chvilce dostanete do ruky i základní ovládání a víceméně bez problém s ním budete fotografovat, prohlížet snímky a případně ladit expozici.

Vzhledem k tomu, že se jedná o plnoformátový model a Panasonic slibuje perfektní výsledky i za zhoršených světelných podmínek, čekal jsem výkonnější a rychlejší autofokus.

V podmínkách spoře osvětleného baru, kde dominují především bodové žárovky a spousta nepříliš kontrastních povrchů, se autofokus značně zadýchával a nepředvedl se zrovna v nejlepším. Pravdou je, že jsem měl vypnuté přisvětlovací světlo autofokusu (což dělám vždy), ovšem to by nemělo fotoaparát této kategorie nijak rozházet.

P1310135.JPGP1310138.JPG

Pokračování 3 / 3

Pozice na trhu

Panasonic Lumix S1 a S1R to na trhu nebudou mít zrovna jednoduché, jejich cena je prakticky shodná, jako u modelů Nikon Z6 a Z7 a také jako konkurenční Canon EOS R, velmi pravděpodobně bude ve stejné cenové hladině i připravovaný EOS R s vysokým rozlišením.

Všechny tři modely jsou nováčky ve své kategorii, takže s nimi ještě mnoho uživatelů nemá dlouhodobou zkušenost. Shodné je to také u dostupných objektivů, kterých je u všech tří systému pomálu. Panasonic však má v tomto směru velkou výhodu v podobě L-mount aliance, kde lze předpokládat výrazný nárůst objektivů v následujících letech.

08_Hand_1228.jpg

Osobně pro mne z celého přístroje bylo největším plusem podsvícení tlačítek a negativem pak pomalý autofokus v horších světelných podmínkách. Není to však finální verdikt, jelikož je nutné si uvědomit, že se jednalo o předprodukční vzorky fotoaparátů, které ještě neměly finální verzi firmwaru.

A právě firmware může mnohé změnit, stejně tomu bylo u Fujifilmu, kde až třetí verze firmwaru udělala z pomalé a nepoužitelné kostky relativně svižný fotoaparát. O ergonomii je možné říct to stejné – ostatně vzpomeňme na první generaci Sony A7, která měla ergonomii a ovládání tragické, současná třetí generace již je na tom úplně jinak a velmi obtížně byste hledali nějaké ergonomické prohřešky vůči uživatelům.

Demosnímky

Fotografie nejsou z finálního ostrého kusu, proto je považujte pouze za ilustrační, jelikož může jejich kvalitu do značné míry ovlivnit firmware fotoaparátu. 

P1000030.JPGP1000031.JPGP1000033.JPGP1000035.JPGP1000250.JPG
 
P1000038.JPGP1000042.JPGP1000046.JPGP1000054.JPG
 
P1000070.JPGP1000090.JPGP1000117.JPGP1000119.JPG
 
 
P1000150.JPGP1000160.JPGP1000224.JPGP1000233.JPG

Určitě si přečtěte

Články odjinud